Skocz do zawartości
mrozikulus

Glony wapienne

Rekomendowane odpowiedzi

...Witaj...nie doradze Ci...wiem jedno.Ostatnio rozbilem skale bo mnie do sumpa juz nie chciala wejsc...wygladala w srodku cudownie,bielutka o tysiacach kanalikow i pieknym morskim zapachu...Sam jestem ciekaw czy powinno sie drapac czy tez nie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno na takiej skale nie ma szans się przyczepic detrytus i glony ale to tylko z mojej obserwacji

A co z porowatością i bakteriami? czy jest jakaś różnica ?


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wymyslajcie problemow wszystko w porzadku a jak chcesz sie ich pozbyc to kup jezowca ja mialem podobna skale i po wpuszczeniu jeza mam coraz mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wymyślamy problemów tylko się nad tym zastanawiamy,ja je mam i się cieszę i dlatego nie mam jeżowca bo by mi wszystko obgryzł i poprzewracał.Temat bardziej czy taka skała porośnięta nimi spełnia swoje właściwości filtracyjne czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że czym bardziej zakitowane pory tym skała jest słabszym filtratorem. Jednak specjalnie bym nie dramatyzował.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pomysl z Mespilia globulus nie jest zly. Jak korale sa przymocowane to co takie malenstwo przeniesie na sobie (pare zoathusow)?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się amatorsko zastanawiam. Skąd się biorą w skale kanaliki... w większej ilości zwane porowatością... chyba coś je drąży...a skoro coś jest w stanie wydrążyć koralowca to chyba i w aldze da radę kanalik wydrążyć? Był gdzieś taki artykuł gdzie były opisane pewne bardzo porządane robaczki, deficytowe w akwarium a niezbędne właśnie do drążenia kanalików. Używały jakiegoś "kwasu" do rozpuszczania wapnia w i na skale. Hmm może ktoś ma link, bo ja już chyba nie znajdę.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie globusik sobie chodzi między zoanthusami i jeszcze nigdy mu się nie zdarzyło nic wyrwać. Tylko kawałki glonów zbiera na grzbiecie.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że to jest m.in. powód dla którego wymieniają skałę zwolennicy "starzejącej się skały". skała coraz gorzej przyjmuje nadmiar roznych skladnikow, gorszy filtrant i stąd parametry wody stają sie mniej stabilne a wiec niekorzystne dla spsów, stąd zalecenie by co jakiś czas podmieniać skałę. Tak to rozumiem.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość skały, którą mamy w zbiornikach to były kiedyś korale, stąd ona jest tak porowata i poprzeplatana kanalikami w środku. Glonami wapiennymi zarasta tylko ok. 5-10 % całej skały jaką mamy w zbiorniku czyli tam, gdzie dochodzi światło więc nie ma się czym przejmować.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak najwięcej skały do sumpa :p lecz przecież glon wapienny pojawia się na tych częściach skały gdzie jest światło, jak mamy dobrą cyrkulację to na skałę powinno porządnie też dmuchać po bokach i na niektórych kawałkach jak są wyżej ustawione od dołu.


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczepię się do tematu.

Niektóre końcówki SPSów porastają mi glonami wapiennymi

Na tą chwilę warunki są takie przy "seblingu" : kh ok. 8, Mg 1350, Ca - powyżej 500 (zaprzestałem praktycznie dozowanie)

Jak Ca miałem w granicach 440 sytuacja była w sumie podobna.

Co może być przyczyną i jak z tego wybrnąć ?

Edytowane przez sebkar (wyświetl historię edycji)

ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien, że to glony wapienne a nie cyjano?


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro prześlę zdjęcia bo dziś już mam za ciemno. Ale cyjano to to nie jest


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu zdjęcia akry z końcówkami z glonami wapiennymi. Co może być przyczyną zarastania?

post-9187-0-24383100-1354029281_thumb.jpg

post-9187-0-45188100-1354029288_thumb.jpg


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne się pod temat. Glony wapienne

Zaczynają mnie trochę irytowac znacie jakieś inne małe zwierzaki które skutecznie pomogą trochę w walce z tymi glonami? Oprócz jezowcow i kraba mitrax

Edytowane przez JayJay (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.