Skocz do zawartości
kapuhy

Fakty i mity w morszczyźnie

Rekomendowane odpowiedzi

czytam ,czytam i nie wierzę

Stani

jeżeli wcześniejsza moja wypowiedz źle poszła to publicznie przepraszam,źle zrozumiałem,źle napisałem.............

kiedyś skorzystałem z twojej porady która bardzo pomogła mojemu zbiornikowi i jest ok......

trochę się dziwię jak można obalać fakty i mity na RM-xie -sorki kapuhy

czy bardzo ważne jest jaki czas dorabiania podmianki?czy czas starzenia się skały?lub w biobalach zbiera się syf?i tak mało kto się martwi na wyrost,z reguły zaczynamy dzwonić na alarm jak już nasz problem dotknie,nie lepiej cieszyć się chwilą że jest ok i można nacieszyć oko i satysfakcje,to i tak kwestia czasu,nasza wola lub decyzja najbliższych że to wszystko trafi do kibla... razem z faktami i mitami :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanislaw a jaki model mikroskopu daje mozliwosc podgladania bakterii?

W zwiazku z zapytaniami na priv odnosnie odmulania pisku. Odmulacz mam tradycyjny ze slodkiego ale zmienilem waz na polowe mniejszy. Zaciagam wode wbijam w piach ktory lekko unosi sie w rurze. Delikatnie wyciagam i zaglebiam w inne miejsce bez robienia wiekszej zadymy. Czy robie dobrze nie wiem, ale przekonany jestem ze w przyszlosci jaka kolwiek niespodzianoa nie bedzie pochodzila z piasku.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu,

jak napisalem, ja tych bakterii nie rozrozniam, zreszta nie wiem czy mozna je rozroznic.

Kiedys byly fajne mikroskopy w "Aldi". Mozna je bylo nawet podlaczyc pod komputer i dalej widoki przerabiac.

Ja jestem, jak moj mikroskop, troche starszej daty. Jest z mosiadzu ? Kupilem go na Jarmarku Dominikanskim w Gdansku i powieksza kilkaset razy. Akurat, zebym okulary znalazl.:)

Pare glonow moge jednak rozroznic. :)

Szal jest, jak wezme troche badziewia ze skrobaczki szyby. Samo zycie !!! Normalnie wojny gwiezdne. Nic dziwnego, ze korale wtedy zaruja.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pod Ledami rosną korale ?

Kiedyś co niektórzy chwalili się gigantycznymi przyrostami korali , dzisiaj jest bardzo mało osób które pokazują swoje zbiorniki pod tym oświetleniem. Śmiem twierdzić , że to ściema , więc przekonajcie mnie , że tak nie jest :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298201 fal :

Czy pod Ledami rosną korale ?

Kiedyś co niektórzy chwalili się gigantycznymi przyrostami korali , dzisiaj jest bardzo mało osób które pokazują swoje zbiorniki pod tym oświetleniem. Śmiem twierdzić , że to ściema , więc przekonajcie mnie , że tak nie jest :)

ależ proszę bardzo

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=30151

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą akrę od marca, rośnie jak głupia pod Black Python 120W

ps po wielu próbach wklejenia fotki poddaję się- serwer się wywala przy operacji na ,, moje pliki"

Jeżeli któryś z moderatorów może pomoc, to proszę tu wkleić obrazek ,,akra przycięta", który może udało mi wysłać do moich plików

daj nazwę zdjęcia bez polskich liter - to nie będzie problemu ;-)

4375-akra.jpg

Thx Przemku, jest fotka


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298219 cris6 :
#298201 fal :

Czy pod Ledami rosną korale ?

Kiedyś co niektórzy chwalili się gigantycznymi przyrostami korali , dzisiaj jest bardzo mało osób które pokazują swoje zbiorniki pod tym oświetleniem. Śmiem twierdzić , że to ściema , więc przekonajcie mnie , że tak nie jest :)

ależ proszę bardzo

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=30151

Czy w tym akwarium tak urosły korale pod ledami ? coś mi się wydaje , ze chyba nie. Zadać powinniśmy sobie pytanie od kiedy wiszą tam ledy , z tego co tam widzę to od marca , czyli do marca te korale rosły pod innym oświetleniem i ciężko być obiektywnym co do led , bo to nie jest ich zasługa że zbiornik wygląda tak jak wygląda , no chyba że czegoś nie wiem :).

Najlepiej by było zobaczyć zbiornik na szczepkach , jak to wszystko się rozwija od samego początku na lampach led , wtedy można wydać obiektywną ocenę i takie zbiorniki chcialbym zobaczyć :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal....Oj ty niedowiarku...Po ledami mój zbiorniczek jest od września 2009(T5) ale żadnego większego szału nie zauważyłem więc w marcu 2010 zamieniłem na Phobosa 1W i wtedy zobaczyłem różnice (wybarwienie i przyrosty) ale prawdziwego "kopa" to koraliki dostały po zmianie na 3W Cree... więc jeśli dalej twierdzisz ze pod ledami to jest mit to zapraszam do mnie wtedy sam ocenisz i porównasz zdjęcia z lipca a teraz. Trzy tygodnie temu musiałem delikatnie poprzestawiać koraliki bo zaczęły "wchodzić " na siebie a ballinga leje po 250ml dziennie to chyba też o czymś świadczy....

pozdrawiam


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298244 Efendi :

Fal....Oj ty niedowiarku...Po ledami mój zbiorniczek jest od września 2009(T5) ale żadnego większego szału nie zauważyłem więc w marcu 2010 zamieniłem na Phobosa 1W i wtedy zobaczyłem różnice (wybarwienie i przyrosty) ale prawdziwego "kopa" to koraliki dostały po zmianie na 3W Cree... więc jeśli dalej twierdzisz ze pod ledami to jest mit to zapraszam do mnie wtedy sam ocenisz i porównasz zdjęcia z lipca a teraz. Trzy tygodnie temu musiałem delikatnie poprzestawiać koraliki bo zaczęły "wchodzić " na siebie a ballinga leje po 250ml dziennie to chyba też o czymś świadczy....

pozdrawiam

Oczywiście , że Tobie wierzę :) bo widzę jak rośnie , ale poruszyłeś temat z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę , że tak naprawdę korale ruszyly Tobie pod ledami cre 3W , więc jeśli kupowac to tylko te lampy gdzie są led cre , wszystkie inne są powiedzmy do korali miękkich , a jak sądzę nie wszyscy o tym wiedzą :).

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Skała u mnie w akwa ma 5 lat, zastanawiałem się czy trzeba ją wymienić ale jakoś cały czas nie mogę się na to zdecydować. Jakiś czas temu zakupiłem nawet jeżowce aby trochę odświeżyły skałę ale one cały czas siedzą na szybach. Próbowałem kilka razy przekładać je na skałę ale zawsze wracają na szybę i tylko tam łażą.

Ja mieszam wodę 24-48h, może moje korale się przyzwyczaiły do tak długiego mieszania :) bo jak raz zrobiłem podmianę po 10h mieszaniu co wszystkie SPS zaczęły wydzielać olbrzymie ilości śluzu a miękkie się pozamykały. Różnicę widać również w potencjale redox, po krótkim mieszaniu redox leci ostro w dół.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal - ja mialem ledy przez kilka miesiecy (1W/1L) i korale zuzywaly 2 razy wiecej balinga niz pod ekwiwalentem mocy tego oswietlenia w HQI + T5.

i teraz najwazniejsze co mam do powiedzenia o ledach - jak Przemek bedzie dawać gwarancje na ledy na 6 lat (że strumień świetlny nie spadnie wiecej niż o 15% i elektronika sie nie wysypie) to ja pierwszy kupuje PYTHONY 160W CREE

już nei mówiąc o tym, że powinna byc wersja pod interfejs 1-10V aby kazdy mogl sobie te pythony wpiac pod profiluxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298251 guliwer777 :

Witam

Skała u mnie w akwa ma 5 lat, zastanawiałem się czy trzeba ją wymienić ale jakoś cały czas nie mogę się na to zdecydować. Jakiś czas temu zakupiłem nawet jeżowce aby trochę odświeżyły skałę ale one cały czas siedzą na szybach. Próbowałem kilka razy przekładać je na skałę ale zawsze wracają na szybę i tylko tam łażą.

Ja mieszam wodę 24-48h, może moje korale się przyzwyczaiły do tak długiego mieszania :) bo jak raz zrobiłem podmianę po 10h mieszaniu co wszystkie SPS zaczęły wydzielać olbrzymie ilości śluzu a miękkie się pozamykały. Różnicę widać również w potencjale redox, po krótkim mieszaniu redox leci ostro w dół.

Pozdrawiam

Wstaw jedna skale do Wiaderka z slona woda z tenku.Po 24h mocno wytrzep skale,zmien wode I powrka az skala czysta I lysa.

Stara wode z wiadra do szklanki I pod swiatlo.

Jak zolte I metne to czas na pojedyncze czyszczenie skaly.

Moze to troche ci pomoze

Sk

Ps wiaderko plastikowe


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297866 ozim :

- na soli Kenta kiedyś "poparzyłem" korale więc teraz mieszam min 24 godz

- mam apf600 na 450 litrów i uważam że jest na styk

Ozim, możesz coś więcej napisać - jak długo mieszałeś sól, jak wyglądało to "poparzenie", jak z resztą obsady?

O odpieniaczu pisałem w kontekście dopasowania bardziej do obsady niż litrażu, dużo częściej jedzie się po schemacie akwa x 2 nie patrząc na nic więcej. Zresztą podobnie jest z cyrkulacją i oświetleniem.

#297856 Natan :

Jesienna depresja :)

ale suma sumarum, takie tematy zawsze prowadzą do "spięć".

I co to znaczy w moim wieku :) przecież nie widać ile mam lat :)

Oj tam widać, nie widać - ważne, że oboje wiemy :)

#298174 RA345 :

trochę się dziwię jak można obalać fakty i mity na RM-xie -sorki kapuhy

A jaki związek z wielkością baniaka mają rzeczy o których pisałem? Nie pojmuję tego odnoszenia się do litrażu, zwłaszcza w kontekście tego o czym pisałem na wstępie.

Poza tym nie chcę nic obalać, a raczej poznać argumentację dlaczego jakieś zjawisko to fakt, a nie mit. Czyli coś w stylu "świeża solanka jest żrąca, bo zachodzą w niej procesy x i y", a nie "świeża solanka jest żrąca, bo masz za małe akwarium".

#298251 guliwer777 :

Jakiś czas temu zakupiłem nawet jeżowce aby trochę odświeżyły skałę ale one cały czas siedzą na szybach. Próbowałem kilka razy przekładać je na skałę ale zawsze wracają na szybę i tylko tam łażą.

Guliwer777, a jakie masz te jeżowce?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, u mnie ten pierwszy ze skał nie złaził, czyścił z wapiennych do łysego. Widać trafiły Ci się wybredne :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyzby kolejny mit?

Skala jak i woda pozostawiona bez cyrkulacji nie kisnie, nie zasmierdza nie psuje sie.

Wczoraj podczas porzadkow w swoim morskim grajdole zdalem sobie sprawe ze po probie podlaczenia kubla kilka miesiecy temu zostawilem w nim skale zalana woda z systemu. No nic trzeba otworzyc bombe. I tu jakie zdziwienie. Woda krysztalowa jak z lodowca. Zero smrodu czy zapaszku.

Chcialem zmierzyc pH ale braklo skali na dole. oceniam na jakies 6. NO3 niewykrywalne a byly to czasy kiedy bywalo nawet i 50. Fosforany 1,86 tu juz bakterie nke daly rade. Ale jaka moc i chyba mozliwosc samo oczyszczania. Woda poszla w kibelek a na skale odpalilem szpital dla NP zobaczymy co z tego wyjdzie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś zostawiłem w butelce 5l wodę z podmianki na 2 dni, zapomniałem po prostu o niej po odkręceniu boże jak .... brzydko pachniało no i zrobiła się gazowana :clowning Wiec woda bez cyrkulacji jednak się zaśmiardnie :(


45Litrów :) ciasne ale własne !! start 04.06.2010 - 4.07.2010 przesiadka na Reef Maxa :) 6.02.2011 nowe 150L w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr stal w schowku gdzie bylo ciemno i chlodno.

Wieko szczelnie zamkniety. Doloty sprawdze bo nie zwrocilem uwagi. Zrobilem foty na ktorych oczywiscie nie widac parametrow, ani braku smrodu, ale woda krzytal, na skalach zero glutu, sluzu czy innych oznak gazu. Nie wiem jak to wytlumaczyc.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...chcialbym napisac o moich odczuciach dotyczacych oswietlenia...kiedys mowiono o 1w na 1l,potem pojawily sie Kelviny,Par i inne...Zastanawiam sie czy rzeczywiscie potrzebujemy az tak duzo swiatla (tu trzeba rozgraniczyc SPSowcow od LPSowcow)...Przemek cos wspomnial ze zbyt duzo swiatla powoduje iz korale 'bede mowil tylko o LPSach i miekkich) sa blade,kolory ich blakna...i rzeczywiscie zauwazylem ze moja acantastrea u gory jest jasniejsza i mniej koloroa,natomiast u dolu,gdzie nie dochodzi wiele swiatla duzo ladniejsza.Moje akwarium to kostka 60x60x60,wisi nad nia HQI 14K plus dwie actyniki...Kiedys mnie sie to podobalo,dzisiaj juz nie.Ogladajac rozne akwaria i tredy doszedlem do wniosku ze wlasciwie polowa tej mocy bylaby az zanadto...Na forum mamy przyklady,gdzie akwaria sa piekne przy bardzo malym oswietleniu (Kivi,Grzesiek Dyzma)...Tutaj tez wazne sa preferencje,kto co lubi no bo wiadomo ze jedni lubia pomarancze inni mandarynki...Mnie podobaja sie akwaria oswietlone nierownomiernie i np. wogole niedoswietlone z jednej strony.Postanowilem zbudowac oswietlenie punktowe pod nowy zbiornik 80X70X45wys...mysle o zastosowaniu parunastu ledow 10W co da sto kilkadziesiat watt...Teoretycznie uwazam ze nawet sps roslby w takim ciemnym zbiorniku,jezeli skalka na ktorej stoi,bylaby doswietlona np. dwoma spotami 7 tys K...Najpierw chcialbym sie skoncentrowac na samym niebieskim,czyli oswietlic akwarium tak by z jednej strony byl blekit a zdrugiej ciemnoniebiski przechodzacy w granat az do czerni i na takiej bazie doswietlic pare polek skalnych zimnym bialym...Spoty maja to do siebie ze mozna duzo kombinowac,zawieszac je pod roznymi katami i na roznej wysokosci...Chcialbym tez je podlaczyc pod zegary czasowe i dac pelna pare np. od 11stej do 14stej bo taki jest czas trwania najbardziej intensywnego slonca na rafie o czym chyba wszyscy zapomnieli...Licze tutaj na wypowiedzi ludzi,ktorzy maja ciemne akwaria...Grzesiek pisal ze jego euphyllia i favites swietnie daja rade przy oswietleniu dla NP...Jestem tez otwarty na zrodlo swiatla,ktore podkresli kolor czerwony,zolty...Co to ma wszystko z obalaniem mitow...?...uwazam ze wiekszosc ludzi niepotrzebnie bombarduje swoje zbiorniki od rana do nocy swiatlem,ktore ma miejsce tylko przez trzy godziny na rafie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana wody co ok 2 tygodnie- kanon i dogmat w morszczyźnie- ale czy to fakt czy mit? Skąd taka herezja przyszła mi do głowy? Ano wysypało mi cyjano, kupiłem nawet Chemiclean, ale jak poczytałem wasze przygody z odpieniaczami po tym specyfiku, to postanowiłem spróbować jeszcze innego sposobu- zaprzestać podmian wody. Efekt po 6 tygodniach -skała czysta, korale ok, montipory wystrzeliły z przyrostami, euphylia ma lepsze kolory, niebieska akra, która zawsze po podmianie obnażała końcówki tipów się wygoiła. Zastosowałem to ,, leczniczo" ale teraz się zastanawiam, czy może na przyszłość nie stosować rzadziej podmian?


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to roczek już minął, więc chciałem odświeżyć wątek i zapytać kto już zmienił żywą skałę, bo mu się zestarzała. Może @seb? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dominik :) no muszę Ci powiedzieć że wymieniam, w sensie w sklepie już gruz odłożony leży, z racji rodzaju mojego baniaka czyli szczepkarium, zmieniam koncepcję skały, będzie gruz, drobny, w koszu ażurowym stal w sumpie, bo mojej dziczy juz nie ogarniam w sumpie i noszę się z zamiarem posprzątania, tylko czasu brak :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb, a bierzesz takiego "dzikusa" czy już odmaszerowały różne potwory ze skały? Bo tu wiesz, chodziło o to, "kto jest na tyle odważny, że do swojego wypieszczonego akwa dopakuje "nowej" skały. Pomijając to, jak to uczyni mając "krzakowisko" SPSowe. A ja szczerze i prawdziwie jestem ciekaw tego tematu.

Więc zmienił ktoś? Jeśli tak to dlaczego?

p.s. @seb, jak będę już na emeryturze, i dorosnę do SPSów to na bank kupie je z twojej farmy:) Czemu? Bo to hodowla PL, nie import:) (pomijając pasjonata;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym importem to w w związku z ostatnim przemytem "rafy koralowej" złapanym w Hrebennem? :D co do skały to czerwcowa, więc już pieknie wypracowana, ale i tak chyba jakoś na raty to rozłożę, boję sie tak od razu.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 400 l.

2553-akwa1.jpg

A po co zmieniać coś co dobrze działa? Żeby potem mieć problemy?

Wodę zmieniam jak mi się przypomni. Rybek mam 12, kilka krewetek, krabów, ślimaków. Karmię 3-4 kostki IT codziennie. Korali dodatkowo nie karmię. Swietlówki wymieniam co 11 miesięcy. Sól mieszam 5 minut i wlewam do akwa, ostatnio 80 l. Używam węgla Aquaela, absorbera PO4 Sery, ZeoMax Aquaela - po co przepłacać?

I bakterii z Obi - zamiennik akwarystycznych:clowning

Korale mi nie bieleją. Wszystko żyje i rośnie. Ja jestem zadowolony.

Jak widać złamałem chyba wszystkie prawidła i mity :)

łał to pojechałeś ,dobre :bump ,ale się uśmiałem


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.