Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

jak powietrze mam rozkręcone na max to kubek jest zapełniony w kilka chwil.

Testy porobię jutro ale KH było w miarę stabilne i wynosiło około 6,5-6,7 o ile mnie pamięć nie myli.

Zaraz się okaże że na akwarium 128l potrzebuję odpieniacza do 1000l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziś zmierzyłem parametry.

Oto jakie wyszły:

Po4 - 0

No2 - 0

KH - 8

PH - 7,5

NO3 -10-20 (kolory są bardzo podobne)

Najbardziej cieszy fakt że NO3 spadło teraz pytanie czy to zasługa VSV dawanej 3 ml rano i 3 ml wieczorem czy glonów spagetti (jest ich około wielkości pięści) czy może ostatnich 2 regularnych podmian?

Jeśli chodzi o korale i zwierzęta to zmian żadnych nie zauważyłem.

Czy powinny być jakieś??

Czy te parametry są ok??

Czy dalej podawać 6ml wódki rozbite na dwie raty.

Przypominam akwarium na 128l.

Czekam na rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak robisz miksture, moze tu jest problem, ja jak lalem na 700l jakies 8ml to mialem gluty, takze cos jest nie tak.

Edytowane przez gregior (wyświetl historię edycji)

100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocet zwykły czy winny?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje 50ml wodki, 20ml octu jablkowego i łyżke stołową cukru no3 mialem niewykrywalne az ostatnio przesadzilem z vsv i musialem przestac :)


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocet zwykły czy winny?

Z szafki. Atak poważnie to chyba zwykły.

Teraz zwiększę karmienie aby jeszcze zjechać z NO3 ale dawkę VSV zostawię bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niezłą dawkę VSV dawałeś, ja słyszałem, że nie powinno przekraczać się 2 ml /l. Sam daję 1,2 ml / l . Miałeś jakieś niepokojące objawy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnych niepokojących objawów tylko odpieniek co 1-2 dni musiałem opróżniać.

Żadnych glutów nie miałem o których było pisane wcześniej.

Teraz nie dawałem VSV przez tydzień bo mnie nie było i zauważyłem dużo brązowego osadu na szybach, ale od wczoraj znów podaje VSV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. W końcu doczytałem cały temat.

Od tygodnia stosuję VSV i pojawienie się białych glutów i lekkie zmętnienie wody zmobilizowało mnie do przeczytania do końca wątku.

Z tego co wycztałem to gluty to norma lecz martwi mnie zmętnienie. Tzn. Zakwit bakterii chyba azotowych. Czy dodać więcej bakterii probiotycznych? Czy poczekać aż się samo ustablizuję ? Może zmniejszyć czas święcenia lamp do czasu wyklarowania się wody?

Napewno muszę zmniejszyć podawanie VSV tylko o ile? Teraz dawałem 8-9ml/24h. Na jakieś 500l.w obiegu.

Odpieniacz jest na mokro od teraz, co do spadku NO3 to jeszcze zbyt dużej różnicy nie widzę.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium 80x40x40

Światło 6x24w

Odpieniacz Tunze DOC 9004 + filtr z gąbką i watą.

Podmiany raz na miesiąć 10l sól IO.

Bakterie ZOBak

Jod podaje 1-2 w tygodniu.

VSV 3ml rano i wieczorem

Karmie kostka dziennie.

ja tak zapytam ,jak czyścisz i w jakiej częstotliwości ,filtr z gąbką i watą,i po co ci on,czy aby nie on jest problemem wysokiego no3

Edytowane przez tomer34 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest on po to żeby wyłapywać różne śmiecie z wody.

Watę wymieniam co 2-3 dni w zależności od zabrudzenia - a zbiera się tego trochę.

Gąbkę raz w tygodniu.

Ostatnio testy pokazały że NO3 spadło do poziomu 10-20. Jutro zrobę testy i zobaczmy jak się utrzymuję. Dziś była podmianka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry zmierzone dzisiaj.

PO4-0

NO3- 0,5 -1

PH - 7,5

KH 7,9

Zasolenie 1,021

Tak więc udało mi się zmniejszyć NO3 do prawie zerowego poziomu. Jutro zrobię jeszcze raz test na NO3 i powoli zacznę zmniejszać VSV. Na razie było 3ml rano i 3ml wieczorem.

Być może wpływ na obniżenie NO3 było mój wyjazd na 4 dni i ryby nie były karmione.

Czy mając tak niskie NO3 mogę razem z VSV zacząć dodawać do wody jakieś micro/macroelementy czy nie ma to sensu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daję już tydzień 3ml rano i 3ml wieczorem przy litrażu 260l. Aktualnie mam 25 no3 i po4 0,02. Czy powinienem dalej lać takie dawki i ewentualnie zwiekszyć karmienie? Czy zwiekszyć tylko dawkę? Karmię raz dziennie kostką mrożonki. Zaczynałem od no3 50.

Czy odpieniacz przy vsv powinien być ustawiony raczej na mokro?

Edytowane przez ikris (wyświetl historię edycji)

opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli no3 spadło ci z 50 do 25 to ja bym nic nie zmieniał.

Jak PO4 będzie =0 to zwiększył bym karmienie.

Odpieniacz na mokro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety no3 nie spada (25 jest), a zrobiło się mnóstwo glutów w sumpie. Jaką powinien teraz obrać strategie?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząć od początku.. Skąd źródło NO3 w systemie? A może niedobór PO4? Więcej opisu plis

Wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem. Skała z frachtu, ale ma już z 2,5 roku. Ryb tyle co nic. Dostają koste dziennie. Odpieniacz deltec 1455. Zastanawiałem się nad siporaxem w sumpie, który ma ok 2 lat. Czasami go wzruszam, a wyciągam do płukania raz na kwartał - w wodzie po podmiance. Po vsv zauważyłem, że odpieniacz zaczął wywalać więcej syfu. Na tą chwilę skończyły mi się reagenty do hanki, ale po4 miałem 0,04.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ikris a podlewasz system jakimiś bakteriami ? Być może trzeba odświeżyć populacje tych "lepszych"


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie bakterie do VSV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlewam bakterie Preis Baktoplan Marine. Może są za słabe tzn nie te szczepy?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz najpierw ile masz PO4 a potem myśl co dalej.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo ludzi pisze i nie tylko tutaj, że dobrze zgrywają się bakterie prodibio i zeobac z połączeniu z VSV lub samą wódką. Podejrzewam, że wszystkie butelki z bakteriami probiotycznymi będą się nadawać, nie wiem czy bakteria z Preisa są probiotyczne.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mając zerwoe parametry czyli Po4 -0 i NO3-0 powiniennem przestać dozować VSV czy tylko zmiejszyć ilość??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.