Skocz do zawartości
Zabuza

Koszty utrzymania

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe żeby tylko tak było...

Po 2 latach "kolekcjonowania" nowych okazów suma jest kilka razy jeśli nie kilkanaście większa od samego założenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne AnT, mniej wiesz - więcej śpisz :clowning Ale z drugiej strony, warto wiedzieć czy Cię na to hobby stać, bo smutno tak po pół roku sie dowiedzieć że jednak to wychodzi dużo drożej niż się sądziło...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT
#311307 Gotterdammung :

Jasne AnT, mniej wiesz - więcej śpisz :clowning Ale z drugiej strony, warto wiedzieć czy Cię na to hobby stać, bo smutno tak po pół roku sie dowiedzieć że jednak to wychodzi dużo drożej niż się sądziło...

póki co na chleb mi starcza także jest ok :D

akwa rozbudowuję w miarę możliwości i wole nawet myśleć ile kasy wpakowałem ile jeszcze właduje :D

może dlatego więcej śpię spokojnie i młody ma radochę a to najważniejsze :waving ja też:waving i żonka coraz bardziej się interesuje - to już wielki plus ;)

tyle od siebie :waving - nikogo nie obrażając

Pozdrawiam AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311305 AnT :

a ja jeszcze nie liczyłem ile wydaje na akwa i ile mnie to miesięcznie wynosi i nawet nie mam zamiaru liczyć - TO TYLKO HOBBY a poco mam rwać włosy z głowy

pozdrawiam AnT

To żeby nie zanudzać. Morskie akwarium to moje drugie hobby. Jak rok temu podjąłem decyzję by spełnić swoje marzenie to w dyskusji z żoną padło stwierdzenie: "przynajmniej nie będzie jak w modelarstwie, chwila ułańskiej fantazji i tysiak rozbity w trawie". Oj jak bym wiedział, że jestem w błędzie ... :clowning

A wracając do tematu kosztów to u mnie (w sakli miesiąca) połowa to prąd. Do reszty trzeba doliczyć także to co do wody się będzie dozować, pewnie co najmniej kilkanaście złotych. Drogi potrafi być pokarm dla korali - taki w płynie np. Marine snow nawet 40 zł miesięcznie. I na koniec mojego rachunku wata filtracyjna kilkanaście zł. Reasumując u mnie prąd to ok 70zł/mc i reszta podobnie.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt czym latasz?


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik w którym w obiegu jest 700L wody przybliżone koszty utrzymania takiego zbiornika to spora kasa i tak:

1. Sól ATI 22kg ( podmiana raz w tygodniu 40L / 1 kg soli ) to daje mi z jednego wiadra 5 miesięcy czyli na rok 2x230pln - 460 pln

2. Żarnik HQI 2 x 250 W ( BLV ) - 550 pln

3. Testy dwa razy do roku średnio 2 x 200 pln - 400 pln

4. Suplementacja w moim przypadku ABC 2 x 160 pln - 320 pln

5. Amino ACID - 105 pln

6. Zasyp reaktora - 80 pln

7. Magnez - 105

8. Świetlówki 4x54W ( 2 razy w roku ) - 400 pln

9. Testy Hanna PO4 - 170 pln

10. Mrożonki średnio - 400 pln

11. Prąd 150 x 12 miesięcy - 1800 pln

Jeśli wszystko zliczymy 4789 pln dzielimy przez 12 i wychodzi bagatela 399 pln ( nie ma wliczonej żywicy , prefiltrów itd.. ) Warto przeliczyć wszystko , bo w roku musimy to i tak wydać.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311326 Robert K :

Geralt czym latasz?

Ja stoję na ziemi, a model lata :clowning

Poważnie to bawię się głównie małymi akrobatami 3D, takimi do 1.6 m rozpiętości i długości. Ale mam projekt takiego 2.2 m, może uda mi się go oblatać w 2011.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311332 fal :

Mam zbiornik w którym w obiegu jest 700L wody przybliżone koszty utrzymania takiego zbiornika to spora kasa i tak:

1. Sól ATI 22kg ( podmiana raz w tygodniu 40L / 1 kg soli ) to daje mi z jednego wiadra 5 miesięcy czyli na rok 2x230pln - 460 pln

2. Żarnik HQI 2 x 250 W ( BLV ) - 550 pln

3. Testy dwa razy do roku średnio 2 x 200 pln - 400 pln

4. Suplementacja w moim przypadku ABC 2 x 160 pln - 320 pln

5. Amino ACID - 105 pln

6. Zasyp reaktora - 80 pln

7. Magnez - 105

8. Świetlówki 4x54W ( 2 razy w roku ) - 400 pln

9. Testy Hanna PO4 - 170 pln

10. Mrożonki średnio - 400 pln

11. Prąd 150 x 12 miesięcy - 1800 pln

Jeśli wszystko zliczymy 4789 pln dzielimy przez 12 i wychodzi bagatela 399 pln ( nie ma wliczonej żywicy , prefiltrów itd.. ) Warto przeliczyć wszystko , bo w roku musimy to i tak wydać....no pieknie Fal...ile w tym prawdy a ile samoobrony...?...tlumaczmy sobie ze morszczyzna jest taka tania...owszem mozna zrobic to tanio ale kto to robi...przeciez widzialem nowy skimmer a to przeciez nowy rok,swieta...hmm,widzialem tez jakas niesamowita pompe do akwarium...droga...?...tak,ale przeciez sa swieta,wiec kupuje...po swietach beda inne swieta...jest jeszcze tyle roznych nowosci...przeciez musimy sprawdzic jak to dziala...czy ktos kogo morszczyzna nie bawi,moze to zrozumiec...?...ech Fal,oklamujmy siebie nawzajem,byle z tego cos wyszlo...byle dawalo sie rozmnazac nie niszczac rafy naszych podopiecznych to czlowiek wyrzutow sumienia by nie mial,wydajac te prozaiczne papierki zwanymi pieniadzmi...Pozdrawiam...

Pozdrawiam


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty utrzymania na wyspach:

Akwarium Fluval Vicenza 260L z koralami niefotosyntezujacymi, przerybione, w obiegu ok 300L. Podmianka naprzemian z dwoch soli 20L co 7dni. Czasami wieksza zwiazana z pracami porzadkowymi w akwa i sumpie. Zasolenie 1,024. Z suplemetacji daje tylko jod pomiedzy podmiankami i bakterie tuz po. Tygodniowo na podmianke dolewke i kaca osmoza produkuje 40-50L Prefiltry wymieniam co 6 miesiecy zywice co 2-3. Wymiana swietlowek rowniez co 6 miesiecy. Testy dokonuje raz na tydzien, niektore rzadziej, inne wcale. Zazwyczaj salifert spokojnie starcza na rok i dluzej z tym ze potem czasami pokazuje glupoty.

Pokarm mrozonki Ocean Nutrition plus papu wlasnej produkcji Zakupy w jednym sklepie, dostawy plus gratisy gratis.Generalnie wszystlko ROCZNIE w funtach wychodzi tak:

AKWARIUM:

Sol Bio Active 25kg ----------------------73,00

Sol Kent lub Red Sea 25kg-------------39,99

Jod Seachem 500ml-----------------------9,99

Bakterie Bioptim 30 ampulek-----------24,99

Bakterie Biodigest 30 ampulek--------24,99

Absorber Phosguard Seachem 4L-----61,98

Prefiltry-------------------------------------18,38

Zywica--------------------------------------20,00

Testy Ph,No3,Kh,Mg,Ca,Po4 Hanka---45,94

Swietlowki Giesemann-------------------67,96

Pokarm------------------------------------120,00

----------------------------------RAZEM: 355,32 Miesiecznie 42,11

ENERGIA: (etykieta a miernik)

Osiwtlenie 2x39W------------------------------80W

Obieg Tuzne 1073.020 2400l/h 36W-------27W

Cyrkulacja Tunze 6055 2x18W--------------30W (na kontrolerze)

Odpieniacz na Aquabee 2000/1 38W-------25W

Pompka w sumpie Eheim kompakt5W-------4W

Grzalka Jager 200W--------------------------198W

W okresie letnim kiedy grzalka praktycznie sie nie wlaczala miernik wskazywal dobowe zuzycie na poziomie 2,8kWh

Obecnia z grzalka pokazuje pomiedzy 3,8kWh a 4kWh na dobe. Z czytujac wynik z ostatnich szesciu miesiecy srednia dobowa wychodzi 3,295KW co rocznie daje 1202,6kWH. Moj dostawca za 1kWH wola sobie 11,53p co rocznie generuje koszt 138,65 funta a 11,55 miesiecznie

Miesieczny TOTAL calego akwrium wyszedl 53,66 czyli w przypadku kobiet szampon plus odzywka:D

Ps. Pominalem koszty ukryte czyli baterie do TDS-a, browarki, i skladniki do wodka methode ktore w domu przaktycznie caly czas sa:clowning


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jej nie zastanawiałem się aż tak głęboko jakie to są koszty:

pewnie jakieś są ale jak to się ma do tego że w tym czasie kiedy żyjemy i wszystko biegnie tak szybko zatrzymasz się i pomyślisz nad akwarium - myślę że bezcenne a do psychologa się nie wybieram :clapping

albo się coś lubi albo nie - jedni grają w gry inni zbierają znaczki a inni kochają akwarystykę !

wszystko generuje koszty ale czy warto się nad tym aż tak zastanawiać i kalkulować ?


8286_8535.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście miałem/mam tylko dwa akwaria - 200 i 60l. Starałem się przez cały czas przeliczać koszty utrzymania nie związane z zakupami życia, czyli - energia, cała chemia, pożywienie, niezbędne wymiany oświetlenia. Bez względu na składniki cząstkowe doszedłem do wniosku, że utrzymanie to po prostu mniej więcej 1zł/1l miesięcznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje koszty utrzymania akwa to na tyle ile cie stac,taki zbiornik bedzie sie prowadzic a jak cie nie stac to zawsze zostaja gupiki:clowning


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policzylem bo jak Tofik pojechal to mi poszlo w piety:bump1

A tak na powaznie odkad mam akwarium to chyba pierwszy raz policzylem wszytko dokladnie od A-Z i to tylko po to zeby kolezanki i koledzy na wyspach nie zrazali sie. Tu jest troche inna akwa kultura. Przypadkowo wchodzac do sklepow, ogladajac to wszystkie kolorki po krotkiej rozmowie ze sprzedawca marzenie peka jak banka mydlana. Nowy hobbysta zapewne wychodzi z zalozenia jak to tyle kosztuje na start to jeszcze ile potem. Kolorowo nie ma, ale do pewnego litrazu tragedii tez nie. Czesto znajmomi przychodzac do domu pytali ile, a ja nie znajc konkretnej odpowiedzi na odczepne odbakiwalem niewiele.

Tak sobie pomylslalem ze zostajac przy tym sprzecie co mam, zmieniajac wielkosc jak i typ zbiornika np na 400-450 z LPS; gdzie waty z grzalki zamienic na swiatlo wogole dolozyc wiecej swiatla koszt utrzymania akwarium wcale nie wzrosnie dwukrotnie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tez bede zamienial niedlugo na wiekszy 120-60-50 zbiornik z LPS oraz klika sps w gorne partie skaly i oswietlenie dam 4x54W mysle ze wystarczy a koszty pozostana na tym samym poziomie

LPS-y mnie po prostu zachwycily

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.