Skocz do zawartości
red45

[30] Łódzka Moana

Rekomendowane odpowiedzi

Za oknem chyba najbardziej szara, ciemna i depresyjna pora roku, szans na wyjazd na rafę koralową nie ma żadnych, postanowiłem więc rafę zaprosić do siebie. Z różnych względów wybrałem zestaw Nano Reef Aquaela, który wzbogaciłem o 50W grzałkę Easy Heater i najmniejszą Koralię. Akwa założone 14 stycznia. Dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu napełniłem kanister 20 litrami wody z chodzącego akwarium, zabrałem żywy piasek i do dzieła. Następnego dnia dorzuciłem jeszcze prawie 3 kg żywej skały i uruchomiłem całość. Skały docelowo będzie więcej, na razie wrzuciłem ją trochę bezładnie. Muszę przyznać, że nawet widok tych gołych kawałków, oświetlonych jasnym, tropikalnym światłem, mocno poprawił mi humor. Wieczorem spędziłem dużo czasu dokładnie oglądając zbiornik w poszukiwaniu życia. Na skale załapały się dwa większe organizmy - chyba jakieś grzybowieńce. Oprócz tego sporo różnokolorowych pióropuszy, pewnie rurówek, trochę glonów i tajemnicze macki wystające z dziury w skale. Inwentarz ruchomy stanowi kilka kiełży i kolorowy wieloszczet.

Problemy - na razie dwa z kaskadą - po pierwsze irytująco głośno działa, po drugie - bąbelkuje.

Zgodnie ze starą, morską tradycją akwarium po zwodowaniu zostało ochrzczone nazwą Moana, co oznacza ocean w kilku językach wyspiarskich ludów Pacyfiku :-)

Zdjęcia kiepskiej jakości, robione na szybko, bez myślenia nad balansem bieli i innymi parametrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@red45, wstęp bardzo poetycki :) życzę powodzenia i oby rafka cieszyła kolorem wedle planów.

Wiesz pewnie, że przy mniejszych litrażach, ciut więcej uwagi i wysiłku potrzeba, ale mam nadzieję, że się uda.

powodzenia :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę z Łodzi, ciekawa sprawa 14 stycznia osobiście również odpaliłem taki sam zbiornik i również mam w nim 3kg skały, a w planach jeszcze z 2-3kg więcej. Zestaw mamy identyczny, zarówno akwarium jak i grzałkę oraz małą Koralię.

Będę chętnie odwiedzał ten temat i wspólnie wyciągał wnioski. Życzę powodzenia :)

Odnośnie problemów z kaskadą, to musisz pokombinować z ustawieniem jej, oraz może przeczyścić. Ja mam w niej zamiast gąbek watę akwarystyczna, purigen i chemi pure. Chodzi bardzo cicho, czasami muszę sprawdzać czy się przypadkiem nie wyłączyła bo jej nie słyszę, mam akwarium w sypialni i w nocy nie ma problemów z zasypianiem, przeciwnie delikatne buczenie świetnie mnie usypia. Z żadnymi bąbelkami też nie mam problemów.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolej wody do pełna i kaskada nie ma prawa bąbelkować, ja mam też kaskadę wodę do pełna i nie ma z tym problemów.

Jeżeli chodzi o głośną pracę , to jakiej firmy masz tę kaskadę ?? Jeżeli to aquael to daj jej 2 tygodnie na dotarcie, jeżeli po tym czasie nadal będzie głośno pracowała to się nadaje do reklamacji, te kaskady pracują bardzo cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że już wystartowałeś :waving

Skała świetnie ustawiona, ładnie się prezentuje.

Powodzenia!


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciągu kilku dni Moana zamieniła się w Moanę II :-) Od kolegi z forum odkupiłem działający zbiornik z rewelacyjną skałą, pełną wszelkiego życia. Z obu akwariów wziąłem to, co najlepsze i w ten sposób powstała Moana II. Ostatnie trzy dni walczyłem z ustawianiem skały i sprzętu, z efektu jestem zadowolony na 95%. Na szybko wrzucam dwa nowe zdjęcia. Po przeprowadzce korale ładnie się pootwierały, najdłużej ociągała się gorgonia, ale teraz też ładnie się prezentuje. Duży ukwiał początkowo obraził się i sobie poszedł, ale już mu przeszło. Na zdjęciu widać trochę brunatnych glonów na szybach i osadu na piasku. Chwilowo nic z tym nie robiłem, bo obiecałem sobie, że ta sobota będzie dniem bez grzebania w rafie - za dużo tego było ostatnio. Jutro będzie pierwsza podmianka i prace porządkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę Ci kibicować :waving

Na drugim zdjęciu widać co najmniej trzy te nieszczęsne wieloszczety.

Postaraj się może jeszcze jakość poprzestawiać skałę by czyścik miał wszędzie dostęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sPRYTna - dzięki, postaram się :-) Skałę może jeszcze jutro trochę przesunę, dzisiaj dałem odpocząć zwierzakom w akwa od widoku żółtej, gumowej rękawicy :-) Co do wieloszczetów - jestem totalnie skrzywiony jeśli chodzi o biologię i na ogół lubię obserwować zwierzaki, które u większości ludzi budzą odruchy lękowo-wymiotne. Jeżeli tylko za duże nie urosną i nie będą chuliganić na rafie, to niech sobie mieszkają. Według różnych źródeł są całkiem pożyteczne, a i po bliższej obserwacji okazuje się, że ładne i kolorowe również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesamowita masz te skalke. Sporo zycia a jeszcze korale nie wprowadzone. Gratuluje :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielony mintaj - po przeprowadzce trochę połaził po piasku, ale odkąd znalazł sobie to miejsce (siedzi wciśnięty między dwa kawałki skały) to już się nie ruszał.

@mattino - faktycznie, skała jest rewelacyjna. Bardzo porowata i pełno na niej szczepek różnych zoa, małych rurówek i innych osiadłych robaków. W środku też sporo życia. Na razie czekam aż zbiornik trochę pochodzi i zobaczymy co dalej. Nie spieszy mi się z koralami, zresztą docelowo nastawiam się na małe skorupiaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała dobra bo ja ją wybierałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

True :-) Skała jest od sPRYTnych, nie dość, że z natury ładna, to jeszcze u nich dodatkowo obrośnięta.

Dzień 8

Wróciłem z pracy z silnym postanowieniem, że dzisiaj tylko popatrzę. Już po pierwszym spojrzeniu okazało się, że coś mi zrzuciło małą szczepkę zoa do dziury w skale. Dobra, pomyślałem, tylko ją wyciągnę i nic więcej nie robię. Wyciągnąłem, ale skała jakaś trochę krzywa. Poprawiłem. Jedna się wyprostowała, posypała się druga. Poprawiłem drugą, trzecia padła. Skończyło się na kolejnej przebudowie. Na całe szczęście nie trwało to długo - człowiek nabiera wprawy :-)

Z ciekawaych mieszkańców udało mi się wypatrzeć jedno wężowidło i dwa różne rodzaje rozgwiazd z Asterina sp. Ogólnie rzecz biorąc korale mają się dobrze, glony jeszcze lepiej - zaczyna się mała inwazja brunatnych. Z bardziej mobilnych zwierzaków pod dostatkiem mam wieloszczetów i trochę skorupiakowej drobnicy. Na szybach sporo polipów meduz i trochę czegoś co przypomina milimetrowej długości słodkowodne wirki.

Nadal nie umiem robić zdjęć - wychodzi totalne mydło. Poglądowo wysyłam jednak kilka sztuk. Prosiłbym o pomoc w identyfikacji a1 (moje ulubione) i a5. Na a6 to chyba Corynactis ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

1- parazoanthus

2 - xenia umbellata

3 - capnella

4 - corynactis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 9

Brunatne glony rozrastały się swobodnie pod moją nieobecność, aż przyszło im do głowy, że rafa jest ich własnością, a nie moją. Ta pomyłka skończyła się dla nich tragicznie. Przeglądając skałę zauważyłem nieziemskiego stwora - osiem nóg, wyraźny podział na głowę i tułów, jakieś 2 mm wielkości bez nóg i, co najdziwniejsze, długa, giętka trąba, żółta w czarne kręgi. Nie wiem czy ta trąba to integralna część stwora, czy może coś, co sobie złowił. Macie jakieś pomysły, co to może być? Mnie najbardziej kojarzy się z kikutnicą. Zdjęcie stwora kiepskie, ale trudno się dziwić, biorąc pod uwagę jego wielkość.

Druga ciekawa obserwacja to drobne skorupiaki. Długość - około 2-4mm, barwa brunatna z dwiema bardzo wyraźnymi plamami koloru białego z przodu i z tyłu tułowia. Podobne do kiełży, zamieszkują pojedyńczo norki. Bardzo szybkie. Często wypadają ze swojego lokum, zbierają ziarenko białego piasku i wrzucają wsteczny. Piaskiem maskują okolice wejścia do norki. Bardzo jestem ciekaw co to za gatunek. Trochę podobne do nich są inne skorupiaki, ale te żyją na powierzchni skał, są jednolicie brunatne i dużo wolniejsze.

Z innych newsów z rafy - udało mi się zidentyfikować drobne robaki łażące po szybie - są to Convolutriloba retrogemma oraz zrobić pierwsze zdjęcie, które mi się podoba. Technicznie nadal jest kiepskie, ale kolory i uchwycony moment z życia rafy są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foty bardzo fajne. Jak Ty to robisz, że takie cudaczne robale przyciągasz? :)

Ten temat będzie chyba jednym z ciekawszych na forum, a już na bank najbardziej oryginalnym.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to jest własnie urok małych zbiorników. jeżeli robimy to z głową, czyli zamiary przekładamy na możliwości litrażowe, często mniejsze akwarium da nam dużo wiecej frajdy.

wydaję mi się, że przy wiekszych akwenach często gubimy to podstawowe piękno rafy - ja tak mam. im więcej litórw, tym więcej korali i ryb... i na nich się skupiamy. i może dobrze, ale tak wiele wtedy umyka.

sama po sobie wiem, że gdy w domu była i mniejsza solniczka, to cóż... no Kropelka była ładna, o.k. popatrzyli i poszli :bump1, ale frajda była z tego mniejszego.

@red45, fajna relacja w dodatku udokumentowana :) trzymaj tak dalej!


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 11

Rafy koralowe są, drugim po lasach deszczowych, najbardziej bioróżnorodnym systemem na Ziemi. Widać to doskonale nawet w tak małym ich wycinku, jak nasze zbiorniki. Dzisiaj rzuciłem okiem na zwierzęta bardzo luźno przynależące do kategorii "robaków". Najbardziej rzucają się w oczy wieloszczety (bristle worms), które rosną do całkiem pokaźnych rozmiarów i budzą niepokój, szczególnie w sercach akwarystek :bump1 Prawie każda skała pokryta jest wieloma misternymi pióropuszami rurówek (feather dusters), które należą do osiadłych robaków-filtratorów. Dwie wystające z otworu w skale macki należą do osiadłych wieloszczetów (spionid worms) z rodziny Spionidae. To już groźni drapieżcy stosujący iście wędkarską strategię przypominającą połów na spining. Szybę akwarium zawłaszczyły liczne i mikroskopijne płazińce (flat worms) przypominające milimetrowe strzałki. Te akurat żywią się glonami, ale ich więksi kuzyni preferują coś z mięs. To dopiero początek długiej listy. Po skałach łażą mi jeszcze robaki ubarwione jak węże koralowe - na czerwono i czarno, w kilku miejsach siedzą sphagetti wormy zarzucając swoje odnóża w poszukiwaniu pokarmu, z innych miejsc wystaje coś w rodzaju przezroczystego sznura lampek choinkowych - ich właściciel jest dla mnie wciąż zagadką. Niesamowita sprawa - ledwie 30 litrów, a ile rzeczy do zbadania...

Obserwując rafę, trzymam aparat pod ręką i nadal próbuje znaleź sposób na robienie zdjęć. Dzisiaj kilka kolorowych impresyjek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to znalazłeś już sposób na robienie zdjęć - są przepiękne. :bump1

A Moana jest najlepszym zobrazowaniem powiedzenia, że małe jest piękne.

:kapelusz


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie Amnor - fotki są na razie bardzo dobre, na 3+ :bump1 Będę się starał je ulepszyć. Natomiast Twoje akwarium to jest totalny kosmos jak dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 15

Na rafie na razie nie dzieje się nic specjalnego - rozwija się swoim tempem. Korale ładnie się otwierają, zwierzaki buszują, glony rosną. Zauważyłem duże ilości szkarłupni - trzy różne gatunki rozgwiazd i jedno wężowidło chowające się w skale. Rozgwiazdy wyglądają na nieszkodliwe - głównie łażą po skale albo szybach, od korali trzymają się z daleka. Obunogi i równonogi zadomowiły się na dobre - jeden gatunek na tyle, że zaczął intensywnie dbać o pojawienie się następnych pokoleń. Małe skorupiaki bardzo ożywiają zbiornik nieustannie goniąc się wzajemnie na skałach i uciekając przed mackami robaków osiadłych. Na małym fragmencie skały położonym w obszarze silnego nurtu zaczęło wyrastać coś nowego (zdjęcie). Nie wiem co to jest, może jakieś hydroidy?

W czwartek byłem na giełdzie i oczywiście nie mogłem się oprzeć i wyjść z pustymi rękoma. Nie wiem nawet dokładnie co kupiłem :) pokrojem przypomina to trochę fosforyzującą xenie. W każdym razie pan sprzedający zapewnił, że do szczęścia wystarczy jej samo światło. Nowy nabytek od momentu zakupu prezentował focha, dzisiaj po raz pierwszy wypuścił paru zwiadowców. Jutro może bardziej się ośmieli.

Korzystając z tego, że zostało mi trochę materiałów, uruchomiłem drugi mini-zbiornik. Malutkie akwarium okolo 15 litrów, 4kg LS, koło 2,5kg LR i na razie nic więcej. Dodam do tego jakiś mały brzęczyk do lekkiego ruszenia wody i jakiś pasek LEDów. Na razie za oświetlenie służy lampka biurkowa i okno. W zbiorniku rośnie trochę glonów, natomiast skała zaczyna pokrywać się czymś w rodzaju przezroczystego śluzu - nie wiem co z niego się wyłoni, może jakieś gąbki? Docelowo mały zbiorniczek będzie służył jako poligon doświadczalny i miejsce rozwoju planktonu oraz innych uchodźców z Moany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 19

Każdy kolejny wieczór przynosi coś nowego. Dzisiejszą gwiazdą była bez wątpienia gąbka, którą odkryłem całkiem przypadkowo. Patrzyłem na akwarium z zupełnie innej strony i jakoś coś mi się nie zgadzało - kolor skały, jej faktura, coś było nie tak. Po dokładniejszych oględzinach okazało się, że dorobiłem się nowego mieszkańca - pięknej gąbki Aplysilla rosea. Dopiero na zdjęciach widać jak precyzyjna i misterna jest jej budowa. Dodatkowo na fotce załapały się inne ciekawe zwierzaki - jakiś osiadły robak i mały skorupiak.

Corynactis na reeflexie ma opis "Wyłącznie dla ekspertów! Bardzo trudny w hodowli!". Widocznie jestem już ekspertem, bo u mnie rośnie bardzo bujnie i zdobywa coraz to nowe przyczółki :) A do tego wygląda fantastycznie.

Przy okazji przeglądu zbiornika z innych stron, do rodzinnego zdjęcia załapał się mój drugi małż. Na razie spokojnie koegzystuje sobie z koralem, który na nim siedzi.

Założę się, że 98% z was nie cierpi wieloszczetów. Ja zaliczam się do tych pozostałych 2% :clowning Obserwując harce jakiegoś Eurythoe zrobiłem mu serię zdjęć. Nie jestem z nich do końca zadowolony, ale jedno z nich pokazuje tutaj. Robak wygląda jak jakiś futurystyczny samuraj gotowy do ataku.

Ponieważ świecę prawie 15 godzin na dobę, bujnie wzrastają glony na szybach. Wśród nich rozwija się mikroświat równie ciekawy jak życie na skałach. Osiadłe meduzy, mikroskopijne obunogi i równonogi, robaki płaskie, małżoraczki i kolejny nowy mieszkaniec akwarium - wieloszczet z gatunku o wdzięcznej i historycznej nazwie - Eunice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba założę fanklub Twojej makrofotografii. Jestem prawie pewny, że w moim baniaku też są te wszystkie fantastyczne stworzenia (może poza majano), ale jeszcze nigdy nie udało mi się ich uchwycić na zdjęciu. :kapelusz


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.