Skocz do zawartości
cthulhu

Ryby wariują i umierają...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie wiem, czy wybrałem dobry dział, bo i tak straciłem już praktycznie całą obsadę.

Pokrótce opiszę tą... historię:

W zeszłą sobotę zamieniłem światełko z t5 na LED.

Pierwszego dnia w nowym świetle rybki wyglądały na nieco zestresowane. Szczególnie Halichoeres iridis bał się panicznie niebieskiego ledowego światła, nawet jeśli paliło się razem z białym.

Następnego dnia Salarias fasciatus żre glony jak zawsze, Amblygobius phalaena i Nemateleotris decora pływają jakby nigdy nic. H. Irdis pływa pod skałami, czasami szybko spod nich wypłynie dopłynie do szyby i znowu pod skały. Tego dnia rybek nie karmiłem.

Wtorek wrzucam jedzenie A.phalaena i N. decora pojadły, a H.iridis spanikowany pływa od sarco pod skały. Wypłynął tylko raz po mrożonki, skubnął i znowu dał susa pod sarcophytona. Zazwyczaj to on sam zjadał 80% jedzenia....

W środę lub czwartek znika mi decora. Uznaje, że coś ją wystraszyło i znowu uciekła w skały. W czasie aklimatyzacji przesiedziała w norze skalnej tydzień czasu. Od tamtej pory już jej więcej nie zobaczyłem. Aha, dałem wtedy kilka ochotek pierwszy raz, bo pomyślałem, że może H. iridis się odstresuje i coś zje. Ale ochotek nie ruszył ani on, ani Amblygobius.

Czwartek/piątek H. Iridis oraz Salarias bardzo płochliwe, gdy podchodzę do szyby uciekają. Salarias czasami zwiewał,więc nie wzbudziło to jakiegoś mojego wielkiego niepokoju. Wargacz nie uciekał nigdy, a wyglądało jakby się mnie wystraszył. Babka zachowuje się raczej normalnie.

W piątek wracam późno, ok dwie godz. przed wyłączeniem się światła. W akwarium bezrybkowo, ale uznałem że być może poszły dziś wcześniej spać.

W piątek była u mnie impreza, więc akwarium obserwowałem prawie cały dzień. Rano pojawił się tylko salarias - "przysypiał" na piachu. Wyglądał na dużo chudszego niż zazwyczaj, miał przyśpieszony oddech. Bo jakimś czasie schował się.

Budzę się w niedzielę, patrzę, a tam lysmata coś w skale znalazła i ze smakiem wcina... salariasa.

Za chwilę zobaczyłem wargacza &


100x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa z erybki wisi nad akwarium na wysokości ok. 18 cm.

Ok, już sobie przypominam. Dzięki


100x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykre to, współczuję. Ospa to raczej nie była, nie opisałeś białych kropek, poza tym nie zabija w tak szybkim tempie .


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak juz sie przywitasz :nono to weź sobie jakiś mierniczek i sprawdź czy razem z nową lampą nie podłączyłeś przypadkiem akwarium do napięcia ;) Niedawno jeden z kolegów podłączył lampę LED DIY i miał podobne doznania.

Przypuszczam że masz przebicie z lampy do Akwa i dlatego masz takie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już się przywitałem, miałem innego nicka kiedyś - najtfish.

Wkrótce uzpełnie dane w profilu, bo praktycznie nic nic pisałem na forum, tylko czytałem....

Nie podmieniłem, tylko dodałem lampę t5, bo jak pisałem następnego dnia większość ryb zachowywała się już normalnie.

Zmierzyłem, jest przebicie...

Dzięki wszystkim za pomoc.


100x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie miałeś napięcie? 12V?

Jakbys miał ukwiał to błyskawicznie poznałbys że jest pod napięciem, jak kiedyś wpadł mi kabelek od zasilania wentylatora do wody to quadricolor w 2 sekundy zawiną się w jabłko i dochodził do siebie przez kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakim cudem masz to przebicie ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem miernikiem w wodzie i przebicie jest tylko, gdy włączone są pompy cyrkulacyjne.

Prawdopodobnie to jest problem.


100x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile Ci wyszło ? 12 czy więcej ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, jakie masz pompy i ile czasu pracowały?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewajcie się Panowie.ale wytłumaczcie mi dokładnie co co to jest przebicie?

Czy musi płynąć prąd czy wystarczy że jest napięcie ? potencjał czy jak tam zwał?

Mam metalowy stelaż właściwie dwa- górny pod lampy jest przymocowany do stalowych listew w ściance gipsowej, drugi na 100 % jest izolowany -stoi na legarach drewnianych i zalany jest betonem. Mimo to jeden i drugi działa jak uziemiennie??!!

Kila dni temu robiłam coś w sumpie -dloń w wodzie, a ramieniem dotknełam stelaża i kopmeło dość mocno. Sprawdziłam neonówką - świeci- metodą prób i błędów (wyłączania za kontaktu poszczególnych urzadzeń) doszłam do tego, że to pompa od filtra przepływowego Maxi Jet 230 V.

Nie rozumiem tu 2 rzeczy- po pierwsze, żadnego innego lub niepokojącego zachowania ryb lub zwierzat nie zaobserwowałam, a trwało to pewnie powyżej 24 godzin.

Po drugie: kiedyś reperowałam przedłużacz i nie wyłączyłam drugiego końca z pradu :nono palec (tylko palec) znalazł się między bolcami. Pamiętam, że zesztywniała mi cała ręka, a potem miałam na palcu taką scieżkę z bąbli.

To "kopmiecie " od akwarium było dużo słabsze chociaż droga dłoń-ramię dłuższa

Również jedna pompa tunze ma przebicie-, ale one nie są na 230 V na szczęście, i tak chodzi juz prawie rok- ja czuję ukłucie jak dotknę stelaża mając rękę w wodzie, a muj mąż tylko wyjatkowo. i neonówka nie świeci.

Mam wyłącznik róznicowo prądowy i nie reaguje


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja delikatne ukłucia miałem przez kilka miesięcy, jak wkładałem rękę do akwa i jednocześnie delikatnie muskałem np ramieniem stelaża to odczuwałem delikatne ukłucie. Okazało się że moje 2x JVP 102 miały "przebicie"

Po zmianie pomp stelaż podłączyłem do uziemienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym uziemiła wodę w akwaium, a stelaż zaizolowała, bo jakoś bycie przwodnikiem na drodze niesprawna pompa- uziemienie kiepsko mi sie widzi.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw do cthulhu: Kurcze przyro mi ze tak sie stalo bo odnosze wrazenie ze bardzo dbasz o zbiornik. Dobrze jednak ze zrodlo problemu sie znalazlo.

Co do przebicia to u mnie, jak mam reke w wodzie a druga delikatnie pocieram lampe to czuje bardzo delikatne mrowienie. Czyli tez mam przebicie :nono. Jak to mierzycie? Jedna elektroda do wody a druga do kaloryfera?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że niekoniecznie musi być to przyczyna. Widzieliście ptaszki siedzące na lini wysokiego napięcia?

Chyba że przebicie przebiciu nierówne? więc czym to dokładnie i jak zmierzyć? Bo czy jest, czy nie ma, można własną skórą sprawdzić. u mnie chromisy salarias i błazenki (i tube anemone) nie zachowywały się inaczej nawet przy przebiciu 220 V

Tester własnie nie wiem czym to zmierzyć. ta druga strona (kaloryfer?) będzie chyba kluczowa do mierzenia. i pewnie będzie jak z testami chemicznymi...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#295699 Tester :

Najpierw do cthulhu: Kurcze przyro mi ze tak sie stalo bo odnosze wrazenie ze bardzo dbasz o zbiornik. Dobrze jednak ze zrodlo problemu sie znalazlo.

Co do przebicia to u mnie, jak mam reke w wodzie a druga delikatnie pocieram lampe to czuje bardzo delikatne mrowienie. Czyli tez mam przebicie :nono. Jak to mierzycie? Jedna elektroda do wody a druga do kaloryfera?

Pozdro

Mam to samo - jak mam reke w wodzie i dotkne lampy druga to czuje mrowienie

czasami jak wkładam reke i mam rane jakąś ciętą to też czuje takie szczypanie - ale nie z winy soli tylko chyba tego przebicia

sa jakies metody aby znalezc co jest wina tego i jak temu zapobiegac? jakos moge zmierzyc jakie to napiecie w wodzie jest?


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalezienie przyczyny akurat jest latwe. Wylaczasz wszystko z pradu i po kolei wlaczasz za kazdym razem mierzac napiecie. W ten sposob wiadomo ktore urzadzenie ma przebicie. Co do zapobiegania to trudno przewidziec czy to wada fabryczna czy zuzycie materialu. Trzeba pilnowac zeby przewody nie byly naciagniete i poskrecane. Co jakis czas mozna robic przeglad sprzetu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie winą był przedluzacz. Pompa głowna przebicie miala w sumpie czulem mrowienie. Wymienilem jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie urządzenia są przystosowane do instalacji 3 żyłowej, ich obudowy są podłączone do uziemienia (przewód zółto-zielony) natomiast mieszkania starsze niż 10 lat mają instalację dwużyłową, sprawdźcie czy w gniazdach macie zrobiony mostek (zerowy połączony z neutralnym) to jest najczęstszą przyczyną smyrania prądem. Jeżeli złapiemy lampę, dotkniemy stelaża i poczujemy smyranie oznacza że lampa nie jest poprawnie uziemiona, stelaż staje się uziemieniem a mu przewodnikiem :nono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i teraz pojadę z lamerskim pytaniem ale elektryka to dla mnie magia :nono

Jak sprawdzić dokładnie przebicie ? Tzn ja wiem że jeden kabelek z miernika do wody ale gdzie dotknąć drugim ? Stelaż ?

Pewnie innym też się taka informacja przyda ;)

PS: a co do smyrania, miałem trzy różne lampy i zawsze jak wsadzałem łapę do wody i dotykałem lampy to mnie smyrało..... ;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#295703 TMK :

Mnie się wydaje, że niekoniecznie musi być to przyczyna. Widzieliście ptaszki siedzące na lini wysokiego napięcia?

Chyba że przebicie przebiciu nierówne? więc czym to dokładnie i jak zmierzyć? Bo czy jest, czy nie ma, można własną skórą sprawdzić. u mnie chromisy salarias i błazenki (i tube anemone) nie zachowywały się inaczej nawet przy przebiciu 220 V

Tester własnie nie wiem czym to zmierzyć. ta druga strona (kaloryfer?) będzie chyba kluczowa do mierzenia. i pewnie będzie jak z testami chemicznymi...

Ptaszki nie dotykają ziemi i prąd nie ma jak przepłynąć.Dlatego tylko boćki mają pecha,bo drugą nogą staja na fazie,lub neutralnym.


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK wszystko zależy jak to przebicie wygląda.:nono Najczęściej jest tak ,że prąd dostaje się do wody ,ale nie dochodzi do zwarcia i w takim przypadku życie w akwarium nie jest zagrożone lecz bezpośrednio My ,ponieważ zamykamy obwód i dochodzi do porażenia. Inaczej dzieje się jak dochodzi do uszkodzenia mechanicznego kabla lub pompy i woda ma bezpośredni kontakt z plusem i minusem , w tym przypadku powinny wstrzelić bezpieczniki w domu. Jest jeszcze jedna możliwość , jeśli w akwarium po przeciwnych stronach będą dwie pompy i na jednej z nich będzie uszkodzona izolacja na plusie, a na drugiej na minusie to prąd popłynie przez wodę ale nie dojdzie do wystrzelenia bezpieczników. Moim zdaniem to jedynie w trzecim przypadku życie ryb i korali jest zagrożone .

Mnie też prąd kopie jak wkładam rękę do wody , ale nie wiem czy zawróciliście ze jest pojedynczy impuls przynajmniej u mnie tak jest,że kopie tylko co pewien czas, a nie za każdym razem gdy wkładam rękę do wody. Nie wiem , ale możliwe że wirniki pomp generują jakieś ładunki elektryczne które zbierają się w wodzie . To tylko takie moje teorie , jak się mylę to sprowadźcie mnie na ziemie:clowning


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adam1203 :

wszystkie urządzenia są przystosowane do instalacji 3 żyłowej, ich obudowy są podłączone do uziemienia

No nie powiedziałbym, chyba że przerabiałeś wtyczki od JVP-102 :nono

3PIOTR4 :

możliwe że wirniki pomp generują jakieś ładunki elektryczne które zbierają się w wodzie

To też ciekawe pytanie. Tak sobie zastanawiam się, czy nie ma to analogii do wytwarzanego pola elektrostatycznego przez rotor helikoptera podczas startowania / lądowania na obszarach pustynnych lub w warunkach morskich przed burzą, gdzie powietrze jest silnie zjonizowane. Powstaje wtedy tzw efekt Koppa-Etchella. Ciekawy artykuł o elektrostatyce można przeczytać TUTAJ.

Pozwolę sobie zacytować fragment:

Zjawisko warstwy podwójnej polega na przenikaniu elementarnych nośników ładunków elektrycznych (elektronów i dziur, a w przypadku cieczy także jonów) między powierzchniami stykających się materiałów stałych, ciekłych, oraz stałych i ciekłych. Praktycznie w każdym przypadku obiekty stykające się, po rozdzieleniu są naelektryzowane. W przypadku dwóch obiektów metalowych elektryzacja jest pomijalnie mała, natomiast jeśli co najmniej jeden obiekt jest z materiału nieprzewodzącego, może być znaczna, zwłaszcza dla materiałów syntetycznych, charakteryzujących się bardzo dużą rezystancją. Ilość ładunku zgromadzonego na rozdzielanych powierzchniach jest proporcjonalna do powierzchni styku i do różnicy między przenikalnościami elektrycznymi obu materiałów. Odmianą tego mechanizmu jest elektryzacja przez tarcie (zwana niekiedy efektem tryboelektrycznym), które zwiększa powierzchnię styku oraz podnosi jej temperaturę, zwiększając ilość uwalnianych i przenoszonych między materiałami ładunków elementarnych. Podczas tarcia dochodzi też do wzajemnej wymiany materiału między obiektami, dlatego elektryzacja takich powierzchni ma bardzo złożony charakter.

Być może w niektórych przypadkach nie chodzi więc o przebicie, a o efekt tryboelektryczny.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.