Skocz do zawartości
ona

Odpieniacz do 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy odpieniacz Ci coś odpieni. Ja kiedyś włożyłem taki miniflotor i nic. W końcu wziąłem kilka kawałków wacików i przejechałem ręką po powierzchni i zebrałem tą zupę.

Potem ustawiłem dodatkową pompkę pod powierzchnię, która skutecznie zaczęła rozbijać taflę wody i po zupie zostało wspomnienie :strutin


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miniflotor z pewnością poprawiłby "zupę" zwłaszcza, że bawisz się w dokarmianie NP. Z dobrą kostą lipową ten odpieniacz spokojnie takie 30L pociagnie, a nawet i ciut więcej, ale... nie pamiętam dokładnie, ale chyba minimum dla miniflotora to 35cm wody-chodzi o to byś miała możliwość regulacji. Więc albo będziesz cięła, albo pienidłeko DIY ze strzykawki, jak zrobił to @tomko.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Michał z korale.pl pokazywał mi katalog BLAU. I własnie pojawił się odpieniacz do takich maleństw ja Twoja kostka.

Ja też szukam czegoś do moich 30 litrów.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to przy takim karypelku to najlepiej szukać odpieńków zewnętrznych w stylu kaskady - pchać wewnętrzny odpieniacz w 30l ma dwie podstawowe wady - zajmuje sporo miejsca oraz ciężko go wyciągnąć przy czyszczeniu, zwłaszcza jak się obstawi go skałą.

Na allegro są co jakiś czas dostępne odpieniacze kaskadowe Niagara(ma wady konstrukcyjne ale wystarczy zrobić kilka dziecinnie prostych przeróbek i ma się naprawdę solidny odpieniacz :strutin) oraz parę razy widziałem sprowadzane z USA - warto popolować. Dużym atutem jest to, że w większości kaskad są porobione powierzchniowe skimmery do ściągania filmu a jak nie ma to łatwo coś takiego dorobić ;] No i zawsze jest komora aby wrzucić jakiś dopalacz jak chemi pure czy phosguard

Osobiście w 27 i 42 litrach testowałem sporo odpieniaczy jakie były u nas dostępne pod ten litraż i jeśli jednak zdecydujesz się na wewnętrzny to bardzo mi się podobał RESUN SK-300 - spłaszczona konstrukcja, przez co łatwiej go umiejscowić w rogu akwa, no a przede wszystkim bardzo ładnie pieni. Pompa umieszczona wewnątrz odpieniacza - bez potrzeby zabawy z kostkami i pompkami zewnętrznymi.

Ale oczywiście wybór zostawiam Tobie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny jest Taam Rio nano protein skimmer zewnętrzny i ładnie pieni. Niestety dostępny w stanach ale dosyć tani ok 30 usd.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ogromne dzięki za pomoc , propozycje odpieniaczy.

Wszelkie odpieniacze sklepowe odpadły jak zobaczyłam ich gabaryty:). Masz racje Nika, miniflotor był olbrzymi, wiekszy od mojego akwarium. :nono

Zrobiłam odpieniacz by Tomko ,kupiłam pompkę CX-0088, wszystko ładnie działa .

Jest tylko mały problem , tak naprawdę nie wiem jak powinna wyglądać poprawna praca odpieniacza ( nie widziałam tego na żywo). Nie wiem na jakiej wysokości powinnam go zanurzyć .

Czy ta piana , ktora tworzy się, powinna od razu przelewać się do kubka , już na starcie ? czy ona z czasem będzie sama się przelewać jak będzie wywalać brudy. ?

Piana się u mnie buzuje pod samym kubkiem, nie wchodzi w ten "kielich " , ktorym powinno się przelewać do kubka.

A może pompka jest za słaba ? ona ma 2 wyjścia , musiałam podłączyć trójnik.

Wrzucam zdjęcie , zeby pokazac o co mi chodzi . Może ktoś będzie tak miły i mi wyjaśni , jak to powinno prawidlowo wyglądać.

4565-odpieniacz.jpg


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piana musi być wyżej, ale zrób tak żeby zanim wpadnie do kubka miała 3cm drogi, na to aby mogła się zagęścić/osuszyć i czekaj, jak się brudu nabiera to piana sama urośnie i wpadnie do kubka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś się czasem mnie pytała (też miałem sporo do czynienia z 30L) to Ci odpowiem, że odpieniacz Ci nic nie odpieni ;) W tak małym akwarium sprawę załatwia naturalna filtracja i podmianki. Ale uparci koledzy z baniakami > 200L radzą Ci odpieniacze i nie wiadomo jakie osiągnięcia...

Wystarczy raz za czas przejechać serwetką po tafli. Jak dasz pompkę pod powierzchnię, po osadach nie będzie śladu.

Nawiasem mówiąc kiedyś eksperymentowałem z całkiem pozytywnym skutkiem z kubełkiem. wsadziłem filtr kubłowy, zewnętrzny, wywaliłem wszystko ze środka. Raz na czas władowałem tylko węgiel. Przez to zwiększyłem objętość wody, w obiegu. Efekt super. Woda kryształ. To taki odpowiednik sumpa ;) Raz wsypałem też do kubełka ciuteńkę Rowa Phos. Fosforany zbiłem itd...

Ale to tak jakbyś się pytała... ;):nono


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti,

ja zrozumialem, ze woda jest delikatnie mowiac do d. a nie powierzchnia...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o film na powierzchni , bo tego nie ma , rozbija go ładnie kaskada.

W akwa nie ma rownież glonów , cyjano itp.

Chodzi tylko i wyłacznie o niefoto i karmienie mrożonkami + suchym . Stwierdziłam , ze odpieniacz może mi się przydać . Uważam , ze kaskada przy niefoto to mało .

Gdybym miała same miękkie i nie musiałabym karmić , nawet nie myślałabym o odpieniaczu.

P.S Ustawiłam odpieniacz , bardzo ładnie produkuje suchą pianę, dodałam też żywej skały do kaskady.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, spoko ;) Wiadomo o co chodzi. Ja zaś z kolei założyłem, że woda już jest filtrowana przez LR, a na powierzchni robi się kożuch z powodu słabej cyrkulacji powierzchniowej... ;)

Ale też mam wrażenie, jakby koleżanka, jak to wielu z nas, na siłę chciała ubić tą pianę w odpieniaczu, podczas, gdy przecież kupa radochy jest, że nie pieni żadnego brudu, bo jest po prostu czysto w akwarium ;)

Pozdrawiam Ona i życzę powodzenia :nono


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#296351 ona :

...

P.S Ustawiłam odpieniacz , bardzo ładnie produkuje suchą pianę, dodałam też żywej skały do kaskady.

@ona - GRATULACJE ;) masz pienidełko i to własnoręcznie zrobione! super :nono

nie chcę teraz wywoływać dyskusji, ale swego czasu na forum prowadzone były dyskusje, jaka piana lepsza. i ja zrozumiałam, ze niby efektywniejsze odpienianie jest przy mokrej. poobserwuj zbiorniczek, jak funkcjonuje przy takim karmieniu i suchej pianie, bo nie wiem czy w Twoim przypadku, ustawienie na mokro nie byłoby korzystniejsze.

Ale to tylko Tymożesz zaobserwować, co Ci koraliki powiedzą ;)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

To i ja wrzuce swoje 3 grosze jako "prawdopodobnie najbardziej doświadczony użytkownik owego odpieniacza" ;)

Po pierwsze gratuluje robota pierwsza klasa!!!

Mnie służy już ponad rok i jestem z niego b. zadowolony. Ostatnio azotany prawie niewykrywalne pomimo b.gęstej obsady :nono

Otóż u mnie zdecydowanie produkuje mokrą pianę - kubek znajduje się jakieś 1 cm nad powierzchnia wody, a pompa powietrza pracje z wydajnościa ok. 100 l/min. Mniej więcej co 3-4 dni mam pełny kubek mocno brazowej wody z blotkiem osadzającym sie na ścianie kubka.

Daj mu więc troche czasu. Musisz też poeksperymentować z zanużeniem i ilościa podawanego powietrza. IMHO żeby było optymalnie ustaw tak aby kubek zapełniał się nie częściej niż co kilka dni inaczej bedziesz wylewać prawie czysta wodę a przecież nie o to chodzi.

Musi minąć troche czasu zanim zacznie wyrzucać brudna pianę tym bardzej że masz b. młody zbiornik.

I na koniec odpowiedz czy jest sens używania odpieniacza w tak małym akwa? Wg. mnie sprawa jest bezdyskusyjna jesli mozesz go upchnąć w mniejscu nie oszpecającym zbiornika. Nawet jak nie będzie super odpieniał to przynajmniej dodatkowo natleni wodę.

Pozdrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Również korzystam z takiego odpieniacza i stwierdziłem że bardzo dużo zależy od kostki jaką się zastosuje.

Przy kostkach Aquaela pienienie było słabe a kubek musiał być nad samą wodą. Po założeniu kostki Aquamedic kubek musiałem podnieść ok 5 cm nad wodę i dodatkowo przydławić pompę.

Teraz wygląda to tak :

5303-0727%20(2).jpg

5303-0727%20(1).jpg

Może to w czymś pomoże.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michalko37

Oczywiście potwierdzam kostki tylko Aquamedica inne to niestety szajsz!!!

:nono


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , ale gratulacje należą się Tomko za fajny, prosty i tani pomysł do małych akwa.:) Największą zaletą tego odpieniacza już na starcie jest cichość.

Zrobiłam ten odpieniacz dokładnie jak w przepisie , z klejem na gorąco( co uważam za strzał w 10, bo trzyma jak cement) i sylikonem.

Z ustawieniami piany będę kombinować ,tak jak piszecie i obserwować korale .

Kostka oczywiście Aquamedic. Często ją wymieniacie , raz w miesiącu czy rzadziej?.

Michalko dobrze widzę, że przyczepiłeś ten odpieniacz na przyssawkę do szyby?


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostkę najlepiej wymieniaj co 2 tygodnie, ale jak zrobisz to co miesiąc to tragedii też nie będzie.

Powodzenia,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , do odpieniacza dokleiłem dwie przyssawki , dzięki temu mogę na bieżąco regulować wysokość zanurzenia .


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.