Skocz do zawartości
madchicken

Moje 250l Opti + sump 70l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym przedstawić wam moje akwarium, które buduję skrupulatnie od dwóch miesięcy. Mimo ogromnej ilość pracy i pieniędzy, które już zostały włożone w to przedsięwzięcie, jestem na razie w lesie.

Do moich największych sukcesów mogę jak na razie zaliczyć zakup sumpa za 1zł na allegro :-).

DSC_6975.jpg

DSC_6969.jpg

DSC_6977.jpg

DSC_6983.jpg

DSC_6984.jpg

DSC_7126.jpg

DSC_7159.jpg

Teraz już wiem że komin jest nieszczelny po za tym zajmuje za dużo miejsca więc będę go przebudowywał.

DSC_7162.jpg

A tak wyglądało przed próbnym zalaniem.

DSC_7175.jpg

DSC_7188.jpg

DSC_7189.jpg

I oto zalane akwa po obcięciu wlewu gdyż za dużo się cofało.

DSC_7202.jpg

DSC_7203.jpg

DSC_7204.jpg

DSC_7207.jpg

Moje spostrzeżenia po próbnym zalaniu:

1) Chcę zmniejszyć komin do minimalnych rozmiarów.

2) Muszę przenieść pompy cyrkulacyjne na stronę komina i to jest problem bo nie mam tam miejsca na magnesy więc zamienię je chyba na przyssawki.

3) Spływ dudni jak startujący samolot, więc muszę coś z tym zrobić. Górę spróbuję wyciszyć poprzez wsadzenie tam skręconego węża aby nadać wodzie ruch obrotowy, a dół poprzez złagodzenie spadu i zastosowaniu trójnika jak to gdzieś tu czytałem.

Na razie czekam na resztę części będę informował o postępach.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1. - zależnie od gustu, ale faktycznie trochę miejsca zajmuje

ad 2. - pompy możesz przykleić do komina - magnes jest szczelnie zatopiony w tworzywie więc może być zanurzony w wodzie

ad 3. - podstawowe niedopatrzenie - na spływie nie masz zaworu do regulacji wysokości wody w kominie. A teraz jeszcze zauważyłem, że chyba nie masz w ogóle spływu tylko rewizję. Może źle widzę, ale jeśli tak jest to sam się prosisz o zalanie mieszkania.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zrezygnowałeś z rewizji. Ja mam mieszane uczucia czy ją robić czy nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mogę kupić taki zawór i jak to wygląda, co do rewizji to jej nie ma, jest tylko spływ. A cały układ już sprawdzałem i raczej nie ma możliwości zalania chyba żeby puścił śrubunek.

Nie mam rewizji ponoć przy tak małym zbiorniku nie jest ona konieczna.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałem by rewizja zależała od wielkości zbiornika.Rewizja jest potrzebna do dwóch rzeczy,jedna to jeśli zatka się spad to ona przyjmie nadmiar wody a druga sprawa to wespół z zaworem na spływie można łatwo wyregulować poziom wody aby było cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawierć jeszcze powrót już za kominem tak tuż pod powierzchnią wody bo inaczej w przypadku wyłączenia pompy obiegowej tak nisko umieszczony wylot może zassać Ci sporo wody do sumpa

A komin to chyba bym zrobił prostokątny. Taki jak masz moim zdaniem zabiera za dużo szerokości baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jeszcze że pionowe belki przekręciłeś do nóg drewnianego stelażu, a moim zdaniem powinny one opierać się na nogach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wiem o co chodzi z tym zaworem niedługo go zamontuje i zdam relacje.

Co do szafki to na pewno poprawiłoby to nośność ale ona i tak jet tak solidna, że nie ma problemu. Nie tylko była skręcana ale także klejona.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie calkiem zrozumiales problem z tym zaworem. Jesli nie masz rewizji to zapomnij o zaworze, bo zalejesz mieszkanie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Przy braku rewizji nie wolno w żaden sposób tłumić przepływu, bo nieszczęście gotowe. W zasadzie to nie wyobrażam sobie spokojnego snu bez rewizji w zbiorniku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram zdania kolegów w 100% sam teraz zaczynam zakładać 200L i na początku nie miało być rewizji ale odszedłem od tego pomysłu bo widziałem skutki dlatego lepiej zrób rewizję pamiętaj że chodzenie na skróty może ci się nie opłacić, jeśli masz miejsce w kominie to zrób jeszcze jeden otwór na rewizję albo powrót puść poza zbiornik tylko wtedy inaczej się reguluje bo różna średnica jest obu rur.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy brak rewizji często przez rurę wpływu wody od pompy obiegowej używa się węża o mniejszej średnicy pozostawiając luz na spadającą wodę - rurę przycinamy na równi lub kilka milimetrów od poziomu wody spiętrzonej na grzebieniu. U mnie to jest wycinek w boku rury w kształcie księżyca(adaptujemy wąż w rurze jako powrót wody a rurę jako rewizję). Sam miałem taki problem bo w kominie kupionego akwa były tylko 2 otwory ale średnica pozwoliła mi na takie kombinatorstwo - najważniejsze że działa.:mooning


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to tak mam w sumpie małą komorę niezależną około 10litrów w tej chwili wchodzi w nią spływ. Obrócę sumpa o 180 stopni i w tej komorze zatopię pompę jeżeli zatka się spływ to ta komora się opróżni i pompa będzie pracować na sucho co wy na to?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A my na to jak na lato. Czy warto ryzykować uszkodzenie pompy i pozbawienie się filtracji tylko dlatego że Ci się nie chce wywiercić dodatkowego otworu lub puścić powrót oddzielnie? Zdecyduj sam. Weź pod uwagę, że prawo Murphego mówi że jak ma się coś zepsuć to się zepsuje i to w najgorszym momencie - np w pierwszym dniu Twojego dwutygodniowego urlopu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego tak dużo osób robi,ze powrót jest z ostatniej komory a nie na odwrót.Sam też tak zrobiłem,ale już w nowym sumpie spływ idzie na kolankach do ostatniej komory a powrót od razu pionowo do góry przez co zyskałem większe ciśnienie i dodatkową cyrkulację oraz polepszył się obieg.Pół biedy,że masz na wężu a ja miałem rurki i kilka kolanek.Ciągle to u kogoś widzę.Na marginesie dobrze Madchicken,ze się radzisz bo unikniesz w przyszłości kosztów i kłopotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze to za duzy zbiornik na taka partyzantke. Kiedys beda tam moze fajne korale i inne zwierzeta. Prawdopodobnie tez automatyczna dolewka. Ta bedzie sobie do oproznionej komory dolewac i dolewac... Nie tylko przeleje akwarium, ale moze znacznie rozcienczyc wode.

Zbiornik jest maly. Mozna go wziac pod pache, zawiezc do szklarza, wyciac ten niezbyt zgrabny komin, wywiercic drugi otwor i skleic komin prostokatny (lub trojkatny z tylu), pozostawiajac miejsce na pompy, lub pompy przymocowac na kominie. To odwlecze start o tydzien, ale przynajmniej calosc bedzie bezpieczniejsza i da sie to wyciszyc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dobrze prawi. Mój kuzyn miał tak samo rozwiązany system i uwierz mi że jest dużo czarnych wariatów które mogą się spełnić :mooning


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzisiaj rozebrałem komin, jutro zamówię nowy wiem jak już puścić powrót i teraz pytanie czy rewizja może być ciut mniejszej średnicy niż odpływ?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam zbiornik 250L i splyw jest na rurze 32mm a rewizja na 25mm....na splywie zamontuj sobie zawor to lepiej ci bedzie przeplyw wody do sumpa regulowac...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być mniejsza.Prawdopodobieństwo zatkania całkowicie głównego spływu jest znikoma więc to co zostanie z tego przelewu plus rewizja na pewno wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A górną krawędź rury od rewizji panie "madchicken" zetnij sobie pod kątem 45". Jak spłynie Ci woda rewizją (to zależy o ile będziesz miał nią wyżej od spływu i jak z poziomem wody będziesz miał to wszystko poustawiane) to woda nie będzie chlupotać. U kilku z forum tak podpatrzyłem i sam tak robię bo jestem na tym samym etapie co Ty. U Amnora np. tak jest !!! Ja rewizję będę miał jakieś 2 cm wyżej od spływu ( oba 32 mm )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I błąd. Spływ powinien być na dnie komina zabezpieczony przed zatkaniem. A rewizja wysoko. Spływ dajemy głęboko żeby w kominie nie zbierał się syf na dnie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz: syf i tak się będzie zbierał, większość przelewów typu durso ma wysoko umieszczony punkt poboru wody i działa sprawnie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyną zaletą durso jest to że podczas wyłączenia prądu woda z komina zostaje... ja mam durso i syf w kominie:clowning. siatkę od spływu lepiej zamieszczac na dnie komina wtedy syf idzie do sumpa i odpienka...


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Nic dodać nic ująć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.