Skocz do zawartości
dziuso27

Jakie SPS-y dla nowicjusza?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.mam pytanie jak w temacie.chcialbym sobie jakies ladne sps-y sprawic do mojego nano,wiec chcialem zasiegnac troche informacji co moge wlozyc do baniaczka co latwo wybaczy ewentualne niedoskonalosci wody.mialem juz raz pieknego sps-a (rozowego,oraz zielonego)piekne kolory ale po ok 3 tyg. wszystkie polipy poznikaly i szkielet zostal goly.wlasnie o takie kolorowe mi chodzi bo pasuja do nano.dzieki za podpowiedzi.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw napisz jakie sa parametry wody, cyrkulacja i światlo, potem przejdziemy do propozycji...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry:

NH4/NH3-0mg/l

No2-0,5 mg/l

No3-50 mg/l (taka wartosc mam juz od ok 4 miesiecy)dzis zmalala bo przez moj blad polowa wody z akwa mi wyleciala...

Po4-0 mg/l

pH-8

kH-7*dKH

Jesli chodzi o oswietlenie to bilo-niebieska swietlowka 25W (jak to w zestawie SERY)baniak 60 L.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo NO3 i co najmniej 2x za mało światła. Dla miękkich w sam raz ale nie dla SPS-ów.

Podaj jeszcze Ca i Mg. Ale na razie "czarno" te SPS-y widzę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testow Ca i Mg nigdy nie robilem(nawet takich nie mam)co do oswietlenia to ciekawe czy znalazlaby sie taka swietlowka wiekszej mocy pasujaca do obudowy sery....musze poszukac.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o sps-ach.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i zabierz sie za czytanie dzialu dla nowicjuszy:reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pachnie prowokacja :clowning

usmierciles dwa korale i nie wyciagajc wnioskow chcesz usmiercic nastepne? Parametry nie nadaja sie dla LPSow (np NO2) a o SPSach nie wspomne


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329067 Tester :

pachnie prowokacja :clowning

usmierciles dwa korale i nie wyciagajc wnioskow chcesz usmiercic nastepne? Parametry nie nadaja sie dla LPSow (np NO2) a o SPSach nie wspomne

Mocne slowa....widze ze tu sami profesjonalisci sa...nikt z was nigdy bledu nie popelnil?nikomu nic w akwa nie padlo na poczatku?nie uwieze...solniczke mam co prawda nie dlugo,ale akwarystyka zajmuje sie nie od dzis i wiem ze czasem teoria nijak ma sie do praktyki,dlatego chcialem sie zdac na wasze doswiadczenie a nie na ksiazkowe standardy...bo przeciez sa korale mniej i bardziej tolerancyjne.i dla wyjasnienia:1 nie usmiercilem korali specjalnie,2 nie zamierzalem pakowac innych do baniaka bez zasiegniecia informacji,dlatego napisalem ten topic.

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy No3 50 SPSów nie dawaj.. dziwne dla mnie jest to że przy takim no3 masz 0 po4, czym mierzysz jedno i drugie?

jak zejdziesz z no3 i dołożysz światła to masz szanse na montipory np.

co do światła możesz pomyśleć o LEDach, zamiast tego co masz jakiś mały panel może by wszedł, albo jakieś DIY.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329088 Sienki :

Przy No3 50 SPSów nie dawaj.. dziwne dla mnie jest to że przy takim no3 masz 0 po4, czym mierzysz jedno i drugie?

jak zejdziesz z no3 i dołożysz światła to masz szanse na montipory np.

co do światła możesz pomyśleć o LEDach, zamiast tego co masz jakiś mały panel może by wszedł, albo jakieś DIY.

wszystkie testy robie zestawem SERY ale kiedys porownywalem z testami JBL i tak samo wychodzilo.no oswietlenie to fakt-cieniutkie mam.moglbym led-y wpakowac-napewno by weszly.jakie konkretnie te ledy powinny byc?


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ledach to specjaliści niech się wypowiedzą:clowning chociaż ja używam chińszczyzny którą dopalam T5 i wszystko pięknie rośnie..

Sera i JBL nie mają dobrej opinii.. no3 saliferta polecam, a samo no3 w baniaku zbijaj powoli.

po4 może ktoś by Ci zmierzył Hanką, jakiś sklep z morszczyzną? Zresztą całość parametrów powinni Ci zbadać, będziesz miał wtedy obraz dokładny, czasem warto wiedzieć co się dzieje w baniaku. Do trzymania SPSów poza światłem, niskimi no3 i po4 ważne są też takie parametry jak Mg, Ca i Kh.

W słodkim jak miałeś rośliny podawałeś Fe, K, N pod różnymi postaciami, a do tego CO2, tu jest trochę inaczej, trzeba całkowicie zmienić podejście, zarówno do filtracji jak i parametrów.

W 60l ciężko będzie utrzymać stabilne parametry.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziuso, spokojnie.

Jak napisales, rzeczywiscie bywaja korale mniej i bardziej tolerancyjne. Do tych mniej tolerancyjnych naleza sps-y. Widocznie nie stworzyles jeszcze takich warunkow, zeby mogly u Ciebie przezyc. Poza oswietleniem, ktore jest 3-4 x za slabe sa jeszcze inne uwarunkowania. Rzecz jasna, ze musisz najpierw doprowadzic Mg i Ca do wymaganych wysokosci. Twoje NO3 jest nieco za wysokie a w PO4 "0" po prostu nie wierze.

To NO2 to tez albo blad testu albo dowod, ze brakuje bakterii nitryfikacyjnych. W kazdym razie taki wynik jest niedopuszczalny. Poczytaj troche forum. Tu znajdziesz wskazowki, jak rozkrecic takie nowe akwarium.

Do tego dochodzi biologiczne "zabrudzenie" wody przez korale miekkie (tego sie nie da zmierzyc). Trzebaby je troche zredukowac lub sie ich calkiem pozbyc, wode przefiltrowac przez wegiel i dopiero wtedy wystartowac z sps-ami.

Widac, ze podmianami nie mozesz utrzymac niskiego NO3. Masz tam jakis odpieniacz ?

Moglbys tez wypelnic stopke, zeby te informacje byly dostepne (swiatlo, odpieniacz, cyrkulacja itd)? Nie trzeba bedzie wiecznie o nie pytac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na pierwsze spsy zdecydowałem się po 2 latach przy 60l będzie konieczny balling bo pierwiastki bardzo szybko ci uciekną,dolewka przy tym baniaku co najmniej automatyczna,światła 3 razy więcej i cyrkulacja.

Generalnie spełniając w/w wymogi dałbym se spokój w tak małym baniaku bo to będzie walka o przetrwanie.

Budowanie 60l baniaka pod spsy jest nieadekwatne dla przeciętnego polaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadzac po opiniach dam sobie spokoj z sps-ami.to ze moja 60-ka nie jest przeznaczona do takich korali to wiedzialem,ciekaw bylem tylko czy sa jakies wyjatki ,ktore sie nadaja ale to koniecznosc.dzieki wszystkim za rady i opinie.za jakis czas planuje zalozyc cos wiekszego-wtedy bede myslal o sps-ach.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziuso27: to nie kwestia wielkosci akwa tylko warunkow jakie sie potrafi zapewnic koralom, zobacz ze na forum jest suzo podobnej wielkosci akwariow z sps-ami.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329174 MateuszD :

dziuso27: to nie kwestia wielkosci akwa tylko warunkow jakie sie potrafi zapewnic koralom, zobacz ze na forum jest suzo podobnej wielkosci akwariow z sps-ami.

No wlasnie jesli chodzi o warunki np.oswietlenie-niestety lampy nie wymienie na mocniejsza bo nie pasuje w obudowe.musialbym nowe oswietlenie organizowac a to sie w tak malym zbiorniku poprostu nie oplaca.lepiej ta kase w wieksze akwa zainwestowac.podobnie ma sie sprawa np.z odpieniaczem,mam ale maly i nie da sobie rady jak duzy.moglbym wymienic ale to tez bez sensu dla 60-ki takie inwestycje robic.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o niefoto


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo coś prostszego na początek - np. zoanthusy - piękne kolory, dużo mniejsze wymagania (nie zawsze!) dot. światła i parametrów wody,

o sinulariach, lobopythonach itd. itp. nie wspominając :clowning

jak długo stoi to akwarium ? minęła już faza dojrzewania ? ( NO3 twierdzi że nie :D )


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma ok 7-mcy.to no3 to sam juz nie wiem co jest grane tak do konca.wczoraj robilem zwykla podmianke 10%,tylko ze sasiad mnie zagadal i polowa wody mi z akwarium podczas spuszczania wyleciala,wiec musialem az polowe dolac...po dolewce zrobilem test i no3 dalej takie samo jak i przed...nie rozumiem,moze ten moj test do bani jest.nie wiem czy to ma jakis zwiazek...jakies 2 miesiace temu kupilem niebieska gabke.przszla dhl-em,niby heat-pack byl w srodku ale sloik byl lodowaty.pomyslalem ze pewnie nic z tego ale wsadzilem ja do akwa.nastepnego dnia z gabki zostal tylko szkielet a woda byla metna.usunalem ten szkielet i podmienilem polowe wody odrazu.w sumie od tamtej pory zaczely mi sie problemy z wartosciami.ale sadzac po koralach jakie mam zbytnio im to nie przeszkadza...jesli chodzi o dojrzewanie to po okolo 3 m-cach od zalania wszystko bylo na 0,nastepnie powoli dodawalem koraliki i badalem wode bylo na 0 .dalem rybki i tez bylo ok.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badałeś może wodę do podmian na obecność no3? może osmoza już nie działa i coś siedzi w kranie?

bo nie możliwe jest że 50% wody ma no3 50, i 50% czystej po wymieszaniu daje nadal no3 50.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

badalem wode przed dolaniem-wszystko na 0.osmozy nie uzywam.mamy taka wode ze nie trzeba.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to raczej niemozliwe ze jak wymienisz polowe wody na taka o zawartosci 0 NO3 i azotany w calym akwa pozostana bez zmian - no chyba ze przy okazji wymiary cos padlo.

Podaj moze jeszcze jakimi testami mierzysz te parametry.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329199 MateuszD :

to raczej niemozliwe ze jak wymienisz polowe wody na taka o zawartosci 0 NO3 i azotany w calym akwa pozostana bez zmian - no chyba ze przy okazji wymiary cos padlo.

Podaj moze jeszcze jakimi testami mierzysz te parametry.

Było, sera.. już pisałem że mało wiarygodne.. Może przeterminowane?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.