Skocz do zawartości
Jacek_s

[27l] Kostka dla NP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przygotowuję się do założenia kostki 30x30x30 dla korali niefoto które muszę zabrać ze zbiornika ogólnego.

Są to dwie gorgonie i żółta tuba a z czasem będę dokładał inne.

W związku z tym, zwracam się z prośbą o porady jak to zrobić bezboleśnie.

Myślałem o przełożeniu kawałka skały z ogólnego zbiornika i zalać wodą z tegoż samego akwarium.

Czy w takim przypadku uniknę dojrzewania i będę mógł od razu przełożyć korale?

Świeża skała wiąże się z cyklem dojrzewania, które jakiś czas potrwa.

Jak rozwiązać kwestie filtracji i napowietrzania.

Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w taki sposób zakładałem swoje i nie miałem żadnych przygód z dojrzewaniem. Więc myślę, że i u Ciebie nie powinno być problemu. Aczkolwiek nigdy nie wiadomo.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiej kostki i korali niefoto będę potrzebował odpieniacz? Jak wygląda sprawa z napowietrzaniem jeśli nie zastosuje odpieniacza?

pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez napowietrzania Ph, Kh poleca Ci na leb na szyje, a woda od nadmiaru pokarmu zacznie sie psuc. W taak malym akwarium bez filttra mechanicznego, odpieniacza czy refugium bedzie bardzo ciezku trzymac stabilne warunki ktorch wymagaja korale. Jaka jest twoja strategia na walke kosmicznymi poziomami NO3 i PO4 ? Glony i gluty w moment porosna galazki. Ja wlasnie przeprowadzilem niefoto do czterdziestki i ucze sie akwarystyki na nowo:googleye


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na duże no3 jest prosta DSB plus częste systematyczne podmiany z dużego zbiornika,

niestety nie obejdzie się bez odpieniacza, jak wymotasz sobie taki jak TOMKO w zupełności wystarczy.

parametry nigdy nie będą stabilne, u mnie przy myciu okien w pokoju i wywietrzeniu pokoju , PH skoczyło o 1 st.n i wszystkie zoa sie pozamykały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja kiedys utrzymalem przez kilka miesieczy w 27 litrach tube i dwie gorgonie, wiec da rade :waving

raczej bym szedł w tubastree - one bardzo dobrze znosza duże podmiany wody, w przeciwieństwie do gorgoni.

moja wizja - którą już powtarzam któryś tam set raz - czarny piasek + same tuby + pomiana 33% co tydzień + filtr kaskadowy z watą wymieniana co 1-max3 dni by wybierał pokarm z wody + oświetlenie punktowe typu aqua sun spot + purigen i chemipure... generalnie taki zbiornik już jest założony, ale właściciel jeszcze nie wrzucił fotek, a bedzie wyglądał bardzo zacnie.

bez odpieniacza dasz rade, ale bedziesz musiał być bardzo systematyczny.

...

Grzegorz pewnie ma racje z parametrami wody, ja ich nigdy nie mierzyłem więc nie wiem jakie mam :waving

Ale kaskada zawsze jakoś napowietrzy wode + np koralia nano 900 skierowana na lustro wody.

Bez odpieniacza podstawą jest szybkie odfiltrowanie pokarmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskade mam na stanie więc tu nie będzie problemu. Docelowo będę chciał wsadzić odpieniacz, tylko pytanie jaki? Może jakieś sugestie w temacie wyboru odpieniacza?

Światło zrobię z kilku diod w obudowie od solar boy duo.

Czarny piasek to taki zwykły z akwarystycznego?

Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli wspominamy o czrnym piasku to swoja czarna zalete posiada przez pierwsze tygodnie. Potem widac kazda jedna drobinke ze skalki, odpadajace glony wapienne, rurowki zeskrobane z szyb, muszle, kawalki wylinek, skorupki i brazowy detytrus. Z reszta kto mial czrne meble wie o co chodzi.

Tahitian Monn reaguje na czyscik magnetyczny i mozna sobie niezle porysowac szybki. Wyglada pieknie ale dbanie o jego czarnosc zwlaszcza w duzym akwarium to syzyfowa praca.

Ja w krotce odpalam zbiornik niefoto oparty na samej biologii z minimum urzadzen technicznych. (grzalka, swiatlo, cyrkulacja) i wierze ze bedzie hulac ta moja hybryda


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad doklejeniem panela i włożenie odpieniacza. Co do piasku to jeszcze się zastanowie.

Cyrkulacja do 27 litrów i korali niefoto powinna być chyba niwielka. Czy mam racje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia nano 900L/h starczy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad doklejeniem panela i włożenie odpieniacza. Co do piasku to jeszcze się zastanowie.

Cyrkulacja do 27 litrów i korali niefoto powinna być chyba niwielka. Czy mam racje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały bajer polega na tym, że mam kostkę po słodkim 30x30x30. Doklejenie panela z tyłu nie robi problemu a rozwiązałoby problem gratów.

Tak własnie zrobię.

Koralia Nano 900 wystarczy? Mam taką na stanie więc kolejne koszty odejdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na zbiorniczek nano Aquamedic Yasha, oni to fajnie rozwiazali z panelem wlasnie i w nim odpieniacz i pompa cyrkulacjna, ja bym sie wzorowal na nim i dokleil panel i zakupil pompe AM z regulacja wydajnosci i taki odpieniacz jaki jest w zestawie Yasha.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie naprawdę ciekawe. Zastanawiam się jak jest rozwiązany zrzut wody do panela?

Odpieniacz trochę drogi jak na taki zbiornik a cyrkulacje zrobię z koralia Nano 900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz dużą solankę, a do tego marzy Ci sie małe NP to kaskada wystarczy. Jesli jest inaczej to dobrze miec odpieniacz. Gorgonie z jakimi miałem/mam do czynienia lubią prąd wody, być nim "obmywane", dzięki czemu wystawiają polipy, nie zalega na ich delikatnych ciałkach syfek. Jesli marzą Ci sie gorgonie to zadaj sobie pierwsze pytanie czy jestes cierpliwym czlowiekiem i ile chcesz poświęcać swojego czasu dla nich. Na początek polecam np Tubastrea coccinea są bardzo proste w porównaniu z innymi NP w utrzymaniu, łatwe do wykarmienia mrożonkami. Sam karmie je co 2 dni - z doświadczenia widzę, że codzienne karmienie ich owocuje nieraz zwracaniem jedzenia. Jeśli tubki Cie nie zniechęcą to możesz myśleć o kolejnym wyzwaniu. Ważne żeby robić to stopniowo by się nie zniechęcić. Takie jest moje zdanie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luft dzięki za Dobre Rady.

Akwarystyką bawie się już kilka lat. Akwarystyka Naturalna T. Amano jest dobrą szkołą cierpliwości.

Mam dwie Gorgonie i tubke które żyją sobie w moim ogólnym zbiorniku.

Daje sobie z nimi nieźle rady ale cierpią na tym pozostali mieszkańcy a najbardziej aiptasia:)

Blueberry otwarte polipy prawie przez cały dzień. Podobnie Gorgonia biała. Tuba otwiera się kiedy karmie Gorgonie wtedy podaje grube kęsy zarcia dla ryb.

Cierpliwości i zapału mi nie brakuje. Gorzej z kasą której wszystkim brakuje bez względu na to ile zarabia. Zawsze żona powie że są ważniejsze rzeczy:)

(Chociaż ostatnio zaproponowała, żeby kostkę niefoto postawić w sypialni:-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to trzymam kciuki zeby sie blueberry nie obraziła na Ciebie za przeprowadzke do malej kosteczki. Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.