Skocz do zawartości
Qlfon

600l do zasolenia w Lublinie:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na forum jestem niby już pięć lat ale generalnie pasywnie. Czytam tych mądrzejszych i odważniejszych i w końcu przyszło i na mnie.

Baniak:

170x60x60, szkło 10mm niestety nie OW

stoi to na stelażu spawanym z profili 4x2x2mm

9102ee7d7b492bf8m.jpg

de29c7e6eeba786bm.jpg

8e63a6d8da239cb2m.jpg

ef2ba946caf9eb2cm.jpg

d2f5099e78c4d13bm.jpg

3c7477b479798ef3m.jpg

Komina brak, sumpa zresztą też.

Docelowo chciałbym mieć pterois volitans plus wyspę z koralami. Raczej nie tonę skały, tylko więcej wody niż skał. Mam problem z doborem sposobu filtracji: wszyscy przy takim litrażu mówią sump, a ja się po prostu boję tego:) Mógłbym poświecić jakieś 25-30 cm długości baniaka na panel. Z sumpem tez jest problem bo maksymalna wielkość jaką dałoby się wsunąć do stelaża to 37x46 cm - chyba żaden odpieniacz do takiego litrażu na rynku nie jest taki niski/ nie będzie pracował przy takim niskim stanie wody.

Pomóżcie dobrzy ludzie: kleić nowe/robić nowy stelaż czy do się coś z tego wykombinować?

Chętnie służę dalszymi informacjami jeśli będą konieczne:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon a to mnie zaskoczyłeś krajanie :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na typ etapie to najlepiej to sprzedaj wszystko zostaw samo akwarium. bo pozniej bedziesz mial jeszcze wiecej roboty jak w koncu dojdiesz sam do wniosku, ze sump musi byc najwiekszy jak sie da. zrob wszystko od nowa.

stelaz to chyba jakis na wojne specjalny, ale taki Ci nie potrzebny, wystaczy zeby wytrzymal ciezar akwarium. Po spodem trzeba wstawic sump. Poza tym nogi nie moga byc tak jak na fotce bo sie zle ciezar rozprowadza i pozniej bedziesz miec wgniecony parkiet, nie mowiac juz o tym, ze przestrzen miedzy stelazem a podloga sie marnuje. lepiej miec o te kilka cm wiecej miedzy sumpem a akwarium (przy tej samej wysokosci, na ktorej znajduje sie akwarium). nozki regulowane nie przydatne do ncizego, chyba ze Twoj stelaz to zemsta spawacza.

do akwarium zawolaj szklarza albo kogos znajacego sie na wierceniu otworow - wywierc 3 otwory - pod przelot 25 i 2 pod przeloty 32 (zmierz ich srednice najpierw) , wklej komin, postaw na odpowiednim stelazu i kombinuj dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#297917 KIDULT :

na typ etapie to najlepiej to sprzedaj wszystko zostaw samo akwarium. bo pozniej bedziesz mial jeszcze wiecej roboty jak w koncu dojdiesz sam do wniosku, ze sump musi byc najwiekszy jak sie da. zrob wszystko od nowa.

stelaz to chyba jakis na wojne specjalny, ale taki Ci nie potrzebny, wystaczy zeby wytrzymal ciezar akwarium. Po spodem trzeba wstawic sump. Poza tym nogi nie moga byc tak jak na fotce bo sie zle ciezar rozprowadza i pozniej bedziesz miec wgniecony parkiet, nie mowiac juz o tym, ze przestrzen miedzy stelazem a podloga sie marnuje. lepiej miec o te kilka cm wiecej miedzy sumpem a akwarium (przy tej samej wysokosci, na ktorej znajduje sie akwarium). nozki regulowane nie przydatne do ncizego, chyba ze Twoj stelaz to zemsta spawacza.

do akwarium zawolaj szklarza albo kogos znajacego sie na wierceniu otworow - wywierc 3 otwory - pod przelot 25 i 2 pod przeloty 32 (zmierz ich srednice najpierw) , wklej komin, postaw na odpowiednim stelazu i kombinuj dalej.

posłuchaj KIDULT-a

to zbyt duży zbiornik aby iść po bandzie, na dłuższą metę obsługa zbiornika może być uciążliwa a powinna być przyjemnością

jeszcze masz czas na przemyślenia, więc warto przemyśleć niż poprawiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ta szyba 10mm też troche przeginka,ja bym się bał


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Priv


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

dzięi wszystkim za szybki odzew. tak jak myślałem: szafka i stelaż do roboty:) Co do szkła 10mm - teraz mam to zalane i nic się nie dzieje - mam wzmocnienia wzdłuż długich szyb i jest OK. Wiem, że słona ma inną gęstość. Pokrywa to oczywiście do wyrzucenia, świetlówki to tylko jako doświetlenie zostaną. Myślałem o centralnej wyspie z HQI nad nią, obok tego te dwie 39W t5 i dwie 54W T5 jako doświetlenie całego zbiornika. Żona już zapowiedziała, że tym razem to musi poznać dokładnie cały pa i procedurę bo na obecne akwarium zgodziła się nie pytając nawet jak duże będzie;)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz pogadac i ledy np zobaczyc no i cala obsluge sumpa - piweczko ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak przez weekend czytałem chyba wszystkie liczące się fora o morszczyźnie i wychodzi że faktycznie tak Jak Kidult pisze: stelaż do wymiany, ten nie był myślany pod sumpa a dodatkowo spawacz "zgubił" 50 mm wysokości. Następny stelaże będzie prostą ramą ze wzmocnieniami z tyłu i raczej bez nóżek - płasko na podłodze. nie jest ona idealnie płaska ale ew. mogę samą ramę pod zbiornikiem zrobić regulowaną na gwintowanych nóżkach. Inna sprawa że ciągnie mnie w stronę stelaża drewnianego - mój faktycznie jest pancerny:) a za oceanem nie takie tanki stoją na drewnie. Ma to jeszcze ten plus że dam sobie radę z tym sam. praktykę w stolarce mam:)

Podpowie ktoś czy:

a) spust wody z akwa przez loc-line z koszyczkami jest lepszy czy gorszy niż komin? Które z rozwiązań jest cichsze? Akwa jak widać stoi w pokoju dziennym i nie chcielibyśmy żeby przeszkadzało przy oglądaniu filmów itp.

:D pompy automatycznej dolewki i dozujące są w stanie zassać wodę na wysokość około 1,5 m? Cały czas chodzi mi po głowie panel:) a dolewka i dozowanie spod szafki:)

c) czy przy filtrze RO+DI można stosować kilkumetrowy wężyk do uzupełniania dolewki? Mam z kuchni lub łazienki do akwa około 7-8 metrów a przy akwarium nie mam jak zainstalować RO. Myślałem żeby filtr umieścić pod szafką w kuchni, do niego długi wężyk i gdy w zbiorniku dolewkowym będzie się kończyć woda przeciągać wężyk przez mieszkanie i uzupełniać wodę. problem już widzę w tym, że nie bardzo będzie jak sterować pracą filtra - elektrozawór potrzebuje sterowania od czujnika wody więc oprócz wężyka musiałbym ciągnąc także przewód elektryczny od czujnika. Chyba jakąś rzeźbę tworzę. Podpowiedzcie jak to macie zrobione u siebie:)

Na dziś tyle wątpliwości:)

PS. Jacek i Skoczek - będę się odzywał w tym tygodniu w związku z zaproszeniami:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad a) komin to najlepsze rozwiązanie. Da się go tak wyregulować że jest zupełnie niesłyszalny

Ad :D są w stanie, ale po co? jeszcze kilka przeczytanych for i sam dojdziesz do wniosku że panel to niewypał przy tym litrażu

Ad c) jeśli dobrze zrozumiałem to z filtra RO chcesz dopełniać tylko powiedzmy raz na tydzień zbiornik dolewkowy - wtedy nie potrzebny Ci elektrozawór.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomasz za szybką odpowiedź.

Ad a. - w sumie statystycznie rzecz biorąc to najwięcej właśnie takich zbiorników widzę. nie będę drugim Adim Zet tutaj i nie bedę wyważał otwartych drzwi:)

Ad b. - chyba zrobię ankietę: panel vs. sump:)

Ad c. Tak właśnie chciałem robić - kwestia tylko ile będzie mi parowało z akwa i ile taki standardowy filtr RO daje odfiltrowanej wody na godzinę. Ale znając moję zapominalstwo to i o tym zapomnę. Jest jeszcze wyjście takie, że będę stosował baniak pośredni: np na blacie zlewu w kuchni - do niego wężyk i nawet jak się przeleje to trafi do zlewu. A jak się napełni to potem drobnymi kroczkami do pokoju i wlać to do zbiornika dolewkowego? ma to sens?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium na pietrze a filtr RO w lazience na parterze,wiec wode targam w baniaku 10l.

Odnosnie panel&sump,to moge Ci napisac ze mialem akwarium z panelem i kiepska to sprawa,odpieniacze halasuja a w panelu slychac go wtedy duzo bardziej niz zamkniety w szafce,a poza tym to nie wiem czy sa nawet odpieniacze do akwarium 600l.które dało by rade upchnac w panelu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do RO. Ja mam filtry w łazience i 5m wężyka do akwarium i jest super.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek, podciągniej se wężyk, po miesiącu nie będziesz mógł sobie wyobrazić jak było przedtem:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon,

w ogrodniczym kupisz "zegar wodny" Gardeny. Tam mozesz ustawic, zeby woda leciala np: godzine. Ja tez zawsze zapominalem i to rozwiazalo mi sprawe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298692 seb :

Peniek, podciągniej se wężyk, po miesiącu nie będziesz mógł sobie wyobrazić jak było przedtem:)

Pozdrawiam

seb

Niestety nie ma jak.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a ja jestem za panelem z boku. Wystarczy mały zbiorniczek na bocznej ścianie aby pomieścić odpływ i rewizję ... to wszystko.... można go zamknąć i jest cicho .... służy jako filtr mechaniczny , filtr na węgiel i inne media , nie widoczny w ogóle , nic nie masz w zbiorniku itp.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani: ukłony za ten watertimer:) Wygląda to dobrze:)

Tak mi przyszło do głowy: można założyć wątek z fotkami i opisem zawartości Waszych (jeszcze) szafek pod zbiornikami, coś na kształt tego z monsterfishkeepers: http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=208917&highlight=stand+photos? początkującym ułatwiłoby to sprawę a posiadacze najbardziej wypasionych szafek pękaliby z dumy nie mniej jak z powodu tego co mają na szafkach;)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po krótkiej przerwie, kolejnych godzinach tutaj i na reef central, kilku owocnych godzinach u Jacka z Lublina (jeszcze raz dzięki za cierpliwość Jacek) witam ponownie. Okazało się że mój Ojciec przejmie mój obecny zestaw z pierwszego postu więc sprawa solniczki jest otwarta, zbiornik,szafka i cała reszta będzie robione od nowa. Z a racji tego że mam generalnie takie miejsce jakie mam musi to być duże szkło: 170 cm dł, 50/55 wysokie i 65 szerokie. Pewnie wielu z Was wyda się to szaleństwem - słodki zaczyna słone z takim litrażem, ale patrząc na tutejsze forum widzę jak wiele osób w ciągu roku/dwóch zmienia zestawy na większe doszedłem do wniosku że to nie motocykl i chyba można zaszaleć z docelowy, od razu:)

Do rzeczy: byłem w warszawskiej acroporze. Miałem sporo szczęścia bo Łukasz miał spokój w sklepie i mogłem pogadać. podrzucił mi fajny pomysł na stelaż pod akwarium: spawany z profili aluminiowych:)

Stąd też moje pytania:

1. ma ktoś tutaj tak rozwiązany stelaż? Wstępnie myślałem o drewnie, ale problem z wilgotnością trochę mnie martwi a stelaż aluminiowy oszczędza też sporo miejsca w szafce. Nie mam tylko pojęcia o jakie profile pytać w firmach tym się zajmujących?

2.Czy konstrukcja: cztery nogi i dwie ramy (górna i dolna) - prostopadłościan dadzą radę czy na tylnej ścianie potrzebna jest dodatkowa noga i poprzeczka w górnej ramie w połowie długości?

Nie mam skanera pod ręką więc muszę to opisać:googleye Łukasz mówił że im wyższy stelaż tym lepszy. Coś w tym jest bo jak patrzę na wysokości odpieniaczy to mi trochę ręce opadają:)

3.Obecny zbiornik ma dno na wysokości 70 cm od podłogi. Czy to wystarczy na komfortową obsługę sumpa i odpieniacza np. od Darka (jeśli się zgodzi go dla mnie zrobić)?

4.Kolejna sprawa: oczytałem się, że wydajność pompy obiegowej powinna być około 4 razy taka jak pojemność zbiornika. Prawda to li tylko kłamstwo?:D Zakładając pojemność zbiornika około 600l plus pewnie około 100l sumpa daje mi to jakieś 2800-3000l/h? Wystarczy? Czy to będzie OK dla takiego odpieniacza?

5.Jeśli tak to jak się zabrać za hydraulikę?Jakie średnice zrzutu, rewizji i powrotu założyć w projekcie?

6.Myślałem o dzielonym powrocie w dwóch miejscach zbiornika poza kominem - ma to sens czy tylko będzie tłumić pompę główną?

7.Na RC wyczytałem żeby na zrzut wody dać jednak zawór bramowy zamiast kulowego. na rewizji też jest potrzebny taki zawór czy to tylko w razie "W" i można się bez tego obejść.

8.Zrzut chciałbym podzielić na dwie komory: odpieniacza i refugium. Dobrze kombinuję?

Chyba dosyć tych lamerskich pytań na dziś:D Wracam do RC podglądać 1350galonów z Kanady (http://tinyurl.com/3agq2rf) - mają ludzie rozmach:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Jakiś czas temu robiłem stelaż aluminiowy dla jednego z forumowiczów

wymiary stelaża 180x65x95h trochę pancernie wygląda ale jest bardzo lekki,

bez problemy można go unieść samemu waga około 40 kg.

stelaż ze spawanych profili aluminiowych 40x40x3

Śmiało możesz kopiować sprawdzona konstrukcja :googleye

http://www.nano-reef.pl/datas/users/4234-obraz086.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/4234-obraz089.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darek za szybkie info zwrotne, a jak tam temat odpieniacza? Myślę o przełomie roku, ew końcówka zimy:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie edytować posta żeby pytania wyłapać :googleye

AD.1 + AD.2

Ponieważ akwarium będzie miało 170 cm długości to ja bym dał dodatkowe słupki po środku (tył i przód). U mnie jest 120 cm i dla świętego spokoju dałem.

Profile chyba 4x3 (powiem Ci jak sprawdzę w domu)

AD.3

70cm w środku powinno spokojnie wystarczyć.

Warto kierować się zasadą (wysokość stelaża + wysokość akwarium = możliwość dotknięcie palcami dna zbiornika :) )

AD.4

Pompa obiegowa typu OR3500 powinna wystarczyć, gdyby było za mało zawsze możesz zmienić pompkę. Hydraulika i tak zostanie.

AD.5

Proponuję 32x32x25

AD.6

Jeden powrót wystarczy, ja osobiście wolę go mieć w kominie.

AD.7

Oczywiście zawór bramowy jest lepszy i bardziej dokładny jeżeli mówimy o regulacji, ale i kulowe dają radę i są tańsze.

Na rewizji nie ma sensu, ona jest właśnie po to żeby w nagłych wypadkach przyjąć nadmiar wody.

AD.8

Zrzut zrób bezpośrednio do odpieniacza lub do jego komory. Refugium jest przeważanie kolejną komorą po tej z odpieniaczem. Gdybyś zrobił zrzut i tu i tu to część syfu wpadałaby do refugium i z powrotem do akfa omijając odpienianie.

Ale może ktoś myśli inaczej.

To tyle :D jak coś pytaj dalej :D


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jako że mój projekt nabiera realniejszych kształtów i prawdopodobnie za dwa tyg moje dotychczasowe szkło odjedzie w siną dal do rodziców powstają pytania:

1. czy do szafki wysokiej na 70 cm sump o wysokości 54 cm jest za wysoki? Ojciec odda mi swoje obecne szkło o wymiarach 101x51x54 i tak sobie myślę żeby z niego sumpa zrobić?

2. duraluminium lotnicze, rury o przekroju ponad 40 mm - mam do tego dostęp plus ludzi którzy zęby zjedli na obróbce tegoż -> jest sens robić z tego stelaż szafki? Ktoś mądry podpowie czy większą sztywność będę miał na profilach prostopadłościennych czy na okrągłych?

Na dziś to chyba tyle:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.