Skocz do zawartości
michalzgierz1989

Akwarium "Fish Only"

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem czy był już taki temat jeśli był to przepraszam :)

Jestem ciekaw czy w dobie Koralowców i Akwariów Rafowych któryś z użytkowników ma Akwarium stricte rybne czyli Fish Only a są przecież ryby które ze względu na swoje upodobania kulinarne nie powinny być trzymane w Akwarium Rafowym jak, Balista wszystkie z rodziny Ustnikowatych a są równie barwne jak wspomniane Koralowce z tym że to one pełnią rolę pierwszą planową w Zbiorniku ewentualnie jakieś niewielkie Koralowce Miękkie :waving myślę że temat dość taki ciekawy do omówienia są gusta i guściki ale podyskutować można

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś niedawno wystawiał na targowisku baniak, tylko nie pamiętam czy przenosił się na większy litraż czy likwidował i nie mogę go znaleźć :waving Akwa nie było stricte FO, ale koralowce tylko uzupełniały ławicę pięknych ryb. Zbiornik śliczny, niestety z jakiegoś powodu FO traktowane są po macoszemu. Większość osób ma jeden zbiornik, a jeśli więcej, to zwykle ten największy jest pod SPSy - a mniejsze na FO nadają się słabo. Szkoda, że FO są tak mało popularne, zwłaszcza że to chyba stosunkowo łatwy i mało angażujący czasowo typ solniczki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzadziej się szyby czyści bo światło cienkie ale przy dokarmianiu tez można dużo czasu na obserwacji spędzić,filtracja i ruch wody ten sam


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to mniejszy pobór Energi a co za tym idzie mniejsze wydatki na Prąd. Ryby równie pięknie się prezentują w samym akwarium a przede wszystkim to przy planowaniu obsady zbiornika trzeba od razu się określić jakie ryby się chce hodować jeżeli się planuje np Ustniki to wybór powinien paść na Fish Only

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#305165 michal98 :

Skoczek powinien wiedzieć

Przepraszam a co ? :waving


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FO o wiele sie rozni.Wielu zaczynalo od FO a potem przechodzilo na reffe.Sprzet jest bardziej tani.Chemia jest latwiejsza.

Miej swiatla sie zurzywa.Ale jak wszystko wymaga dobrego podajscia.

Dobranie rodzju ryb(zeby nie bylo zezni)

Rozmiar tenku(ryby nie lubia jak jest ciasno)

Mocniejszy skimer,stala temperatura,dobre ustawienie skal I dobre napowietrzanie wody jest wymagane.

Temperatura moze byc troche nizsza .Czasami zasolenie nie musi byc wysokie jak w refach.

Przy agresywnych rybach jest trudno utrzymac zakoge do czyszczenia(kraby,slimaki itp)

ozon bedzie dobra ponoca.Uv lampa (mocna) 24/7.Wiele z nas nie raz mialo przeboje z chorobami

I nie jest zadkoscia ze cale towazystwo moze nam zniknac.Dokladne zmieszanie wody z sola I TZ przezarcie

Wody (min 48h!).Witaminy I prawidlowa dieta(zywe,suche I mrozone)pomogo je utrzymac dlugi okres w tenku.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać że Rafa jak na razie górą :) ja myślę właśnie może nie nad samym FO ale FO + Miękkie :waving Chaetodon Auriga będzie mile widziany w moim zbiorniku przez jego upodobania Kulinarne z koralowcami nie należy przesadzać :) a jeśli już to takie których nie ruszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli mi się w przyszłości uda to na pewno zrobię rafę z ustnikami :waving

każdy kto miał kolorową rafę nie wytrzyma z samymi pięknymi rybami - tak mi się wydaje

wystarczy zapewnić duży zbiornik z duuużymi spsami - i na bank da się dobrać ustnika, który jeśli nawet będzie podjadał to znikome dla baniaka ilości

ryzyko jest zawsze - ale znam parę zbiorników gdzie pływają piękne ustniki a w około kolorowe spsy


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal.Co prawda po Angielsku.Zerknij na Te forum.

Caly odzial poswiecony FO

http://www.salt-city.org/forumdisplay.php?f=19


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zerknąłem ale za wiele to nie odszyfruje co oni tam piszą :) nie jestem za dobry z zagranicznych języków :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez zerknąłem w przypadkowych 10-15 topiców - tragedia :)

najbardziej spodobał mi się watek - show your FO FTS! "kupa" pięknych zdjęć :waving

wydaje mi się że więcej w polsce mamy reefmaxów niż na świecie FO :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem caly czas na etapie kompletowania sprzetu do baniaka wlasnie FO no moze wsadze kilka miekkich zeby ustniki mialy co skubac,mysle ze nawet jest szansa wsadzic za jakis czas kilka twardych,jesli ryby sie zaaklimatyzuja i zaczna przyjmowac zastepczy pokarm,mozna sprobowac wsadzic kilka twardych moze nie beda ruszac no ale to jest loteria

pozdrawiam grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no baniaczek,taki jak w stopce moze zrobie jak co to 60 wysoki,na wiekszy nie ma miejsca ,moja druga polowa juz sie pluje ze za duzy ale co tam:nono

odpieniacz BK 250 na pompie royala,obiegowa new jet 4500,cyrkulacja to raczej tunze ale nie sterowalne, oswietlenie raczej t5 dam spokojnie 4-5 rur starczy ale to sie zobaczy,pozniej chyba w ledy zainwestuje,

obsada w kompletowaniu,zamierzam wpuscic sporo,pokolcow,ustnikow,i chetonikow,jakies mniejsze anthiasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiałeś się jak z filtracją przy dużej ilości ryb w takim litrażu?

coś będzie po za żywą skałą i odpieńkiem?

no i czy planowałeś już może jak poukładasz konstrukcję skalną - na kupie wszystko czy raczej jakieś zakamarki, grotki, mostki ? a może trochę z ceramiki?

wg mnie dużo dużuych ryb w toni to dziwny widok - dużo lepiej prezentują się na tle skał - jaskiń itp... może nawet tło ze skał po całości ...

a tak jeszcze myślę, że może hqi i bliki sporo by pomogły w efekcie wow


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konkretnie nad filtracja jeszcze sie nie zastanawialem,narazie wydajny odpieniacz i sporo skaly

skala bedzie na rurkach wiec bedzie duzo grot i przesmykow tak zeby ryby mialy gdzie plywac i sie chowac,pomysle nad tym calym tlem ze skal fajnie by to wygladalo.

hqi -jest super i pewnie ryby pieknie by wygladaly na jego tle,zoabczymy w praniu jak to wyjdzie,mam dwa lumenarki ktore robilem wiec moze je wykorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pomyśl nad filtracją bo możesz łatwo przesadzić a skała zagloniona nie doda uroku :)

jak masz lumenarci to po problemie - dasz 2 x 150 W i będzie na 2 lata :waving

wydaje mi się, że może warto wygospodarować nieco miejsca w sumpie na zamkniętą przegrodę z jakimiś mini odpieniaczem - taka pseudo kwarantanna

no i pewnie dobre UV-ki


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem z miesiąc temu u jednego krakowskiego morszczaka (został niestety kiedyś tutaj zbanowany)

Baniak FO 400 litrów przerobiony ze słodkowodnego. sump na oko 40 litrów a w nim glony spagetti.

Czytałem jego wątek zakładania baniaka (start chyba w lutym) - mocno krytykowany był za podejście do tematu.

Znaczna część skały sucha ceramika aquaroche (b ładne ułożenie skały, liczne przesmyki, jaskinie). W baniaku sporo ryb, zdrowe, ruchliwe. Z mojej obserwacji baniak bardzo czysty, zero glonów!

A czemu to wszystko pisze w tej dyskusji? - patrząc na w/w baniak wydawało mi się, że FO to dużo prostsza sprawa, do póki nie zacząłem czytać Wasze opinie :waving pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do filtracji to sprawa otwarta-jakies sugestie mile widziane

wlasnie dobry pomysl podsunoles bo sie zastanawialem jak rozwiazac kwarantane,czy by nie postawic dodatkowego baniaka jakiejs kosteczki wlasnie z odpieniaczem i uv-ka ,no i jakas cyrkulacja jakas skale wrzucic i swiatelko zeby tylko swiecilo,

dzieki kris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to szedl bym w prostote, czyli odpieniacz, skala i glony. Pod zbiornikiem glownym umiescilbym akwa przypuscmy 90x50x25h i 2x39W o spektrum dla roslin. Pod spodnia szybe mozna by dac folie aliminiowa, zawsze by tos odbijalo jezeli detytrus nie bedzie sie zbieral.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby prostota najlepsza - czyli mocny odpieniacz i dużo skały - tylko jak da się np tło z ceramiki - i ułoży lekką konstrukcję to się okaże, że skały nie jest tak dużo - wg mnie w sumpie skała aż tak dużo nie zdziała - więc pewnie postawiłbym na duże ilości spagetti

mały zbiorniczek kwarantannowy obowiązkowo :waving

luft - wyślij mi na priv lub tu wstaw linka do tej dyskusji o której piszesz


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.