Skocz do zawartości
ona

Jak to zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to zrobić .?

Myślę o tym , żeby 30L akwarium przenieść do większego akwarium Reefmaxa.

30L to 7 miesięczne akwarium ( dojrzałe), w którym znajduje się 3-4 kg żywej skały oraz zwierzęta rybki, krewetki, ślimaki..

O co chodzi ?, chciałabym tak to zrobić , żeby uniknąć dojrzewania w większym akwarium.

Będę miała zapewnioną wodę z działającego dojrzałego dużego zbiornika.

Ja chciałam zrobić to w ten sposób :

Przełożyć na razie skałę z koralami do nowego akwa, dodać nowo zakupionego żywego piachu. Po 2-3 dniach jeśli zobaczę , ze wszystko gra , wpuścić resztę zwierząt.

Jednak skały będzie ogólnie zdecydowanie za mało . Myślę sobie jednak , ze jak dorzucę resztę skały od razu , to dojrzewanie jest nieuniknione , a ja jednak planuje go uniknąć.

Wymyśliłam , ze raz na jakiś czas będę stopniowo dodawać kolejne kawałki skały .

Głowię się tylko , czy iść w żywą czy suchą skałę ( i nie chodzi tutaj o kasę ) . Boję się , ze jak będę dorzucać żywą skałę , to martwe resztki korali zwierząt , zapoczątkują proces dojrzewania .

Natomiast jeśli pójdę w suchą skałę , to po pierwsze nie ma tego zagrożenia , po drugie uniknę niechcianych pasażerów na gapę itp.

Jest jeszcze jedna opcja .

Wszystko przenoszę do większego zbiornika , kupuję żywą skałę , wpakuję do 30L i się moczy jakiś czas . Dopiero po jakimś czasie stopniowo dokładam.

Liczę na Wasze podpowiedzi i pomysły w tej kwestii , bo nie mam zupełnie doświadczenia w przeprowadzce akwarium . Jedynie wiem , ze nie chce zamordować zwierzaków i chcę uniknąć dojrzewania.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś mi się zdaje że nie ominie cie dojrzewanie no chyba że zakupisz skałę z działającego zbiornika jakiś dłuższy czas i wodę tez, może wtedy to cie ominie ale ja na twoim miejscu dokupił bym skały i niech zbiornik dojrzewa i dopiero przenosić, a czy to nie jest tak że jak będziesz wprowadzał skałę suchą czy nie to i tak musi przejść pewne procesy????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno mialem przeprowadzke z 60 do 300l. Zalalem akwa 300l solanka z podmian co uskladalem, cala skala nowa z frachtu + pare kawaleczkow z dzialajacego. Do tego bakterie i dojrzewalo ok. 3 tygodni. Dojrzalo tzn. azotyny na poczatku byly tak wysokie ze brakowalo skali - pozniej po spadku do prawie zera przerzucilem wszystko z 60l.

Tobie tez radzilbym zrobic cos takiego, bo dojrzewania nowej skaly nie przeskoczysz.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kup skałę, wrzuć do nowego zbiornika, niech dojrzeje. Później przerzucisz tylko wszystko z 30 litrów :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niestety musisz poczekac na dojrzanie skaly w wiekszym baniaku, i wtedy przerzutka wszystkiego.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to nie musisz usuwać niczego tylko dokupisz skały ona ci dojrzeje w akwa i wtedy ze skałą przenosisz życie i gitara :)


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może kupisz tyle skały ile potrzebujesz i ktoś się z tobą zamieni na dojrzałą z działającego zbiornika.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest najlepsze rozwiązanie i do tego nie narobisz sobie bałaganu i nerwów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadając się z 50 litrów na 100, podjechałem do jednego morszczaka kończącego przygodę z akwarystyką. Kupiłem od niego skałę i wziąłem wodę. Następnie zrobiłem przenoszenie. W moim przypadku obyło się bez dojrzewania.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.