Skocz do zawartości
maskonur

"Pol Balinga" na podniesienie KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie dotyczace KH. Jakis miesiac temu, zaniepokojony wynikami testu JBLa na KH (wyszły niskie – 5-6 stopni), postanowilem zadziałac i udałem się do pobliskiego rybnego.

Po długich deliberacjach nad najlepszą strategią wróciłem do domu ze słoikiem proszku PREISa o magicznej nazwie Preis-Natriumhydrigencarbonat i zaleceniem aby go rozmieszac w wodzie a roztwór dolewac w miare potrzeb...

I wszystko byłoby dobrze gdyby nie wrodzona dociekliwość :)

Ww proszek to wodorowęglan sodu czyli NaHCO3. Twardość węglanowa określa stężenie węglanu wapnia i węglanu magnezu (zdaje się że kwaśnych) – Ca(HCO3)2 i Mg(HCO3)2. Nijak nie widzę związku między tymi związkami. Fakt – gdybym dodał drugi składnik Balinga (chlorek wapnia) to KH by wzrosło (razem z zasoleniem). Dodanie samego chlorku wapnia też powinno doprowadzić do wzrostu KH ale zostnie chlor który najprawdopodobniej zareaguje z wodorem dając chlorowodór (fuj).

Czy moje rozważania maja ręce i nogi? (ostatni raz doczynienia z tak zaawansowaną chemią miałem 20 lat temu :).

Przypisy:

Baling:

CaCl2 + 2NaHCO3 -> 2NaCl + Ca(HCO3)2

Pół Balinga :)

CaCl2 + 2 H20 +2CO2 - > Ca(HCO3)2 + 2HCl

Moje pół Balinga:

NaHCO3 + niewiadomoco -> niewiadomoco

pozdrawiam

Henryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się wnikać we wzory bo już po całym dniu nie wiem gdzie mam głowę a gdzie kolano, uwierz mi więc na słowo:

1. dodając NaHCO3 podnosisz kH i sprawiasz że w akwa masz nadwyżkę Na

2. dodanie samego CaCl2 podnosi poziom Ca i poza tym sprawia że masz w akwa nadwyżkę Cl, która jednak nie łączy się z wodorem tworząc chlorowodór

3. nie istnieje takie coś jak półballing


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz

to ze NaHCO3 podniesie mierzony poziom KH to wiem - sprawdzam codzinnie i widze rezultat. Nie moge tylko zrozumiec jak to dziala. Mierzymy poziom weglanu wapnia - kotrego istotnym skladnikiem jest wapn (Ca). Wapnia nie dodajemy w zaden sposob a widzimy jak poziom rosnie - to cos mi nie gra :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ten Cl nie zareaguje przypadkiem z Na tworzac sol? Czy nie po to przy ballingu dodaje sie soli bez NaCl zeby zachowac roznowage?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mateuszD

jesli dodajemy oba skladniki Balinga to tak - Na i Cl zareaguja dajac zwykla czysta sol. Tyle ze w moim przypadku opisuje lanie tylko jednego skaldnika.

Genralnie - poszukalem w sieci i chyba znam rozwiazanie.

Test na KH wcale nie mierzy poziomu Ca(HCO3)2 i Mg(HCO3)2 tylko poziom wszystkich weglanow (a dokaldnie sprawdza tzw zasadowosc). Po dodaniu wodoroweglanu sodo - mierzony poziom oczywiscie wzrosnie natomiast poziom KH (rozumiany jako suma weglanu wapnia i weglanu magnzu) nie zmieni sie.

Stad wniosek ze nalezy jednoczesnie mierzyc KH, Ca i Mg.

Dobrze to zrozumialem?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.