Skocz do zawartości
urban15

Kostka 27l Augustów

Rekomendowane odpowiedzi

nie rob podmianki jeszcze. Odczekaj z dwa tygodnie. Daj sie namnozyc bakteriom, ktore ,jak zakladam, lejesz. Cierpliwosci. I na poczatek swiec tylko kilka godzin dziennie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z bakteriami t mnie zaskoczyłeś bo nic nie dodawałem wsadziłem skałę do solanki i czekam żadnych bakterii nie kupowałem, czyżbym przeoczył coś jak zwykle?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bakterie sa ci potrzebne,chyba ze masz od kogos dojrzala wode i skale.musi sie cykl azotowy zamknac a do tego bakterii trzeba.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urban15, pamietaj ze, jak ktos to juz powiedzial na forum, akwarystyki nie mozna sie nauczyc. Trzeba zrozumiec. Kazda czynnosc czy proces, poczawszy od tak prostych jak swiatlo czy cyrkulacja a na ozonowaniu czy ballingu skonczywszy, ma swoj cel i takie, a takie skutki dla twojego akwa. Bardzo wazne jest zeby zrozumiec o co chodzi, bo na kopiowaniu tego co inni robia daleko nie zajedziesz. Poczytaj w dziale dla nowicjuszy o dojrzewaniu. Bardzo waznym czynnikiem wplywajacym na predkosc i prawidlowosc dojrzewania sa bakterie. Trzeba je odpowiednio dozowac zwlaszcza na poczatku. Poczytaj o tym co robia i jak bardzo sa wazne.

Podmianka na tym etapie absolutnie nie ma sensu poniewaz wydluzy dojrzewanie. Duzo swiatla tez jest zbedne poniewaz w tej chwili nie ma konsumentow mikroelementow. Jesli przesadzisz ze swiatlem to pierwsze co sie pojawi to beda glony. Przypomnij skad masz skale i wode bo nie pamietam. Jak z dzialajacego akwarium to dobrze, bo skroci dojrzewanie. Na tym etapie cierpliwosc jest najwazniejsza. Na 2-3 tygodnie zapomnij o akwarium z wyjatkiem podstawowego serwisu i bakterii oczywiscie :mooning

Ten etap jest zawsze ciezka proba dla kazdego akwarysty ale jest warunkiem uzyskania dobrych wynikow. Cierpilwosc - to jest to czego Ci potrzeba. Jestesmy z Toba

Tester


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast kaskady polecam zrobienie malego akwa jako panelna filtracyjnego, pompke do powrotu wody już masz widzę i sam chyba tak zrobie w swoich 27l


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze może dać kaskadę ze skimerem małym i luzik :whip ale lepiej jak mówi kolega wyżej :mooning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z małym akwarium z boku to temat przegrany z żoną nie pozwoli na żadne własnoręcznie wykonane przeróbki, a kaskada produkt fabryczny i nic nie powie. Tester skałę mam z dojrzałego zbiornika choć niektóre kawałki na to nie wskazują. Czytałem o cyklu azotowym i myślałem że jak mam skałę od kogoś to wystarczy załatwię wodę na podmianki z dojrzałego akwa. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mała aktualizacja, zbiornik chodzi koło miesiąca i od paru dni mam wysyp brązowych glonów na skale oraz szybie nie zabrakło kilku małych zielonych. Mimo to jestem dobrej myśli bo z tydzień temu ustąpił film bakteryjny z powierzchni wody który towarzyszył zbiornikowi od początku. Dodatkowo ze zmian dołożyłem kaskadę 600l/h z węglem i gąbkami oraz schowałem pompkę cyrkulacyjną w skalnej grocie. Martwi mnie tylko ten atak glonów i dumam kiedy można by było jakieś szczepki łatwić. Pozdrawiam

4898-dsc03783.jpg

4898-dsc03784.jpg

4898-dsc03786.jpg

4898-dsc03787.jpg

4898-dsc03788.jpg

4898-dsc03790.jpg

Co sądzicie o nowym układzie skałek i ogólnie o dojrzewaniu.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczepki za wcześnie, poczekaj. Będzie problem z czyszczeniem szyb przez ustawienie skał. Spróbowałbym zakryć lub schować jakoś grzałkę. Kombinuj :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czyszczeniem nie będzie problemu mam dodatkowy czyścik na żyletkę cieniutki wlezie wszędzie, z grzałką to jest moja porażka mogłem trochę dopłacić i wziąć 15centymetrową, ale nie ma biedy za jakiś czas jak się wkręcę to przeskoczę do jakiegoś 60litrowego z panelem.

Może ktoś mi podpowie co robić z tym brązowym nalotem na skale mam to juz koło tygodnia może wyczyścić szczotką ?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam trochę mnie nie było ale znowu mam parę chwil wczoraj poprzestawiałem znowu skałę (3 raz) i dochodzę do wniosku że jest teraz wszystko idealnie nic już nie zmieniam, zdjęcia zrobię dopiero dziś bo wczoraj zmąciłem wodę. I tu ciekawa sprawa otóż po przestawieniu wszystkiego i wymieszaniu piachu jest całkiem nieźle kiedy pierwszy raz ustawiałem to po dwóch dniach było jeszcze mleko po drugim na drugi dzień nie było rewelki a teraz 8 godzin i jest kryształ. Schowałem grzałkę z tyłu pod skałką i ułożyłem ja poziomo na dnie zaś pompka została zamontowana za skałką po prawej, pompka ma przepływ 600L/H więc ją skręciłem na min bo wcześniej piach wszędzie fruwał teraz piach nie drgnie i do tego w połączeniu z kaskadą zlikwidowałem strefy bez ruchu wody. Bardzo dobrze widać przepływ wody gdy jest ona zmęcona po przemeblowaniu. Oświetlenie chodzi już po 5 godzin na dobę zaś plaga brązowych glonów przygasa. No i na koniec nie ukrywam że myślę o pierwszych mieszkańcach a będzie to caulastrea curvata ślimak turbo i jak dobrze pójdzie to dołączy xenia i zoanthus, oczywiście będzie to na początek. Wszystkie szczepki będą za około 2 tygodnie od kolegi rafal19 z forum dla którego bardzo dziękuję za zaproszenie i pokazanie swojego zbiornika bardzo ładne korale i rybki.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto i fotki czyścikiem można wyczyścić teraz całą przednią i lewą szybę, prawą niestety nie wszędzie gdyż skałka oraz turbinka do niej przylegają.4898-dsc03803.jpg

4898-dsc03804.jpg jak widać można pochować trochę sprzętu nawet w takiej małej kostce.4898-dsc03806.jpg jeszcze prawa strona

4898-dsc03807.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie estetyka jest na pierwszym miejscu,jak widzę na wierzchu grzałki,filtry i inne urządzenia to burzy moją koncepcję natury i po prostu.......nie podoba mi się.Wiadomo,że nie zawsze można wszystko pochować,do dziś nie mogę strawić moich pomp cyrkulacyjnych.W tym baniaczku tylko poprawiłbym ułożenie skały,reszta fajna i mam nadzieję,że właśnie zakładana przeze mnie kostka też się będzie podobać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urban, jestes pewien ze grzalka jest dobrze ustawiona? Bedzie Ci ciezko regulowac jakby co. Moze sie zmiesci do panela?

Co do ustawienia... Nie masz zbyt duzego wyboru bo kaluza malutka. Mysle ze byloby ciekawiej gdybys rozdrobnil skaly na 2-3 mniejsze kawalki (ta plaska na dnie jest zajebiaszcza - jej nie ruszaj). Uzyskalbys wieksza powierzchnie filtracji, do tego latwiej by bylo fajnie zaaranzowac, no a po trzecie mialbys wiecej miejsca na korale. Zwroc uwage ze masz duzo powiezchni pionowych ktore na tym etapie beda niewygodne do zasiedlania.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie najbardziej boję się że jak rozdrobnię to będzie tylko stos małych kawałków gruzu panelu niestety nie mam w akw i bardzo tego żałuje bo mogłem od razu zrobić akw na jakieś 40L z panelem i myślę że nie dopłacił bym ani grosza mało tego bym w ten sposób zaoszczędził np. brakiem kaskady, ale co tam jak kostka przetrwa rok to na pewno przesiądę się na większe szkiełko. Inmar śledzę po cichu twoje przymiarki do kostki i mam nadzieję że będziesz z niej równie zadowolony jak ja ze swojej. Pozdrawiam

P.S. Co myślicie o mojej obsadzie na początek jakieś uwagi ostrzeżenia???


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam bo strasznie zaniedbałem mój wątek niestety dużo pracy szkoła dom i się nazbierało dziś przedstawiam dwie aktualizacje jedna z połowy kwietnia kiedy to trafiły do mnie pierwsze zwierzaki wybór padł na zielone grzybki caluastrea fluo euphylie i jeden ślimaczek poniżej fotki dzień po przyjeździe.

Euphylia tak napompowana była jeden dzień od tamtej pory bez rewelacji

4898-dsc03852.jpg

Obecnie najlepiej rosnący zwierzak

4898-dsc03856.jpg

Widok ogólny niedojrzałego zbiornika ze zwierzętami (wiem jestem w gorącej wodzie kompany i teraz żałuję takiej sytuacji)4898-dsc03863.jpg

Miałem straszny problem z glonami brązowymi i zielonymi lecz sytuacja została opanowana po wymianie prefiltrów w RO i dokupieniu DI teraz zauważam zachamowanie wzrostu glonów. Teraz akw jest jeszcze zarośnięte ale dorzuciłem dwa ślimaki turbo oraz krabika wiec walka z glonami trwa i wydaje mi się że ja wygram tylko potrzeba czasu.

caluastrea fluo puchnie w oczach dzieli się wcina artemie, jestem z niej bardzo zadowolony.

4898-dsc03974.jpg

Euphylia niestety jedyny koral który u mnie słabo wygląda

4898-dsc03983.jpg

A oto Edward ulubieniec mojej żony od chwili pojawienia się w akwarium nie mogę odkleić mojej Asi od szyby .

4898-dsc03986.jpg

Teraz Zoaski (świetny koral)

4898-dsc03989.jpg

I widok ogólny

4898-dsc03994.jpg

Wszystkie zwierzaki brałem od rafal19 i za to wielkie podziękowania, zawsze mam kogo się poradzić sprowadzi co trzeba, a korale w świetnej kondycji. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem odwagi by stanąć w szranki z kostką.

Widzę jednak, że jak moje zielone zoa się rozrosną to ich część znajdzie sobie nowy 27 litrowy domek :) a jak twoja kosteczka przestanie przypominać dżunglę amazońską to pokombinujemy dalej :baby

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko spoko nad wszystkim panuję a raczej tak mi się wydaje na razie walka z glonami trwa i chyba nie dają rady przerosnąć apetytów turbosów o elegancie nie wspominam bo ten darmozjad raczej nie garnie się do cięcia trawników bardziej zależy mu na leżakowaniu pod skałką albo skupia się na przesuwaniu szczepek.

A poza tym to muszę przyznać że akwarystyka morska jest o wiele ciekawsza od słodkowodnej nie wiem nawet w jakich kategoriach to porównywać.

Dobra dość tego offtopa, może ktoś ma propozycję co do aranżacji mojej kosteczki albo inaczej co by tu jeszcze dołożyć z czasem może jakąś małą rybkę taką maciupeczką albo jakieś bezkręgowce. Trochę mnie kusi dokupić trochę skały i wybudować wieżę ponad lustro wody.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zwierzakami nie poszalejesz, choć widziałem Lysmata debelius w podobnej do twojej kostce i wyglądała fantastycznie. Możesz też pomyśle o wpuszczeniu Gobiodon Okinawae - Aśce z pewnością spodoba się ta maleńka babeczka :)

Clavularia viridis powinna dać sobie radę a jak u twojego brata nie nadejdzie armagedon to za jakiś czas i u ciebie zobaczymy zielone zoa a kto wie może nawet i Ricordea :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OOO brat dobrze gadasz chętnie przygarnę jakieś życie jak zbiornik ustabilizuję. Co do rybek to poczekam z nimi do większego zbiornika a krewetki to poczekają na dolewka aby poziom wody się nie wahał za mocno bo krewecie tego nie lubią. Dorzucę wieczorem nowe fotki i opisze mój patent na czyszczenie zbiornika z tego co produkują ślimaki a jest tego ogrom. :)


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie niestety mam ciężką sesję oraz sezon letni się zaczął więc ktoś musi drogi budować. Mam zdjęcia najpierw z 20 maja. Na zdjęciach parę zwierzaków i to co dałem rade wycisnąć z alfy 330 z kitowym obiektywem

post-10553-0-76206100-1307302745_thumb.jpg

post-10553-0-16816100-1307302835_thumb.jpg

post-10553-0-20081300-1307302848_thumb.jpg

post-10553-0-33884900-1307302908_thumb.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika dokupiłem dolewkę AM oraz DI do filtra RO. Dolewki jeszcze nie ustawiłem z braku czasu ale DI chodzi od 3tygodni i muszę przyznać najlepiej wydane pieniążki na sprzęt, oprócz DI jako walkę z glonami przy każdej podmianie odmulałem co się dało wężykiem od kroplówki na pręciku. Co to daje? spuszczając 3 litry wody potrafię wyczyścić cały zbiornik. Odmulanie i DI wspomogłem trzema turbosami krabem i Strombusem, efekt można powiedzieć natychmiastowy skała piach sprzęt wszystko z dnia na dzień coraz czystsze glony brązowe i dino praktycznie zwalczone zostało trochę zielonych ale i te znikną. Teraz najlepsza wiadomość pojawiają się już różowe glony wapienne pewnie za miesiąc będzie cała skała w różu. Ze zwierzaków dokupiłem zoa od Nemezisa oraz Strombusa i Zoanthusy z reef shopu(zakupy za parę groszy a obsługa jak bym wykupował cały sklep no i zapakowane wszystko na takim poziomie że aż się zdziwiłem). Oto pare fot z nowych nabytków i sytuacja jaką mam w zbiorniku.

post-10553-0-33444000-1307304893_thumb.jpg

post-10553-0-58526300-1307304920_thumb.jpg

post-10553-0-48787300-1307305078_thumb.jpg

post-10553-0-74357600-1307305120_thumb.jpg

post-10553-0-05713900-1307305140_thumb.jpg

post-10553-0-30311200-1307305166_thumb.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć co zrobić ze ślimakami które uciekają z akwa i latają po dywanie w tamtym tygodniu jednego znalazłem na ziemi a dziś znalazłem jednego na biurku wszystkie to przeżyły ale kiedyś mogę nie zdążyć na czas.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szyba na akwa


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.