Skocz do zawartości
arrowb

Sump - szukam rady

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

szukam pomyslu na maly sump max: 47x25x45h. Przelew zrealizowany za pomoca rurek (pudelko przelewowe bez pudelka).

Pomysl w zalaczniku.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu ma sluzyc 1 i 2 przegroda od prawej?

Moim zdaniem sa zbedne,a ostatnia nie powionna isc do dna,bo przy tym ukladzie woda wcale nie poplynie przez refugium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, dzieki :)

udalo mi sie w koncu ustalic idealny dla mnie uklad :) zdjecia w zalaczniku.

Komora refugium na calej dlugosci. Pierwsza komora splyw, pozniej odpieniacz i na koncu pompa.

Woda z komory odpieniacza ma przelac sie do refugium i dopiero pozniej do pompy, dodatkowo od pompy poszla by rurka zeby zrobic cyrkulacje w refugium. Wtedy woda by sie mieszala w calosci refugium.

Co myslicie?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie rysunku po prawej.

Po co jest srodkowa przegroda? - ta ktora nie dochodzi do dna.

Nie kumam rysunku po lewej

Napisz co Ty chcesz trzymac w sumpie. Tylko odpieniacz i refugium?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, tak odpieniacz i refugium.

Rysunek po lewej to zrzut z gory: 1 splyw, dwa odpieniacz, trzy pompa i w koncu na calej dlugosci refugium.

Srodkowa przegroda po to zeby utrzymac staly poziom wody dla odpieniacza. Osobno jest komora pompy - ostania. Jak widac scianka ta jest wyzsza, po to, zeby woda przelala sie do refugium a dopiero pozniej do pompy.

Chyba cos jednak pokrecilem :/ Ide sie z tym przespac.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli tak to potrzebujesz 3 komory - i tylko trzy. Od prawej komora splywu do ktorej wstawiasz odpieniacz. Woda przelewa sie przez przegrode i wpada do refugium od gory. Przeplywa przez glony i dolem przeplywa do komory z pompa powrotna. W takim razie przegroda pierwsza od lewej jest niepotrzbna.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tak krotkim a wysokim sumpem odpuscilbym sobie jakieolwiek przegrody. Cos sie lekko przesunie i bedzie buczec. Ewentualnie jedna przegroda i wtedy jedna komora na odpieniacz i refugium. Druga na pompe obiegowa i czujnik dolewki. I bez wodospadu, geste glony Chateo zapobiegna w przedostawaniu sie babelkow do akwarium glownego.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na odpieniacz przeznaczasz 11 x 18 cm przegrode ? Bedzie kolejny wytwor ze strzykawki ? Jakie duze bedzie akwarium? Korale tylko miekkie ? Ryby ?

Nie lepiej wstawic solodny odpieniacz a z refugium zrezygnowac ? Wtedy po prawej odpieniacz a po lewej pompa, grzalka, czujnik. Bedzie czysto i wydajnie mimo 25-ciu cm szerokosci sumpa. Poza tym, woda splywajaca z gory musi gdzies sie zmiescic, gdy nie bedzie pradu.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ja nawet nie popatrzylem na wymiary.

Stani z tego co zrozumialem odpieniacz bedzie po prawej stronie w komorze 19x25.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, odpieniacz to tunze 9002, akwarium: 60x30x35h z wklejonym panelem bocznym. Akwarium dziala od listopada 2010, ma panel itp., ale chcialbym dolozyc sump-a.

Akwarium jest male wiec to co zostanie w sumpie czyli: 47x25x13h pomiesci wode z akwarium + wode z dolewki w razie awarii.

Odpieniacz bedzie w komorze o wymiarach: 18x11.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9002 jest tak wdziecznym odpieniaczem ze nie trzeba robic przegrody bo wysokosc jego zanuzenia regulujesz uchwytem magnetycznym. Nie wiem tez czy dobrze rozumie, czy komore doleki chcesz zrobic wlejajac szybe w sumpie czy gdzies oddzielnie, np w karnistrze?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, dolewka bedzie osobno.

Tak wiem ze tunze moge sobie regulowac magnesem, ale musi i tak byc minimalny staly poziom, zeby dobrze bylo mozna regulowac.

W komorze splywu nie bedzie odpieniacza, chcialem to wszystko rozplanowac na calej dlugosci.

Ogolnie zalezty mi na tym, zeby komora refugium, skaly byla na calej dlugosci stad ten pomysl.

Chcialbym zeby przeplyw odbywal sie splyw -> odpieniacz -> refugium -> pompa.

Rysunek w zalaczniku.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie kumam po co oddzielna komora na spływ,przeciez nic nie przeszkadza zeby woda splywala do tej samej komory co odpieniacz.Po drugie te refugium dla kilku rybek i miekasow jest kompletnie zbedne,tylko roboty bedziesz mial z glonami bo trzeba je czyscic czesto bo zbiera sie w nich tylko syf,po trzecie nie znasz dnia ani godziny kiedy glony poprostu zdechna z glodu i zasyfia Ci baniak.

Poza tym ten odpieniacz na twoje akwarium spokojnie wystarczy zeby zapewnic dobre parametry wody bez filtra glonowego.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, splyw ma osobna komore bo bedzie cos na wzor skarpety. Akurat refugium w moim przypadku ma byc po cos innego, chodzi o utrzymanie planktonu w zbiorniku itp. stworzonek. W zasadzie chcialem zrobic w tej komorze male pico z glonami, skala, odrobina piasku.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez czesto uzywam skarpety i dodatkowej komory na splyw nie mam,wieszam ja na szybie i jest oki.

A odpieniacz Tunze nie wywala planktonu bo nie ma wirnika igielkowego,wiec bez refugium sie obejdziesz,wiem co pisze bo sam mialem odpieniacz Tunze tylko wyzszy model i miekasy i LPS rosly super bez karmienia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, czyli co porponowalbys tak (zalacznik)?

Czy tak (plik z prawej)?

Masz jakies fotki swojego?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wielkości sumpa nie poszalejesz z wielkościami komór, opcje które przedstawiłeś masz za bardzo przekombinowane i najlepszym rozwiązaniem z praktycznego punktu widzenia byłyby dwie komory, ale jeśli tak bardzo potrzebujesz tego refugium to zrób standardowy sump z trzema komorami bez udziwnień.

4886-gora.png

4886-bok.png


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338763 arrowb :

hej, czyli co porponowalbys tak (zalacznik)?

Czy tak (plik z prawej)?

Masz jakies fotki swojego?

...Tu juz wyglada lepiej,ten z lewej...pamietaj tylko ze przy tym ukladzie bedziesz klnal na niemozliwosc dostania sie do refugium albo na nimozliwosc dostania sie do skimmera i pompy...chyba ze to juz wziales pod uwage i wiesz ze nad tym sampem to wlasciwie caly sie zmiescisz...Niepokoi mnie ta mala komora pompy...Kmirko dal Ci gtowy,ladny przyklad ,klasycznego sumpa z tym ze ja zrobilbym go bardziej kaskadowo,czyli pierwsza szyba z lewej strony,tylko jedna (chyba ze tam chcesz cos trzymac,wate jakowa czy co) a druga szyba o pol cm nizej w porownaniu z pierwsza...i tam przed pompa ewentualnie wkleilbym szybke,ktora Kmirko "wkleil" jako druga od lewej...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, pompa to new jet 1700 - czemu komora jest za mala?

No wlasnie dzieki Tobie zorientowalem sie, ze bedzie slabo z obsluga, co prawda polka na sumpa ma calkowita wysokosc 66 cm to i tak ciezko bedzie sie dostac, zeby wyciagnac lub poprawic odpieniacz.

Skladniam sie jednak, ku standardowemu sumpowi.

Musze wszystko jeszcze raz rozrysowac.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, dzieki, wczoraj wertowalem ja wlasnie :)


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdecyduje sie na sump z dwoma komorami(zalacznik) - co sadzicie?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arrowb: jak zrobisz jak na tym rysunku, to woda po prostu przepłynie górą nad absorbentami (szczególnie jak ich więcej napchasz) - jak musi byc taki układ to ja bym zrobił odwrotnie - tzn patrząc zgodnie z przepływem wody - przepływ dołem, potem absorbenty i przelew górą do komory pompy.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, dzieki, faktycznie bylby problem. Poprawilem (zalacznik).

Edit: Wgrałem.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.