Skocz do zawartości
urban15

Kostka 27l Augustów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich to mój pierwszy post na tym forum. Chce zacząć przygodę z akwarystyką morską, słodkowodną bawię się od kilku lat z czego ostatnie trzy wyłącznie paletkami. Przyszedł czas na to żeby wszystko sprzedać i zainwestować w solankę. Na starcie chce zacząć od akwarium 27litrów kostka o wymiarach 30x30x30cm co do życia to interesuje mnie na razie sama rafa może z czasem większy zbiornik i wtedy rybki, rozważałem inne zbiorniki oczywiście większe ale sumą Sumarów chce spróbować i szczerze powiedziawszy nie wiem czy podołam. Oczywiście jak każdy początkujący mam wiele pytań, większość odpowiedzi znalazłem na forum i teraz powoli zaczynam zbierać sprzęt. Szkło mam okazje dostać za darmo i to już 13 lutego, a że do tego mam teraz urlop więc postanowiłem wszystko przygotować. Przewertowałem allegro i e-baya oraz wiele sklepów i mam pytania co do oświetlenia bo z tym mam największy problem postanowiłem kupić gotową lampkę : http://allegro.pl/lampa-solar-duo-boy-aquatic-nature-26w-2xled-2kol-i1443018008.html a do tego żarówkę: http://allegro.pl/zarowka-26w-aquatic-nature-10-000-30-000-nowosc-i1443018458.html myślę że moc i połączenie światła będzie odpowiednie na 27litrów. Do tego oczywiście grzałka oraz turbiny i tu kolejny problem bo mam wizje kaskady zewnętrznej : http://allegro.pl/filtr-kaskadowy-300l-h-20-50l-skimmer-gwar-24m-i1447207885.html oraz turbinki : http://allegro.pl/pompa-glowica-600l-h-wielofunkcyjna-gwar-24m-i1447208498.html nie wiem czy pompa o przepływie 600L/H to nie za dużo może ktoś ma doświadczenie z takim małym zbiornikiem. I ostatnia wątpliwość to sól Kent czy Aqua Medic. Co do LR i LS to mam zamiar wszystko kupić w sklepie akw w Białymstoku.

Proszę o opinie i odpowiedzi na moje pytania podkreślam że mam czas i nie chciał bym popełnić jakiegoś głupiego więc czekam na wasze opinie. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :googleye Uzupełnij profil, bo inaczej co chwila będziesz pytany o to skąd jesteś, a warto zapoznać okolicznych morszczaków.

Z podanego zestawu poważnie zastanowiłbym się nad lampą, bo świetlówka droga, a co pół roku do wymiany. Poza tym masz zerowe możliwości sterowania barwą światła, a latem będzie spory problem z temperaturą. Do takiego maleństwa poszukałbym LEDów, na pewno lepiej się sprawdzą.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Co znaczy "sama rafa"? Jesli tylko miekaski to nie musisz dawac tak silnej lapy. Swietlowka 11w wystarczy do tego akwarium. Dodam tez ze tak maly zbiorniczek doskonale poradzi sobie na regularnych podmiankach. Pieniadze oszczedzone na skimmerze mozesz wydac na LEDy zamiast compacta.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czułem że z oświetleniem będą największe problemy, teraz już sam nie wiem myślałem o LEDach ale brakuje mi wiedzy na temat ich ilości tzn. Najlepszy był by gotowy zestaw ale na allegro nie są one opisane jaka barwa ani moc są tylko ilości diód w zestawie, zaś w sklepach internetowych ciężko coś dobrać choć znalazłem gotową żarówkę http://erybka.iai-shop.com/product-pol-1599-LED-AquaSpot-12-W.html to daje 12w za ponad 260zł do akwarium 27 litrów to chyba trochę za mało a koszt jest spory może ktoś z kolegów robi jakieś układy oparte na ledach na zamówienie. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma chęć poradzić mi a propos soli oraz obiegu wody czy sprzęt się nadaje.Co do oświetlenia to z ledami mam straszny problem i skoro wcześniej zaproponowana żarówka jest za mocna to może 13Watt starczy http://allegro.pl/zarowka-13w-aquatic-nature-10-000-30-000-nowosc-i1439967051.html co wy na to?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę słaba mam 13w,ale nie lepiej byłoby zakupić po prostu nieco słabsze ledy ? Inaczej się przelicza waty ze świetlówek a inaczej z ledów. Ledy mają dużo większą sprawność. Ja w tej chwili mam świetlówkowego 2x11w na 30l, miałem 3x11w ale to za dużo.

Jeśli chodzi o sól to musisz się rozejrzeć co jest dostępne koło ciebie. Ja używam kenta i jestem zadowolony, słyszałem dobre opinie o reef crystals, instant ocean i o tańszej red sea.

Najlepiej wpisz w wyszukiwarkę forumową podobny litraż, zaznacz opcje wyszukiwania w "naszych zbiornikach". To najlepszy sposób na szybkie zorientowanie się co się sprawdza a co nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no :googleye łysy ci doradził ręce opadają


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

off top:

#325730 jarex66 :

no :googleye łysy ci doradził ręce opadają

Od siebie nie dodałeś nic? Co lepsze? Ja zacząłem od wyszukiwarki.

Jak chcesz szybko załatwić sprawę oświetlenia to dwie lampeczki aquaela, jedna 10000K druga 20000K i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Kup zestaw Aquael'a NanoReef 30l : w zestawie baniak, dobre oświetlenie i filtracja. Dokupisz grzałkę i termometr troche piachu, skała, sól, woda i startujesz ..... A i cena ok 250 PLN za zestaw jak myśle bardzo przystepna.

Jak chcesz chodowac tylko koralowce w tej pojemności nic ze sprzetu więcej nie trzeba.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alleluja i do przodu!

Nie bój nic. Mam podobny litraż, no jeszcze dochodzi 5 litrów sumpa. Najważniejsze to robić wszystko na spokojnie.

Najlepiej jakby skałę i piasek brać z istniejącego zbiornika.

Co do oświetlenia to długo jechałem na 2700K. Okropnie smutnie to wyglądało ale grzybki i xenia mocno rosły:googleye Istotnie, mocniej rosło wszystko co zielone...

Niedawno temu zrobiłem LED'y. Miód, cud i orzeszki :googleye

Spinałem się parę miesięcy bo jeśli chodzi o elektrykę i prąd to tylko tyle wiem, że albo mnie kopnie albo nie. No i te biny, piny, kelwiny...Przyznaję, że zrobiłem wersje prostacką - włącz-wyłącz, bez ściemniaczy, regulacji i innych dyskotek.

W mojej lampie są 3 sztuki zimno-białych XP-G i 3 sztuki Royal Blue. Na zasilaczu 18 W i 750 mA. Naklejone na jakiś radiator z odzysku klejem własnej produkcji - żywica epoksydowa zmieszana z aluminiowymi opiłkami 1:1. Nie trzeba wiatraczka bo temperatura wynosi około 40-50 stopni.

Odnośnie soczewek to kupiłem na ten cel takie z kątem chyba 23 stopnie. Nie podobała mi się ich praca, światło nie bylo wymieszane, na skale były bardzo ostre, niebieskie cienie. W akwarium częściowy mrok. Przypadkiem odkleiła mi się jedna i zauważyłem porpawę. Później zdemontowałem resztę. Efekt zupełnie inny, całe akwarium wypełnione równym światłem. Dodam, że lampa w zasadzie leży na szybie, która przykrywa akwarium, czyli jest bardzo blisko wody - samo akwarium ma 35 cm wysokości. Tak więc soczewki są celowe gdy lampa wisi wysoko. Lepsze byłyby na pewno z szerszym kątem.

PS.

Za pomocą LED'ów wykonałem również oświetlenie warsztatu pracy, wybrałem oczywiście barwę światła dziennego - wg katalogu 4750 K. Polecam to rozwiązanie wszystkim, którzy w pracy wykorzystują oczy...

Dodam, że do typowych lamp kreślarskich, np. takich z ikei, pasują doskonale dwa połączaone radiatory (po starych procesorach) z dwiema diodami. W zasadzie nic się nie grzeje. Część ciepła rozdzodzi się na lampę. Metalowy klosz staje się zbędny. W tym przypadku soczewki oczywiście są wymagane. Te 23 stopnie to jednak znowu za wąsko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzięki wszystkim za rady dużo mi się wyjaśnia. Co do oświetlenia to bez LEDów nie startuje postanowione, sól zamawiam kenta i resztę bajerów jak opisywałem. Co do zestawów aquael'a to sobie odpuszczam bo szkiełko mam za darmo a sprzęt wole sam złożyć żeby być indywidualistą lubię majstrować przy akwarium więc przejdę przez wszystko sam oczywiście z pomocą kolegów z forum. Jeszcze raz wszystkim dziękuję i napiszę jak coś nowego zadziałam postaram się też o pierwsze zdjęcia.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...nie znam soli Kenta ale zakladajac nowy zbiornik raczej kup Instant ocean (malo wapnia,magnezu i chyba zero mikroelementow powodujacych wysyp glonow)...ewentualnie reef crystal...moze zaoszczedzi Ci to nastepnych pytan pod tytulem "co robic z glonami"...?...Nie wierz w wypasione sole,one sa dla zaawansowanych,ktorzy sobie potrafia radzic z paramertami...swiatlo...?...sam mam problem...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sól jednak będzie Instant ocean gdyż poszedłem za radą Iceberg trochę o niej poczytałem i będzie dosyć dobra na początek poza tym w sklepie z którego będę brał w sobotę skałę taką tam używają i mają w ciągłej sprzedaży więc klamka zapadła. Do weekendu będę miał wszystko poza oświetleniem i tu moje pytanie czy mogę odpalać akwarium bez oświetlenia, pomyślałem że jak będzie sobie powoli dojrzewać bez oświetlenia to nie będę miał wysypu glonów a bakterie w skale i tak się namnożą. Po tygodniu lub dwóch dołożył bym oświetlenie i powoli myślał bym o życiu. Może to zły pomysł mam małe doświadczenie co o tym myślicie.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra akwarium zalane samym RO w poniedziałek lub wtorek sole wodę, skała już zamówiona planuje ją odebrać w czwartek/piątek. Oświetlenie jeszcze w proszku tz. wiem co [blue]chcem[/blue] ale w tygodniu nie będę tego miał pewnie dopiero w następnym. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dość długiej przerwie akwarium odpalone 22 lutego zasolone zaś 25 trafiła do niego skałka i piach wszystko pochodziło z działającego zbiornika skała ma 17 miesięcy odbytych w akwarium. Poniżej fotki jak to wygląda bez oświetlenia bo te dopiero składam i opisuje w oddzielnym wątku.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4898-dsc03715.jpg

Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4898-dsc03723.jpg

4898-dsc03730.jpg

4898-dsc03740.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm narazie fajnie wygląda lecz moim zdaniem kupiłbym wodę z podmianki do takiego małego akwarium Sam tak zrobiłem przy mojej 30L i jestem zadowolony co do soli jest ok fajnie się zapowiada ;] Witam kolejnego morszczaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie to moja pierwsza solanka i dopiero uczę się co i jak, co powiecie o skale i ustawieniu. Widoczna siatka na zdjęciu to worek z drobnymi kawałkami skały muszę kupić kaskadę i tam je wpakuje.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć skała bardzo czysta jak na wyjętą z działającego zbiornika co do ułożenia to wiele opcji nie masz ale jest ok

pozdrawiam i powodzenia


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urban15,

Co do estetyki to bede siedzial cicho. Sam musze sie wziac za jakis powazniejszy aquascaping. U Ciebie sa 4 skalki i w zasadzie duzego wyboru nie masz. Mam natomiast rade praktyczna. W malym akwarium, a zwlaszcza w kostce czesto oglada sie zawartosc z trzech stron. Wymaga to utrzymania czystosci 3 szyb. Musisz miec wiecej luzu miedzy skala a szybami bo Ci czyscik nie wejdzie. A po drugie, na tym etapie nie przejmuj sie w ogole ustawieniem skaly. Zmienisz ja jeszcze sto razy w tym tygodniu :waving

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ustawieniem aby ścian nie dotykała to słuszna rada wogle o tym zapomniałem ale będzie problem bo tej skały jest 5 kg, coś pokombinuję a teraz ostro biorę się za oświetlenie.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ta woda z podmianki to dobry pomysl tak na prawde. Pomysl o tym... od kogo z 20 l sobie wziąć. Z perspektywy czasu poczujesz slusznosc tego dzialania. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o wszystkie bakterie i życie w tej wodzie, pomysł bardzo dobry ale nie znam nikogo z Augustowa kto by miał akwarium morskie może poszukam kolegów z forum mieszkających w Białymstoku i się dogadam. Lampke już polutowałem zostało ją dopieścić i ustawić na akwarium. Jak tylko odpalę wyśle fotki.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam oto fotki z dzisiaj trochę światła w baniaku i szok wygląda wspaniale.

4898-dsc03749.jpg

4898-dsc03751.jpg

4898-dsc03753.jpg

4898-dsc03755.jpg

4898-dsc03760.jpg

I na koniec filtr bakteryjne na tafli wody

4898-dsc03764.jpg

Co koledzy sądzicie o akw, skałki pewnie jeszcze poprzestawiam i rozglądam się za kaskadą bo nie mam nawet jak zapodać węgiel aktywny albo waty na parę dni. A i najważniejsze dziś robię pierwszą podmiankę wody. W porównaniu do paletek gdzie podmieniałem 50 l tygodniowe 3l do tego akwa to czysta przyjemność.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.