Skocz do zawartości
premiero

Pacific Sun i profilux

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję przykleić temat i stworzyć swojego rodzaju ściągawkę dla potencjalnych użytkowników tej konfiguracji.

Ponieważ przymierzam się do tego, aby właśnie taki zestaw nabyć, pozwoliłem sobie zadać parę pytań Przemkowi.

Wspólnie uzgodniliśmy, że najlepiej będzie stworzyć temat na forum tak, aby był on dostępny dla innych. Wiele kwestii tu poruszonych zapewne będzie się przewijało na forum, a część pytań będzie wspólna. Dobrze je będzie zgromadzić w jednym miejscu.

A więc moje :waving

1. Jeśli dobrze zrozumiałem z opisów, to żeby sterować z profiluxa lampami, wystarczy lampa slave, kontroler GHL i kabelek. Nie wiem, czy dobrze rozumuję, że mogę połączyć dwa (trzy, cztery) slave'y bez mastera jak jest to sterowane z profiluxa?

2. Czy w przypadku obsługi przez profiluxa, jakieś funkcjonalności zostają utracone w stosunku do kontrolera z mastera? A może jakieś zyskujemy?

3. Czy do profiluxa potrzebuję listwę zasilającą, STDL, żeby obsłużyć lampy, czy może być podłączone do niezależnego zasilania a funkcje załączania i wyłączania (on/off) realizowane są po linii sterującej?

Edit(a) mówi, że były literówki :baby


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodziu, czytamy ze zrozumieniem :clowning

A tak na marginesie, twoje pytongi masz podłączone do profiluxa, czy 1xmaster i 2xslave?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja tak od serca podlinkowałem:reading

Nie mam profiluxa:banghead


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rzeczywiście w odpowiedzi na kolejne już pytanie związane ze współpracą naszych lamp z komputerem Profilux - poprosiłem o rozpoczęcie tematu, w którym całość będę mógł opisać - zarówno możliwości, jak i schemat podłączenia itd. Temat ten powtarza się dosyć regularnie w ostatnich dniach we wiadomościach na priwa - a ze względu na obszerność zagadnienia - chciałem to zobrazować zdjęciami, czego na priwa wysłać się nie da.

A więc do rzeczy..

Od około 3 tygodni dostępny jest na rynku moduł firmy GHL współpracujący m.in. z lampami firmy Pacific Sun.

Moduł ten jest bardzo prosty w konfigurowaniu i obsłudze - w zasadzie to konwerter napiecia 1-10V na sygnał PWM - który obsługiwany jest przez nasze lampy.

Opis zostanie oparty o model komputera Profilux II w wersji Plus.

1.jpg

Jak możemy zobaczyć na drugim zdjęciu - w wersji tej posiada on 8 portów wyjściowych(w formie 4 podwójnych) - które możemy dowolnie zdefiniować np. jako ściemnialne(dimmable) - dotyczy portów L1-L4 - w tej wersji komputera.

2.jpg

W pierwszym przypadku opiszę schemat podłączenia pojedynczej lampy typu Slave 160W CRP.

W zestawie z modułem znajduje się specjalny kabel połączeniowy, płytka CD oraz sam moduł.

10.jpg

W komputerze definiujemy porty L1,L2,L3 oraz L4 jako ściemnialne - następnie za pomocą dołączonego do zestawu dwóch kabli z gniazdami typu RJ - podłączamy moduł do komputera(gniazda L1,L2 oraz L3,L4).

3.jpg

Ważne jest zachowanie kolejności - czyli - jesli wpinamy pierwszy kabel w pierwsze od lewej gniazdo w komputerze - to drugą jego końcówkę wpinamy w pierwsze od lewej gniazdo kontrolera. To samo robimy z drugim kablem - drugie gniazdo w komputerze - drugie gniazdo w module.

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Następnie kabel połączeniowy Slave - GHL (znajdujący się w zestawie) - podłączamy do pierwszego portu (licząc od lewej) w lampie Slave - jest to port wejściowy sygnału sterującego lampą.

7.jpg

8.jpg

Jeśli posiadamy więcej niż jedną lampę typu Slave - to każdą kolejną podłączamy wg schematu - wyjście z pierwszej lampy Slave(widzimy kabel DSC na zdjęciu) - do wejścia(pierwsze z lewej) kolejnej lampy typu Slave - itd.

9.jpg

Ten typ podłączenia to tzw. Mono-light - czyli że wszystkie lampy pracują z takim samym ustawieniem mocy, temperatury barwowej, czasem wschodu/zachodu itd. Możliwe jest także podłączenie lamp w trybie Dual-light(wyjaśnione w dalszej części)

W komputerze Profilux definiujemy teraz dla każdego kanału oddzielnie - moc, czas uruchomienia lampy, długość trwania wschodu/zachodu lampy - oraz możemy ustawić efekty świetlne specjalne - takie jak chmury, błyskawice(burza), dni deszczowe itd.

Następującym kanałom w komputerze Profilux przypisane są:

L1 - kanał biały

L2 - kanał niebieski

L3 - kanał moonlight(oświetlenie księżycowe)

L4 - nie używany w lampach BP/Metis

W Profiluxie możliwe jest więc przypisanie każdemu z powyższych kanałów odrębnych godzin startu, mocy - co pozwalana na symulowanie oświetlenia podobnie jak w komputerze lamp Master - przy pomocy tablicy PAR.

Nie potrzebujemy listy STDL - sterowanie odbywa się wyłącznie za pomocą modułu.

Drugim ze sposobów podłączeni lamp PS(w tym wypadku lamp Black Python - choć nie tylko) - jest podłączenie lamp w trybie Dual-light. Co to oznacza? Oznacza to że do komputera Profilux możemy podłączyć do 8 lamp typu Slave i każdej z nich przypisać zaawansowane programy symulacji światła.

Wykorzystujemy w tej sytuacji fakt, że każdy komputer Profilux może obsłużyć do 32 kanałów 1-10V - rozbudowa następuje poprzez wpięcie kolejnego modułu PLM-4L(maksymalnie 8 modułów - jeden moduł na jedną lampę - więc maksymalnie podłączymy 8 lamp).

Możemy więc (w przypadku długich zbiorników) zasymulować ruch światła od lewej do prawej, ruchome zachmurzenie - a także ruch księżyca - oraz losowe(w różnych lampach o różnym czasie - błyskawice).

Programy świetlne:

1. Chmury

Profilux umożliwia symulowanie przechodzących chmur - w trybie losowym (poszczególne lampy przygasają na zdefiniowany/losowy okres czasu) - daje to efekt optyczny "przykrywania" pewnych obszarów akwarium przez chmury przysłaniające słońce. Możemy ustawić prawdopodobieństwo wystąpienia chmur, maksymalne zachmurzenie(minimalną moc lampy "zachmurzonej"), czas trwania "zachmurzenia" oraz okres "powracania chmur".

2. Dni deszczowe

Po wybraniu tej opcji w ciągu całego dnia lampy świecą z mniejsza niż zazwyczaj mocą(również możliwe jest ustawienie temperatury barwowej światła) - co pozwala użytkownikowi np. na walkę z nieporządanymi plagami glonów(np. w danej części akwarium). W przeciwieństwie do chmur(gdzie lampy przygasają w ciągu dnia na określone okresy czasu) - po włączeniu opcji dni pochmurnych - w ciągu całego dnia lampa świeci z losową, obniżoną mocą.

3. Sztormy

Tu chyba niewiele trzeba opisywać - możemy skonfigurować prawdopodobieństwo wystąpienia błyskawic, czas ich trwania, poziom "niski" i "wysoki" - czyli moc rozbłysków, liczbę maksymalnych "burz" w ciągu dnia - lub także zdefiniować jeden dzień w tygodniu który będzie dniem "sztormów i burz" :D

Oczywiście ustawić możemy także opcję losowych sztormów - oraz minimalny czas odstępów między nimi.

To w zasadzie najbardziej interesujące opcje które umożliwia nam komputer Profilux - i podpięte do niego lampy LED.

Z nieukrywaną dumą mogę powiedzieć, że w zasadzie to pierwszy, gotowy do użycia zestaw na rynku, z działającym w pełni oprogramowaniem, umożliwiającym symulowanie wszystkich tych opcji o których napisałem wyżej - gotowy do użycia w zasadzie od zaraz.

Na koniec:

Podłączenie lamp w trybie Dual-light w zasadzie ma uzasadnienie dla większych akwarii - nad którymi wymagane jest powieszenie np. 3 lub więcej lamp LED. W każdym mniejszym akwarium symulacje te mogą być bez problemu wykonane przez zestaw lamp pracujących w trybie Mono-light - aczkolwiek podłączenie choćby nawet dwóch lamp w trybie Dual-light dla wielu osób może być mocno uzasadnione :clowning

Aktualnie firma Pacific Sun, do wszystkich zestawów przeznaczonych do dużych akwarii (5 lamp i więcej) dokłada komputer Profilux Plus II gratis - w zasadzie więc Klient otrzymuje potężne narzędzie do zabawy w "matkę naturę".

Serdecznie pozdrawiam

Przemysław Cybulski


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proszę jeszcze o sprecyzowanie konfiguracji dual-light (a może raczej multi-light).

Jeśli chcemy podłączyć w takiej konfiguracji więcej niż 1 lampę, należy dla każdej posiadać odrębny Pacific Sun - GHL LED controller? I wtedy nie łączymy ze sobą slave'ów?

Z tego co wyczytałem, to tracimy w przypadku każdej lampy 1 port 1-10[V]. Nie dałoby się tak rozszyć skrętki, żeby w RJ-ki powpinać żyły w takiej, jak na poniższym schemacie konfiguracji? Wtedy nie tracimy dwóch portów (wykorzystujemy tylko 6 a nie 8 ).

schemat.jpg

Czy kontroler w lampie master umożliwia pracę w trybie niezależnym, czy działa to na zasadzie jak dla opisanej konfiguracji mono-light?

Jeszcze jedno.

Przemek

Jak możemy zobaczyć na drugim zdjęciu - w wersji tej posiada on 8 portów wyjściowych(w formie 4 podwójnych) - które możemy dowolnie zdefiniować np. jako ściemnialne(dimmable).

Czy mam rozumieć, że wyjścia S1-S8 też są do wykorzystania? Przeczytałem właśnie instrukcję do profiluxa i nie zauważyłem tam możliwości sterowania 1-10[V]? To chyba błąd?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lampach BP/Metis/Galileo itd wykorzystywane są tylko 3 kanały z każdego kontrolera.

Ale w lampach Deimos/Phobos - czwarty kanal służy do sterowania T5(w wersjach GHL Ready)

Jednak sądzę, że rozdzielenie kabli jest możliwe - z tym że na zasadzie dodania portu wejściowego na kablu - a nie tak jak narysowałeś(czyli - gniazda w profku są zajęte - ale masz port na kablu(gniazdo żeńskie).

Co do gniazd w Profiluxie - jak teraz widzę nie precyzyjnie się wyraziłem na początku - oczywiście w wersji PII Plus 1-10 programowalne są tylko gniazda L1-L4 :clowning

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może się ktoś podzielić wrażeniami z użytkowania modułu PL-0776?

jak z płynnością ściemniania lamp?


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler działa w zasadzie od 1% - w tym tygodniu poszło 17 paczek z kontrolerami - także na dniach na pewno pojawią się opinie(BP i Metisy).

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w profiluxie gniazda "L" można rozdzielić rozgałęźnikiem (jest sprzedawny jako akcesoria do profiluxa wraz z przedłużką) i wtedy kanał L4 masz wolny.

Kanały S1-4 są kanałami do podłączenia listwy sterowalnej STDL i nie można za ich pomocą sterować urządzeniami z sygnałem 1-10V.

Niestety przy tej konfiguracji bez dodatkowych modułów rozszerzeń nie da rady sterować więcej niż jedną pompą Tunze 6xxx i wavebox. Jak napisał Przemek, przyda się dodatkowy moduł PLM-4L (4 kanały "L"), lub też jeśli potrzebujecie także pomiaru redox/zasolenie to korzystniej będzie dokupić rozszerzenie do profiluxa II EX, które to ma też dodatkowe 2 kanały "L" i nie zajmuje nam kilku slotów na karty rozszerzeń.

Bardzo fajny i długo oczekiwany moduł, gratuluję.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa taki sterownik, chociaż nie posiadam takiej lampy żyłbym mógł go podłączyć ale najbardziej podoba mi się opcja BURZA z PIORUNAMI, powinni sprzedawać w komplecie z dobrym subwooferem 1000W a wtedy efekt murowany hiht live audio-video 5.1:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kliku godzinach walki z kontrolerem, warto zaznaczyć jeszcze jedną, bardzo ważna informację. W Profilux Control, należy wejść do menu System, stamtąd wybrać z sekcji 1-10V - Program external devices,i w części LED Control zaznaczyć opcję Inverted i kliknąć Program. U mnie bez tego, przez godzinę zastanawiałem, się, dlaczego lampa świeci na 100%.

ghlledprofilux.jpg


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero - co to masz za wersję GHLowskiego softu ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na profiluxie który masz firmware ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po krótkich testach mogę powiedzieć - wow, to działa :)

Nie wiem, bo nie mam porównania do lamp z Masterem, ale podoba mi się możliwość praktycznie dowolnego zaprogramowania jakie ma być światełko. Bardzo fajną opcją z poziomu ProfiluxControl jest możliwość podglądu w trybie light test za pomocą suwaka, jak będzie wyglądało oświetlenie o danej godzinie - po prostu suwaczkiem przesuwamy po osi czasu i zmienia się nam światełko :)

Mam pytanie - jaka jest temperatura barwowa, przy ustawieniach kanałów niebieskiego i białego dla różnych wartości obu kanałów? Czy gdzieś można znaleźć tabelę? Z tego co czytałem, charakterystyka diod (temperatury barwowej) zmienia się w zależności od prądu płynącego przez nią, więc zakładam, że dla 20% białych i 20% niebieskich, wypadkowa będzie inna niż dla 80% białych i 80% niebieskich. Na przykład że 10% białego i 45% niebieskiego odpowiada temp. 15000?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy są duże skoki przy wygaszaniu lamp (przy samym końcu, tj. 10 - 0%)?


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#334439 premiero :

Po krótkich testach mogę powiedzieć - wow, to działa :)

Nie wiem, bo nie mam porównania do lamp z Masterem, ale podoba mi się możliwość praktycznie dowolnego zaprogramowania jakie ma być światełko. Bardzo fajną opcją z poziomu ProfiluxControl jest możliwość podglądu w trybie light test za pomocą suwaka, jak będzie wyglądało oświetlenie o danej godzinie - po prostu suwaczkiem przesuwamy po osi czasu i zmienia się nam światełko :)

Mam pytanie - jaka jest temperatura barwowa, przy ustawieniach kanałów niebieskiego i białego dla różnych wartości obu kanałów? Czy gdzieś można znaleźć tabelę? Z tego co czytałem, charakterystyka diod (temperatury barwowej) zmienia się w zależności od prądu płynącego przez nią, więc zakładam, że dla 20% białych i 20% niebieskich, wypadkowa będzie inna niż dla 80% białych i 80% niebieskich. Na przykład że 10% białego i 45% niebieskiego odpowiada temp. 15000?

Aby dokładnie to stwierdzić musiałbyś odszkukać charakterystyki CT dla poszczególnych prądów zasilania. Nasz program tego nie uwzględnia - i w zasadzie można powiedzieć, ze aplikacja w Masterach(podobnie jak w innych lampach gdzie podawana jest wartość CT) - działa "w przybliżeniu" - i do informacji o wypadkowej temperaturze barwowej trzeba podchodzić z pewnym dystansem.

Np. trzy diody białe XP i jedna royal blue daje temperaturę barwową (wg Cree) ok. 14.000K - więc w naszych lampach gdzie stosunek wynosi 1:1 - Ct jest zapewne nieco wyższe nież deklarowane 18.000K - choć dla oka ludzkiego wypadkowe światło jest cieplejsze niż np. z żarnika HQI 20.000K.(ale to tylko dla tego że oko ludzkie jest "ułomne" - rozpoznaje tylko trzy podstawowe barwy - a światło LED jest światłem monochromatycznym - więc ten wykres nie jest tak pełny jak w przypadku HQI)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#334452 DiTus :

czy są duże skoki przy wygaszaniu lamp (przy samym końcu, tj. 10 - 0%)?

Jak dla mnie nie ma żadnych skoków, płynne przejścia, co najwyżej ostanie przejście w zakresie 1-0%, gdzie pewnie dioda musi być zasilana jakimś określonym prądem, żeby w ogóle świeciła. Był wczoraj jakiś problem, gdy załączał się moonlight, a kanał niebieski jeszcze na 4% ustawiony był, to mi diody jakoś dziwnie mrugały - sekunda mrugania, sekunda spokoju i tak przez około minutę. Będę musiał dzisiaj uważniej to obserwować. Jest jeszcze jedna irytująca rzecz, mianowicie gdy oświetlenie spada do około 4% niebieskich (białe wyłączone), z lampy zaczynają wydobywać się dźwięki, jakby takie piszczenie. I to piszczenie też co jakiś czas pojawia się i znika. Jak diody całkowicie gasną, piszczenie gaśnie razem z nimi :con


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy "normalnego" mastera też można podłączyć do LedControll4 Passive i sterować z Profiluxa?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338301 premiero :

Czy "normalnego" mastera też można podłączyć do LedControll4 Passive i sterować z Profiluxa?

Nie, nie można.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można wypiąć komputera (nie wiem jak to wygląda w środku, nie rozbierałem lampy :) )?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338303 premiero :

Nie można wypiąć komputera (nie wiem jak to wygląda w środku, nie rozbierałem lampy :) )?

Aaa przerobić pewnie można :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.