Skocz do zawartości
jAga

Rachunki za prąd

Rekomendowane odpowiedzi

A tak fachowym okiem to jest w tym wątku troche niedopowiedzeń.

W łodzi licznik dwutaryfowy (taryfa G12):

13-15 i 22-6 rano 21groszy/kWh

pozostałe godziny 37groszy/kWh

normalnie 35 groszy/kWh

opłaty stałe dla G12 7,84zł/miesiąc

normalnie 5,50zł/miesiąc

w taryfie G11 (standardowa) cena jednostkowa nie zależy od zurzycia - przynajmniej w łodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprawde chcecie wiedzieć?

ZNIENAWIDZICIE MNIE :)

mistrzunio płaci 7groszy/kWh

to jest właśnie stawka dla pracowników ŁZE (przyznawana po pół roku pracy)- czyli płacimy tylko VAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe To teraz pierwsze pytanie jakie zadam nowo poznanej dziewczynie to będzie: Czy pracujesz lub planujesz pracować W GZE?? :):):)


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Rosiczka

Bo w życiu trzeba mieć cel :)

Zaraz ktoś napisze że sobie posty nabijam.

A swoją drogą to jest jakaś nagroda za te posty,

że wszyscy tak sie czepiają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrodą jest bon na zakupy w um-um:D <-żartuje:D:D:D

Zaraz i mnie opierniczą że pisze zbędne posty:)


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Martines

!@#%$!@^#$^@#%$^#$&%&*^%*^%*^% ... to po pierwsze :)

a po drugie ... szkoda ze nie jestes moim sasiadem :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie my Polacy to mamy jakieś skłonności do przesady,lubimy staszyc ,szpanowac ,imponowac itp.w bardzo prosty sposób można sobie przecież zużycie pradu przeliczy a nie wypisywac jakieś dziwne rzeczy i robic innym mętlik w głowie bez obrazy ale ,żeby zużyc pradu za ok 200 zł miesiecznie akwarium musiałoby przez całą dobę pobierac 800W i tu śmiech na mojej buzi bo albo ktoś nie gasi lamp na noc albo liczenie nie jest czyjąś mocną stroną .Bardzo przykro mi to pisac lecz niektórzy zachowują się tak jakby zazdrościli komuś tego,że zakłada kolejne akwarium i za wszelką cenę starają się go wystraszyc, a chyba nie na tym polega propagowanie akwarystyki .Pozdrawiam wszystkich >


Lubię to co słone !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rosiczka :

Dolicz teraz sól, wode z RO, mikroelemnty i inne to wyjdzie te 400zeta/miesiąc.

To teraz niech nam się pochwali Grzesiek jakie rachunki miał za te rafke 1500L:)

spokojnie nie mniejsze nizli teraz ,pare watów w tą czy tamtą strone , jak wiesz zbiornik był przepiękny i po części zwierzaki cieszą teraz dośc duże grono osób z nano i nietylko .mam przewidziane w planach , ale nie pisze by nie zapeszyć . a byłem tak bliski rostania się z tym hobby morskim na dobre.


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja marnuję bardzo mało, mam oświetlenie 66 wat i fan-mikro, grzałkę aquaela niedługo zmiana na jagera oraz ciculator 650, niedługo dołożę eheima 1200 universal i zrobię diy surface skimmer z trójnika i kilku kolanek, mam jeszcze pompę boost 300 do odpieńka zużycia mi się nie chce wypisywać ale to niedużo, łączeni utrzymanie bez prądu to 250 rocznie


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sergan , jeśli myślisz że 200 zł/m-c jest przesadzone, że akwa musiałoby pobierać 800 w ciągle, pozwoliłem sobie na podliczenie poboru .

Więc> oświetlenie 820w , pompa główna 65, cyrkulacja 100w, pompy skimer 40, reaktor 30, mixer 20, reaktor rowa 20, refugium 20, grzałka 300w która pracuje prawie non stop to daje 1410 W , nawet odliczając 450 przez 8 godzin HQI pozostaje 960w przez pozostałą część doby nie licząć ph- metrów, cont. temperatury , wiatraczków , które pracują non stop żeby zwiększyć parowanie. Zapomniałem doliczyć oświetlenie refugium 36w.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ,że odebrałeś to bardzo sosobiscie odpowiem ci krótko jak dla mnie możesz zużywac nawet na 500 zł miesięcznie .

Tylko ile masz tego oświetlenia bo już sam nie wiem 820 W czy jak później piszesz 450 W .??przez 8 godzin wyłączone o, to oświetlasz zbiornik aż 16 godzin ?

Bo to znaczna różnica .

Pozdrawiam !

Jeżeli czułeś się urażony to bardzo przepraszam nie miałem na celu ataków osobistych ,

Ps.też mam zbiornik 900 l w obiegu oświetlenie 2x 150 W hqi 108 W T5 pompa główna 115 W ,odpieniacz pompa 65 W ,cyrkulacja Tunze ts 24 (80W) plus wiele innych urządzeń i troszeczkę inaczej mi opłary wychodzą ,a co do grzałki to że chodzi prwie cały czas to znaczy ,że masz bardzo duże straty ciepła czyli zbyt dużą różnicę pomiędzy temperaturą wody i temp pokojową.Przy 25 stopniach wody i 24 W domu to chyba sam przyznasz ,że ta grzałka u mnie wiele nie grzeje.

I jeszcze jedno pobór prądu jest wprosproporcjonalny do zastosowanych urządzeń i nie każdy musi je wszystkie miec zwłaszcza przy mniejszych zbiornikach.

Pozdrawiam i bez osobistych odczuc ja z nikim nie chcę sie kłucic.


Lubię to co słone !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

820W ma cała lampa, w tym 450 same 3 żarniki HQI.To prawda, że mam duże straty ciepła i grzałka chodzi prawie non stop, ponieważ 2 wiatraczki pracują cały czas żeby zwiększyć odparowanie, przy okazji schładzają wodęi musi być grzana bo kontroler trzymam na 25.6 C.

Wcale się nie uraziłem, tylko wiem że u mnie zużycie prądu jest duże i chodziło mi o to by nie wprowadzać w błąd ludzi , którzy chcą założyć 600 czy 700 l zbiornik i liczą że zużycie prądu będzie w granicach 70 zł.Nikt nie mówi o kłóceniu, poto jest forum żebyśmy wymieniali swoje doświadczenia:)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew czy możesz mi wyjaśnić w jakim celu zwiększasz odparowywanie wody? nie widzę sensu żeby wentylatory pracowały jednocześnie z grzałkami ale może czegoś nie wiem dlatego pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację to jest awykonalne za 70 zł zbiornik 700 l lecz przyznasz mi rację że np 150 zł które mi np. wychodzi to nie jest to samo co 200 zł. bo 50 zł to ja jeszcze nigdy idącego ulicą nie widziałem :D:D

Krzysiek Motylewski też zadał słuszne pytanie po co grzać i równocześnie chłodzić przecież to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto :) :) :)

To tak jak byś grzał centralnym w domu i równocześnie właczał klimatyzację

:con


Lubię to co słone !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowanie wody zwiększam poto , abym mógł uzupełnić ją przez mixer, a dodając kalkwasser podnoszę ph. dzieki takiemu rozwiązaniu mam ciągle powyżej 8.2, a wieczorem 8.45 PH, nigdy nie spada poniżej 8.15 i ciągle pracuje reaktor i c02 jest podawane do reaktora ciągle.

Oczywiscie sam tego nie wymyśliłem , korzystam z doświadczeń akwarystów z wieloletnim stażem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem alex, była już o tym mowa. Każdy stosuje rozwiązania , które uważa za stosowne. Ja nie zdecyduję się na zakręcanie c02 na noc , bo doprowadzam wtedy do wahań KH , które bardzo wolno wraca do normy, a takie wahania nie są korzystne dla zbiornika. Wielu akwarystów twierdzi iż alkalicznośc jest ważniejsza od PH.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenie z reaktorem i mikserem, ale wydaje mi się że można podane przez Ciebie parametry utrzymać bardziej ekonomicznymi metodami, w tym co piszesz moją uwagę zwracają głównie ciągle pracujące grzałki, ciągle pracujące wentylatory, reaktor, ciągle podawane jest CO2. Zakładam, że całym tym sprzętem steruje jakiś "komputer" więc chyba jest możliwość takiego zaprogramowania żeby parametry było takie jak zakaładasz a wszystko nie pracowało ciągle. Zwracam na to uwagę bo zdecydowana większość akwarystów stara się minimalizować koszty oczywiście bez pogorszenia warunków w akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Wiem alex, była już o tym mowa. Każdy stosuje rozwiązania , które uważa za stosowne. Ja nie zdecyduję się na zakręcanie c02 na noc , bo doprowadzam wtedy do wahań KH , które bardzo wolno wraca do normy, a takie wahania nie są korzystne dla zbiornika. Wielu akwarystów twierdzi iż alkalicznośc jest ważniejsza od PH.

pozdrawiam

potwierdzam, sam doswiadczyłem wahań kh i rzeczywiście ma to zgubny wpływ. Z ph łatwiej dać sobie radę, ja mimo wszystko zdecydowałem się na zakraplanie kalkwasser w nocy ( co pozwala mi zniwelowac dużą ilosć produkowanego w nocy przeze mnie i moją zonę CO2 - akwa stoi w małej sypialni), a za dnia pracuje reaktor. KH mam ok 9.0, a ph 8.1-8.35. Zanim jeszcze nie dozowałem w nocy kalkwasser, a reaktor chodził 24h/dobę kiedyś przez przypadek zarejstrowałem ph7.7 o 5 w nocy i się wystraszyłem, stąd moje rozwiazanie, ale masz rację nie ma jedynie słusznej drogi, niech każdy robi jak uważa, ale zawsze warto o tych różnicach rozmawiać

pozdrawiam


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex , ja kalkwasser podaję tak jak Ty , tylko w nocy.

Przy mniejszym zbiorniku łatwiej jest podnieść Kh bo wystarczy 8-10 godz, ja zrobiłem próbę i Kh wróciło do normy po 40 godz, także jestem na to uczulony. Teraz mam stałe w granicach 10.6 przy calcium 430.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.