Skocz do zawartości
erich1980

Filtracja w dużym zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Mam problem z azotanami i fosforanami w swoim 4 miesięcznym zbiorniku. Do niedawna nie zdawałem sobie o skali problemu z uwagi na to że testy które posiadałem były mało dokładne. No3 są na poziomie 20-30 natomiast Po4 0,5-0,6. Obsadę zbiornika stanowi 5 pokolców i chelmon oraz miękasy. LR jest około 120-150kg, żywego piasku jeszcze nie ma. Połowa wody trafiła z dojrzałego zbiornika. Szczególnego problemu z glonami nigdy nie miałem (świeciłem tylko kilka godzin dziennie), jakkolwiek pojawia się ich (zielonych) coraz więcej. Karmię od miesiąca bardzo oszczędnie - wcześniej sporo.

Akwarium ma pojemność 912l + około 150-200l w sumpie. Filtrację stanowi jedynie refugium (obok odpieniacza Hydor Performer 2000DP Duo - do zbiorników 2000-2800l), z glonem spaghetti. Miałem również makroglony ale z uwagi na początkową biedę w zbiorniku (nie miały czym się odżywić) padły i chyba sporo syfu zwaliły do układu.

Przez pierwsze 10-12 tygodni dojrzewania nie robiłem żadnych podmian. Teraz robię je co tydzień - dwa (do tej pory trzy razy) po 120litrów.

Od zaufanego akwarysty uzyskałem ostatnio odpowiedź, że w moim zbiorniku wszystko jest o.k. a winę za parametry ponosi 5 pokolców (3 zebrasomy około 12cm, hepatus niecałe 10cm + naso - ponad 15cm). Trudno mi się jednak z nim zgodzić (5 pokolców na ponad 1000l wody w obiegu to nie jest znowu chyba tak dużo) i winy upatruję w zbyt słabej filtracji. Skłaniam się do zastosowania bio-pellets ale nie za bardzo mam pojęcie jak to zrobić i czy to dobry pomysł. Czytałem też o Vodka method i ewentualnie Microbe-Lift Phosphate Remover ale obawiam się żeby nie rozsadzić swojego świeżego zbiornika. Chciałbym posłuchać Waszych rad w temacie filtracji i ewentualnej chemii bo nie sztuką jest pójść do sklepu i wziąść pierwszą lepszą rzecz którą wciśnie sprzedawca.

Pozdrawiam i dziękuję za każdą odpowiedź.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na amoniak, azotany i azotyny dobry jest Purigen i chyba sporo ludzi go używa tak samo jak chemi pure. w każdym bądź razie ja jestem bardzo zadowolony. Żywy piasek tez znaczenie poprawi filtrację. A może zbiornik jeszcze dojrzewa ?


130l / panel / 4 x 24W Hagen Glow / 2 x ATI Actynic / 2 x ATI aquablue / weipro 2012 na newjet 1700 / 2 x Jvp 101 / miekkasy / Lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-może problemem jest cyrkulacja? jak masz ją ustawioną, jakie masz pompy?

-skąd pochodzi skała - kupowałeś od kogoś czy ze sklepu z frachtu?

-refugium ze spagetti - jakie duże, jak długo je oświetlasz? jakie masz nad nim świetlówki?

-na po4 absorber powinien pomóc

Może jakieś fotki wrzucisz to będzie łatwiej coś doradzić.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem z NO3 i PO4. Od tygodnia leje do akwarium zeostart2 3 krople rano i wieczorem. Azotany spadły:strutin


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto Cie do tego w końcu przekonał?:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak masz problem z azotanami to jest wiele możliwości ale z doświadczenia wiem że władowanie sporo żywego piasku jest bardzo skuteczne. Kiedyś opisywałem swój przypadek na forum. Na fosforany użyj Rowy produkt sprawdzony choć cholernie drogi więc polecam go z ciężkim sercem. Ja w ten sposób zbiłem NO3 2x większe w zbiorniku swoim i kumpla. W razie pytań wal śmiało chętnie pomogę. Dodam jeszcze byś poczytał o DSB bo o to mi chodzi.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie coś znowu nie pasuje. Przy tych kilku kolcach w ponad 1000l to nie ma prawa być takich stężeń. Sprawdź jeszcze raz wodę innymi testami albo najlepiej daj do analizy. Jeżeli jednak tak jest faktycznie, stawiam jednak na słabą cyrkulację. I w co jak w co, ale w DSB to bym się w życiu nie ładował, zwłaszcza w zbiorniku głównym. Zresztą tak gwoli ścisłości to kilka cm piachu to żadne DSB... polecam trochę teorii.

Sprawdź jeszcze raz wodę i podaj wyniki, wtedy pomyślimy co zrobić, zdjęcia i dokładniejszy opis także by pomógł. Jak masz rozwiazany spust wody w kominie?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz sugerujesz że teorii nie znam? A poza tym teoria mówi o paru cm. piachu czyli 8-10.

Pozdrawiam


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod watek -4 krople zeostartu 2 na 360 litrow to w sam raz czy za duzo?,skala jest troche obsypana glonami,korale glownie lps w bardo dobrej formie,cyrkulacja 4 tunze 6045,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lolek, załóż osobny wątek, a co do ZS2 to każdy baniak jest inny, ale ja bym dawał kropelke rano i kropelke wieczorem na taki litraż :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację stanowią 4 pompy cyrkulacyjne Hydor Koralia 6 (8500l/h każda) - stale włączone są dwie lub trzy. Obieg wody między sumpem a zbiornikem głównym wymuszony jest przez dwie pompy OR 3500 zamontowane zewnątrznie co widać na załączonych zdjęciach. Komina wymiarów nie pamiętam podobnie jak średnicy rur (będę mógł to sprawdzić jak wrócę do kraju za 2 tygodnie). Konstrukcyjnie znajdują się tam dwa wyloty od OR 3500, zrzut i rewizja, przy czym rewizja nie bierze udziału w cyrkulacji z uwagi na jej wysokość.

Skałę kupiłem od kolegi z działającego zbiornika (ma jakieś 2 lata).

Zdjęcia są mocno nieaktualne, doszło jeszcze trochę skały, żarniki i trochę miękasów oraz naso.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z załączeniem zdjęć.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wrzucil z 60 kg zywego piachu i pomyslal o dozowaniu wodki.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym powtórzył testy. Wydaje mi się że te kilka rybek przy ubogim karmieniu nie jest w stanie tyle wysrać, żeby skała sobie z tym nie poradziła. Jeśli się jednak okaże że są, owszem trochę piachu - jednak 1-2 cm na dno - tak dla estetyki i wódka lub kulki - ja bym wybrał polimery. Zawsze oczywiście można dołożyć skałę - i to chyba najlepsze rozwiązanie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to żadna metoda nie jest oczywista.

Kulki dobre są na utrzymanie parametrów a nie ich zbicie, poza tym poprawne ich uruchomienie to jakieś czary - u mniej więcej 50% w ogóle działają reszta z czasem je wywala.

Wódka jest niezła :) ale grozi rozsadzeniem zbiornika i jak się ma do fosforanów?

Część doradza Zeo ale sam nie wiem...

Chyba skłonię się do zakupu tych 40-50kg piachu i wódki. Pytanie - jaki piach kupić i ile tej wódki lać. Czy nie należałoby jakoś zbić tych parametrów (podmiany i absorbery?)?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodeczka czy Zeostart2 poradzą sobie i z NO3 i z PO4 szybciej niz myślisz:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałbym:

- 400-500 ml pelletek - u mnie wystarcza przy dużo liczniejszej obsadzie (4 dorosłe pokolce i jeden jeszcze :) mały, do tego naso - 30 cm, 15-20 innych rybek - musze zrobić spis powszechny) i porównywalnym litrażu;

- płucz mrożonki (daje 8 kostek dziennie, rano i wieczorem spirulina plus w nocy żarcie dla korali);

- lej bakterie - masz młody baniak (np cycle hagena) albo daj zeostart jak radzi Seb;

- wepnij w obieg absorber fosforanów (u mnie sera - nie ma co przepłacać za rowa - zwłaszcza jak rozchulają się polimerki);

- jak pisał Stani dałbym piach (u mnie jest około 50 kg - nowego wymieszanego ze starym - no obecnie juz w całości starego:);

- sprawdz refugium czy glony nie bieleja czasem;

- temat do polemiki ale wg mnie robisz ZA DUŻE podmiany - ja np co tydzień wymieniam TYLKO 30 l;

- dla orientacji podam ci dzis mierzone w/w parametry no3 - 5 (JBL), po4 - 0,05 (mała hanka) reszta (no2, sio2,kh,ca,ph) w normie poza magnezem który musze ciągle podbijać (wada soli Preis)


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I proszę napisz w końcu czym mierzyłeś, bo może szukamy dziury w całym.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azotany - safifert, fosforany - JBL. Wcześniej (2 tygodnie temu) mierzyłem azotany starym zoolekiem który został mi jeszcze ze słodkowodnego i wskazywał 5-10. W tej chwili w związku z moim kilkutygodniowym wyjazdem akwa dogląda kolega (doświadczony akwarysta morski) i zmierzył mi azotany salifertem. Fosforany muszą być dość wysokie bo w zbiorniku pojawiają się długie glony zielone (wcześniej ich nie było bo przez 3 miesiące dojrzewania świeciłem jedynie aktyniką, natomiast od początku grudnia świecę HQI).

Wspominałem o niewypale z refugium, które uruchomiłem zbyt chyba wcześnie (po kilku tygodniach). Miałem wiadro Caulerpy i spaghetti. Caulerpa zbielała, rozpuściła się i wywaliła cały syf od wody. W sumpie sporo miałem takiego białego piachu po niej. Spaghetti obrosło zielonymi glonami ale się trzyma - w tej chwili ma co jeść. Wydaje mi się, że źle uruchomiony i działający filtr glonowy może być przyczyną moich parametrów.

W zbiorniku (na skale) i w sumpie namnożyło się też sporo gąbek. Czy to świadczy o czymś i czy jest to szkodliwe?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli parametry sa w miare pewne, to cos jest nie tak z bakteriami. Jakby ich bylo troche za malo.

Wspypujac troche piachu (zywy, granulacja nie za mala, taki 0,5-1,5 mm jest ok) i dolewajac wodki, dostarczysz substratu dla bakterii a poniewaz masz NO3 i PO4 to wodka dostarczy bakteriom niezbednych do rozwoju weglowodanow. Kontrolujac PO4 i NO3 i niedopuszczajac, zeby ktoregos z nich zabraklo, rozmnozysz bakterie, ktore beda wylapywane przez odpieniacz. :)

Testy obowiazkowo co tydzien.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że fosforany to JBL wskazuje jak chce, czyli może być 0,01 i 0,5. Azotany też masz rozrzut parametrów x2,5 w przypadku 2 różnych testów. Jeden z kolegów z forum ostatnio uparcie "walczył" z azotanami i klął że mu pellety nie działają. Zdaje się właśnie salifert wskazywał mu 25. Po pomiarach w e-rybce wyszło ...2,5. Nie powiem kto bo mnie nie upoważnił, ale może sam się odezwie.

Wypadek z refugium owszem może być przyczyną.

Co do glonów zielonych, to trzeba by je dokładniej zidentyfikować - ale pamiętaj że zmieniłeś dość drastycznie oświetlenie. Także ja najpierw starałbym się potwierdzić parametry wody, a dopiero potem wykonywał nerwowe ruchy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do testu jbl na fosforany zdarzyło mi sie porównać z hanka .... wiecej niz 0,1 (liczone względem hanki z uwzględnieniem moich trudności z kolorami) rozrzutu nie było więc tak źle nie jest


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wrócisz to mogę podjechać z małą Hanką i pomierzymy PO4, na NO3 mam tylko salifera ale jak chcesz to też mogę wziąć :waving

Stani dobrze gada - tylko ja zamiast wódki bym się skusił na ZS2.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie koledzy,

Wróciłem wczoraj do domu - widok lekko zatrważający. W sumie szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia. Szyby tak zarośnięte glonami że niewiele było widać w środku. "Wyrąbałem" więc scraperem kilka "wizjerów" i widok dość dziwny. Korale (miękasy) wyraźnie przez ostatnie 4 tygodnie urosły (może palne głupstwo ale nawet kilkanaście - kilkadziesiąt procent (niektóre)). Ryby w bardzo dobrej kondycji, mało tego - jak dziś zauważyłem są wolne od irytującego białawego nalotu które miały przed moim wyjazdem (zwłaszcza hepatus). Słowem - wzorowe. Chelmon wcina nadal wszystko a nawet więcej (mięso krewetek) i wydawać by się mogło że też troszkę przybrał.

Skały poza jedną porośniętą długim zielonym trawnikiem wolne od glonów poza czerwonymi których jest dużo więcej. Mnóstwo czerwonych glonów na moim jeszcze gołym dnie.Sporo zielonych, długich glonów na kominie, szybach i silikonie między szybami.

Po dwóch tygodniach lania wódy parametry Po4 - 0,2, No3 nie jestem pewien ale chyba 0,5(mierzone zoolekiem). Dokładny test kupię jutro. Jutro kupię też podłożę i chciałbym was zapytać czy powinienem jakoś dno wyczyścić z glonów przed wsypaniem piachu i jak go wsypać. Czy powinienem zakupić jakiegoś glonożercę np salariasa i ślimaka zająca morskiego (donabellę chyba)?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabella auricularia - tego ślimaka bym sobie odpuścił. Jest dosyć trudny w utrzymaniu, a najgorzej znosi aklimatyzację. Jak zeżre Ci wszystkie glony, padnie z głodu. Wydaje się, że Salarias jest dużo lepszym wyborem. Zawsze można go przestawić na mrożonki.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.