Skocz do zawartości
Neonek

Akwarium okolo 120l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To moj pierwszy post na tym forum, witam wszytskich, od kilku ladnych lat mam akwaria slodkowodne (w tej chwili tropheusi i mala azje) i planuje skasowac biotop azjatycki i w jego miejsce zalorzyc mala morszczyzne. Moja wiedza o akwarystyce morskiej jest tylko teoretyczna (internet i lektura ksiazki pana Macka i Baumeistera). Chcial bym posiadac zbiornik o litrazu +- 120l w nim zywa skala, para blazenkow + ukwial, moze jakas krewetka, prostrze korale itp no i wlasnie mam kilka pytan:

- zbiornik, jako ze jestem "wybitnie" zdolny manualnie musze kupic zestaw gotowy jedyne co udalo mi sie znalezc wnecie to http://www.aquamedic.pl/osprzet/08.1.html zestaw z oswietleniem kosztuje okolo 2500, ale pewnie za podobna cene da sie kupic cos lepszego, a nie firmowego. W tym zesatwie jest filtr http://www.aquamedic.pl/osprzet/11.5.html na oko laika wyglada malo "fachowo" Jest moze firma, osoba ktora wykonuje dobrze gotowe zestawy akwarii morskich?

-oswietlenie mysle ze do moich wymagan starczy HQI 150 W http://sklep.morskieakwarium.com.pl/product_info.php?cPath=47_48_71&products_id=93

czy to jest ok, w sumie jestem nawet w stanie przelknac ta cenetylko pytanie bo wksiazkach czytalem ze najleppiej by zarnik mial 10 000 K, a ten ma 13 000K

To na poczatek tyle

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy w naszych kregach:)

No to standardowo na poczatek: czytaj forum!! Znajdziesz mase informacji. Po drugie zarnik 13000K tez sie nada, ale polecam 20000K bo sa fajne:) Oczywiscie wszystko mozna kupic taniej. Lampa np. kosztuje juz od okolo 150zl do tego zarnik 2000k jakies 200zeta czyli prawie 5 stow w kapsie zostanie. Biostrar ponoc dobry, ale to zloze biologiczne malawe. Zobasz akwa SMK-a on ma podobne do takiego jakie chcesz zalozyc. Pomysl jeszcze o cyrkulacji i reszcie sprzetu. A zreszta jak poczytasz forum to dowiesz sie wszystkiego. Zysze powodzenia i udanej lektury.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz

Czytam forum czytam, ale wiesz jak to jest ciekawosc ta ciekawosc.

Jeszcze sprawa filtra nie wiem czy dobrze lapie ale ta zabawka (biostar) da rade w/w akwarium moze tylko na zdjeciu wyglada to tak "zabawkowo"

Co dozbiornika to moze sie zle wyrazilem, wiem ze da sie taniej, ale ja niestty potrzebuje osoby-firmy ktora by mi wykonala taki zbiornik, sam nie mam zabardzo umiejetnosci i zdolnosci, wiec ponawiam pytanie macie jakies namiary.

P.S. Albo jestem wybitnie ciemny ale nie moge znalesc zbiornika SMK

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sieren np. Dla mnie np. planowanie i urzadzanie akwarii jest swietna zabawa. Nawet jak akwa rusza to staram sie ja rozbudowac o nowe bajerki i ciagle cos kombinuje i zmieniam. No ale co kto lubi.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie planowanie to swietna zabawa, w mojej torfciarni grzebie nawet zaczesto, ale nie mam przyjemnosci w sklejaniu zbiornika, chce kupic porzadnie wykonany zestaw to znaczy akwarium+filtracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz stronke SMK-a on sam skompletowal dobry zestaw. Mozesz tez odtworzyc jakies dzialajace juz akwa. Podejzyj jak wyglada tam filtracja, oswietlenie czy obsada i po prostu zdubluj to. Dobre pomysly (i sprawdzone) sie nie starzeja. Jak nabierzesz wprawy to sam sobie skompletujesz rafke(moze nawet nie jedna:))


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc, fajna stronka, mam material co czytac dzisiejszej nocy.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Neonek

Daj sobie spokój z gotowym zestawem, bo to wyciąganie kasy. Zleć jakiemuś sprawdzonemu szklarzowi lub firmie specjalizującej się w zakładaniu akwariów wykonanie zbiornika, kup przemysłową lampę HQI i żarnik min. 10000K (te 13kK Aqualine mają tylko na początku, w trakcie eksplotacji temeratura spada, z resztą to dotyczy wszystkich żarników),a filtrację oprzyj tylko i wyłącznie na żywej skale i odpieniaczu

nie śpiesz się dużo czytaj i pytaj o konkrety tu na forum, zawsze ktoś ci pomoże

witaj w klubie


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak naprawde potrzebne jest mi zwykle akwarium (bez wiercen w dnie, bez przelewow itp, jak tak to to zmienai postac rzeczy. Rozumiem ze w akwarium (w srodku) ze sprzetu musze miec grzalke oraz pompe cyrkulacyjna?

Spieszyc sie nie bede, planuje start akwa na listopad. :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak zwykłe akwarium ale czy ono stanie sie zwykle to zalezy już tylko od ciebie .sam sie przekonasz że to jest bardziej ciekawsze od tropheusów.


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skad mi sie to wzielo ale do tej pory myslalem ze bez komina i sumpa nie ma o nawet co myslec o morskim, nawet tak malym o jakim jest mowa, no nic ide czytac dalej :)

P.S. Trofcie zostaja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o odpieniaczu, który bardzo ułatwia prowadzenie rafy. Także jesli akwa bez sumpa to polecam jakiś zewnętrzny aby w zbiorniku było jak najmniej sprzętu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neonek: zaraz wkleję fotki mojego akwa (ma już tydzień :)) gdzie nie mam sumpa, komina

zerknij na mój topic (akwa AlMastara ....) pod wieczór to wszystko będzie :)

co do sumpa to trochę żałuję że go nie mam, ale dam jakoś radę bez


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AlMaster mi tez mozesz wyslac te fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krotkiej przerwie poswieconej na lekture forum, serwisu itd, wydaje mi sie ze jestem troszke madrzejszy ale wiem ze dluga droga przedemna, mam kilka pytan:

Na dzien dzisiejszy planuje zbiornik 70x40x55h cm czyli kolo 150l, wiadomo ze wody jest mniej i czy do takiego akwarium dobre bedzie oswietlenie Aqua Medic Ocean Light 150 w tej oprawie jest jeden zarnik 150 W o temperaturze 13000. Wyglada to tak:

AM%20ol150.jpg

Czy jest to dobry patent na moje akwarium, moze polecacie cos innego w podobnej cenie (do 850 zl wraz zarnikiem), nie moze to byc zwykla lampa przemyslowa, gdyz moja druga dala warunek albo tego typu oswietlenie albo pokrywa. No ale moze jest cos podobnie wygladajace, majace takie same (badz lepsze) mozliwosci i kosztujace mniej.

Jesli chodzi o filtracje to oparł bym ja na 25 kg zywej skaly i wynalazku AM Biostsr Flotor, czy jest to dobry sprzet czy taki zesatw sie sprawdzi, jakie pompy byscie polecili do srodka?

To na tyle moich watpliwosci narazie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 zbiornik jak bedziesz zamawai? to radzi? bym ci wzi?? szerszy wiecej miejsca i mozna ?adnie j pouk?ada? ska??

2 lampa jest ok je?li chcesz HQI i trzymac troch? wymagaj?cych korali dodaj jedn? albo dwie ?wietl?wki aktyniczne T5 chyba 39W bed? ok - albo zamiast tego zastosuj same T5 my?l? ?e 5x39W b?dzie ok

3 ska?y ok ale je?li masz mo?liwo?c stawiaj sump jest naprawd? wygodniejsze i najlepiej sie sprawdzi i do tego odpieniacz Beast 400 b?dzie dobry. Je?li bez sumpa to mo?e spr?buj oprze? sam? filtracj? na skale daj dobra cyrkulacj? wody i dobry odpieniacz

co do Biostara AM pytaj SMK'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik bede zamawial wiec nie bedzie klopotu z zamowieniem 70x50x55h tylko czy oswietli to HQI 150 W?, niestetry chyba nie bede mogl zamontowac dodatkowo t5 gdyz wiszace obudowy z hqi + t5 sa zadrogie jak na moje mozliwosci.

Niestety raczej akwa bedzie bez sumpa, jaki to jest dobry odpieniacz (tak do 500 zl) prosil bym o konkretne modele, czy pompki powerhead sa dobre do cyrkulacji, mam dwie wiec zawsze jakas oszczednosc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Neonek

co do lampy: przekonaj swoją druga połowę, gdyż np. Brilux ma znacznie ładniejsze lampy przemysłowe w swojej ofercie więc o to nie musi się martwić - a znając kobiety chyba jej chodzi o estetykę? Zostaną Ci wtedy 400 w kieszeni. Żarnik 150W oczywiście ci wystarczy. Może trochę nie doswietli dna - ale tam dasz np. grzyby i wszystko bedzie ok.

Możesz spokojnie kupić Beasta. W kasie się zmieścisz a opinie ma dosyć dobre - jak na ten przedział cenowy.

Pompki spoko, jak będzie za mało lub za głośnio to z biegiem czasu przecież mozna zmienić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz dokladnie, chodzi o estetyke, z tym ze te lampy Brilucz nie sa chyba wiszace, tylko trzeba je mocowac do sciany, ale i tak sprobuje namowic Pania na to :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że akwa robisz prawie identyczne jak jak (no moje jest 80x50x45wys) mam tam AM BiostarFlotora połączonego razem z surface skimmerem i narazie (po 2 tyg) jest wszystko OK

a czemu nie chcesz dawać pokrywy ?? ja u siebie dałem i do tego wstawię w niej wentylator i po sprawie

a pokrywę zrobiłem DIY z pleksi i do tego przyczepiłem świetlówki i wszystko bedzie ukryte w szafce (to czego bym nie zrobił to zakrycia szafki i wtedy według mnie byłoby OK (a z przodu żeby nie było widać rurek i kabli zrobiłbym na górze z 10cm wysokości pasek drewna takiego z jakiego zrobiona jest szafka)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu postanowilem ze swoje akwarium opre o HQI, czytajac forum zorientowalem sie ze najlepsze jest swiatlo mieszane (HQI + t5), a opcje samo HQI badz samo t5 maja tyle samo zwolenikow wiec nawet nie zadaje pytania co mi radzicie HQI czy t5 bo wiem kto mi co napisze :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.