Skocz do zawartości
atrawa

Płyn Lugola - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

załatwiłem sobie płyn Lugola na alkoholu i tak naprawę jest to jodyna, bo płyn Lugola to jest roztwór wodny. Czy to się nadaje i ile tego dozować do akwa ok 375 litrów wody?? Kupiłem dodatkowo jodyne 3% a płyn mam 5%. Na płyn Lugola trzeba mieć recepte nao jodyne nie więc wniosek nasuwa się sam :)

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyn Lugola: jod metaliczny 1 cz. + jodek potasu 2 cz. + woda destylowana 97 części

Tylko taki roztwór należy stosować, gdyż dozowanie alkoholu do akwarium powinno być ściśle kontrolowane i nie stosujemy go bez potrzeby. Płyn Lugola jest ogólnie dostępny, nie jest potrzebna recepta.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no niestety pani w aptece powiedziała że na recepte płyn lugola, gdyż go się robi na zamówienie a kropla alkoholu jeszcze nikomu nie zaszkodziła :D. Ile tego trzeba dozować??

Pozdrawiam


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem że w Piotrkowie jest jedna apteka. Nikt Ci nie powie ile go stosować gdyż lejesz nie sam jod ale i alkohol który w akwarium słuzy jako pozywka dla bakterii.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jest na tym forum jakis lekarz ? wiem ze chyba swiezo upeiczony byl takowy :):D bo pytanko to mam takie , dotyczace plynu lugola , na niemieckiej stronie wyczytalem ze jakas czesc tego plynu lugola wyparowuje z wody(ulatnia sie) i podraznia on blony sluzowe oskrzeli , co z biegiem czasu moze byc przyczyna alergi /astmy ...

Zadowolony bylem z tego chemikalia , swietnei rosna po nim glony wapienne , ale w takim ukladzie to..:/

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod w postaci pierwiastka (nie jonu) jest substancją łatwo "lotną" (sublimującą), oraz w postaci tej jest szkodliwy dla zdrowia (jak większość rzeczy w nadmiarze....). Oczywiście w płynie tym może być również alkohol - który też łatwo paruje. I z płynu Lugola jod może się "ulatniać" w śladowych ilościach. Jeśli dodajesz te parę kropelek do akwa, a pojemniczek z samym płynem trzymasz zamknięty, a nie przy nosie 24h/d to możesz być spokojny o swoje zdrowie i zdrowie w akwa. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie , nei doczytalem tam watku do konca na tym forum , nie moge znalesc , bo czytalem przed rokiem , i pewnie tam chodzilo o to ze moze byc szkodliwy w wiekszych ilosciach .:D thx sie troche uspokoilem :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nalezy pamietac o bardzo krotkiej trwalosci tego specyfiku.....miedzy innymi to jest powod robienia go na zamowienie....


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak krótkiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

Jak krótkiej?

prawdopodobnie okres 6 miesiecy , dozowalem ja po uplywie roku czasu i nie zauwazylem zadnych skutkow ubocznych :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o okres trwalosci plynu Lugola...(konsultowalem to z 2 -ma kumpelami- farmaceutkami)....od chwili otwarcie pojemnijka okres ten wynosi 2 TYGODNIE!!!


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Trawłość Lugola 2 tygodnie" - jak dla mnie to jest to raczej dziwny okres trwałości. Wydaje mi się że mocno został przesadzony. Sam roztwór jest trwały na powietrzu (bo przecież w zamkniętym opakowaniu również znjaduje się powietrze...), jak również nie jest substancją łatwo psującą się (ma wł. antybakteryjne).

Np. data trwałości ze strony:

http://www.coel.krakow.pl/oferta.html

wynosi aż 6 m-cy.

Natomiast zacząłem się zastanawiać czy w ogóle porzebne jest dodawanie cząsteczkowego (lub metalicznego jak niektórzy piszą) jodu do akwarium. Bowiem w tej postaci jest on raczej nieprzyswajalny przez organizmy żywe. Jak również jestem przekonany że jodu w tej postaci w wodzie morskiej nieznajdziemy.

Natomiast co innego forma jonowa. Ta jak najbardziej ma prawo być przyswajalna przez organizmy, i jest tą, która znajduje się w naturalnej wodzie morskiej.

Dlatego też chyba zamiast jodyny (zawiera zarówno formę cząsteczkową jak i jonową) równie dobrze można by dodawać po prostu roztwór wodny jakiegoś jodku (czyli formy jonowej).

Wieczorkiem poszukam więcej w tym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacek :

Swirlej a mogbyś okreslic ile kropiles do jakiej ilosci wody i jak czesto ? będe bardzo wdzięczny ..

1 kropla tygodniowo na l00 litrow wody , ale ...

przyklad ;

Baniak 400 litrow = 4 ktrople tygodniowo Lugolsche Lösung .

Lepiej jest jednak dla naszego akwarium to rozlozyc i dozowac kropelke co drugi dzien .

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nie , nie nadaje " , najlepiej to dozowac to co sie wie ze jest pewne , czyli swieza kalkwasser :)

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy dozuje ktoś jeszcze płyn lugola? Jeżeli tak to w jakich ilościach?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że gra nie warta świeczki, pamiętaj, by przy tym nie dozować innych płynów zawierających jod, bo łatwo z tym idzie przedawkować.

Co do płynu jugola to można kupić w aptece bez recepty, jest to płyn robiony w aptece, a jak u ciebie wymagają recepty to zmień aptekę, bo ta cię oszukuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dawkuje 5 kropel na 300l .

a co ile dawkujesz? Jakich testów używasz na zawartość jodu?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monti talerzowa, która była już na wymarciu nagle z dnia na dzień się zazieleniła i to mi wystarczy. Testów na jod nie robię. Poza płynem lugola do zbiornika niczego nie leję.


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie iz jod przyspiesza wylinkę u krewetek więc trzeba z nim trochę uważać

ja stosuję 1 kropla na 100 l na tydzień - płyn lugola

ale jeśli robi sie podmianki z bogatej soli to oddzielnie nie trzeba dodawać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie chcieli receptę i żadne tłumaczenia nie przeszły. Ale jest to coś bardzo agresywne bo "spaliło"/przegryzło mi etykietkę z plastikowej, czarnej buteleczki w której mam ten płyn. Nie wiem jakim cudem, nie przypominam sobie aby jakaś kropla mi się nań uroniła :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.