Skocz do zawartości
szaman

Hydraulika - kilka pytań początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Uznałem, że ten dział będzie dobry na to proste, może nawet dziwnie proste pytanie.

Czy dobrze rozumiem,

- że jak w opisie rury, jakiej chciałbym użyć do wykonania instalacji jest napisane 16mm, to jest to średnica zewnętrzna?

- że do takiej rury mufy na połączenia jak mają napisane 16mm, to jest to dla nich parametr średnicy wewnętrznej, aby te ww. rury się zmieściły (oczywiście na klej) do środka spinającej ją mufy?

- że jak mam rurę 16mm i mam do niej założyć zawór, który ma napisane 16mm, to jest to oznaczenie, które mówi, że króciec od zaworu zmieści się w tej rurze (oczywiście na klej)?

- że jak mam kolanko, w opisie którego jest podane 16mm, to patrz pytanie jak dla mufy wyżej? :)

- jak śrubunek ma podany wymiar 16mm, to znaczy, że można doń wsadzić (do środka) rurę 16mm (vide pytanie pierwsze na liście)?

I teraz techniczne bardziej pytania.

- czy są jakieś optymalne zestawienia średnica rury / pompa obiegowa? (jeśli założyć, że pompa ma podać wodę na wysokość ok. 1m od poziomu, na jakim się znajduje - pompa w sumpie a ruraż ma mieć ok. 1,5m długości z lekkimi zagięciami w postaci dwóch kolanek 45 stopni)?

- jak widzę, akwaryści mający komin stosują kombinację średnic rur wg schematu wylew=rewizja > powrót? Nie pomyliłem czegoś?

- czy można w miarę szybko policzyć dla danej rury maksymalną przepustowość (znam objętość walca, a czymś takim jest rura hydrauliczna, ale jakoś wymiękam, jak mam sobie przypomnieć zadania z fizyki z liceum, może ktoś ma to w małym paluszku i zechce podać, choćby przybliżone obliczenia)?

Proszę się nie śmiać, po prostu nie wiem i pytam, czy dobrze rozumuję.

Pozdrawiam

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, no jest to naprawde proste pytanie ale kto pyta nie bladzi :). Wiec jesli wezmiemy rure 16mm to bedzie ona pasowac do mufy czy przelotu czy kolanka czy tez zaworu o takim samym oznaczeniu w mm. Wszystkie te elementy ukladanki sa odpowiednio wieksze od rury tak, zeby mozna ja bylo polaczyc na kleju. Tyczy sie to do wszystkich rozmiarow. Jesli masz w poblizu jakis sklep z hydraulika to podejdz i sam zobacz, choc prawdopodobnie beda tam rozmiary w calach, system nibco, ktore sa odpowiednio przypisane do milimetrowych np. 1/2 cala - 20 mm 3/4 cala- 25mm 1cal- 32mm ale te wymiary faktycznie nie sa takie same wiec nie laczy sie rur 3/4cala z kolankiem 25mm bo minimalnie sie roznia. Widzialem przejsciowki, ktore pozwalaja laczyc te dwa systemy wiec jest to mozliwe pod warunkiem, ze posadamy taka przejsciowke.

Teraz 16mm to rury, ktorych chyba nikt nie uzywa jako hydrauliki typu splyw czy rewizja, moze jako powrot ale w to tez watpie. Splyw czy tez rewizja potrzebuja wiekszych srednic bo tam woda przeplywa grawitacyjnie, natomiast powrot robi sie na mniejszej srednicy bo woda jest pompowana. Po pierwsze to napisz co planujesz jakie akwarium, pompe to dostaniesz podpowiedzi co do hydrauliki.

Ale sie rozpisalem, mam nadzieje, ze zrozumiesz o co mi chodzi. POdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ważne ile ma wewnątrz ile z zewnątrz jak planujesz dajmy na przykład system na 16mm to kupujesz wszystko 16mm zawory, kolanka, mufy i inne proste jak budowa cepa :)


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338158 Qubek :

Teraz 16mm to rury, ktorych chyba nikt nie uzywa jako hydrauliki typu splyw czy rewizja, moze jako powrot ale w to tez watpie. Splyw czy tez rewizja potrzebuja wiekszych srednic bo tam woda przeplywa grawitacyjnie, natomiast powrot robi sie na mniejszej srednicy bo woda jest pompowana. Po pierwsze to napisz co planujesz jakie akwarium, pompe to dostaniesz podpowiedzi co do hydrauliki.

Ale sie rozpisalem, mam nadzieje, ze zrozumiesz o co mi chodzi. POdrawiam.

Dzięki za odpowiedź. Czyli w pierwszej sekcji pytań dobrze zakładałem, że całość pasuje do siebie.

Co do Twojego pytania o zbiornik, to planuję kostkę o boku 45cm, postawioną na szafce o wysokości ok. 70cm. Z racji tego, że kostka jest mała, nie chciałbym, aby komin zajął dużą powierzchnię i tak sobie dumam, czy można zrobić obieg na rurach 16/20, bo takie są w sprzedaży, a do nich są też dostępne śrubunki.

I te najmniejsze śrubunki muszą być zasilane jakąś pompą. I chodzi o to, aby woda krążyła, a nie koniecznie musi być to motor ruchu wody w zbiorniku, na pewno dam do środka cyrkulatory (Koralia Nano, czy większa).

I teraz kwestia, jaką pompę dobrać do takiej instalacji (opartej na małych rurach, 16/20, czy ostatecznie 20/25), aby nie przesadzić i nie dławić jej po podłączeniu. Chcę, aby pompa - jeśli trzeba - było lekko tłumiona (a nie bardzo mocno, jak ktoś kiedyś napisał, że musi niemal zakręcić zawór, bo przesadził i boi się o rozwalenie instalacji przez napór wody ;-)

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl o szybkozlaczkach. Ja mam cala instalacje w pokoju oparta na takich modulach. Zawory, kolanka czy T-zlaczki. Zadnego klejenia, zadnego kapania. Wazna sprawa: jesli sie zdecydujesz to pamietaj zeby kupic takie gdzie metalowe zaczepy byly przed uszczelka a nie po ( bo wtedy beda w kontakcie z woda) Czasami jest latwa mozliwosc zmiany kolejnosci, i mozna przelozyc metalowy element przed uszczelke. Czasami jednak sa one jakby wbudowane na stale. W kazdym razie polecam.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester a co to za system tych szybkozłączek ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium bedzie mialo ok. 91 l wiec mysle ze pompa okolo 2000l/h wystarczy . Myle tez ze mozna sie pokusic o splyw i obowiazkowo rewizje na 20mm a powrot 16mm ale niech sie jeszcze ktos wypowie bo niechce wprowadzic cie w blad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to będzie bardo dobre kompendium dla świeżych w temacie wymiarowania hydrauliki.

hydraulika.PNG

Jak widać wymiary metryczne są wymiarami zewnętrznymi, więc planując wydajność hydrauliki, należy wziąć pod uwagę wymiar wewnętrzny, a ten może się różnić, w zależności od zastosowanej rury i normy.

hydraulika2.PNG


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338229 premiero :

Myślę, że to będzie bardo dobre kompendium

Dzięki za tabelkę, na pewno się przyda.

A powiedz, co sądzisz (i inni czytający) o pomyśle oparcia spływu i rewizji na rurze 20mm, a powrocie na rurze 16mm? Przy proponowanej pompie 2000 l/h, jako obiegowej?

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te szybkozlaczki to po prostu system laczenia bez kleju. Rurki sa te same, tylko dodatki typu: kolanka, rozgalezienia, zawory, maja tak zrobione "wejscia" ze rurka sama sie blokuje. Zeby wyjac polaczenie rozmontowac, trzeba nacisnac czy tez przekrecic pierscien na kolanku i wtedy mozna rurke wyciagnac. Proste i wielokrotnego uzytku. Jestem absolutnie pewien ze w castoramie czy prakitkerze na stoisku hydraulicznym takie cos jest. Dodam ze takie polaczenie jest bardzo solidne - normalnie stosowane do cisnieniowych instalcji wodnych w gospodarstwach domowych


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - czy chodzi ci o takie?

kolano.jpg


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...Tester dobrze mowi,posluchaj go...zadnego kleju,kombinacji.Prosto i rozbieralnie,kiedy trzeba,chocby by przeczyscic...O ile rozumiem,nie masz jeszcze komina i chcesz zrobic cos co bedzie pelnilo jego funkcje...Uwazam osobiscie ze komin wewnetrzny to strata miejsca ,nie mowiac o tym jak to wyglada...coraz wiecej osob z tego co widze robi komony zewnetrzne...super sprawa a praca ta sama...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338244 Iceberg :

Uwazam osobiscie ze komin wewnetrzny to strata miejsca ,nie mowiac o tym jak to wyglada...coraz wiecej osob z tego co widze robi komony zewnetrzne...super sprawa a praca ta sama...Pozdrawiam...

:-)

Jak ma się dziecko, które

- ma 17 miesięcy,

- biega po mieszkaniu,

- wszystkiego dotyka,

- wszystkim, czym się da, rusza,

to komin zewnętrzny nie wchodzi w grę.

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kominie zewnętrznym nic ci nie porusza,jak by wisiały same rury to może być taka opcja


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338252 szaman :
#338244 Iceberg :

Uwazam osobiscie ze komin wewnetrzny to strata miejsca ,nie mowiac o tym jak to wyglada...coraz wiecej osob z tego co widze robi komony zewnetrzne...super sprawa a praca ta sama...Pozdrawiam...

:-)

Jak ma się dziecko, które

- ma 17 miesięcy,

- biega po mieszkaniu,

- wszystkiego dotyka,

- wszystkim, czym się da, rusza,

to komin zewnętrzny nie wchodzi w grę.

Szaman

...Ja tez mam w Twoim wieku...wchodzi w gre.Komin zewnetrzny jest zazwyczaj malo dostepny a pokoj,gdzie stoi akwa nie powinien widziec malucha bez nadzowru...moj juz odpieniacz wyregulowal...i zrobil to lepiej ode mnie...piany takiej dawno nie widzialem...Przemysl ten komin zewnetrzny,chyba ze go nie chcesz...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero - tak "na oko" to wlasnie cos takiego. Chociaz design troszke inny, ale to zalezy od producenta. Goraco polecam. Moze cenowo wyjdzie ciut drozej jednak komfort pracy duuuzo lepszy.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem, ponieważ to co dałem na zdjęciu wykonane jest nie z PVC, a PE. Nie wiem jak się to ma do wody morskiej?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sie wypowiedziec na ten temat. I tak przyznam szczerze ze jak kupowalem swoje to sie nad tym nie zastanawialem. Pol roku dziala i zadnych problemow nie widze


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.