Skocz do zawartości
jjablonski

Ati Sun power 6x80 się przegrzewa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Może ktoś z Was miał podobny problem lub wie jak poradzić siebie z przegrzewaniem się lampy ATI Sunpower 6x80W (Stara wersja).

Lampa działa super na 2-ch lub na 4-ch świetlówkach ale na 6-ciu po jakiejś godzinie wyłącza się jeden ze stateczników a obudowa w miejscu gdzie są stateczniki jest bardzo gorąca.

Po wyłączeniu lampy i przestygnięciu znowu wszystkie świetlówki działają przez godzinę.

Zmieniłem fabryczny wentylator (6cm) na 2x8cm, zrobiłem wycięcia w bocznych ściankach tak aby powietrze było zasysane z 2-ch stron i :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam lampę Power Modul 8x80 W. W zestawie z lampą miałem zasilacz z regulacją napięcia. Moje wiatraki chodzą na 24 v zobacz czy twoje też. Może masz zasilacz ustawiony na 12v i w tym problem.

Pozdrawiam.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jestesmy prz lampach ATI.

Niestety w UK rynek jest zdominowany przez Arcadie i Giesemann-a i dlatego Ciezko mi doczytac.

Jaka jest roznica miedzy ATI Sunpower i ATI Powermodule oprocz ceny oczywiscie. Czy w obu lampach jest "specjalny rodaj pleksy" i czy ten mterial nie ogranicza, zmienia strumienia i spektrum. Czy moge to wyjac? zalezy mi na tym zeby lampa troche dogrzewala mi wode.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem w starej generacji sunpowera a teraz mam w nowej. Ja także wymieniłem wiatraki na wydajniejsze, u mnie jest w ogóle z nią dziwna sytuacja- mam wrażenie, że to korozja tak wpływa na tą całą elektronikę. Pleksa nie jest dobrym materiałem bo już nawet w 6rurowej lampie się wygina na środku i niestety w związku z parowaniem koroduje środek, po roku rozebrałem lampę i wyglądała masakrycznie. Ta płyta pod którą są stateczniki cała w rdzy. Miałem dwa sunpowery 6x80 i raczej kolejny raz nie kupię.

@Grzegorz- tą pleksę wyjmiesz bez problemu, a po jakimś czasie sama sie będzie "wyjmowac". Ona nie jest w żaden sposób zamocowana, po prostu blacha z obudowy jest wygięta tak aby ją trzymało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#312628 Olek :

Pleksa nie jest dobrym materiałem bo już nawet w 6rurowej lampie się wygina na środku i niestety w związku z parowaniem koroduje środek, po roku rozebrałem lampę i wyglądała masakrycznie. Ta płyta pod którą są stateczniki cała w rdzy. Miałem dwa sunpowery 6x80 i raczej kolejny raz nie kupię.

@Grzegorz- tą pleksę wyjmiesz bez problemu, a po jakimś czasie sama sie będzie "wyjmowac". Ona nie jest w żaden sposób zamocowana, po prostu blacha z obudowy jest wygięta tak aby ją trzymało...

Moja nie rdzewieje - może dlatego że jest z aluminium ? :Dozingoff

Pleksę też wymieniłem :clapping za radą DarkaB30 mam 4mm poliwęglan lity z http://www.sklep.akces-plexi.nazwa.pl/ i jest zdecydowanie lepiej jest sztywniejszy i przeźroczysty jak opti, w każdym razie nie wypada.

Zwiększyłem zasilanie wentylatorów z 9V na 12V bo takie mam wentylatory i nadal się bardzo grzeje. Dokładniej to obudowa po stronie stateczników jest znowu gorąca a po 2-giej stronie, tam gdzie wystaje kabel do zasilania chłodna.

Albo coś skopałem albo powietrze idzie tylko od strony gdzie nie ma stateczników.

Ewentulanie wentylatory sa za grube, pod nimi jest mniej niż 1 cm przestrzeni do płyty.

Macie jakies pomysły co z tym zrobić?

Wywalenie staczeczników na dół pod akwarium to ostateczność.

A może to przez to że powietrze dostaje sie z obu stron? Zatkać otwór ze strony kabla i pozostawic tylko szczelinę od strony stateczników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze że ja zamoczyłem zasilacz od wiatraków i zanim przyszedł drugi to lamba chodziła tydzień bez, nigdy się nie przegrzała. teraz mam ustawione na zasilaczu 6v i wiatraczki sobie bezszelestnie pracują... może moja ma trochę inne materiały i dlatego(w końcu zeby wtedy miec 8x39 musiałem ją kupic)teraz widzałem że sun powery też sa już na 8 świtlówek.

PS

czy w powerodule też jest ta plexya.?


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#312770 adamus_23_as :

PS

czy w powerodule też jest ta plexya.?

Z tego co widziałem to jest taka sama jak w sunpower.

Moja przy wentylatorach na 9V wyłącza jeden ze stateczników. Statecznik trafiony? chyba nie bo pokrywa nad statecznikami może służyć jako patelnia :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja nie jest aż tak gorąca, jest ciepła, ale zwiększe to chłodzenie bo może się posypac..

W lampach hqi ze swietlówkami też rzadko jest chłodzenie i stateczniki dają radę?/


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest roznica pomiedzy Sunpower i Powermodule czy nie? Pliz:reading


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#312778 Grzegorz Dyzma :

To jest roznica pomiedzy Sunpower i Powermodule czy nie? Pliz:reading

Power module to wyższa i droższa seria :strutin

Mają inaczej rozwiązane chłodzenie,

Powermodule ma wentylator na każdą świetlówkę i jest w opcjach 2x,4x,6x,8x i 10x,

Sun Power ma mniej wentylatorów według niektórych brzydszą obudowę i występuje w opcjach 2x, 4x i 6x.

More info:

http://www.atiaquaristik.com/en/powermodule

http://www.atiaquaristik.com/en/sunpower

Tylko nie pytaj mnie dlaczego ich angielski taki dziwny :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sun power występuje i 8x:wavinghttp:

http://sklep.acropora.pl/Nowa_lampa_sunpower_8x39-1136.html

http://sklep.acropora.pl/ATI_Powermodule_8x39Wsciemnialny-374.html

powermodule mają lepsze odblaski i chodzenie.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jjablonski dziekuje Dyzma zrozumial :kapelusz

Tylko nie pytaj mnie dlaczego ich angielski taki dziwny:clowning aj dont nol Mi not spik London:tongues


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy, może w tej lampie była jakaś przegroda która wymuszała przepływ powietrza w komorze gdzie są stateczniki?

U mnie nic w tej komorze nie ma poza statecznikami i kablami. Lampę kupiłem od jednego z kolegów z forum, może to nie ja tylko on coś "usprawnił"?.

Rozbierał ktos taka lampę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba problem rozwiązany, po prostu przedobrzyłem :strutin

Cel moich modyfikacji był następujący - poprawienie chłodzenia i obniżenie hałasu.

Dodając 2 wentylatory niepotrzebnie dałem mniejsze płytki po obu stronach lampy przez co większość powietrza dostawała się po stronie kabla, i szło od razu do wentylatora, a po stronie stateczników prawie nie było przepływu.

Należało zrobić tak jak to było oryginalnie tzn. zasysanie powierza tylko po stronie stateczników od spodu i w ten sposób powietrze chłodzi świetlówki i jest również chłodzona część ze statecznikami. Teraz po poprawkach lampy nie słychać a góra jest tylko ciepła.

No i jakoś nie widać wzrostu temp. w akwarium :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez wentylatory nie wyciągają powietrza z lampy tylko je wdmuchują, przynajmniej u mnie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb ma racje, dodam jeszcze że jak będzie zaciągać powietrze wilgotne z nad zbiornika to mogą być jaja.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek obiegu powietrza zmieniłem ze 2 lata temu bo lampa jest troche zabudowana i jak wiało ciepłem do środka to temperatura rosła w tempie 1 stopień na godzinę.

Teraz po modyfikacjach nie dość że jest ciszej niż było na oryginalnym wentylorze to bez dodatkowego chłodzenia wody, w akwarium temperatura rośnie mniej więcej 0,1 stopnia na godzinę. Po włączeniu jednego wentylatora który dmucha na wode w sumpie od 3-ch godzin mam 25,6 i się nie zmienia :clapping

Pozatym nic sie nie dzieje z lampą, nie ma rdzy ani wilgoci.

Jak ktoś jest zainteresowany to wieczorem podeślę zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do wymiarów lamp ATI Powermodule 6x80 Przeglądając różne strony nie udało mi się ich odnaleźć Chciałbym zamontować ją nad zbiornikiem 150x50x60 Czy polecacie coś innego ??


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do wymiarów lamp ATI Powermodule 6x80 Przeglądając różne strony nie udało mi się ich odnaleźć Chciałbym zamontować ją nad zbiornikiem 150x50x60 Czy polecacie coś innego ??


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.