Skocz do zawartości
erich1980

Euphylia się sypie...

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co się dzieje ale moja euphylia którą mam od miesiąca przez ostatnie dwa dni straciła jakieś 30% główek. Widziałem że podkskubywały ją dwa duże amphiriony ephipium (stała jakieś 30cm od ich ukwiału) ale czy to możliwe aby wywołały takie szkody? Przeniosłem ją w drugi koniec zbiornika ale nie wiem czy dla niej nie za późno.

Czy odrodzi się w pustej części szkieletu? Czy powineniem odciąć jak najszybciej martwą część? Druga euphylia (też od miesiąca) rośnie w najlepsze.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ją i powąchaj. Jeśli w miejscach obumarłych jest śmierdząca galareta to tnij z zapasem, tzn. wyrzuć tą zepsutą część razem z małą częścią zdrową. Takie gnicie roznosi się jak gangrena. Jeśli woda jest ok, to jest szansa że się zatrzyma.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj o brawn jelly desease. Własnie z tym walczyłem (dostałem z nowozakupionym koralem). W tej chwili zamiast jednego dużego mam 2 szczepki, ale sytuacja chyba jest opanowana, w każdym razie 2 tygodnie nic złego się nie dzieje, a poprzednio ubywało tak po 2-3 cm dziennie. Odcięta część miała się w miarę dobrze, na reszcie pomogło dosyć drastyczne płukanie w wodzie z jodyną, w RO i w końcu regularne odsysanie brązowego świństwa.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ciagle niezbadane choroby bakteryjne LPS'ow...jedni proponuja kapiel w RODI przez miute,inni w roztworu lugola,wrescie jakis antybioryk o nazwie doxycline a efekty...prawaie zadne...LPSy juz tak maja,zyja latami i odchodza...Jesli zrobisz tak,jak Tomek proponuje to ja jeszcze dalbym w miejscach ciec zywice epoxydowa (np.Tunze)...Przykro jaak schodzi ladny koral...zawsze jest szansa ze koral przed smiercia zostawi potomstwo...przeszukaj dobrze skale wokol niego...moj pupil to juz duza euphyllia...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...z fotek przedstawionych przez Ciebie niewiele tak de'facto widac (moim zdaniem ) moja euphylia także róznie reaguje w rózne dni np po podmiance wody kurczy sie ale po tym pompuje sie na maxa ,oczywoscie jest mozliwosc ze jej cos nie pasi bo mialem tez taka która "zeszła " w dwa dni ale kolejna w tej samej wodzie zyje i ma sie dobrze ... sprawdz parametry wody ,obserwuj błazny i jak wyżej moze sperawdz zapach .... ja kiedys uratowałem gorgonie stokesi w spoósb opisany powyżej tzn usunąłewm tkankę martwą i kawałek zywej ....


375 L zbiornik 95 L sump / 480 W światełka - start -kwiecien 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykąpałem w RODI przez min. Przeciąłem ją na pół. Wcześniej wyszorowałem, usunąłem brązowe ścierwo, obydwa kawałki wsadziłem do akwa daleko od siebie. Mam nadzieję, że choć pół uratuję. Co do zapachu trudno powiedzieć. Definitywnie jakiegoś strasznego smrodu nie czułem ale brązowe gluty na pewno widziałem więc zareagowałem szybko (a i tak za późno - wczoraj mogłem 25% uciąć).


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat temat dzisiejszego mojego dnia bo rozmawiałem o mojej euphyli.która wygląda jak twoja i w sklepie gość poradził spróbować karmienia bo może z głodu pada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphylie to delikatne LPSy, u mnie poleciało po jednej główce z dwóch różnych gatunków w tym samym czasie, miałem trochę za dużo nagłych zmian w krótkim okresie czasu, zaczynałem wtedy dozować Ballinga i gmerałem trochę w paletach i odstawiłem dozowanie aragonitu.

Główka która odpadła z Euphylli glabrescens właściwie rozpadła się w ciągu jednego dnia natomiast główka Paradivisy gniła po centymetrze w przeciągu paru dni i nie pomagało usuwanie martwej tkanki, na szczęście obeszło się bez większych strat. Euphylie są też podatne na uszkodzenia mechaniczne i trzeba uważać kiedy moczymy łapska w akwarium czy gmeramy czyścikami na kijach.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia jak leci jedna głowa lub część niestety poleci reszta. Szkieletów nie wyrzucałem i euphylie zawsze odrastały niestety trzeba poczekać 6-8 miesięcy aż się odrodzą.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca ale dzisiaj dodatkowych ubytków i glutów nie było.

Jeden i drugi kawałek w dobrym stanie. Czy powinienem nadal kąpać w RO/DI przez min?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety obie części euphylii posypały się (powiedziałbym że zeżarł je brązowy glut) w przeciągu 7 dni - na nic kąpiele w RO i cięcie.

Mam teraz dwa puste szkielety mojej niegdyś pięknej euphylii i co mam z nimi zrobić? Czy jest szansa że się odrodzi za jakiś czas? Czy mam je wyrzucić? Czy mogą coś wydalać do wody? Sprawdzałem - są twarde i nie sprawiają wrażenia jakby miały się rozpaść...?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.