Skocz do zawartości
markus892

start wymarzonej solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak większość nowicjuszy zacząłem od przeglądania forum,czytania i myśli,a może kiedyś ja?.Powoli zaczęło się zbieranie sprzętu.Po jakimś czasie powstał następujący zestaw,który chciałem przedstawić do oceny:

-zbiornik 100x50x50 z kominem z trzema otworami(przednia szyba opti)

-sump 60x30x40(dwie komory)

-odpieniacz stożek DIY produkcji kolegi z forum na pompie or ph2500 z wirnikiem igiełkowym

-obieg nj2300

-cyrkulacja 2xjvp102

-oświetlenie aktualnie 4x39w,docelowo 6x39w świetlówki ati

-filtr ro+di+tds

Po skompletowaniu sprzętu przyszedł czas na realizację.Zacząłem od szafki,co mając porządne

zaplecze sprzętowe nie wydawało się dosyć trudne:clowning:clowning

5774-img_0190.jpg

Oczywiście nie obyło się bez niestety nie przewidzianych problemów,z którymi trzeba było sobie jakoś poradzić

5774-img_0290.jpg

ale efekt końcowy jest moim zdaniem zadowalający

5774-img_0287.jpg5774-img_0305.jpg

tym bardziej,że od razu bez (dojrzewania),może nie akwarium,ale ogólnie system został zamieszkany.

5774-img_0263.jpg

Szafka została skutecznie zabezpieczona lakierem przeciw wilgoci(co zostało sprawdzone podczas przelania sumpa przy napełnianiu wodą ro).Potem był sump,czyli wklejanie przegród do zakupionego zbiornika.

5774-img_0170.jpg

Następnie filtr ro i oświetlenie,wykonane z profili aluminiowych,dzielone na pół z możliwością otwierania

5774-img_0268.jpg5774-img_0381.jpg

Po poskładaniu wszystkiego do kupy i przeprowadzeniu testów hydrauliki zbiornik został zalany wodą ro+di i posolony solą GroTech CoralMarine EasyMix(zasolenie 1.022),zostały zaszczepione bakterie.Teraz oczekiwanie na skałę z frachtu,która ma być w czwartek.Na razie wygląda to tak

5774-img_0370.jpg

Oczywiście nie obędzie się bez pytań:

1)woda posolona tydzień temu w niedzielę,bakterie zaszczepione we wtorek,a do tej pory woda się nie wyklarowała,wygląda to jakby było dolane troszkę mleka

2)czy jest sens włączania odpieniacza dopóki nie będzie skały(oświetlenie włączam na jakiś czas)

3)ew.porady jak postępować ze skałą z frachtu

Wszelkie uwagi i porady bardzo miło widziane.

Pozdrawiam.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście odwróciłbym sumpa żeby powrót z pompy nie miał tylu kolanek (niepotrzebna strata na wydajności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I eleganco:clapping Da sie ??? da, wystrczy troche poczytac i mozna miec calkiem fajny zestaw. Trzymam kciuki.

Odpieniacz po dodaniu bakteriii zostawic wylaczoy na kilka godzin, na razie nie ma sensu ich lac bo nie maja nic do roboty ani gdzie sie osiedlic


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapowiada sie elegancko :D

A czy te metalowe wzmocnienia + wkrety w ramie szafki tez zabezpieczyles przed przed wilgocia? Zeby sie potem rdza nie wypala do sumpa :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek całkiem, całkiem... :D Co zabezpieczałeś lakierem, sam stelaż? Na fotce masz nieoklejone od góry płyty drzwiczek, pomyśl o zabezpieczeniu, bo goła płyta ładnie chłonie wodę.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Markus892 fajnie wykonane, pomyslowow i praktycznie "system" oswietlenia:)

Korona wykonana z plexii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za dobre słowo.Muszę przyznać że bardzo mi zależało na przemyślanych rozwiązaniach,które w przyszłości pozwolą uniknąć większych rozczarowań(mniejszych pewnie się nie uniknie).Odpowiadając na pytania to jeśli chodzi o powrót to w pierwszej wersji był zrobiony na wężu pcv i nie jestem przekonany czy do tego nie wrócę(mam wrażenie że pompa pracowała sporo ciszej).Jeśli chodzi o szafkę zabezpieczona jest cały środek,czyli płyta,szkielet i wszystkie elementy metalowe oprócz góry drzwiczek,które na życzenie żony,jak cała szafka muszą pasować do całości wystroju,więc jeżdżę po sklepach i szukam okleiny w odpowiednim kolorze.

Pozdrawiam i ponawiam pytanie o skałę.

@Ciapek:korona wykonana ze spienionego pcv 10mm


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ladna budowa, przemyslana, jak widac da sie uniknac glupich pomyslow i zrobic pierwszy zbiornik "zgodnie ze sztuka". co do instalacji pompy - 2 kolanka to nie strata. i slusznie zauwazyles, ze na werzu ciszej. mozesz wyciac kawalek rury przy pompie i podlaczyc elastycznym wezem. pamietaj aby zacisnac opaski plastikowe.

skala: kazdy kawalek obejrz dokladnie, sprawdz czy gdzies sie nie przemyslily kraby, jak tak to trzeba wydlubac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum wyczytałem że skałę trzeba włożyć do wody ro na trzy minuty i wtedy wszystko samo wyłazi.Czy to prawda.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak- to prawda. Jednak taka akcja zabije wiekszosc pozytecznych stworzen co przedluza dojrzewanie zbiornika


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie moczymy tylko wyskubujemy:strutin

A jak z szorowaniem normalnie szczotą?


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie mozesz wyszorowac szczotka, zawsze troche syfu mniej wpadnie, a mysle ze oplukanie slodka woda nie zabije od razu wszystkiego.

Ale jak masz juz w akwa solanke, to jak bedziesz wkladal skale to czesc wody bedziesz musial odlac - mozesz jej uzyc do splukiwania skaly :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zbiornik budujesz.

Po swoich doświadczeniach z krabami dzikusami ja bym jednak radził wykąpać skałę w RO. Fakt drobne żyjątka kiepsko to znoszą ale inne typu dzikie zoa czy rurówki dadzą sobie radę.

Szorowanie podobnie, jeden poleca inny nie. Ja nie szorowałem zbyt mocno, przejechałem je szczoteczką i tyle.

Zasolenia nie zwiększaj na takim szybciej baniak dojrzeje, świecenie na początek też krótko i niezbyt intensywnie.


120l 60x50x40h, Kaskada FZN-2 z Chemipur Elite i Purigen + Phos i Carbon absorber.

Koralia evolution 2800 + koralia evolution nano 1600 + koralia evo nano 900

3x24W ATI Actynica

3x24W ATI AquaBlue

Sól - ReefCrystals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś pojechałem potwierdzić jutrzejszy odbiór skały,jednak okazało się że skała przyszła już dziś.Zakupiłem 25 kg i mam mieszane uczucia.Pierwsze próby ustawienia zrobiłem na blacie stołu,po ustawieniu lewej strony przeniosłem skałę do akwarium potem już poleciało

5774-img_0383.jpg

Pierwsze ustawienie

5774-img_0394.jpg

kolejne i bardzo mi się podobające

5774-img_0415.jpg

i jedyny widoczny pasażer na gapę(oprócz tego który śmigną po stole pod skałę).

Co sądzićie o takim ustawieniu.

5774-img_0429.jpg


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że nj 2300 to jednak za słaby będzie ja jestem średnio zadowolony z nj3000, ale faktem jest to że mam różnicę wysokości 1,5m, a u Ciebie jak to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 1,2m i jest ok.Muszę tylko popracować nad wyciszeniem(lub wrócić do połączenia wężem),bo po połączeniu sztywną rurą trochę mruczy.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od włożenia skały mija dziś piąty dzień.Od początku w sumpie wylądował absorber fosforanów i węgiel.Skała zaczęła porastać glonami5774-dsc04091.jpg5774-dsc04093.jpg

I wszystko byłoby dobrze gdyby nie urosło jeszcze to

5774-dsc04097.jpg5774-dsc04100.jpg

Prosiłbym was o potwierdzenie moich przypuszczeń,że to aiptasia i poradę co z tym zrobić(nie wyobrażam sobie strzykawki z igłą).Jak na razie zauważyłem jedną,ma ze 3mm średnicy.Jak to jest czy będzie tego więcej?


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328669 markus892 :

Witam.

Od włożenia skały mija dziś piąty dzień.Od początku w sumpie wylądował absorber fosforanów i węgiel

w jakim celu ?

#328669 markus892 :

moich przypuszczeń,że to aiptasia i poradę co z tym zrobić(nie wyobrażam sobie strzykawki z igłą).Jak na razie zauważyłem jedną,ma ze 3mm średnicy.Jak to jest czy będzie tego więcej?

poczekaj jeszcze troche bo na szlaną róże to to nie wygląda


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328672 mrozikulus :
#328669 markus892 :

Witam.

Od włożenia skały mija dziś piąty dzień.Od początku w sumpie wylądował absorber fosforanów i węgiel

w jakim celu ?

#328669 markus892 :

moich przypuszczeń,że to aiptasia i poradę co z tym zrobić(nie wyobrażam sobie strzykawki z igłą).Jak na razie zauważyłem jedną,ma ze 3mm średnicy.Jak to jest czy będzie tego więcej?

poczekaj jeszcze troche bo na szlaną róże to to nie wygląda

-szczerze mówiąc nie miałem takiego zamiaru,prawie zmusił mnie gość ze sklepu twierdząc że to konieczność(mam nadzieję że nie zaszkodzi)

-miałem taką nadzieje,ale oglądając zdjęcia na reefflex byłem prawie przekonany że to to g.....


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328681 markus892 :

-szczerze mówiąc nie miałem takiego zamiaru,prawie zmusił mnie gość ze sklepu twierdząc że to konieczność(mam nadzieję że nie zaszkodzi)

-miałem taką nadzieje,ale oglądając zdjęcia na reefflex byłem prawie przekonany że to to g.....

szkoda kasy na absorbery w fazie dojrzewania zbiornika , cyklu nie przeskoczysz :banghead

Mała szklana nie wiele rózni sie od dużej :D a to na focie jeśli już ma być ie chcianym gościem to bardziej skłaniałbym się do majano

Ps.

w którym sklepie tak Cię zmuszali ? :clowning ja się tylko domyślam :D


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda kasy na absorbery w fazie dojrzewania zbiornika , cyklu nie przeskoczysz :banghead

Mała szklana nie wiele rózni sie od dużej :D a to na focie jeśli już ma być ie chcianym gościem to bardziej skłaniałbym się do majano

Ps.

w którym sklepie tak Cię zmuszali ? :clowning ja się tylko domyślam :D

-trudno,kiedyś się przydadzą

-niestety nie mogę znaleźć zdjęcia tak małego majano,żeby porównać

ps:pewnie dobrze się domyślasz,z tego co czytałem mają się przenieść,więc będzie okazja do zmiany miejsca zaopatrzenia:clowning


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328699 markus892 :

Ps.

w którym sklepie tak Cię zmuszali ? :clowning ja się tylko domyślam :D

-trudno,kiedyś się przydadzą

-niestety nie mogę znaleźć zdjęcia tak małego majano,żeby porównać

ps:pewnie dobrze się domyślasz,z tego co czytałem mają się przenieść,więc będzie okazja do zmiany miejsca zaopatrzenia:clowning

nie podobny ?

14825d1239582668-more-pics-majano-anemone-img_0954.jpg

równie dobrze może być to http://pl.reeflex.net/tiere/2069_Corynactis_sp.%2001.htm

Ps.

na początek uderzaj do Acropory , łukasz ma troche drożej ,ale w sumie taniej Cie wyjdzie :D


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-trochę podobny i tez ma taki biały "wypustek" na środku

-co do sklepu to myślałem o am(mam blisko),ale chyba posłucham rady i wpadnę do acropory

dzięki i pozdrowionka


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś mija dziewiąty dzień dojrzewania.W między czasie ujawnili się klejni pasażerowie na gapę

5774-dsc04141.jpg,5774-dsc04129.jpg,5774-dsc04126.jpg

Zdjęcie pierwsze(oczywiście wg. mnie)to coś z zoa,drugie wygląda jak rurówka,niestety na reefflex nie znalazłem takiej,na trzecim nie mam pojęcia.Wczoraj wsypałem piasek i chociaż sypałem przez rurę zrobiła się niezła zadyma.Niestety nie udało mi się podsypać piasku pod i za skały w związku z czym musiałem dzisiaj je rozebrać.Demontaż poszedł gładko,w drugą stronę masakra!!!Przekładałem ją chyba ze trzy godziny,chcąc odtworzyć poprzednią konstrukcję.Skała delikatnie zmieniła ułożenie i teraz chyba bardziej mi się podoba,ale teraz wydaje mi się ,że trochę przydało by się dorzucić z przodu.

5774-dsc04163.jpg

Dziś zrobiłem pierwsze testy:

no2-0,1

no3-pomiędzy 25-50

po4-0,03

Jutro planuję pierwszą podmianę wody ok.10%.Chcę też przy okazji podnieść trochę zasolenie,aktualne to 1,022.

Ps:Czy Jest sens cieszyć się z życia które się pokazuje,czy przeżyje i czy coś z tego wyrośnie(dziś przy przekładaniu skały wypadło kilka martwych krabów,a przynajmniej jeden był żywy)


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przez ostatnie tygodnie nie było o czym pisać,bo nic się ciekawego nie działo.Obserwując rosnące w najlepsze glony,powoli uzupełniałem sprzęt.W tym czasie w końcu znalazłem okleinę na koronę,na podstawie projektów kolegów z forum powstała automatyczna dolewka z dwoma czujnikami

5774-dsc04286.jpg,5774-dsc04288.jpg

Po pierwszym czyszczeniu szyb zmieniłem też ułożenie skały

5774-img_0479.jpg

Ponieważ od jakiegoś czasu parametry wody utrzymywały się na znośnych poziomach:

NO2-0

NO3-5-10

PO4-0

,wczoraj do zbiornika trafili pierwsi członkowie ekipy czyszczącej.Do zbiornika trafiły:

ślimaki buszujące w piasku-4szt.

ślimak Dolabella sp.-1szt.(nieźle wcina glony)

wężowidła -2szt.

rozgwiazda piaskowa-1szt.

jeżowiec-1szt.

Po obowiązkowej kwarantannie

5774-img_0455.jpg

zostały wpuszczone do wody.

5774-img_0472.jpg,5774-img_0473.jpg

Dziś ogólnie zwierzaki wyglądają ok,oprócz jednego wężowidła.Po wpuszczeniu do wody zauważyłem że gubi kawałek odnóża,początkowo byłem przekonany że to ze stresu,ale dziś zobaczyłem ślimaka siedzącego na własnie tym odnóżu.Potem ten kawałek znowu odpadł.Czy to sprawa ślimaka,czy przyczyna leży gdzie indziej?

Jak zawsze uwagi i podpowiedzi mile widziane.

Pozdrawiam.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.