Skocz do zawartości
snocho

NO3 > 100mg/l, od czego byście zaczęli?

Rekomendowane odpowiedzi

No i obudziłem się z ręką w nocniku. Test na NO3 dał wynik 100 i więcej mg/l. Pytanie od czego byście zaczęli, żeby poziom NO3 zbić w miarę szybko (ale bez przesady) do jakichś sensownych wartości. Pewnie najlepsze efekty dałoby zastosowanie wszystkich powyższych metod na raz, ale od czego Waszym zdaniem najlepiej byłoby zacząć. Niestety maksymalna podmiana na jaką mogę sobie jednorazowo pozwolić to niecałe 15%.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, piałem to już w poście z Vodka Metod.

W/g mnie powinieneś zrobić to wódeczką. Oczywiście nie zapominając o systematycznej podmiance wody.

Ja ostatnio wyprowadziłeś zbiornik koleżance z poziomu NO3 = 148!


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, zapomniałem w ankiecie o wódce i coś nie mogę dodać tej pozycji. Chwytam się wszystkiego, więc idę po flaszkę a najchętniej dwie ;]


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na wszelki wypadek NO2


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Denitrator .najlepiej siarkowy.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 nie widać, żeby się test zabarwiał, amoniaku też test nie pokazuje. Zaczynam z wódką, jak nie wyjdzie to się wezmę za budowanie denitratora. Tak, czy inaczej głosujcie dalej, może kiedyś komuś to się przyda ;]


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od sprawdzenia NO3 innymi testami. Jeśli baniak zachowuje się normalnie a te wartości są prawdziwe, to nie szalej, tylko stopniowo zbijaj. Nie ma nic gorszego niż gwałtowne zmiany.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340237 premiero :

Ja bym zaczął od sprawdzenia NO3 innymi testami. Jeśli baniak zachowuje się normalnie a te wartości są prawdziwe, to nie szalej, tylko stopniowo zbijaj. Nie ma nic gorszego niż gwałtowne zmiany.

Też bym tak zrobił,ostatnio porównywaliśmy właśnie testy na NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmienic te 15% wody.

Jesli dawno nie testowales to sprawdzic innym testem.

Sprawdzic poziom PO4.

Jesli PO4 tez do zbicia to wodka.

Sprawdzic, co bylo lub jest powodem produkcji NO3.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340237 premiero :

Ja bym zaczął od sprawdzenia NO3 innymi testami. Jeśli baniak zachowuje się normalnie a te wartości są prawdziwe, to nie szalej, tylko stopniowo zbijaj. Nie ma nic gorszego niż gwałtowne zmiany.

Hm , teraz ma 100 a za np 3 tyg może być 150-200 ,mimo np. podmian wody i może być za póżno ,tak jak u mnie.

Stani piszesz "Jesli PO4 tez do zbicia to wodka." a jak Po4 zero to co wtedy ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak idziesz po wódkę to od razu bakterie kup bo jedno i drugie lubi iść w parze


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340247 JARO :

Jak idziesz po wódkę to od razu bakterie kup bo jedno i drugie lubi iść w parze

JARO nie żartuj ! jak idzie po wódke to niech zagryche kupi !:p

A tak poważnie to wódke w moim akwa na no3 nie pomogła ,nie wiem dlaczego ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi może dawka była za mała ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robi :

Hm , teraz ma 100 a za np 3 tyg może być 150-200 ,mimo np. podmian wody i może być za póżno ,tak jak u mnie.

No sorki, ale jak się robi testy co 3 tygodnie, albo rzadziej, to można mieć pretensje tylko do siebie. Jak się robi regularnie testy, to widać, czy tendencja jest spadkowa, czy rosnąca (pomijam fakt że Salifert kończy się na 100mg/l). NO3 nie skacze sobie samo z siebie tak gwałtownie. To musiał być dłuższy proces, chyba że ktoś złośliwie wylewał syf z odpieniacza do baniaka :con


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero

Za nerwowo podchodzisz do tematu. Nikt nigdzie nie napisał nic o żadnych pretensjach.

Sprawa jest prosta i bardzo trudna zarazem. NO3 wzrosło po tym jak zacząłem robić porządki z podłożem w jednym ze zbiorników (wszystko spięte w jeden obieg), więc przyczyna nie jest żadną niewiadomą. Trudna jest dlatego, że wody w obiegu jest grubo ponad 10K l. Wbrew pozorom łatwo zepsuć, trudno naprawić.

Testy są dobre, na tyle, na ile test kropelkowy może być dobry. Z resztą kolor, który wyszedł jest i tak sporo intensywniejszy niż ostatnie pole na skali, więc w tym przypadku nie wiem czy dokładność testu ma jakieś znaczenie, skoro i tak wynik da się jedynie oszacować (jest za skalą). Dla bardzo dociekliwych - na innej wodzie wynik wyszedł zgodnie z oczekiwaniami :p

@Stani

PO4 też jest do poprawy i też łapie górne granice skali. Paradoksalnie to w tym przypadku dobra wiadomość :D


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

snocho: jak wynik jest poza skalą to zawsze możesz rozcieńczyć próbkę 1:1 czystą wodą i pomiar będzie dokładniejszy - tylko to już chyba nie ma większego znaczenia, czy wyjdzie 130 czy 180.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340252 robi :
#340247 JARO :

Jak idziesz po wódkę to od razu bakterie kup bo jedno i drugie lubi iść w parze

JARO nie żartuj ! jak idzie po wódke to niech zagryche kupi !:p

A tak poważnie to wódke w moim akwa na no3 nie pomogła ,nie wiem dlaczego ?

Robi to połącz z bakteriami w moim przypadku z biodigest i efekt murowany


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bakterie, gorzała, glony w algaoskrubberze i do kompletu babka robiąca duży bajzel w zbiorniku no i na koniec codzienna wymiana wkładu filtracji mechanicznej. Czyli to co babka narozrabia trzeba usunąć.

Efekt u mnie NO3= 0,0 i PO4 =0,0 i tak mam już cho,cho, a może i dłużej. Aż głupio.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zbyt łatwo szastacie tą wódką. To nie jest takie proste zejść z poziomu 100 NO3 do 10 nawet w tydzień czy dwa. Ja stosując się do pełnych zasad Mrutzka i Kokotta * nie wiem czy dobrze napisałem nazwiska* zszedłem ze 100 NO3 do zera w dwa miesiące a w ekstemalnym momencie lałem pow. 20ml wódy dziennie na akwarium 350l. To musi potrwać zanim flora się odbuduje i ustabilizuje. Warto oczywiście uzbroić się w cierpliwość , testy , dobrą gorzałę i BAKTERIE. Ja np. stosowałem czystą wódkę bez dodatków typu ocet , czy cukier bo wywalało mi gloniska. Trzeba próbować i testować co do danego zbiornika pasuje a nie rzucać hasła typu lej wódę to postawisz baniak na nogi.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P nikt tu nie napisał ,że trzeba od razu wlać 0.5l.

Wszyscy co tu coś doradzali są doświadczeni i wiadomo że potrzeba czasu.

Pytanie było od czego byście zaczęli?


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...... bo mało kto zbijał tą metodą NO3 rzędu 100 i więcej. Pewno .... jak masz NO3 20 i nalejesz wódki 1ml/100l to za tydzień lub dwa spadnie ta wartość do np.10. Ale spróbuj zbić ze 100 .... to jest wyczyn.... Sam to przerabiałem i też pisze wszystko na podstawie moich i tylko moich doświadczeń w tej kwestii.

Dodam jeszcze że snocho'wi chodziło o w miarę szybki efekt.... a moim zdaniem tą metodą trochę to potrwa.

........ i właśnie sprawdziłem - w momencie kiedy zaobserwowałem spadek NO3 po dwóch miesiącach dawka wódki którą lałem osiągnęła 30ml/350l.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście zużywalem ok 0,5 wieczorem w tygodniu ok 1 l przy piatku jak wpadl kumpel, i co zona zakazala tej metody, no3 nie spadalo a ja pojechalem na leczenie :wallbash:


5778_5861.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie archeologu to temat z przed 2 lat :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.