Skocz do zawartości
to1mas

Podmiany wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Co jaki czas robicie podmiany wody i dla czego ?

Co dają podmiany 10% wody raz na tydzień, raz na dwa tygodnie i raz na miesiąć

Czy częste podmiany mają jakiś negatywny wpływ na SPS


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale te posty to były troche czasu temu,

może są nowe doświadczenia, zmiany, spostrzeżenia itp.

a po za tym brak czasu.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ankiecie na tej stronie http://morszczyzna.republika.pl/podmiana%20woda.html masz krótką sondę z , której wynika , że ponad 60% osob które oddały głos podmienia wodę raz w tygodniu , z ciekawostek dodam że większość osob utrzymuje stosunkowo niskie kh 7-7,5 , i co ciekawe większość z nas ma bardzo niski magnez 1200 - 1230.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W soli mamy cala tablice Mendelejewa i nie sposob tyle dozowac. Tak dokladnie nikt nie zmierzy, ile czego korale pobieraja. Poza tym w wodzie kraza rozne toksyny, wydzielane przez korale i inne zwierzeta. Podmieniajac czesc wody, wyprowadzasz rozne zwiazki i uboga wode, dodajac zyzna i czysta. To troche jak otwarcie okna po imieninach starszego kaprala.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robie podmiany co tydzień ale prowadziłem kilka dyskusji po za forum i było stwierdzone że to strata czasu i marnowanie soli bo raz na miesiąc wystarczy podmienić wode i bedzie wszystko w pożądku. na samym początku robiłem podmiany co dwa tygodnie ale po podmianach korale były zszokowane i dopiero po dwóch dniach wszystko wracało do normy.

Teraz robie co tydzień na soli TM, ale chce kupić jakąś ubogą sól i robić na zmianę bo mam wysyp glonów po podmianie.

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zawsze gdy sie w akwarium cos zlego dzieje, warto podmienic wiecej wody. W starych akwariach czesto podmienia sie co pol roku nawet 50% i korale odzywaja. Trudno powiedziec dlaczego u Ciebie korale sa 2 dni po podmianie zestresowane. Musi byc jakas spora roznica w jakims parametrze.

Niektorzy nie podmieniaja wody wcale i akwarium zyje, takze sztywnych zasad jak zwykle nie ma. Osobiscie balbym sie, ze bez podmian kiedys to wszystko wyleci w powietrze. Jesli stosujesz Ballinga to chocby ze wzgledu na "przesuwanie jonow", podmiana wody ratuje sytuacje.:nono


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ja miałem problemy z tymi podmianami jak zaczynałem z morszczyzną czyli odkupiłem hulający zbiornik od znajomego i ten robił podmianki raz na miesiąc ale efektów w tym zbiorniku nie było i to było w maju tego roku. W tedy moja wiedza polegała na prowadzeniu akwarium holenderskiego a nie morskiego. Człowiek uczy sie całe życie wiec zawsze jest lepiej zapytać sto razy niż jeden raz zepsuć wiec nie dziw sie że pytam kolejny raz o te podmiany


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy system jest inny obserwowanie zbiornika ,jak pompują się korale ruszają się ryby daje podobny obraz jak testy, wiec podmiana to tez rzecz indywidualna na pewno uwalniamy z systemu dużo toksyn a uzupełniamy mikroelementy ,,aczkolwiek kiedyś robiłem doświadczenie na stabilnym akwa 6 m-cy bez podmian korale rosły parametry ok.zbiornik prowadzony na kalkreaktorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#296336 Stani :

Moim zdaniem zawsze gdy sie w akwarium cos zlego dzieje, warto podmienic wiecej wody. W starych akwariach czesto podmienia sie co pol roku nawet 50% i korale odzywaja. Trudno powiedziec dlaczego u Ciebie korale sa 2 dni po podmianie zestresowane. Musi byc jakas spora roznica w jakims parametrze.

Niektorzy nie podmieniaja wody wcale i akwarium zyje, takze sztywnych zasad jak zwykle nie ma. Osobiscie balbym sie, ze bez podmian kiedys to wszystko wyleci w powietrze. Jesli stosujesz Ballinga to chocby ze wzgledu na "przesuwanie jonow", podmiana wody ratuje sytuacje.:)

Stani,w starych akwariach to znaczy ilu letnich ? Czy dwa lata to już stare ? Czy robisz taką podmianę 50% ? Ja na razie podmieniam dokładnie co 10 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare to pewnie takie co maja około 10 laty i więcej tam każdy ruch piachu czy tez skały może doprowadzić do tragedii ,pomimo ,ze zbiornik może prezentować się wzorowo przez lata wszędzie nagromadził się syf z którym żadne bakterie czy inne wynalazki sobie nie poradzą znaczna ilość porowatej struktury skalnej jest zapchana po odsłonięciu wierzchniej bielutkiej warstwy piachu maga pojawiać się sine miejsca gdzie żyją tylko bakterie bez tlenowe przy odpowiedniej wielkości systemu takie podmiany mogą być zbawienne a w większym litrażu trudno naruszyć równowagę zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wymieniłem 80 l. po 4 miesiącach. Faktycznie korale zadowolone.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Inmar :)

Krzlew juz odpowiedzial.

Po dwoch latach akwarium jeszcze nie jest stare. Mysle, ze akurat dopiero stabilne i wiadomo o co w nim chodzi. Ale tak po 5-6 latach czesto zauwaza sie znikomy przyrost korali. Czegos w wodzie zaczyna brakowac. Takie duze podmiany to odmlodzenie wody. Trzeba tylko zwrocic uwage na podobne parametry wody do podmiany i tej w akwarium. Niektorzy zalecaja wywalenie najstarszych kawalkow skaly i wstawienie nowej.

Nie wiem co konkretnie sie stanie ze zbiornikami prowadzonymi bez podmian. To sie okaze po kilku latach. Nie wydaje mi sie, ze mozna te wszystkie makroelementy zawarte w soli do podmiany zastapic plynami, nie mowiac o kosztach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy miekasach podmiany wody nie trzeba stosowac zbyt czesto, przy twardych koralach ja robie na 560l co 3 tygodnie wymiane 40l .A jak cos sie dzieje w akwa .to wpierw staram sie poznac przyczyny ...dlaczego? bo podmieniając wode zbyt czesto moge tylko zwiekszyc problem dostarczając nawej pożywki różnorodnemu badziewiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to co powiem Wam sie nie spodoba , ale w mojej ocenie to powinno być tak , pokaż zbiornik zanim udzielisz jakiejkolwiek rady.

Jedni piszą , ja podmieniam raz na miesiąc i jest ok , ale co to znaczy ok? Że ma duże przyrosty , że kolor korali jest mega pastelowy , czy może korale wegetują i jest ok , a może mam tylko obsadę korali miękkich itd.....

Zanim udzieli sie jakiejkolwiek dobrej rady w mojej ocenie należy spojrzeć na swój zbiornik , a potem porównać go z tymi , którzy naprawdę wiedzą o co w akwarystyce chodzi , jeśli ocenisz że kondycja twoich korali nie odbiega zbytnio od tych klientów o których wspomniałem , wówczas wiesz , że to co podpowiesz ma sens i drugiej osobie nie zaszkodzisz.

Tak na marginesie ja staram się porad nie udzielać :).

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.