Skocz do zawartości
Artur160

glony- salarias vs dollabella

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu mam w zbiorniku plagę dino/cyjano/jakieś zielone gloniska. Czy w walce z tymi ostatnimi lepszy będzie salarias czy dollabella?

pozdr


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabella zrobi to szybciej. Obydwa padna, gdy zabraknie glonow...Poza tym, 35 l to chyba nie dla takich duzych zwierzat.

Lepiej poszukac przyczyny.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanisław nie przesadzasz z tym salariasem że padnie ? chyba spokojnie da się go przestawić na mrożonki

ale do 35l wsadzić to już duża przesada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa mam teraz 225l więc miejsce jest, chodzi tylko o to które zwierzę jest skuteczniejsze.

No właśnie co do przyczyny to jestem w kropce, parametry według saliferta ok, w akwarium 2 ryby i ok 35kg skały. Na dniach dotrze nowy odpieniacz, obecnie jest am turboflotor 1000 blue, w sobote zmieniam żarnik na nowy bo ten jest już wysłużony, woda RODI ok według LF controllera, niczego obecnie nie dozuje, ok 2tyg temu była podmiana 20l. Nie mam pojęcia o co chodzi...


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może dojrzewa i to normalne ?

dolabelle słyszałem że na chwilę i potem trzeba oddać, ale za to zjada wszystko jak leci - jutro pewnie kupię żeby mi glony wyjadła i za tydzień będę oddawał za free żeby nie zdechła z głodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dolabelle i niedość że nie zjadła wszystkiego to padła po miesiącu.

Od pół roku mam salariasa, najpierw zajoł sie zielskiem, a teraz wcina nawet suchy:-)


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3miesiące po zalaniu i dopiero teraz dojrzewa..? Nie wiem co o tym wszystkim myśleć.. Poczekamy, zobaczymy, może zmiana żarnika pomoże..

A co do zwierzaka to zdecydowałem się na dollabelle i oddam ją jakby zjadła wszystko(choć wątpie, że da radę:clapping )

pozdr


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachwiany system i dojrzewa. Dodałeś coś, ująłeś coś- zdestabilizowany zbiornik i stało się. Albo jeszcze nie zaliczyłeś dobrego dojrzewania u mnie takie pierwsze było po 3 miesiącach, można mieć wrażenie, że skoro dałem używaną wodę i używaną skałę to obyło się bez, ale co się odwlecze to nie uciecze.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na dupiastą RO. Osobiście zaliczyłem to samo. Czyli gloniska gdzie popadnie, przy idealnych wręcz parametrach itd... Przyczyna? Pomimo 000ppm TDS coś w wodzie RO. Po dołożeniu drugiego DI na wyjściu pierwszego problem zniknął. Widocznie w wodzie coś jeszcze pozostawało. Teraz przy roztopach to będzie dopiero jazda...

A z tym żarnikiem to jak najbardziej może być pośrednio przyczyna. Jak ma więcej niż rok, to już musowo do wymiany. Oczywiście potwierdzam z własnego niepoprawnego doświadczenia... :clapping


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti czyli teraz masz RO i 2xDI? No to jak żarnik nie pomoże po ok 2tyg to pomyślimy co by pododawać do osmozy..


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ

Pisalem, ze zwierzeta sa za duze bo Artur ma wpisane 35 l cube.

Mimo ze Salariasy "przestawia" sie z glodu na inny pokarm niz glony, to jednak cos sie dzieje z ich ukladem trawiennym i niestety nie dozywaja starych lat. Chodzily sluchy, ze powinno sie ich nie sprowadzac... Poza tym akwarium powinno byc, dla bezpieczenstwa zakryte. Same klopoty.:strutin

Artur,

jestes "stary wyjadacz" i sam wiesz, czy parametry masz ok. czy nie i dobrze wiesz ktore ruszyc, zeby glony zeszly.

Jesli PO4 mierzysz tez Salifertem to tez wiesz, ze nie mozesz napisac czy sa ok czy nie...

Dwa dni temu ktos napisal, ze ma "ksiazkowe" a po wyszczegolnieniu okazalo sie, ze badziewie...

2 ryby na Twoj zbiornik to nic, wiec wina lezy w filtracji lub przedawkowaniu czegos.:clapping

Dolabella wyczysci zbiornik w 3 dni, oddasz ja i glony wroca. To bez sensu...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@artur160,wydaje mi sie iz jak ci kolega LUFT ,wspomnial cos z twoja osmoza jest nie tak,czesto ta uszczelka co jest pomiedzy deklem pojemnika na zywice a wlasciwym korpusem "przepuszcza" i nawet TDS tego nie wykryje i bedzie pokazywal zero,sprubuj pod wewnetrzny pojemniczk z di podlorzyc wezyk akwarystyczny zwiniety w oring,to zawsze pomorze docisnac usczelke,ja co jakis czas kupuje caly nowy pojemnik[14pln z usczelka] ,bo tym uszczelkom nie "ufam",tylko nie dokonca dotyczalem jaki maszrodzaj osmo?-10cali czy ta "zwykla",pozdrawiam i powodzonka :clapping


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dino/cyjano/jakieś zielone gloniska

tak trochę ogólnie to opisałeś, i od razu postawiłeś na salariasa czy dolabelle. Otóż jeśli masz dino czy cyjano to żaden z w/w tych specyfików nie ruszy, co najwyżej zając może zetrzeć trochę cyjano cielskiem...

Wszyscyw ciemno stawiają na RODI, tak jest najłatwiej. Nie trzebaby najpierw zidentyfikować co za badziew Ci rośnie w akwa?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomaszu,kolega artur tak "okreslil" to co wystepuje u niego,coz przeciez dolorzenie ryby czy tego zajaca mu nie pomorze,to paskudztwo znajduje sie w wodzie ,a wiec to wazne jakiej jakosci wode dajemy do zbiornika,czy podczas podmiany czy dolewajac odparowana,swiatlo jest tylko kolejnym warunkiem im sprzyjajacym,ale nie wierze iz jedynym,wielu z nas to przechodzilo i kazdy z nas walczyl na swoj sposob ,pozdrawim serdecznie :clapping


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, trochę nie rozumiem Twojego posta albo Ty nie zrozumiałeś mojego (na dwoje babka wróżyła:goofy). Być może macie Szanowni Forumowicze wszyscy rację a tylko ja się czepiam, ale może być i odwrotnie. Cały czas sądzę że mamy za mało danych więc na razie mamy tylko zabawę we wróżkę.

Arturze, powinieneś wkleić zdjęcia lub starać się sam zidentyfikować plagę. Różnie bowiem postępujemy walcząć z dino, inaczej z cyjano a inaczej z okrzemkami. Oczywiście jakość wody dolewanej w podmianach i dolewkach to podstawa, ale co zrobić z tym co juz jest w akwa? Jaki stosować absorber, odsysanie, podmiana wody czy jej zaprzestanie - tu poradzimy tylko wtedy gdy wiemy z czym walczymy. Napisałeś - "... jakieś zielone gloniska" - wygląda na to że tylko ja nie wiem jakie a reszta społeczności pewnie tarota stawia że ma taką pewność. Jeśli te "zielone gloniska" to np. Bryopsis, to jakość wody można sobie do us...nej śmierci podnosić, a za chwilę akwarium spod tych glonów nie będzie widać.

Napisz takze czym świecisz. Bo jeśli np. chińskim żarnikiem 14000K który trzeba co 3 miech zmieniać, to po roku on Ci świeci jak żarówka w kuchni. Także nie obraź się, ale musisz zadać sobie wiecej trudu w opisie lub zobrazowaniu problemu jeśli oczekujesz rzeczowej pomocy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto fotki(sorki z jakość..):

2078-obraz%20002.jpg

2078-obraz%20003.jpg

2078-obraz%20004.jpg

2078-obraz%20005.jpg

Jestem pewien, że mam cyjano, podejrzewam dino(ostatnia fotka) a te zielone krótkie nitki to nie mam pojęcia czym są(tylko na nie chciałem kupic dollabelle/salariasa)

Czym w takim razie mam mierzyć PO4 jak salifert też daje d*py? Ciężko w Poznaniu o dobre testy a na hankę el. mnie na razie nie stać..

Żarnik sam nie wiem ile chodził, jet to am 16000. Jutro zmieniam.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej:

okrzemki, cyjano, ?, dino. Ten znak zapytania to sprawdź czy te glony to pojedyncze "włosy" czy coś na kształt "choinki" tzn. z "głównego" włosa jak idły wyrastają "włosy" boczne

Co do pomiarów PO4 - u mnie pomiary Chanki pokrywały się zawsze z pomiarami testem Saechem


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też podejrzewałem okrzemki(nalot na piachu) ale wydaje mi się, że okrzemki nie bąblują a mój nalot tak. Co do zielonych to są to pojedyncze, gęste włoski, byropis więc chyba odpada.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sorry, ale chyba znowu przeoczylem wyniki testow (Si w nowej solance wlacznie).:clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę Ci więc co ja bym zrobił i to w dwóch wersjach: (oczywiście warunkiem koniecznym niezależnie od wszystkiego jest idealna woda z RODI)

zaaplikowałbym absorbery krzemianów i fosforanów

cyjano - jestem zwolennikiem zaprzestania podmian wody. Odsysamy wężem cyjano (i trochę dino) także przy okazji, wodę filtrujemy przez gąbkę lub watę i wlewamy z powrotem do akwa. W ten sposób NIE DOSTARCZAMY bakteriom pożywek zawartych w świeżej solance. Zaraz oczywiście będziesz miał 10 propozycji działania odwrotnego - czyli zwiększenia podmianek. Wybierzesz która Tobie wydaje się logiczniejsza, tak się zdobywa doświadczenie. Ja kilkakrotnie robiłem w ten sposób i rezultaty były o wiele lepsze niż przy zwiększeniu podmianek. A potem odkryłem ChemiClean i nie wyobrazam sobie już kilkutygodniowego męczenia akwa i siebie. Lejesz i na drugi dzień jest czysto. Nie zauważyłem nigdy najmniejszej reakci u bezkręgowców.

dino - odsysanie i całkowite zaciemnienie (całkowite!) zbiornika na 48 godzin

okrzemki - absorber

zielony glon - jeśli to nie Bryopsis to faktycznie zając (dolabella), Turbo lub chwilowo jakiś pokolec - najlepiej małe naso.

Napisałem Ci jak ja bym postępował, dostaniesz jeszcze pewnie kilka recept - wybór należy do Ciebie


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4- 0-0,03ppm(salifert)

NO3- 1ppm(salifert)

NH4- 0,1-0,2ppm(jbl)

Na Si nie mam.

Tomasz wielkie dzięki. Czyli generalnie zastosowanie ChemiClean i później absorbentów jest najlepszym wyjściem Twoim zdaniem?

A może UltraAlgeaX zastosować? ponoć też ma nie złe działanie, co o tym sądzicie?

@Artur, scalamy, scalamy-pkt 6 Regulaminu,

no i pkt. 8 tyż :clapping


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jednak nie działa zupełnie na cyjano. Z dino może sobie poradzić. Stosuje się 10 dawek (każda co 2 dni), jednak najpierw próbowałbym absorber i zaciemnienie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc jutro kupię absorbery i zacznę od niedzieli zaciemniać chodź trochę boję się o korale. A jeśli to nie pomoże po ok tygodniu to kupie Chemi.

pozdr i jeszcze raz dzięki


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie Artur. Przeczytaj post jeszcze raz. Zaciemnianie na cyjano na pewno nie pomoże. Działa tylko na dino. Także ja najpierw dałbym chemiclean, potem trzeba podmienić ok 10-20% i zastosować węgiel. Czeka Cię wtedy jeszcze walka z odpieniaczem bo po cleanie trochę głupieje. Gdy odpieniacz się unormuje możesz zaciemnić. Przy zaciemnieniu odpieniacz musi pięknie pracować, musisz wietrzyć pokój, gdyż wstrzymasz fotosyntezę i przy niedostatecznym natlenieniu bardzo spadłoby Ci pH. O koralowce nie masz się co obawiać. Jak lecą do Polski to czasem są w boksie i w worku 3-4 dni.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tutaj widzę wszystkiego po trochu i może kolega napisze kiedy przesiadł się z 35l do nowego zbiornika ?? (mam pewne podejrzenia patrząc na stopkę kolegi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.