Skocz do zawartości
Hoody

Dobór materiału pod stelaż

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będę zamawiał profile zamknięte pod stelaż akwarium 100x60x50wys. plus oczywiście sump (ale jeszcze się nie zastanawiałem nad wymiarami i projektem). Z tąd moje pytanie do Was: jakie wymiary wybrac w sensie przekroju i grubości? Stelaż w przyszłości będzie obudowany w formie szafki. Projekt będzie trwał dość długo ze względu na deficyt czasowy i chęć zrobienia go dokładnie :baby A moje 120L już przestaje mi wystarczać i jest w nim cała masa niedoskonałości :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio widzę, że sporo osób robi stelaże drewniane np: tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ze stalowych profili zamknietych to praktycznie kazdy wytrzyma, ja mialem troche mniejsze akwa na profilu z 25x40x3mm i uwazam ze byl on o wiele za solidny.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooojj jakoś bał bym się drewniany stelaż zrobić:waving Nie mógł bym spać spokojnie

#327313 MateuszD :

a ze stalowych profili zamknietych to praktycznie kazdy wytrzyma, ja mialem troche mniejsze akwa na profilu z 25x40x3mm i uwazam ze byl on o wiele za solidny.

Czyli profil 3x3cm o grubości 2mm za solidny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak umiesz dobrze mierzyc i chce ci sie zabezpieczac belki to dawaj stelaz drewniany, tylko dobre drewno wybierz, przykladowo w stanach kazde wieksze akwarium ktore ogladalem stalo na drewnianym stelazu.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327318 k0k0z :

Jak umiesz dobrze mierzyc i chce ci sie zabezpieczac belki to dawaj stelaz drewniany...

Właśnie dlatego nie chce drewnianego:bump1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...na forum sa fachowcy od drewna i pewnie przyznaja racje ze stelaz z drewna wytrzymaloscia nie odbiega od metalowego...nie mowiac o tym ze w drewnie sie latwiej i przyjemniej pracuje...kwestia tego by po ukonczeniu go odpowiednio przygotowac pod rozlewana wode i wilgoc...np. zywica epoxydowa...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierze że stelaże drewniane nie odbiegają wytrzymałością od metalowych ... kwestia właśnie... odpowiedniej obróbki. Widziałem hurtownie akwarystyczne w których wilgotność jest około 90% a mimo to mają całe ogromne regały z drewna :waving ja jednak wolę metal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30x30x2 powinien spokojnie wytrzymac, wrzuc tu na forum haslo 'stelaż' to znajdziesz wiele informacji z jakich profili ludzie robia stelaze pod podobnej wielkosci akwaria - nawet 25x25x2 mogloby wystarczyc, ale to juz czasami zalezy od konstrukcji samego stelaza - tzn czy ma stac tylko na 4 'nogach', czy moze miec dodatkowe podporki itp.

Stelaz metalowy obity plyta daje jednak sporo wiecej miejsca wewnatrz na sumpa i reszte gadzetow, drewniane nogi jednak troche zajmuja.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam różnica cenowa między 25x25x2 a 30x30x2 jest niewielka wiec warto zrobić z 30 i dać mniej podpór ja robię właśnie stelaż 120x65x90w z 1 podporą po środku z profili 40x40x2 cena 300zł z materiałem i spawaniem wiec raczej nie kosmos

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327331 DarekB30 :

Zrób z profila 50x30x2 Lub 40x40x3 unikniesz wtedy podpórki w środku

będziesz miał wygodniejszy dostęp do sumpa :waving

Może i tak zrobię w sensie skłaniam się raczej ku 40x40x3, tylko jeszcze musze znaleźć jakiegoś dobrego fachowca w Wawie żeby mi to wykonał w miare tanio;)

Kolejne pytanie jakie mi się nasunęło to czy robić stelaż z nóżkami czy, że tak powiem, jakby na szynach? W sensie takim że chodzi mi o rozłożenie ciężaru na większą powierzchnię, bo mieszkam w bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz po prostu na dole dac taka sama kwadratowa rame jak na gorze - wtedy ciezar sie lepiej rozlozy, ale trudniej bedzie z regulacja i poziomowaniem - da sie i to zrobic, ale trzeba kombinowac z konstrukcja, np:

1514-szafka1.jpg

1514-szafka2.jpg


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi :waving bardzo dużo mi wyjaśniły, jak coś ruszy w temacie będę starał się relacjonować/informować, ale proszę o dalsze sugestie, bo tym razem chcę podejść do sprawy poważnie i dopiąć wszystko na ostatni guzik :baby ponieważ w obecnym baniaku tak nie zrobiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z regulacją (dodatkowa kratka) jest bardzo dobry tylko nie rób tego z taką poprzeczną belką jak na fotkach Mateusza.

W ten sposób tracisz na wysokości bo sump musisz postawić na górnej części stelaża.

Lepiej daj obramowanie dookoła i wtedy sump ląduje na dolnej części stelaża.

Tutaj w miarę to widać:

CRW_9517.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie a jak to jest z obciążeniem stropu w bloku? Czy to są jakieś ustalenia wewnątrz spółdzielni czy są na to jakieś przepisy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio temat obciazenia stropu byl walkowany kolejny raz, poszukaj - to bylo w ciagu ostatniego tygodnia.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy akwarium 300l nie masz co się przejmować stropem


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem z profila stalowego 20x30x2 mm, póki co się trzyma :waving

4896-obraz 016_1.jpg4896-dscf2164_1.jpg4896-sqwa_nowe.jpg


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się wypowiem od strony praktycznej - nie jestem inżynierem teoretykiem. Ponieważ kilka stelaży już zbudowałem mam doświadczenie.

W domu postawiłem stelaż drewniany pod ponad 1-tonowe akwarium. Początkowo był to projekt Malawi - 750 litrów wody, 100 litrów sump, 200kg kamieni na groty dla pyszczaków. Zrobiłem go z belek drewnianych 50x50 wzmacnianych płytą OSB 16mm, kształtownikami stalowymi, wkrętami i gwoździami tam, gdzie przewidywałem spuchnięcie drewna i jakieś odkształcenie (połączenie elastyczne). Wszystko wyszło tak pancerne, że i dwie tony by wytrzymało.

Co do nośności stropu - temat wiele razy wałkowany. Po pierwsze jest to obciążenie statyczne. Po drugie akwarium stoi zazwyczaj pod ścianą - strop jest podparty więc nie ma problemu. IMHO dla budynku z wielkiej płyty nośność stropu wynosi spokojnie 1000kg/m2.

Wg moich obserwacji dobrze zaprojektowany stelaż drewniany jest lepszy niż stalowy. Powiedzmy, że jego trwałość należy liczyć jak DSB - dwa, góra trzy lata i remont/wymiana. Jest tańszy i łatwiejszy w budowie. Poza tym w kontakcie z wodą wcale nie ma tragedii. Ewentualny kontakt ze słoną wodą wręcz go konserwuje - natomiast przy kontakcie stelaża stalowego ze słoną wodą słychać jak go korozja zżera :baby

Pamiętam, że gdy budowaliśmy stelaż pod morskie akwaria sklepowe (6 akwariów na sekcję) zrobiliśmy go z profili 40x40x2 i 40x20x1,5 i był zapas nośności. Niestety, pomimo dobrego zabezpieczenia antykorozyjnego, pomalowania wszystkiego chlorokauczukiem stelaż znikał w oczach - mega korozja, która z dnia na dzień osłabiała konstrukcję.

A w sieci można znaleźć filmiki gdzie akwarium 112l stoi na pustym kartonie po TV :waving


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, faktycznie trzeba zaufac konstrukcji, u mojego brata akwa 570 (chyba) stoi na szafce DIY z pojedynczych plyt meblowych 18mm i juz chyba ponad rok sobie stoi, ja sie balem nawet na to patrzyc :waving


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327365 Kraszan :

Pamiętam, że gdy budowaliśmy stelaż pod morskie akwaria sklepowe (6 akwariów na sekcję) zrobiliśmy go z profili 40x40x2 i 40x20x1,5 i był zapas nośności. Niestety, pomimo dobrego zabezpieczenia antykorozyjnego, pomalowania wszystkiego chlorokauczukiem stelaż znikał w oczach - mega korozja, która z dnia na dzień osłabiała konstrukcję.

No tak słona woda ostro atakuje metal-to racja. Ale zauważ że w sklepie jest też duzo wyzszy poziom wilgotnosci niż w mieszkaniu co ma bardzo duze znaczenie :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoody: to co paruje to slodka woda :baby - slona ma kontakt ze stelazem jak sie cos wyleje, ale i tak stelaze koroduja :waving


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że słodka, ale słodka woda też owoduje korozję :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mialem 2 stelaze stalowe malowane proszkowo i po pol roku ani sladu rdzy. a teraz mam z kwasowki i wogole jest piekny.

a co do drewnianych stelazy - wg mnie maja istotna wade, ze zajmuja wiecej miejsca pod akwarium i prez to sump jest mniejszy. te kilka centrymetrow przeklada sie w sposob wymowny na wielkosc zbiornnika na dolweke, wielkosc baniakow do ballinga, ktore sie zmieszcza i wygode uzytkowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.