Skocz do zawartości
Tofik

Jak wykonać test na mg

Rekomendowane odpowiedzi

ja też dodatkową kroplę dodaję, ale żeby się upewnić, że to co zaobserwowałem wcześniej to była zmiana koloru ;-)

fiolkę obserwuję w łazience przy tym samym świetle, bo przy akwarium to rzeczywiście trudno wychwycić zmianę koloru.


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też dodatkową kroplę dodaję, ale żeby się upewnić, że to co zaobserwowałem wcześniej to była zmiana koloru ;-)

fiolkę obserwuję w łazience przy tym samym świetle, bo przy akwarium to rzeczywiście trudno wychwycić zmianę koloru.


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ciągle mowa o teście na magnez ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ciągle mowa o teście na magnez ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez :waving

wydaje mi sie za zasada dotyczy kazdego miareczkowania w kolorymetrii, czyli dla nas KH, Ca i Mg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez :)

wydaje mi sie za zasada dotyczy kazdego miareczkowania w kolorymetrii, czyli dla nas KH, Ca i Mg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324708 inmar :

Tester,też tak robię z dodatkową kroplą.

Robię dokładnie to samo :waving


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324708 inmar :

Tester,też tak robię z dodatkową kroplą.

Robię dokładnie to samo :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324689 premiero :

@rekin1 - nie zgadzam się z tobą, w oryginalnej instrukcji saliferta jest napisane wyraźnie, że ma być "clear blue", więc nie chodzi o moment zmiany koloru, a o moment uzyskania wyraźnego niebieskiego koloru.

więc moment zmiany koloru z różowego na jasno niebieski to nie jest clear blue??

wydaje mi się, że gdyby miało chodzić o nasycenie było by napisane "deep blue"


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324689 premiero :

@rekin1 - nie zgadzam się z tobą, w oryginalnej instrukcji saliferta jest napisane wyraźnie, że ma być "clear blue", więc nie chodzi o moment zmiany koloru, a o moment uzyskania wyraźnego niebieskiego koloru.

więc moment zmiany koloru z różowego na jasno niebieski to nie jest clear blue??

wydaje mi się, że gdyby miało chodzić o nasycenie było by napisane "deep blue"


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy kumasz na czym polega miareczkowanie kolorymetryczne. Postaram sie wyjasnic ogolne zasady np na podstawie Ca. Kiedys pracowalem w labolatorium analiz chemicznych dla Inspektoratu Ochrony Srodowiska i podobne testy wykonywalem. Dodam jeszcze ze nie znam skladu dodawanych odczynnikow ale chodzi mi o pokazanie ogolnego mechanizmu testow kolorymetrycznych.

Zasada jest prosta. W ustalonej obietosci cieczy mamy X jonow Ca2+. Dodajemy dwa odczynniki ktore sa substancjami skladowymi finalnego zwiazku bedacego koloru niebieskiego. Dodatkowo te dwa odczynniki barwia ciecz na kolor inny niz niebieski. Sytuacja wyglada nastepujaco: mamy ciecz (o ile pamietam) rozowego koloru z jonami Ca2+. Miareczkujemy (czyli dodajemy) dokladna strzykawka trzeci odczynnik ktory reaguje z jonami Ca2+ oraz z dwoma poprzednio dodanymi odczynnikami tworzac substancje koloru niebieskiego. Zauwaz ze roztwor trzeciego zwiazku chemicznego jest bezbarwny czyli on sam nie zabarwia wody na niebiesko. Im wiecej jonow Ca2+ jest w roztworze tym wiecej musimy dolac trzeciego plynu ktory "wiaze" wapn tworzac niebieski roztwor. Jesli dodamy go za malo to kolor nie bedzie "clear blue" poniewaz NIE CALY Ca2+ PRZEREAGUJE a tym samym nasz wynik bedzie zanizony bo beda zostana "luzne" jony wapnia w roztworze. Jesli bedziemy dodawac do uzyskania "Clear Blue" mamy pewnosc ze zuzylismy dokladnie tyle substancji zeby przereagowaly wszystkie jony wapnia.

Mozna jeszcze prosciej. Mamy Ca rozowe i dodajemy odczynnik zmieniajacy jony Ca na niebieskie. Jesli damy za malo odczynnika to czesc Ca bedzie niebieskie a czesc rozowa - czyli wynik bedzie zanizony. Jesli otrzymamy "clear blue" mamy pewnosc ze caly wapn przereagowal. Zostalo tylko sprawdzic w tabeli ile odczynnika zuzylismy zeby zamienic "rozowy" Ca na "niebieski"

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy kumasz na czym polega miareczkowanie kolorymetryczne. Postaram sie wyjasnic ogolne zasady np na podstawie Ca. Kiedys pracowalem w labolatorium analiz chemicznych dla Inspektoratu Ochrony Srodowiska i podobne testy wykonywalem. Dodam jeszcze ze nie znam skladu dodawanych odczynnikow ale chodzi mi o pokazanie ogolnego mechanizmu testow kolorymetrycznych.

Zasada jest prosta. W ustalonej obietosci cieczy mamy X jonow Ca2+. Dodajemy dwa odczynniki ktore sa substancjami skladowymi finalnego zwiazku bedacego koloru niebieskiego. Dodatkowo te dwa odczynniki barwia ciecz na kolor inny niz niebieski. Sytuacja wyglada nastepujaco: mamy ciecz (o ile pamietam) rozowego koloru z jonami Ca2+. Miareczkujemy (czyli dodajemy) dokladna strzykawka trzeci odczynnik ktory reaguje z jonami Ca2+ oraz z dwoma poprzednio dodanymi odczynnikami tworzac substancje koloru niebieskiego. Zauwaz ze roztwor trzeciego zwiazku chemicznego jest bezbarwny czyli on sam nie zabarwia wody na niebiesko. Im wiecej jonow Ca2+ jest w roztworze tym wiecej musimy dolac trzeciego plynu ktory "wiaze" wapn tworzac niebieski roztwor. Jesli dodamy go za malo to kolor nie bedzie "clear blue" poniewaz NIE CALY Ca2+ PRZEREAGUJE a tym samym nasz wynik bedzie zanizony bo beda zostana "luzne" jony wapnia w roztworze. Jesli bedziemy dodawac do uzyskania "Clear Blue" mamy pewnosc ze zuzylismy dokladnie tyle substancji zeby przereagowaly wszystkie jony wapnia.

Mozna jeszcze prosciej. Mamy Ca rozowe i dodajemy odczynnik zmieniajacy jony Ca na niebieskie. Jesli damy za malo odczynnika to czesc Ca bedzie niebieskie a czesc rozowa - czyli wynik bedzie zanizony. Jesli otrzymamy "clear blue" mamy pewnosc ze caly wapn przereagowal. Zostalo tylko sprawdzic w tabeli ile odczynnika zuzylismy zeby zamienic "rozowy" Ca na "niebieski"

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja też mam pytanie na temat testu na MG, dlaczego wszyscy piszą i nawet salifert w polskim tłumaczeniu, że po dodaniu 4 kropel odczynnika MG-1 mamy mieszać tylko 5 sekund i tak samo jest z odczynnikiem MG-2 ? W orginalnych instrukcjach jest napisane aby mieszać pierwszy odczynnik 30 sekund a drugi 10 sekund. Wyrobiłem już kilkanaście testów na MG i w żadnym nie było napisane aby mieszać po 5 sekund. Wiem, że czas mieszania odczynników MG-1 i MG-2 jest bardzo istotny na wynik testów, wiec skąd sie wzięło co po nie którym te 5 sekund mieszania tych odczynników. Jak się wymiesza tylko przez te 5 sekund to nie zdążą sie dokładnie wymieszać odczynniki z wodą i zmiana koloru nastąpi z opużnieniem co jest istotne na wynik testu. Tak samo jest z tymi dwoma sekundami po każdej kropli, należy zachować ten czas gdyż zmiana koloru nie nastepuje od razu po wlaniu MG-3.

Zachowanie czasów mieszania odczynników i dawkowania jest istotne także dla innych testów i mysle że powinniśmy sie stosować do instrukcji orginalnych zawartych w danym teście a nie do tłumaczeń z przed paru lat. Wszystkie firmy wprowadzaja innowacje w swoich testach więc należy czytać i stosować sie do bieżących instrukcji a nie tych podawanych z przed kilku lat.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.