Skocz do zawartości
Iceberg

KH stare i nowe trendy

Rekomendowane odpowiedzi

...Witam,zastanawiam sie jakie jest optymalne KH w zbiorniku morskim...Ostatnie tredy to 6,5 do 7em...kiedys zalecalo sie znacznie wyzsze...U mnie jest kolo 9ciu,choc Kh jest czyms co szybko spada,jezeli nie lejemy Ballinga (pisze Ballinga bo dla mnie trzymanie wyskiego KH poprzez sypania karbonatow i bikarbonatow nie ma sensu,wczesniej czy pozniej parametry pojda gdzie chca...Wiem ze wysokie KH jak i PH jest czyms ,czego nie lubia zielone glony...glonow od dawna juz nie mam i ten problem przestal mnie (odpukac) dotyczyc...Czy Waszym zdaniem jest sens utrzymywania wysokiego KH czy te powinnismy posluchac matki natury i miescic sie w tym 6,5-7...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie kh leko ponad 8-8,3


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys miałem ok. 9-10, było ok ale bez szaleństw. Później wszystko zaczęło szybko rosnąć, mierzę kH a tu zonk: 4 :mooning Zostawiłem takie i jest ok.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ma kh 8-mowia ze za niskie...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od przejścia na reaktor mam Kh między 8-10. Jak używałem Ballinga było niższe ale tak czy tak uważam że jest dobrze, przynajmniej w moim zbiorniku.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kh utrzymuje się od około dwóch miesięcy na poziomie 8,0. Nic nie dozuję, choć korali mało po "problemie". Sól to Preiss, co 10 dni około 10 % podmianki. Może zbiornik się ustabilizował, choć wiem, że jak spsy pójdą to i parametry "polecą" i zacznę dozować ballinga. Na razie jest oki.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie staram się trzymać w granicach 9


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie celuje z dozowaniem zeby sie utrzymywalo w okolicach 8


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Czyli ku mojemu zdziwieniu sa duze rozbieznosci...Zielony Mintaj,powiedz,czy kiedy miales wysokie KH,rosly Ci glony...?...Bo ja zauwazylem ze przy niskim KH a co z tym idzie PH akwarium sie zieleni jak pasztetowa na wiosne...Czytajac ostatnie opracowania wedlug Red Sea,chcialbym sprobowac podwyzszyc KH do 12stu,przy czym Ca 440,i Mg 1310...juz wiem ze bede lal bardzo nierownego Ballinga,wlasciwie najwiecej KH,chyba ze reszta parametrow tez bedzie potrzebowala skorygowanie ze wzgledu na KH...Inmar,nie chce Cie straszyc ale u mnie Salifert zawyzal o ponad 3...czyli u mnie KH mierzone salifertem,ktory pokazuje 7,7,tak naprawde mialbym jakies 4,2...dlatego wywalilem te wszystkie saliferty...Lepiej wez od kogos rozne testy i sprawdz jeszcze raz...chyba ze moj test byl zupelnie walniety...nawet ta buteleczka z samplem pokazywala zupelne glupoty...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi właśnie buteleczka z testem potwierdziła wynik,ale czy to stan faktyczny to nie wiem.Właśnie kończy mi się salifiert,co kupić innego ?

Zielonemu rośnie przy Kh-4 bo w sumie zieleninę hoduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Inmar,nie bede Ci mowil co kupic,jest tyle roznych testow,robionych przez rozne firmy...Ja wybralem TM,mozesz kupic np. NO3 i NO2 w jednym,podobnie CA i Mg w jednym a robienie testu KH TM to sama przyjemnosc do tego krotka przyjemnosc...zrobisz test w 20sekund...Juz nie zmieniam testow...zostaje przy TM...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do testu Saliferta na KH, poniewaz mam dostep do laboratorium Sanepidu:playing...

podaje raczej 2-3 wyzej... (masz 8 jest 6 lub 5 - wieksza rozbieznosc jest przy "starym" tescie)

roztwor testowy to troche inna bajka...

oczywiscie to moje wyniki i obserwacje i moje szkielko, zeby nie bylo na mnie, jak ktos podbije do 13...:mooning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH ma być STAŁE... A czy bedzie 7 czy 9 i o ile zawyża/zaniża dany test to moim zdaniem sprawa drugoplanowa. Przynajmniej u siebie nie zauważylem spowolnienia czy przyspieszenia tempa wzrostu w zależności od KH.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb...

przy "twardych" trudno odczuc...

ale mintaj juz glonow nie odchowa, a i miekkasy szalu miec nie beda, ja zauwazylem, ze i LPS (zwlaszcza te z duza iloscia tkanki) przy mniejszym KH mocniej pompuja,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

KH ma być STAŁE... A czy bedzie 7 czy 9 i o ile zawyża/zaniża dany test to moim zdaniem sprawa drugoplanowa. Przynajmniej u siebie nie zauważylem spowolnienia czy przyspieszenia tempa wzrostu w zależności od KH.

Pozdrawiam

seb

i tego się trzymam,mam na poziomie 10 , i to co mam ładnie mi żyje i rośnie,najważniejsza stała wartość


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, czy to możliwe, że KH stoi w miejscu (9-9,3) bez dozowania niczego. Akwarium nowe, reszta parametrów OK.

Sól IO


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku miałem powyżej 10. Ma tendencję wzrostową i obecnie mam KH 12. Niczego nie dozuję oprócz ABC i wapna. Reszta parametrów w normie.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#333251 DiTus :

A tak przy okazji, czy to możliwe, że KH stoi w miejscu (9-9,3) bez dozowania niczego. Akwarium nowe, reszta parametrów OK.

Sól IO

To normalne, według tabeli poniżej twardość soli IO to 9,2 dKH

4886-sole.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Dziekuje za fajna rozmowe...Seb,zgadzam sie z Toba ze najwazniejsza jest stalosc parametrow...chodzi mnie bardziej o to ze na przyklad chce miec parametry takie i takie np. KH 14...wiadomo ze musze lac wtedy Ballinga co i tak robie...jezeli nic bym nie lal,przy samych podmianach KH podazy za matka natura i bedzie sie utrzymywac 7-8 dKH...Takze wiemy ze leje sie inne dawki Ca i Mg w zaleznosci od KH...Nie wiem Seb czy sobie przypominasz te opracowanie Red Sea,gdzie proponowana rozne KH przy roznych obsadach i przy stazu zbiornika...Mysle ze nie jest to przypadkowe i pewnie chodzi tu o to ze majac wysokie KH nie mamy zielonych glonow (dojrzewanie jest delikatne,moze niezauwazalne,nie wiem).Ja kiedys mialem wysokie KH,wpuscilem caulerpe i ta w pare godzin po prostu sie rozpuscila...mysle ze jakbym mial dKH 5-6 toby rosla,dlatego zapytalem Mintaja,czy glony (chodzilo mnie o wyzsze),rosly przy zawyzonym dKH...Red Sea zaleca dKH 7-8 w zbiornikach ustabilizowanych (starych)...pewnie dlatego ze w takich zbiornikach,problem alg nichcianych nieistnieje...Ja zauwazylem ze przy wyzszym KH woda inaczej pachnie,bardziej morsko a nie bajorowo...nie wiem,moze to sobie wmowilem...Bardzo zdiwil mnie Jaczal,ktoremu rosnie KH,choc logicznie nie lejac nic procz Ca,tendencje KHpowinny byc spadkowe i na odwrot...Rzeczywiscie moze glowa rozbolec od roznorodnosci...Na koniec jeszcze powiem ze o ile stale parametry sa najlepsze o tyle,jezeli mamy walniety test (czyt. Salifert),ktory pokazuje nam 12 z kurzem (moj przypadek),czyli naprawde mialem troche ponad 8em...jezeli chcialbym zejsc na z tego "12stu" na 8siem to tak naprawde zszedlbym na cos ponad 4ry...Dlatego uwazam ze bardzo wazny jest trafny wybor testow bo mozna sobie niezle narobic...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy w jakiej postaci jaczal leje wapno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#333116 Iceberg :

Zielony Mintaj,powiedz,czy kiedy miales wysokie KH,rosly Ci glony...?...Bo ja zauwazylem ze przy niskim KH a co z tym idzie PH akwarium sie zieleni jak pasztetowa na wiosne...

Masz rację- przy wyższym kH nawet caulerpy słabiej rosną, od czasu jak twardość spadła, glony ruszyły (i to niestety nie tylko te 'pożyteczne').


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko przy tak wysokim KH jak 10,11 trzeba nie zapominać żeby po4 nie abosorbować za mocno !


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#333550 Waldi :

tylko przy tak wysokim KH jak 10,11 trzeba nie zapominać żeby po4 nie abosorbować za mocno !

Ktoś właśnie niedawno pisał,że przy bardzo niskich fosforanach Kh nie może być większe niż 7,5.Dlaczego nie wiem,ale chętnie bym się dowiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.