Skocz do zawartości
TheSexInHome

sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie odnośnie sumpa.Jestem nowy i dopiero planuje założyć akwarium i proszę mi powiedzieć czy taki sump mógłby być w 200 litrowym akwarium(sump planuje na jakieś 80l)

Proszę o pomoc ;)

[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widać zdjęcia:tongues

Ale jaki sump. Musisz zrobić taki, że jak pompa stanie to woda, która spłynie z góry musi się zmieścić w sumpie.

Tak na oko do 200 litrowego zbiornika glownego w sumpie musisz mieć od 15 do 25 litrów zapasu w zależności jak wysoko wysuniesz do góry grzebień przelewu.;)


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

zdjęcia nie widać

ale jak dobrze ustawisz instalację, (wykonasz na odpowiedniej wysokości otworek odpowietrzający) to powinno zlecieć myślę max 10 litrów wody

u mnie tyle spływa z 400l zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna pochwalic takie proporcje,200l i 80 l sump...duzy sump to fajna sprawa...wbrew pozorom jest on takze interesujacy do obserwacji...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do projektu- spływ wody z akwarium grawitacyjnie.

Wyobraź sobie że pompa z odpływu się zepsuła, a pompa w sumpie działa, lub na odwrót. Policz ile litrów wody wyląduje na podłodze, aby sobie to wyobrazić wylej szklankę wody na podłogę (okolice 1/4 litra)

http://nano-reef.pl/datas/users/4343-hydraulika.rar taki obieg wody zwykle wystarcza

Nie zrozumiałem też po co chcesz pakować do akwarium termometr, skoro masz już jeden w akwarium.

Nie mam pojęcia chcesz umieścić bio bale i gąbkę w sumpie. A zresztą gąbkę wogóle sobie odpuść.

Pozdrawiam i czekam na kolejny projekt ;)


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr kubełkowy, biobale i gąbka zbędne.

Zrób komin lub pudełko przelewowe.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...przejrzalem ten Twoj sump i przerazilem sie komplikacja...pierwsza rzecz,pompa podajaca wode do kubelka (wedlug mnie zupelnie zbedny)...jesli nie chcesz wiercic zbiornika zastosuj po prostu grawitacyjny overflow...jak dla mnie za duzo tych wszystkich szyb powklejanych w sumpie...sump powinien byc prosty a Ty juz sie prosisz o jego czyszczenie...wyobraz sobie kiedy detrytus nawchodzi w te wszystkie szpary...odpieniacz,widze ze planujesz zewnetrzny...jak dla mnie to plus bo sam mialem zawsze zewnetrzne i jestem z takiego rozwiazania zadowolony...nie sadze by udalo Ci sie zsynchronizowac pompe podajaca i odbierajaca...moze i to jakos bedzie dzialac ale spedzisz caly swoj czas klnac pod nosem...no i zapomnij o "sex at home" a nawet "sec outside"...po prostu czasu Ci nie starczy...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki mógłby być.

Za wszystko dzięki

[/img]

A co do biobali to na nich niby obsadzają się pożyteczne bakterie nitroFikacyjne, które wytrącają część zanieczyszczeń stałych

Korzystamy z opcji "edytuj" i scalamy posty,

pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu zrobilbym akwa 80l i dalbym tam skały,odpieniacz i grzalke z pompa zwrotną wiecej przegród i innych bzdetów nie potrzeba.

Potwierdzam ze zraszacze,filtry i inne syfy są niepotrzebne - uwaga niedopatrzenia/zapomnialem wymienić i syf w akwarium gotowy.System filtracyjny to odpieniacz i zywa skała.Dobry odpieniacz ogoli ci wode do łysego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do filtra kubełkowego to trochę mi go szkoda, bo ma lampę UV i trochę mnie kosztował, ale jak trzeba to go sprzedam lub odstawie:cursin ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używałem filtra uv od 4 lat od dlużego czasu staram sie kupować zycie ze sprawdzonego zródła.

Sprzedaj i dozuć do soli czy swietlowek.

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro robisz sump to odpieniacz powinien stac wlasnie w nim,w razie jak wykipi to do sumpa a nie na podloge.

Nie mowiac ze odpieniacze "sumpowe" sa wydajniejsze od tych wieszanych no i duzo łatwiej zrobić taki samemu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze powinienes najpierw poszperac na forum, i spokojnie przemyslec, jaki chcialbys miec splyw (pudelko, komin itp). Jesli zalezy Ci na ciszy, to na gl. rure splywu zamontuj zawor spietrzajacy wode ale tylko wtedy, gdy bedziesz mial druga rure jako zerezwowa.

W sumpie, jak juz napisano, w pierwszej komorze ustawiasz odpieniacz a w ostatniej grzalke, pompe i ewentualnie czujnik dolewki.

Ten filtr kubelkowy moze chodzic, ale bez zadnych mediow filtracyjnych. Jak bedziesz potrzebowal to wlaczysz uv lub wlozysz tam jakis absorber.

Powiedziano; "A co do biobali to na nich niby obsadzają się pożyteczne bakterie nitroFikacyjne, które wytrącają część zanieczyszczeń stałych". Nie dodano jedynie, dokad watracaja ? Prawda jest taka, ze zlapia brud, ktory powinien trafic do odpieniacza i byc wylany na zewnatrz. A tak to zostanie przerobiony na rozne szkodliwe zwiazki wewnatrz obiegu i wyladuje w innej postaci spowrotem w akwarium. Bedzie go coraz wiecej...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam z dzisiejszego, innego postu:D:

2x32 mm a powrot moze byc przez krawedz akwa wezem silikonowym o grubosci wyjscia z pompy.

Komin jakies 20x13 cm. Tam powinno sie zmiescic durso.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz lepiej, ale poziom wody w głównym zbiorniku, będzie tam gdzie jest otwór z odpływem, ale domyślam się, że to tylko rysunek poglądowy. Bo też żadnego przelewu ani komina nie widzę.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak naprawdę to sump ma być po lewej stronie od akwarium, bo w szafce nie ma miejsca (szafka jest po słodkowodnym).

Czy w takim wypadku mógłby być podobny projekt sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.