Skocz do zawartości
bleq

Kiełże- plaga !! prosze o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moja kostka zalana jakies tydzien temu.

Woda z dzialajacego akwa, od razu zywa skala i podloże.

od razu zawazylem kilka kiełży ktore przywędrowaly wraz ze skala...

Z tego co polecil mi inny forumowicz , ponoc nie sa szkodliwe - nie usuwac

ale po tygodniu jest ich cala masa... mysle ze juz dziesiątki.

zarowno takich malutenkich ( ok 2-3 mm) jak i okolo 5-6 mm .....

Dodam ze w akwa nie ma jeszcze innego życia. jutro planuje zakupic 2 krabiki i slimaki ...

CO robic??

z gory dziekuje i pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalka, ja miałem tak samo twój problem to nie problem, ciesz się życiem w postaci kiełży a jak przyjdzie czas na wprowadzenie innych mieszkańców akwa, będzie uczta i zmniejszy się ich liczba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym chciał mieć ich mase ale ...Nie masz czym się martwić tylko kiełżami ??? To pożyteczne stworki,z czasem ryby część z nich wyjedzą.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff.

Ulzylo mi :waving

dziekuje i pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, zacznij używać odpieniacza na Venturi, to będziesz miał kiełży na kilogramy:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele:), jest kolosalna różnica w ilości drobnego zycia pomiedzy używaniem odpieniacza na igle, a na dyszy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb'owi bardziej chodzi o to, ze mesh lub igla "wykancza" kielze :waving

a venturi nie...

heh, byles szybszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie bezpośrednio kielze, ale ich pożywienie- plankton.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331767 seb :

Wiele:), jest kolosalna różnica w ilości drobnego zycia pomiedzy używaniem odpieniacza na igle, a na dyszy.

Pozdrawiam

seb

Jeśli masz jakiś ciekawy i rzeczowy artykuł na ten tematy poczytałabym sobie. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, że igiełki w wirniku mogą pozabijać tyle życia, cennego dla wieloszczętów, korali czy kiełży, a dysza nie.

pozdrawiam

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykułów i opracowań na ten temat jest naprawde masa, wystarczy poszperać, jednak najlepszym źródłem informacji jest własny baniak :waving nie offtopujmy już, i ja i inni pisaliśmy już o tym wiele razy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie nie zgodze z ze igla wykancza kielze bo mam igle i mam kielzy na kilogramy:tongues

"Moje" Kielze boja sie swiatla, uwielbiaja skalne zakamarki, kryjowki i mimo ze szybko plywaja boja otwaryej toni, krewetek, no i sa przysmakiem dla wielu ryb. Na pocztaku kazdego nowego akwarium jest wylew tych niedocenianych robotnikow, bo nic im nie zagraza. Potem z chwila wpuszczenia pierwszych ryb, wscibskich krewetek, populacja spada. Jaja nie sa uwalniane do wody tylko dojrzewaja w komorze legowej wiec odpieniacz tylko czasami je wciagnie.

Odzywiają się rozłozonymi szczakami glonow wraz z mikroorganizmami z ich powierzchni (grzyby i bakterie), detrytusem (seba Ty masz swietne warunki) pochodzenia zwierzecego; są agresywne nawet w stosunku do siebie a szcegolnie osobników bezpośrednio po wylince, zzerają też swoje potomstwo i osobniki dorosle.

Czasami leze na na podlodze z latarka i nanoskopem s nosem w sumpie i podpatruje moje alieny bo doslownie tak mi je przypominaja. Moja tylko pyta czy ma juz po ksiedza dzwonic, czy tylko klade sie spac bo jak tak to mi koc przyniesie:clowning


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to mnie uspokoiłeś. na dniach przychodzi mi odpienek z igłą i wystraszyłem sie, ze populacja kiełży spadnie. Z drugiej strony moj mandaryn to prawdziwy sumo, ale ciesze sie ze ma co jesc!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety populacja kilezy zostala mooocno przetrzebiona kiedy walczylem z ospa. Od tamtej pory - a bedzie juz z 5 miesiecy niestety nie odrodzily sie do pierwotnej liczebnosci. Natomiast zastanawiam sie nad zwalczaniem tych malych rozgwiazd. Podczas liczenia trace rachube przy dwustu. Podobno jakas kreweta to wcina...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331803 Tester :

U mnie niestety populacja kilezy zostala mooocno przetrzebiona kiedy walczylem z ospa. Od tamtej pory - a bedzie juz z 5 miesiecy niestety nie odrodzily sie do pierwotnej liczebnosci. Natomiast zastanawiam sie nad zwalczaniem tych malych rozgwiazd. Podczas liczenia trace rachube przy dwustu. Podobno jakas kreweta to wcina...

Hymenocera picta, ale po pierwsze innych rozgwiaz w akwarium też nie będziesz miał, a po drugie to są specjaliści pokarmowi, więc jak zabraknie rozgwiazd, to pozostaje albo oddanie albo dokarmianie rozgwiazdami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli Venturi, nie Becketta, zresztą Beckett to nic innego jak kilkuotworowa Venturi. Poszukaj pod hasłem "Mezzei Venturi":waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież dysza Becketta to nic innego jak trochą inna forma dyszy Venturiego - zasada działania taka sama

/edit/ Seb był szybszy :waving


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331866 seb :

Miałem na myśli Venturi, nie Becketta, zresztą Beckett to nic innego jak kilkuotworowa Venturi. Poszukaj pod hasłem "Mezzei Venturi":waving

Pozdrawiam

seb

O i widzisz dwa słowa i już wiem ;-)

Myślałem, że się "machnąłeś". Bo przecież pompy z igłą zasysają powietrze przez zwężki Venturiego.

Trochę myli to że i te małe i te, o których Ty piszesz nazywane są tak samo.

Znalazłem Twoje posty na temat tej zwężki.

Czy nie będzie głupim pytaniem, jak zapytam czy do wykorzystania tej dyszy potrzebna jest jakaś bardziej wydajna pompa niż np AB2000/1 (bo takiej używam w tej chwili do igły)? Oraz, czy wymaga to jakichś innych modyfikacji w odpieńku?

Jeżeli za bardzo zchodzimy z tematu kiełży można założyć osobny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysza Becketta (jak pewnie i Venturi) działa sprawniej z pompą o dużym ciśnieniu - to ważniejsze niż sama wydajność pompy.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.