Skocz do zawartości
tomasz

Jeszcze raz o cyrkulacji i oświetleniu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Grzesiu. A ja się z Tobą nie zgadzam. Rozpatrujesz problem zupełnie nie z tej strony w której tkwi sedno. Silna cyrkulacja nie jest konieczna do tego aby zwierzęta rzucało po całym zbiorniku czy zapewniało im pokarm tylko po to by w należytym stopniu była obmywana żywa skała. Co z tego że jest jej 80 czy 100 kg jeśli jest najczęściej zbita w kupę lub ustawiona na tylniej skale i należycie obmywana jest 1/4 czy 1/5 jej powierzchni? Nie dość że tracimy najlepsze jakie jest medium filtracyjne to poprzez zmniejszenie "jakości" jej działania warunki w zbiorniku się pogarszają. 10x to norma ale dla zbiorników prowadzonych starą metodą, z małą ilością sały. Zwróćcie uwagę że w założeniach metody Berlińskiej jest (oprócz kilku innych) - także zwiększona cyrkulacja. Nikt by nie stawiał takiego warunku gdyby chodziło mu o "standardowe 10x".

Poza tym wpadasz w skrajności. 20 czy 30 razy wcale nie tworzy tornada w zbiorniku - będziesz u mnie jutro to zobaczysz.Poza tym przypomnij sobie ile syfu miałeś pod skałami gdy rozbierałeś swój stary zbiornik - to właśnie efekt słabej cyrkulacji.

Co do światła:

1. jeszcze nie widziałem zbiornika gdzie byłoby go za dużo

2. niektóre koralowce go wręcz wymagają w dużej ilości

3. te mniej wymagające możesz dać głębiej i po sprawie

Reasumując: obficiej oswietlone akwa są uniwerslniejsze gdyż można w nich znaleźć miejsce dla praktycznie wszystkich zwierząt - to zależy tylko od wiedzy i dobrej woli akwarysty. Skapo oświetlone skazuja nas z góry na mniej wymagające zwierzęta.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz- co do pkt. 1 ale mimo wszystko mozna popali? korale- przynajmniej tak s?ysza?em, niewydaje mi si? ?eby nawet acropora w akwa o wys 50 cm pod lamp? 400W czu?a si? dobrze. Ale ?adnego sps'a nie mia?em i nie jestem co do tego pewien. W innym w?tku te? o o?wietleniu napisa?em by zajrze? do galerii na akwarium Rs4 rafa 1500l na zeovicie i 12 T5 ATI- a same sps'y (takie akwa mi si? najbardziej podobaj?).

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek a dlaczego 400 a nie od razu 1000W??? Jak przesadzać to przecież jest z czego wybierać. Chociaż na necie są akwa oswietlone takimi żarnikami i zobacz jak wyglądają - same sps-y i taki odlot że szok. Porównaj to z kilkoma T5 - jak pięść do nosa.

Jak będziesz np. w Egipcie to zwróć uwagę co sie dzieje w czasie odpływy - las acropor na powietrzu - dostają tyle UV że sie w głowie nie mieści - jeszcze nawet amerykanie takich HQI nie wymyślili - to po co pisać bzdety że taka acro nie będzie sie czuła dobrze pod latareczką 400W?

A tak szczerze to o tym ile dajemy światła i jak rozwiązujemy to technicznie decyduje nasza kieszeń i warunki lokalowe.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To do akwa 70 cm d?g/60 cm szer/ 60 cm wys uwazasz ?e HQi 250 W b?dzie dobre? Zak?adaj?c oczywi?cie ?e chc? tam w przysz?o?ci trzyma? sps'y?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że będzie dobre. O ile oczywiście pod samym lustrem wody nie umieścisz sarkopytona


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spoko, zapytam się przy okazji speców co sądza na temat pomp cyrkulacyjnych Eden z dyszą rotacyjną:

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_26&products_id=1493&osCsid=a5fb73b16c6dc255c3c79d40de7cf8f4

Znajomy ma takie w sklepie- całkiem fajny efekt, za niewielka cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co alyszalem chodza bardzo fajnie, ale... no wlasnie "ale"... trzeba czesto czyscic bo mechanizm sie zapycha i po prostu staje! Sam nie stosuje, jest to tylko podslyszane wiec moge sie mylic...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem speców:D:D:D, żartuję oczywiście:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, jasne, nie przesadzajmy. Ale to "tornado" o którym tyle piszesz to może zaczyna się tak przy wielokrotnościach ok.x50 czy 60. Nie wiem dokładnie bo nigdy do tego nie doszedłem. x10 to woda stojąca.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maskotka popatrz na to i tak wszystkie drogi prowadzą do twardzieli http://www.acquaportal.it/ARTICOLI/AGGIORNAMENTI/Aggiornamento_7-5/vito_nicoli/default.asp ps.spodoba Ci sie ta bajka w szkle zapewne.


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no podciagnal sobie ten gosciu z Wloch co nieco pod PSem :)

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pi?kne akwa, pomimo wszystko musz? powiedzie? ?e wola?bym mie? akwa z samymi sps'ami:D Hmmm bajka jeszcze na sprz?cie delteka:) A si? jeszcze zapytam co do pomp to tak dobre efekty daje jedynie ten Tunze czarny kosmicznie wygl?daj?cy?, czy te? te kt?re przypominaj? standardow? pompk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba jestem ślepy albo nie umiem czytać. Gdzie tam niby jest Deltec? (chyba że to był żart - to się wygłupiłem) - mamy tam zbiornik bez sumpa z odpieniaczem wwydzielonym panelu filtracyjnym (akwa przerobione ze słodkiego), reaktor ...AM


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja sobie tak marzę o lesie acropor i sprzęcie delteka:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olek: a co to za marzenie, jak da się bez delteka ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem da się, ale tak piękne zwierzaki zasługują na coś dobrego:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.