Skocz do zawartości
Devilora

Glony o największym przyroście biomasy- proszę o pomoc!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem studentką piątego roku Ochrony Środowiska i obecnie piszę pracę magisterską na temat Energetycznego Wykorzystania Glonów. Ponieważ chciałabym spojrzec na temat w sposób praktyczny i nie ograniczac się jedynie do własnych zasobów wiedzy na ten temat, zwracam się z wielką prośbą do wszystkich HODOWCÓW GLONÓW o opinie na temat tego, które glony występujące w Polsce mogłyby by przydatne ze względu na szybkosc rozmnażania i łatwosc hodowli. Będę bardzo wdzięczna również za polecenie wartościowej literatury na ten temat i może ktoś prowadzi hodowle takich glonów (mikro- bądź makro-) i może jest w stanie udostępnic mi takie gatunki do badań. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz do ZielonyMintaj.

Tu na forum na pewno najbardziej doświadczony miłośnik glonów. A pewnie i jeden z lepszych w Polsce.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devilora - ja służę szczepkami Caulerpy :(

http://pl.reeflex.net/tiere/1618_Caulerpa_racemosa%20%20var.%20turbinata%20.htm

W dobrych warunkach bardzo szybko rośnie. Jednak dla celów biomasy mega plantacje morskich makroglonów to ekonomicznie raczej ciężki temat - no ale kto wie :strutin ciekawe badania.


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michu60- ale pytanie dotyczy rosnących w PL.

Co do Caulerpy ostatnio dowiedziałem się że w Californi jej posiadanie jest karane grzywną.

A ZielonyMintaj dwa tygodnie temu prowadził wykład na temat morza bałtyckiego.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że znalazły się osoby zainteresowane moją pracą i równocześnie dla Nich wielkie dzieki :strutin Dla mnie temat wydaje się interesujacy i odnoszę wrażenie, że wciąż "kulejemy" w tej dziedzinie. Jeżeli chodzi o caluerpę to ciekawa propozycja, z tego co wiem jest to gatunek, który dośc łatwo się rozprzestrzenia i szczerze mówiąc nie brałam go po uwagę i nie posiadam zbyt wielu informacji na jego temat <co zamierzam oczywiście nadrobic> :D

Moje postrzeganie tematu przedstawiało się następująco: z poczatku brałam pod uwagę jedynie mikroglony (np. z rodzaju chlorella, botryococcus), gdyż mają szersze zastosowanie w energetyce. Do doświadczeń potrzebowałabym jednak czystej kultury, która okazała się nie tak łatwo dostępna. Z powodu ograniczonego czasu na realizację tego wszystkiego dochodzą również obawy, że nie zdołałabym namnożyc mikroalg w ilości niezbędnej do realizacji swoich doświadczeń. Stąd też alternatywny pomysł wykorzystania makroglonów, które charakteryzują większe rozmiary i co za tym idzie wyjściowo większa biomasa ;p W związku z powyższym rozmyślałam np. nad gałęzatką, która występuje w naszym Bałtyku i z tego co wiem, nie jest zbyt mocno wymagająca w hodowlii.

W dalszym ciągu jestem ciekawa Waszych opinii oraz wdzięczna za wszelkie propozycje- dla mnie każda jedna jest wartościowa, gdyż poszerza horyzonty tego tematu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZielonyMintaj to nasz guru w kwestii glonów - więc kontakt z nim to podstawa. Ale do celów badawczych nad zastosowaniem makroglonów jako biomasy może Caulerpa nie jest złym pomysłem. Jej szybki i niekontrolowany rozrost może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego (stąd może te restrykcje w Californi), ale jednocześnie kontrolowana hodowla może dać ciekawy dodatek do grupy roślin energetycznych :strutin - ale czy taka hodowla będzie w ogólnym rozrachunku opłacalna ?


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomośc do eksperta została wysłana :strutin Mam nadzieje, że bede miała przyjemnośc spotkac sie z Jego opinią :D

Kwestia opłacalnosci to wciąż poruszany temat, jezeli chodzi o glony. Przeważnie mówi się o wysokich kosztach hodowlii, bądź też o kosztownej perspektywie pozyskiwania oleju z glonów, który będzie przydatny np. w produkcji biodiesla, oraz innych kosztownych modyfikacjach przydatnych substratów z glonów. Obecnie druga kwestia nie jest przeze mnie rozpatrywana, gdyz w pierwszej kolejności planuje pozyskac energie z samego spalania. Michu60- Twoje końcowe pytanie jest bardzo sensowne i trafia w samo sedno- w swojej pracy równocześnie bede sie zastanawiac nad odpowienim układem technologicznym, który mógłby zapewnic jakąkolwiek opłacalnośc takiego przedsięwzięcia :(

Cały czas rozpatrywane są różne możliwości - a jeszcze co do tej opłacalności to temat wykorzystania glonów w celu pozykania energii nie jest tematem świeżym- obecnie pojawiają sie rozmaite projekty, jednak temat ten wyszedł dużo wczesniej i nie był przez pewien czas rozwijany właśnie z powodu opłacalności. Na scenę wrócił głównie dlatego, że pojawiły się pewne alternatywne rozwiązania w dziedzinie techniki, które dają możliwośc ograniczenia kosztów takiej inwestycji.

Rozpatruje sie również możliwośc wykorzystywania gatunków glonów tworzących zakwity na wodach morskich (nie tylko zielenic)- co eliminuje koszty hodowlii, lub tez przykładowo hodowle oparta na pozywkach pochodzacych ze wstepnie oczyszczonych scieków. W skrócie: Zobaczymy co da się z tego zrobic ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać dokładnie temat pracy? Bo na Twoim miejscu ominąłbym totalnie procesy technologiczne, bo Ci tylko zaciemni pracę. Po prostu zdobyć informację ile takie przetwarzanie kosztuje, ewentualnie podać zarys ale (o ile nie masz już gotowego innowacyjnego pomysłu) nie ruszałbym technologii przy takiej pracy.

A co do pomysłów, można glony wykorzystać przy stacjach uzdatniania wody raz że oczyszczą wodę, to jeszcze będzie biomasa produkowana.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslałam właśnie o zarysie. A tak dokładniej o przedstawiniu kilku wariantów. Temat to "Koncepcja energetycznego wykorzystania glonów" i wydaje mi sie jednak, ze nie moge tego ominac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżankę po fachu, też jestem po ochronie ale na UŚ :(

Jaki tam ze mnie guru :strutin

IMHO z polskich glonów najbardziej nadaje się ulwa: duże przyrosty, łatwo dostępna. jej minusem może być trudność w hodowli, lubi się rozpuścić bez widocznego powodu. Ewentualnie Enteromorpha intestnialis lub, ewentualnie, gałęzatka- ta ostatnia ma najsłabsze przyrosty biomasy :D Z brunatnic czy krasnorostów nie ma szybko rosnących gatunków bądź są niemożliwe do utrzymania w warunkach sztucznych.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypada mi w takim razie zapytac,czy ktos tutaj posiada gatunek Ulva lactuca? Co do Enteromorphy intestinalis to zastanawiałam sie juz nad wycieczka nad morze ;p X lat temu pamietam, ze mozna ja było znalezc na brzegu badz falochronach :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że znalazły się osoby zainteresowane moją pracą i równocześnie dla Nich wielkie dzieki :strutin Dla mnie temat wydaje się interesujacy i odnoszę wrażenie, że wciąż "kulejemy" w tej dziedzinie. Jeżeli chodzi o caluerpę to ciekawa propozycja, z tego co wiem jest to gatunek, który dośc łatwo się rozprzestrzenia i szczerze mówiąc nie brałam go po uwagę i nie posiadam zbyt wielu informacji na jego temat <co zamierzam oczywiście nadrobic> biggrin.gif

Moje postrzeganie tematu przedstawiało się następująco: z poczatku brałam pod uwagę jedynie mikroglony (np. z rodzaju chlorella, botryococcus), gdyż mają szersze zastosowanie w energetyce. Do doświadczeń potrzebowałabym jednak czystej kultury, która okazała się nie tak łatwo dostępna. Z powodu ograniczonego czasu na realizację tego wszystkiego dochodzą również obawy, że nie zdołałabym namnożyc mikroalg w ilości niezbędnej do realizacji swoich doświadczeń. Stąd też alternatywny pomysł wykorzystania makroglonów, które charakteryzują większe rozmiary i co za tym idzie wyjściowo większa biomasa ;p W związku z powyższym rozmyślałam np. nad gałęzatką, która występuje w naszym Bałtyku i z tego co wiem, nie jest zbyt mocno wymagająca w hodowlii.

W dalszym ciągu jestem ciekawa Waszych opinii oraz wdzięczna za wszelkie propozycje- dla mnie każda jedna jest wartościowa, gdyż poszerza horyzonty tego tematu sad.gif

hej

a masz może takie kultury mikrolognowe....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devilora - ja służę szczepkami Caulerpy sad.gif

http://pl.reeflex.ne... turbinata .htm

W dobrych warunkach bardzo szybko rośnie. Jednak dla celów biomasy mega plantacje morskich makroglonów to ekonomicznie raczej ciężki temat - no ale kto wie :strutin ciekawe badania.

Hej

A jest szansa na podzielenie sie tymi szczepkami...jak coś to będę wdzięczny za odpowiedź.

Mój email

filiph_k@ymail.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byropsis posadzcie :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Witam. Jestem studentką piątego roku Ochrony Środowiska i obecnie piszę pracę magisterską na temat Energetycznego Wykorzystania Glonów. Ponieważ chciałabym spojrzec na temat w sposób praktyczny i nie ograniczac się jedynie do własnych zasobów wiedzy na ten temat, zwracam się z wielką prośbą do wszystkich HODOWCÓW GLONÓW o opinie na temat tego, które glony występujące w Polsce mogłyby by przydatne ze względu na szybkosc rozmnażania i łatwosc hodowli. Będę bardzo wdzięczna również za polecenie wartościowej literatury na ten temat i może ktoś prowadzi hodowle takich glonów (mikro- bądź makro-) i może jest w stanie udostępnic mi takie gatunki do badań. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie :strutin

Możesz wykorzystać fitoplankton. W lato na słońcu rośnie bardzo szybko. Mozna więc wyhodować ogromne ilości fitoplanktonu Trzeba tylko zachować sterylność i przygotować odpowiednią mieszankę. Po zakończeniu hodowli trzeba go też oddzielić od wody co stwarza kolejne koszty. Przy dużej skali może to być dość problematyczne i zbyt kosztowne.

Możesz też użyć bakterii fotosyntetyzujących - cyjanobakterii. W odpowiednich warunkach rosną bardzo szybko i można je łatwo oddzielić od wody. Cyjanobakterie mogą rosnąć na pożywce ze ścieków i są obecne praktycznie w każdym środowisku. Nie są wrażliwe na złe warunki wodne, inwazje zooplanktonu albo bakterii.

Morskie makroglony mogą być trudne w hodowli na dużą skalę.

Możesz też spróbować hodowli słodkowodnych roślin wodnych. Niektóre gatunki rosną bardzo szybko. Zmorą mojego stawu jest rogatek [taki akwariowy tropikalny gatunek]. Wrzuciłem kiedyś małą kępkę... Rośnie tak szybko że muszę 2 razy w roku staw oczyszczać....

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Sądząc po dacie pierwszego postu Koleżanka już chyba się obroniła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor dobrze prawi. ostatnio jakos na discovery chyba byl program o poteznej plantacji fito na hakiejs pustyni z tym ze oni tam chyba jakies paliwo produkowali z hodowli tych glonow o ile pamietam :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat rodem z prehistorii, ale z technologicznego punktu widzenia, glony morskie nie nadają się do zastosowania w energetyce z uwagi na dużą zawartość chloru i alkaliów (sodu, potasu). Z uwagi na obecność wymienionych pierwiastków, następuje wzmożona korozja elementów wielkich kotłów, co z punktu widzenia technologii prowadzenia procesu jest bardzo niepożądane. Plany wykorzystania glonów w procesach współspalania w kotłach energetycznych jest ciągle na etapie prac badawczych. Badania jednak skupiają się na hodowli glonów słodkowodnych.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prehistorią nazwałam wątek nie problem :) Troszkę siedzę w tej działce (energetyka), i mniej więcej wiem jak się to kręci. Masz rację w innych krajach pracują już farmy alg, Polska na razie goni. Ale tak jak mówiłam raczej nie są to w większości algi słonowodne.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.