Skocz do zawartości
Wieczny

Projekt 200L Solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

A więc tak od dawna myślałem od założeniu solniczki ale nigdy nie moglem się zebrać i myślałem ze nie podołam z utrzymaniem i startem zbiornika, ale wszystko powoli idzie :clowning i zgodnie z planem już zaczynam zbierać kasę na sprzęt a więc do rzeczy opiszę tu swój projekt liczę że jeśli będą jakieś zastrzeżenia lub coś w tym stylu pomożecie mi skorygować :( W mojej rafce zamierzam trzymać korale miękkie i ewentualnie z 2-3 LPS-y ale koncentruję się na miękkasach.

Szafka pod akwarium o wymiarach 120x60x71h wykonana z płyty wiórowej 3cm grubość blatu, obecnie stoi na tej szafce akwarium 300L.Szafkę mam zamiar podzielić na 2 części, 1 cześć 80x60x71h i tu będzie sump,odpieniacz itp. dodatkowo będą w szafce zamontowane 2-3 wiatraczki chłodzenie/wilgoć, w 2 części 40x60x71h będą zrobione gniazdka na podłączenie do prądu.

Akwarium 200L 100x50x40h z kominem 3 dziury.(redukcja,spływ,powrót)

Sump 50-60L podzielony na 2 komory.

Oświetlenie mam zamiar zrobić 4x 39W T5 (2x niebieska 1x różowa 1x biała) pokrywę będę robił własną.

Pompa Obiegowa to prawdopodobnie będzie Aqua Medic OR 2500

Pompy Cyrkulacyjne 2x JVP 102

Odpieniacz APH Delteca 525

Grzałka 200W lub 2x 100W

Niveaumat

Hydraulikę kupie najprawdopodobniej w LM bo tańsza a spełnia te same funkcję.

Żywa skała będzie 20-25%

Żywy piasek jako dekoracja z 3cm grubości

Jednak mam problem bo czytam dużo że wielkość sumpa zależy od pompy obiegowej i wielkości komina i moje pytanko gdzie mógłbym sobie wyliczyć jaka pojemność sumpa mi wystarczy.

Tak sobie wyobrażam akwarium+sump:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ac7013b98ef42b7c.html


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkosc sumpa zalezy glownie od tego co chcesz tam trzymac, no i miejsca, jesli masz miejsce na 80cm sump to tylko sie cieszyc, choc mysle ze i o 1/3 mniejszy by wystarczyl - musi sie tam zmiescic odpieniacz, grzalka, ewentualnie troche miejsca n przyszle filtry na absorbery - to takie minimum.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz uproscic sprawe sumpa i dac tylko jedna przegrode zeby utrzymac staly poziom wody dla odpieniacza.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra tylko właśnie zastanawiam się czy lepiej mieć szerszy czy głębszy sump bo 60L powinno wystarczyć tak myślę.

A to znaczy jak jedna przegrodę chodzi ci aby tylko jedna szyba wklejona była na środku????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najprostszej wersji jest to jedna komora na odpieniacz z szyba wklejona od dolu. Wysokosc szyby powiedzmy 4/5 wysokosci sumpa. W komorze stoi odpieniek a woda z akwa wplywa wlasnie do tej komory. Wtedy nadmiar wody w komorze przelewa sie przez szybe do drugiej komory skad wraca na gore. Wysokosc slupa wody w komorze z odpieniaczem jest stala, dzieki czemu nie masz problemow z szalejaca piana. Wtedy masz jedna mniejsza komore na odpieniacz i druga wieksza na przyklad na skale. Oczywiscie to tylko opis pogladowy. Proste ekonomiczne rozwiazanie, ale tak jak napisal Mateusz - wszystko zalezy od tego co chcesz tam trzymac.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm nie bardzo kminie ale dobry pomysł zapewne chodzi ci oto by na środku sumpa była szyba np 30cm a 10cm zostaje czyli coś takiego chyba jak myślę.

Nie ja tylko sumpa daje na dodatkowy obieg i na schowanie sprzętu.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plizzz tylko nie kaz mi rysowac :clowning)) Wyobraz sobie swoj rysunek z tylko jedna szyba - pierwsza po prawej od odpieniacza. Oczywiscie komora dopasowana do rozmiarow odpieniacza.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie myślałem ale chciałem być pewny :clowning

Zastanawia mnie czy lepiej np. co do oświetlenia nie wiem czy pierw np. robić by się zapalała różowa a następnie biała świetlówka bo niebieskie to 2 będą świeciły razem, i zastanawia mnie jak to zrobić właśnie.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

chyba lepiej by było jak by 2 niebieskie najpierw zaświeciły.

chociaż ja bym dołożyła jeszcze 2 świetlówki, bynajmniej tak planuje w swoim 200l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ty masz Miękkie bo ja tylko takie chcę mieć :clowning no kiedyś tam dorzucę z jakieś 2-3 LPS-y ale obsadę mam już zaplanowaną więc według mnie 4x39w T5 spokojnie wystarczy :( tylko jak z podłączeniem właśnie.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz gdzies pisalem o tym ale powtorze. Na miekkie wystarczy 2x39w. Jesli jak mowisz, zrobisz sam pokrywe to oczywiscie rob na 4x39w przy czym skorzystasz z tego dopiero przy SPSach. Przemysl rowniez lampy Hagen-Glo. Bardzo zgrabne lampy na dwie swetlowki. Najpierw mozesz kupic jedna... Zanim powiesz "nie", to pomysl 12h x 78w x 365 dni=342 kWh -tylko za zbedne swiatlo

ps

zobacz u mnie w stopce


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widziałem, ja chciałem zrobić tak żeby świetlówka 1 była na przodzie a reszta na środku bo widziałem że niektórzy tak maja, dobrym to było by rozwiązaniem czy raczej nie bardzo przy miękkich.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rob jak chcesz, ale pytasz wiec odpowiadam. Do 200L na miekasy wystarczy 2x39w. Ja niektore zoa i tak musialem schowac w cien zeby wygladaly ladniej. Nawet jesli zrobisz sam lampe na 4 swietlowki to na razie mozesz uzywac tylko dwie. Poza tym w dojrzewajcym zbiorniku i tak nie praktykuje sie silnego swiatla


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.