Skocz do zawartości
kiwicus

wysokość-HQI 250

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie? Jak wysoko powiesić lumenarca nad lustrem wody (60 cm wody).Chodzi mi o wysokość od żarnika do powierzchni wody? szerokość akwariym 70 cm,dodatkowo bedą 2 lub 3 t5 24 vat . czy świetlówki tuż nad lustrem wody czy wyżej.Czy w lumenarcu potrzebna jest szyba?:strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 do 40 cm,ale mają wyżej.Zależy jak Ci obejmuje światło lustro wody.Im wyżej tym większa strata światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, fajny temat, jak wysoko nad lustrem wody macie hqi? Kilka dni temu zmieniłem t5 na hqi nad szczepkowym i ciekawi mnie jak wysoko max mogę podnieść? Miary w dłoń i mierzyć:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie :strutin bo ogólne "średnie" znamy. Fajnie by było gdyby podać moc żarników, wysokość od tafli wody, wysokość akwarium ,jak długo pracują i jak się mają mieszkańcy akwa.

to ja zacznę :(

-2x150W

-25cm

-h 55cm

-1 m-c

-lpsy zachwycone, sps-om chyba ciut mało (moja opinia)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost Ci spowolniły sps-y Monia? Czy na oko masz wrażenie że mało? Bo ja zmieniłem żeby podgonić wzrost właśnie, a teraz to nie wiem czy to był dobry pomysł:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebuś, za krótko by tak dokładnie powiedzieć bo u mnie i demolka była z tym DSB, to też sps-om sie nie podoba. Ale i na oko i na korale tego światła z żarników jest dużo mniej niż wcześniej z 8 T5 39W. Lpsy nie ważne czy na dole czy na górze napompowane i wieelkie, w połowie wysokości zbiornika mam menela żótego (gorgonie niefoto) i jest otwarty 24h, a przy T5-kach musiałam go mocno w cieniu stawiać.

Spsy na pewno wolniej rosną i jakoś im te światło mało sie podoba... ale mówię, u mnie było kilka zmian i tak ostatecznie to za jakieś 3-4 mc-e o sps-ach coś będę mogła powiedzieć.

Chociaż boję się powtórki małej - w starej 200-tce miałam 2x150W i trzy sps-ki stały w miejscu, po przeprowadzce (świeża woda, swieży piach i swiatło 8 T5) ruszyły i rosły z tygodnia na tydzień... a teraz jest , no hm.. inaczej :strutin


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... To chyba jeszcze nie sprzedaję Powermodula mojego:D poczekam co będzie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaki kto ma odblysnik. lumenarc oswietla duza powierzchnie, promienie rozpraszane sa rownomiernie po calej powierzchni. dlatego im wyzej, tym wiecej swiatla ucieka na boki. jest cos takiego jak lumen max elite czy coralvue lumen bright - te odblysniki sa nastawione na wieksze skupienie swiatla,a co za tym idzie dla zbiornikow wezszych niz 90cm sa najodpowiedniejsze. mozna je wyzej podniesc i nie ma wtedy "strat" swiatla jak to Inmar napisal.

swoja droga - mozna zrobic taki odblysnik, ktory oswietlalby powierzchnie np. 80cm x 80cm na podlodze, a wiszac na suficie i strat swiatla nie bylo by zadnych. nie wiem czemy jeszcze nikt nie kombinuje w te strone. przeciez mozna lampe zawiesic i metr nad zbiornikiem i wyregulowac tak, aby nawet szyby nie byly oswietlone tylko samo dno, wtedy mniej by trzeba bylo skrobac i nagrzewanie mniejsze.

jak ktos ma tokarke z srednica obrobki 80-100cm to zglaszajcie sie, zrobimy kozak reflektor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że:

1. Nikt nie lubi patrzeć prosto w "słońce".

2. Trzeba by było stosować mocniejsze żarniki?

Wydaje mi się, że jesteś w błędzie mówiąc, że nie byłoby strat światła, ponieważ powietrze jest ośrodkiem niejednorodnym.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście premiero mas rację. Natężenie światła maleje wraz ze wzrostem odległości od jego źródła.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz co to za prawo fizyki, nie znam go, hahahaha

a jak jest z laserem? tez natezenie maleje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Poprawnie dobrane soczewki i odbłyśniki pomagają światło skupiać i poprawiać bilans energetyczny w zależności od odległości, ale energia fotonów i tak spada. Światła w samochodzie świecą Ci tak samo metr i 100m od auta? Idealne warunki propagacji uzyskuje się wyłącznie w próżni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, właśnie Radek Ci odpisał. Krótko i na temat.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek bzdury gadasz. jakbys nie rozumial budowy swiatla. w samochodzie reflektory oswietlaja powierzchnie oddalona o 100 metrow gorzej niz ta oddalona o 10 metrow poniewaz swiatlo sie rozprasza. konstruktorzy reflektorow wyszli z zalozenia, ze reflektory maja oswietlac konkretna powierzchnie w konkretnej odleglosci od samochodu i dla tych zalozen policzone sa zwierciadla i soczewki. straty swiatla podczas przechodzenia przez srodowisko jakim jest atmosfera ziemka na prawde sa bardzo male, a juz na pewno na tyl male, aby byly odczuwalne dla nas akwarytow.

jako kontr przyklad podam tu konstrukcje reflektora tzw. szperacza. nieraz mozna zobserwowac, jak sa one uzytkowane w celach reklamowych aby zwrocic uwage widza na miejsce, w ktorym sa one umiejscowione. jak ktos nie wie to tu jest fota:

http://www.musik-service.de/images/prx/395757574/i02.jpg

zwierciadlo w takim szperaczu ma budowe paraboliczna, jak najbardziej zblizona do modelu parabolicznego zwierciadla. gdzie im mniejsze - punktowe - zrodlo swiatla, tym promienie po odbiciu sa bardziej rownolegle do siebie. i to mi wlasnie chodzi po glowie. budowa prosta jak konstrukcja cepa. zarnik HQI zamontowany do sufitu, powierzchnia akwarium idealnie doswietlona, i ani cm kwadratowego wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z hqi raczej nie zrobisz szperacza którego posadzisz na suficie.

W przypadku skupienia wazne jest wielkość diody/zarnika i glębokość reefa.Przy skupieniu glebokość reefa jest zależna od wielkosci diody/zarnika - do tego dochodzą pewnie jeszcze szkla i plastiki ktore dzialaja prawie jak kolimatory i skupiają moc np w diodzie.

Nie bardzo wiem jaki musialbyś wykorzystać reeflektor aby skumulowac pelna moc w akwarium - bez wielkich strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z hqi raczej nie zrobisz szperacza którego posadzisz na suficie.

W przypadku skupienia wazne jest wielkość diody/zarnika i glębokość reefa.Przy skupieniu glebokość reefa jest zależna od wielkosci diody/zarnika - do tego dochodzą pewnie jeszcze szkla i plastiki ktore dzialaja prawie jak kolimatory i skupiają moc np w diodzie.

Nie bardzo wiem jaki musialbyś wykorzystać reeflektor aby skumulowac pelna moc w akwarium - bez wielkich strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proporcjonalny do zrodla swiatla, wazne aby reflektor byl paraboliczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proporcjonalny do zrodla swiatla, wazne aby reflektor byl paraboliczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego chyba weszło w życie ale na ledach.

Ostatnio kilka baniaków widziałem z ledami na suficie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

No właśnie, fajny temat, jak wysoko nad lustrem wody macie hqi? Kilka dni temu zmieniłem t5 na hqi nad szczepkowym i ciekawi mnie jak wysoko max mogę podnieść? Miary w dłoń i mierzyć:strutin

Pozdrawiam

seb

a wracając do tematu. U mnie 2x250hqi jest zawieszone 30cm nad lustrem wody. Wysokość baniaka 55cm

Same miękkie i LPSy. Korale rosną, pięknie się pompują lub rozwijają w pełnym świetle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przy 250w i 20000k temperatura jest mniejsza jak w przy 14000k ? i można niżej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Temperatura żarnika powinna być taka sama. Temperatura barwowa odnosi się tylko do koloru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.