Skocz do zawartości
BIGBLUE

Węgiel aktywny

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko jakiego węgla używacie, który wg was jest najlepszy i dlaczego?

Rowa , KZ, Grotech itd.

Ja stosuję KZ ale sam się zastanawiam czy ta opcja jest ok. Woda rzeczywiście jest kryształowa zwłaszcza po 24 godz. od włożenia.

Po dobrym przepłukaniu nie pyli za mocno, ale są tańsze rozwiązania. 69 Pln za 1000 ml to za 117 Pln można mieć Grotecha 3500 ml.

Może ktoś napisać coś o innych stosowanych u siebie produktach.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam wegla jak mi sie przypomni ze go mam Zazwyczaj tak z dwa dni przed podmianka. Uzywam rowy bo jej grubsze granulki sa wygodniejsze i w uzywaniu, latwiej utrzymac przeplyw w skarpecie

Dawniej uzywal KZ tez bylem zadowolony. Kazdy zalewam dwa razy wrzacym RO po czym zostawiam na dzien lub dwa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja uzywam aquaella bo jest tani, nie pylacy, w grubych grudkach i jakos mnie marketingowe belkoty nie przekonuja ze drozszy wegiel jest lepszy. to juz nawet zainstaluje 4 litry zamiast litra jak bedzie trzeba a nie kupie KZta czy innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo podchodzę do węgla. Używam Sere.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam Grotecha jest ok, woda krysztal, ale tylko po jakichs "akcjach" w baniaku, np. ostatnio przeróbka hydrauliki (klejenie itd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent Reef Carbon lub Rowa wczesniej Korallen zucht,po przeczytaniu watku goscia Aquabucket na Reef Central i ogladniecia jego baniaka bez odpieniacza chodzi 24 godziny na dobe:playing


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel to węgiel ja używam filtus za 12 zł i też oki :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"węgiel to węgiel ja używam filtus za 12 zł i też oki" tyle, że do imho to musi być odpowiedni węgiel bo te najtańsze oddają PO4... Ja znalazłem gdzieś jakiś test w internecie gdzie to wszystko badali i wyszło, że najlepszy stosunek cena/jakość ma Fluval i takiego używam od czasu do czasu, ale szczerze mówiąc nie widzę różnic z węglem czy bez tak czy owak woda kryształ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym cos chetnie poczytal o weglu kokosowym. Nie jest on tak szeroko rozpowszechniony, ale skoro montuja go w osmozach za DI to cos szczegolengo w nim musi byc.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu,

za bardzo nie ma znaczenia z czego zrobiony jest wegiel, tylko jak zostal zaktywowany. Albo jedynie termicznie albo kwasem fosforowym i termicznie. Do tego w procesie dodawane sa rozne zwiazki umozliwiajace aktywacje. Jakosc moze rowniez zalezec od temperatury i czasu obrobki. Te drozsze maja przewaznie o wiele wiecej i o wiele mniejsze pory (nawet takie wielkosci jednego H2O. Poniewaz w tych lepszych weglach kanaly sa dluzsze, to takie drobinki przesuwaja sie kapilarnie wglab, robiac miejsce nastepnym.

Wegiel to adsorder to znaczy, moze oddac to co juz pobral. Jezeli w weglu, stezenie jakiegos zwiazku osiagnie ten sam poziom co w akwarium, to mozna go sobie dalej moczyc, ale poza tym, ze zacznie produkowac NO3 jak inne gabki czy waty, nic to nie daje. Jesli z jakis powodow zmieni sie sklad wody w akwarium (podmiana, jakis inny adsorber, zmiana pH itp) i stezenie danego zwiazku w akwarium zrobi sie nizsze niz w weglu, to automatycznie, az do wyrownania ztezen, zwiazki te z wegla powedruja do akwarium lub zostana wymienione na inne, bardziej przyswajalne. Oczywiscie to nie jest az takie proste, bo bysmy mogli w ten sposob wegiel regenerowac, ale to zjawisko normalne. Mysle, ze bledem jest myslenie, ze w czwartym tygodniu moczenia wegiel cos zmienia. To nie czary tylko adsorber, ktory po kilku dniach jest pelen.

Wydaje mi sie, ze wypowiedzi w stylu "gdzies widzialem super akwarium, tam wegiel jest zawsze moczony, ja tez tak zrobie" nie ma nic wspolnego ze zdrowym podejsciem czy znajomoscia tematu. Sa akwaria i ladne i brzydkie, gdzie sie wegiel stosuje, czy nie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ale, kokosy nie sa tak ogolenie dostepne, przynajmniej u nas. Zaciekawilo mnie to ze wzgledu na material.

PS. Stani powiedz skad ty tyle wiesz:reading


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak skad tyle wie?

ma swój wiek


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.