Skocz do zawartości
fischer1

LEDY 300 watt ściemniane z regulacją barwy światła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

No to przyszedł czas na mnie.

Do mojego nowego zbiornika postanowiłem zrobić lampę ledową.

Z założenia miała mieć wschody i zachody słońca a przy okazji udało się jeszcze zrobić płynną regulację balansu barwy światła pomiędzy białym a niebieskim i uv.

Lampka to:

24 ledy 10 watt (u mnie świeca na 7 wattach) - w tym 18 białych ok. 10000 K i 6 niebieskich 440 nm

42 ledy 3 watt (u mnie świecą na 2 wattach) w tym 40 "zwykłych" niebieskich 465 nm i 2 uv-a

14 led 3 watt cree XP-E royal blue - te świecą na swojej max mocy (zainteresowani wiedzą dlaczego :D

7 led 1 watt w tym 5 uv-a i 2 "zwykłe" niebieskie

A teraz kilka fotek z budowy - one najwięcej wytłumaczą. Zaczniemy od du... strony czyli od tyłu. Tak lampa wygląda na gotowo:


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj Fotki :D

Ja juz widzialem lampe i naprawde prezentuje sie super!


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tutaj kilka dodatkowych zdjęć http://my.imageshack.us/v_images.php

Proszę nie zwracać narazie uwagi na przewody zasilania do lampy - podpięte prowizorycznie :D


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie halllo. Prosi mnie o rejestrację jak klikam na link.....


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam :D

Z innej beczki - jaka długość lampy, jaki całkowity koszt realizacji projektu? Mierzyłeś PAR?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampka 123 cm długości. Koszt lampki to przedział 2500 do 3000 na gotowo (dokładnie tego jeszcze nie liczyłem) PAR nie mierzyłem nie mam technicznej możliwości - mierzyłem jedynie temp. barwową białych ledów tych 10 W.

Dziś wieczorem poprację nad zdjęciami.

Kiedyś na tym forum wklejałem załączniki i nie było kłopotu.


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałeś jakiś błędny link - ten Twój jest do strony głównej IS ;-)

Lampka prezentuje się zacnie.

Można zapytać jak regulujesz moc? To jakiś układ cyfrowy czy też jakiś regulator w szeregu z diodami?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kolega fischer wlasnie chyba taki ma.

a ten pierwszy to tylko pomylony link chyba


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ups sorki faktycznie kolega ma racje!!

Przepraszam!!:):)

chyba mam od siedzenia przy kompie juz strita :):)


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na pytania (ale kto miał lub ma małe dzieci wie jak brakuje czasu ile nie przesypia się nocy :) zwłaszcza jak się taki 1,5 roczny brzdąć pochoruje :)

Od początku:

Thomash niestety nie mierzyłem osobiście tych ledów tylko dałem do mierzenia znajomemu - kontakt się mi niestety już urwał - człowiek za chlebem wyjechał z Polski :)

Przemku lampa ma sterowniki BT4-AN - nie ma ich na stronie ibisa - ale jak się poprosi to wyślą dokładnie taki sterownik (nadprądowy sugerując się naklejkami pierwszy raz jak moja pamięć sięga - no możę drugi - nie miał racji :)

Do ledów ławiej wykorzystać BT4-AN nie trzeba negować sygnału PWM ponieważ BT-4A jest do halogenó i ledy zamiast sięściemaniać rozjaśniają a zamiast rozjaśniać ściemniają (to nie kłopot jak się dobrze ustawi czasy na programatorze ale poco).

Sterownik ten ma dwie funkcja, które mi się bardzo podobają:

1. stawiany czas rozjaśniania od 1 do 99 minut z krokiem 1 minuta

2. Ustawiany ostateczne wypełnienie PWM (po naszemu moc/jasność na jakiej ledy będą świecić) w % OD 1 DO 100 ZNÓW Z KROKIEM 1%

Ponieważ jak widać na zdjęciach użyłem dwóch sterowników to 1 steruje białym światłem a 2 niebieskim przez co przy wykorzystaniu w/w funkcji mam możliwość regulować wypadkową temp. barwy światłą między niebieskim i białym.


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze kilka uwag z budowy lampy:

Do tych sterowników są potrzebne drivery z wyjściami PWM i jak się kupi różne mogą się wzajemnie zakłucać czy coś takiego - przeżyłem na własnej skórze :)

Od doł lampka jest zabezpieczona PMMA 2 mm a za odłyśnik robi takie fajne tworzywo (kupiłe tam gdzie plexi) to jest to co ma powycinane otwory na soczewki i reflektory od ledów znajdje się pod plexi - tworzywo sprzedający nazywają lustro - poniważ ma lustrzaną (srebną powłokę tak jak odbłyśniki) jest z na moje oko z PCW powlekanego z jednej strony o grubości ok. 1,5 mm - powłoka lustrana tak jak PMMA zabezpieczona folią - da się w tym robić otwory otwornica czy frezami do drewna - niestety jak widać na moim przykłądzie potrzeba do tego znacznej precyzji (kilka otworów mi się troszkę rozjechało ale nie ma to wpływ na świało bo i tak są z małym zapasem (reflektory i soczewki mają ranty po 1 do 3 mm).

Ten regulator na środku obudowy z dwoma didami to termoregulator z czujnikiem temperatury na radiatorze - załącza wentylatory po przekroczeniu ustawionej temperatury na radiatorze. Generalnie jest to bajer - wentylatorki są niesłyszalne spokojnie mogą pracować przez cały okres gdy chodzi lampa.

Miałem też szok test lampki - rano na chwilę wyłączyłe całkowicie wentylatory i po 4 godzinach temperatura radiatora niestety mocno wzrosła (nic na szczęście się nie stało) ale dotykając z góry gołą ręką był bardzo ciepły - przy włączonych wentylatorach radiator ma temperaturę ok. 35 stopnii C przy całej mocy lampy - taka się stabilizuje (w pomieszczeniu ok. 23 do 24 stopnie).

Jak dziś lapa świeciła na 66% mocy na obydwu kanałach radiator nie przekroczył 30 stopnii.


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem też lampkę nad refgium na ledach (12 watt ledy jak leciało od 6500 do 10000 K)


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko znów nie potrafięwkleić fotek (niestety) - proszę o instrukcję :) jak do młotka :)


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a teraz walczę z mocowaniem wentylatorów do chłodzenia.


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia na imageshack.us i podaj linki na forum tak będzie najłatwiej chyba.

A jaki problem masz z zamontowanie wentylatorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory nieprecyzyjnie się wyraziłem - miałem namyśli mocowanie wentylatorów do chłodzenia baniaka w lato mocowane do korony i regulowane automatycznie - to jest osobny temat - podepnę zdjęcia na jakiś portal (jak tylko wieczorkiem znajdę wolną chwilkę) - tak będzie faktycznie najłatwiej


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299002 fischer1 :

Lampka to:

24 ledy 10 watt (u mnie świeca na 7 wattach) - w tym 18 białych ok. 10000 K i 6 niebieskich 440 nm

42 ledy 3 watt (u mnie świecą na 2 wattach) w tym 40 "zwykłych" niebieskich 465 nm i 2 uv-a

14 led 3 watt cree XP-E royal blue - te świecą na swojej max mocy (zainteresowani wiedzą dlaczego :clapping

7 led 1 watt w tym 5 uv-a i 2 "zwykłe" niebieskie

Czy mógłby ktoś rozwinąć temat cree XP-E Royal Blue dlaczego najlepiej je ustawić na całej mocy? Czy grzeją się mniej niż białe i można je mocno żyłować czy coś innego?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikel - jak je zasilisz mniejszym prądem to masz niższą wydajność świtlną więc można taniej kupić (odsyłam do wykresów prodycenta są na stronie Cree- jak poszukasz w innych wątkach znajdzeisz linki) inne ledy np. też Cree i zasilić je mniejszym prądem.

Cree nawet przy granicznych prądach mniej się grzeją niż cokolwiek innego co miałem w ręce a przez to zastosowanie samych ledów Cree bez przeginania z prądem i do tego odpowiedniego radiatora pozwala zrezygnować z chłodzenia aktywnego. Tylko obyś mnie nie zrozumiał opacznie - w tym co napisałem w poście, a co cytujesz jest przekłamanie - chodziło mi o to, że nie daję na XP-E np. ich 2/3 maksymalnego proądu tylko w granicach rozsądku prawie graniczny prąd - u mnie 950 mA i sobie spokojnie radzą.


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.