Skocz do zawartości
Przemek

Pacific Sun Metis CRP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem i już odpowiadam.

Lampa Metis to bardzo dobre rozwiązanie - dla zbiorników z koralowcami LPS(SPS - niższe akwaria) - jednak nie jest to model optymalny do akwarii "SPS only".

Lampy CRP od "zwykłych" różnią się zastosowanymi diodami - np. w lampie 120W są to diody pracujące z mocą nieco ponad 1W - firmy Nichia i Epistar - CRP zaś to lampy oparte o diody firmy Cree - 3W i 5W.

Diody Cree mają nieco wyższy strumień świetlny od diód pochodzących z Taiwanu.

Co do cen na Metisy - od jutra będzie przez dwa tygodnie obowiązywała dodatkowa promocja - ale w zasadzie - prosze zauważyć że ta cena jest naprawdę skalkulowana dosyć korzystnie - i dla osób które chcą "wejść" w technologię LED - to idealne rozwiązanie.

@gregor.gg

A jakie zwierzęta planujesz?

pozdrawiam

Przemek Cybulski


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku od której ceny będzie jeszcze promocja - choć w zasadzie na 99% jestem zdecydowany - jak pisałem 2 lampy 100W z Chin wyjdą 3tys, więc nie ma się co zastanawiać

a nie planujecie zintegrować lamp z wentylatorami do chłodzenia ?

no i czemu nigdzie nie ma wymiarów lamp ? ani BP ani innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozecie wytlumaczyc mi taka kwestie w opisie lamp Metis pisze"Lampy posiadają cztery grupy diod LED o różnym zakresie wypromieniowywanej energii - dzięki czemu światło dopasowane jest także do koralowców miękkich - oraz wymagających koralowców LPS" Czy to znaczy ze lampy typu BlackPhyton czy IO nie nadaja sie dla koralowcow miekkich i LPS??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr1

Chodzi o to, że koralowce miękkie, które w naturze występują w wyższych partiach rafy(do głębokości 2-3m) "przyzwyczajone" są do światła o wyższej temperaturze barwowej - z większym udziałem fal długich(zieleń, żółć, czerwień -tuż pod wodą itd). Lampa zbudowana z diod białych Cool White i Royal blue (niebieskich), w której moc każdego kanału ustawiona jest na 100% - "wypromieniowuje" światło o dużo wyższej temperaturze barwowej - która jest bardzo dobra dla koralowców twardych - ale dla miękkich już niestety nie(spróbuj utrzymać jakiekolwiek koralowce skórzaste pod żarnikiem 20.000K ;-) )

Oczywiście - można to zmienić - obniżając temperaturę barwową(wypadkową) w lampie poprzez zmniejszenie mocy kanału niebieskiego - ale spada też niejako "przy okazji" moc lampy - kanał biały 100%, niebieski powiedzmy 50% - czyli moc lampy nie jest wykorzystywana jak powinna.

Dlatego też w lampie Metis CRP(która ma panele o stosunkowo niewielkiej mocy w porównaniu do innych lamp PS) - zastosowano diody(obok Cool white) Neutral White, które oprócz "większego brzuszka" w zakresie fal 520-610nm (porównując do cool white) - ma także wyższy współczynnik CRI(oddawania barw - Colour Render Index) .

Dlatego też światło to przy pełnej mocy jest niejako na "starcie" bardziej dopasowane do tej grupy zwierząt.

Mam nadzieję ze udało mi się to wyjaśnić - jak nie - proszę pisać :googleye

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz czekamy na promocję i zamawiamy :googleye

a jeszcze jak ma się właśnie temperatura barwowa do rzeczywistej mocy lampy ? Bo tak jak piszesz można uzyskać różne barwy poprzez "przycięcie" jednego kanału - te 100W rozumiem jest przy wszystkich diodach działających na full - jaka wtedy jest barwa ? pytam bo lubię światło niebieskawe (teraz mam żarniki 14kk i do tego 3 niebieskie świetlówki LED z e-rybki i bez LEDów kolor jest dla mnie za żółty)

może lepiej kupić 2 x Pacific Sun Black Python 120W i przy podniesionej temperaturze barwowej mieć te 200W (bo "katalogowo" 2 by miały 240W)

Może to nie ten wątek, ale Przemku (i nie tylko) doradź - Metis czy 2xBP120W cena powiedzmy podobna, które rozwiązanie będzie lepsze ? w akwa raczej miękkie i LPSy, szerokość 50, wysokość 65, szerokość 120. Wadą (o ile) BP jest to że diody nie są CREE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę ze panele 120W mają porównywalny strumień do tych z Metisa CRP. Trudno jest mi doradzić - gdyby BP były w "oryginalnych" cenach - pewnie wybrałbym Metisa - biorąc pod uwagę ze BP 120W są teraz dostępne za niemal połowę ceny - to bardzo dobra oferta ... Przy aktualnej promocji wybrałbym chyba BP 120W Master i Slave.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemek chcialbym wlasnie polaczyc sps-y z lps-ami,czy lampa METIS oswietli mi akwa gleboki na 65 cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

65cm - to dosyć wysoki w sumie zbiornik.

Jesli chcesz być na 100% pewien - albo użyj BP 160W - albo poczekaj na Metis XM - w wersji z diodami Cree XM-L.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gregor.gg: to chyba naturalne ze jak ktos pisze - gleboki na 65cm to odbiera sie to ze akwa bedzie mialo wysokosc 65 :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwariach w zasadzie sa trzy wymiary:

Długość, szerokość i głębokość(wysokość) - stąd moja sugestia że akwarium jest wysokie na 65cm.

Tak cyz inaczej - zbiornik jest "szerszy" niż zazwyczaj spotykany - i żeby uniknąć efektu "ciemnych" ryb przy przedniej/tylniej szybie - powinieneś zastosować IMHO lampy typu BP.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witaj Przemek...bardzo lubie ja opisujesz swoje lampy )profesjonalizm)...pamietam Ciebie juz z poczatku,kiedy odkrylem ta cholernie uzalezniajaca strone (jako wlasciciel mozesz byc dumny ze juz pare zwiazkow sie przez to rozlecialo)...Chcialbym wiedziec Przemek,dlaczego Ledy o ktorych tak wiele sie mowi nie zastepuja tak jak mialo byc polowy mocy...logicznie 150HQI powinno byc zastepione 75W ledami a tak raczej nie jest...Inna sprawa,czy bedziesz produkowal Ledy punktowe jak Pacyfic PAR 38 27W na wejscie e27...uwielbiam to i uwazam ze tu lezy przyszlosc akwarystyki morskiej...Jezeli stworzysz takie Ledy to jestem pierwszy w kolejce...dobrze ze zaczynasz pidac o koralowcach,ktore zyja na tylu i tylu metrach...bardzo to wazne...Pozdrawiam...Rafal...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sorki za pomylke ,poprostu jak dla mnie glebokosc to inaczej szerokosc,wiec metis mi raczej nie doswietlo tylu ani przodu jesli dobrze zrozumialem,wiec BP ale jakie 110 stykna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz dwa panele 110w stynką ja mam ustawione na 70 % 110w a 160w na 50% i jest ok

możesz też zastosować jeden panel + t5 ale i tak będziesz miał mało światła ,jakbyś miał zbiornik ok 70 cm długości to jeden panel 110 by ci starczył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg

Mój związek tez kilkukrotnie wisiał na włosku ;-)

A tak poważnie:

Musimy pamiętać o dwóch ważnych parametrach okreslających dane światło - moc oraz temperatura barwowa.

Dla oka ludzkiego(które jest dosyć ułomne - rozpoznaje tylko 3 barwy podstawowe - a np. niektóre gatunki ryb aż 6!) żarnik 150W 6500K będzie jaśniejszy(będzie dawał więcej światła!) od żarnika 400W

20.000K.

Dlaczego?

Ano dlatego ze oko ludzkie nie widzi tego promieniowania które jest głównym udziałem spectrum żarnika 20.000K - i światło to jest "ciemne".

Jendak gdybyśmy porównali ilość energii którą niosą ze sobą fale - okazało by się że "oczy" koralowca(i tu też w zależności od jego gatunku) - widzą kilkukrotnie więcej światła.

Nalezy sobie uświadomić - że każde światło to fala elektromagnetyczna o konkretnej długości/energii.

Jeśli mamy dwa źródła światła np. czerwony LED oraz żarnik infrared(przy założeniu że oba wypromieniowują fale o podobnej długości) - to to światło jest TAKIE SAMO(nie ważne w jaki sposób powstało - jeśli

jest to taka sama fala elektromagnetyczna - tej samej długości/energii - to odbiorca tej fali NIE MOŻE rozpoznać co jest jej źródłem..

Światło LED jest światłem monochromatycznym - co to znaczy?

Znaczy to że światło wypromieniowane z diody led ma dosyć wąskie spectrum - dioda niebieska wypromieniowuje TYLKO światło niebieskie, zielona - TYLKO światło o fal z zakresu zieleni itd.

W przypadku innych źródeł - żarnik HQI niebieski(tzw. blue - nie 20.000K) wypromnieniowuje także fale z pozostałych długości - ale DOMINUJĄCE jest promieniowanie z zakresu fal 400-475nm. Dlatego oko ludzkie widzi to światło jako niebieskie.

To jest właśnie ułomność oka ludzkiego - wymieszanie trzech monochromatycznych barw (red, green, blue) daje dla oka efekt światła białego - choć nie jest to "taka sama biel" - jak ta z lampy wyładowczej - czy słońca.

Dlatego też - porównując światło z HQI(np. 20.000K) żarnik 400W - do światła LED - często piszemy że, ledy są ciemniejsze - ale mimo to rosną pod nimi koralowce.

Jeśli dobieramy lampę pod koralowce SPS - to dla żarnika 400W HQI odpowiednikiem będzie 160-200W lampa LED - ROZPATRUJĄC pod kątem energii photosyntetycznej wykorzystywanej przez koralowce w procesie fotosyntezy.

PAR - Photosythnetic Avalaible Radiation(µE/m2/s) - promieniowanie odpowiedzialne za procesy fotosyntezy w komórkach chlorofolilu/zooksanteli.

PUR - Photosynthetis Usable Radiation - w skrócie - część za zakresu 400-700nm która jest pochłaniana przez pigment(w tym akurat przypadku - w tkance koralowca). Dlatego też "dopasowanie" źródła światła(i jego spectrum) do konkretnego gatunku koralowca(lub grupy gatunków) jest bardzo ważne - oświetlanie niewłaściwym światłem powoduje "marnowanie" energii - która jest pochłaniana przez tkankę koralowca - ale nie bierze udziału w procesie fotosyntezy.

Koralowiec może więc za pomocą zmiany ilości pigmentu/zooksanteli - regulować ilość pochłanianej energii - dlatego koralowce w zależności od warunków świetlnych potrafią "zmieniać swoją barwę":

- za długa ekspozycja, za dużo światła - jaśnieje, więcej światła jest odbijane,

- za krótka ekspozycja, za mało światła - ciemnieje, pochłaniając dzięki temu więcej promieniowania(potrzebuje większej ilości zooksanteli do wytowrzenia niezbędnej ilości glukozy w określonym czasie.

Zagadnienie związane ze światłem jest naprawdę bardzo interesujące - jeśli będzie większe zainteresowanie - możemy ten temat rozwinąć głębiej :D

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli BP 110w odpowiada 250watowemu żarnikowi?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110W nie - to powiedzmy jakieś 200W Hqi(pod kątem PAR - hqi 14.000K)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie(do końca lutego, na zamówienia złożone w systemie Preorder) - udzielamy specjalny upust - 15%. Cena w sklepie nie obejmuje tego upustu.

Przy okazji - z ogromną przyjemnością chciałbym poinformować, że ponownie, jako pierwsi - zbudowaliśmy lampę opartą o diody XM-L - z diodami mogącymi pracować z mocą do 10W!.

Więcej szczegółów i zdjęć choćby na portalu RB -

http://reefbuilders.com/2011/02/14/cree-xm-led-reef-light-metis/

Lampa zbudowana jest przy użyciu najnowszych technologii - począwszy od sterowania, zastosowanych materiałów i zasilania diód - a skończywszy na wiązkach kablowych(driver-komputer, driver - panele)- które wykorzystują złącza Molex Micro fit.

Więcej szczegółów postaram się umieścić w weekend - łącznie z dokładną fotorelacją i cenami.

Model dostępny w sprzedaży od 1 Marca 2011.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dostałem kilka pytań na priwa dotyczących diód w najnowszych lampach Metis XM i ich parametrów - oraz pytania, czy na pewno są właściwe - odpowiadam publicznie, jestem przekonany że informacje te przydadzą się nie tylko osobom pytającym .

Otóż - spectrum diód jest prawidłowe - nie jest za ciepłe.

Proszę pamiętać, że spektrum(a właściwe - skorelowana temperatura barwowa światła - żeby było dokładniej) światła emitowanego przez diody białe zmienia się w zależności od prądu zasilającego diodę.

W przypadku diód XM-L - CCT podane jest dla prądu 700mA.

Proszę zwrócić uwagę na poniższy dokument(który akurat dotyczy diód XP - ale nie ma to kompletnie znaczenia) - gdyż efekt ten dotyczy wszystkich diód Cree(i nie tylko)

http://www.cree.com/products/pdf/XLamp-Pulsed-Current.pdf (strona 6 i 7)

Widać tam dokładnie, że diody zwiększają swoją temperaturę barwową zasilane coraz wyższym prądem.

Co do prądu zasilającego diody XM-L w lampie Metis XM - to układ LT3478 a diody pracują z prądem nieco ponad 2.5A

W lampach jest driver kombinowany - złożony z dwóch sekcji LT3478 oraz dwóch sekcji MBI6651.

Ubiegając kolejne pytania - nie prawdą jest że diody w tej(czy innych lampach) pracują z prądem mniejszym od 1A.

Wszystkie lampy 160W produkowane od października zeszłego roku pracują z prądami rzędu 1.02-1.04A.

Wcześniej były to prądy rzędu 0.95A - czyli reasumując - strata około 15lm światła z całej diody(gdyż wraz ze wzrostem prądu zasilającego - spada strumień świetlny w przeliczeniu na 1W).

Prosze zauważyć, że zastosowane przez nas diody XM-L oferują strumień świetlny rzędu 280lm(przy prądzie 700mA) - i pobierając 2W energi - dają większy strumień niż diody XP bracujące z mocą 3W!

Przy prądzie rzędu 2.5A oferują strumień około 900 lumenów - czyli tyle co 2.5 diody XP-G pracujących "na prawdziwym i pełnym prądzie 1A".

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję sprawdzić jak to wygląda - i poinformować.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś już kupił ?? jak wrażenia ?

jak jest z barwą światła ? bo trochę mnie martwi że każdy do LED chce dodawać T5 niebieskie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.