Skocz do zawartości
jaczal

Witaminy i aminokwasy - ile?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów,

jak się orientujecie uruchomiłem 'ocean' na Algae Scrubber i skale ze żwiru koralowego. Wszystko -odpukać - od 4 m-cy działa dobrze, ale nurtuje mnie ostatnio pewna sprawa.

Mam więc pytanie do zaawansowanych. Otóż, wiadome jest, że glony w moim filtrze dostarczają: witaminy, aminokwasy, węglowodany itd. natomiast zastanawiam się skąd wiadomo, czy jest ich wystarczająca ilość. Przy odpieniaczach dozujecie te związki, więc w jaki sposób poznajecie ile ich dozować. Czy można to poznać po zachowaniu korali, a może jakichś skorupików? Co jest najlepszym wskaźnikiem?

Proszę o wyrażenie swoich opinii na ten temat.

Będę wdzięczny.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozuję ABCM Grotecha, jod KZ, K-balans KZ, B-balans KZ, Zeofood KZ, Kalium KZ,

A co do dozowania to sam musisz dojść do odpowiednich dawek bo każdy baniak jest inny i ma inne zapotrzebowanie na mikro i makro elementy.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle to wiem. Pytam się po czym poznać, że jest OK.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli w akwarium nie masz sps'ow,a poziom no3 wyzszy od 0 to bym sobie aminokwasy darowal.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam - SPS, LPS, miękkie, ukwiała, grzybki, krewetki, kraby i jeden czort wie, co tam jeszcze siedzi. Wszystko czuje się dobrze i ma przyrosty, kraby i krewetki dość często wylinki, a czyszcząca raz za razem brzemienna.

Może, źle sprecyzowałem pytanie. Chcę się dowiedzieć, po czym "doświadczeni" poznają, ile dozować witamin i aminokwasów.Bo chyba nie robicie tego na oko!



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340566 jaczal :

wiadome jest, że glony w moim filtrze dostarczają: witaminy, aminokwasy, węglowodany

W jaki sposób glony dostarczają coś więcej poza prostymi węglowodanami typu glukoza? :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam aby zapoznac się z tym tekstem :p

Although almost no aquarist knows this (athough every marine biologist does), algae produces all the vitamins and amino acids in the ocean that corals need to grow. Yes these are the same vitamins and amino acids that reefers buy and dose to their tanks. How do you think the vitamins and amino acids got in the ocean in the first place? Algae also produces a carbon source to feed the nitrate-and-phosphate-reducing bacteria (in addition to the algae consuming nitrate and phosphate itself). Yes this is the same carbon that many aquarists buy and add to their tanks. In particular, algae produce:

Vitamins:

Vitamin A

Vitamin E

Vitamin B6

Beta Carotene

Riboflavin

Thiamine

Biotin

Ascorbate (breaks chloramines into chlorine+ammonia)

N5-Methyltetrahydrofolate

Other tetrahydrofolate polyglutamates

Oxidized folate monoglutamates

Nicotinate

Pantothenate

Amino Acids:

Alanine

Aspartic acid

Leucine

Valine

Tyrosine

Phenylalanine

Methionine

Aspartate

Glutamate

Serine

Proline

Carbohydrates (sugars):

Galactose

Glucose

Maltose

Xylose

Misc:

Glycolic Acid

Citric Acid (breaks chloramines into chlorine+ammonia)

Nucleic Acid derivatives

Polypeptides

Proteins

Enzymes

Lipids


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leoni- dla kogo przytaczasz ten tekst? Właśnie, stąd wiem co oddają do wody glony.

Po braku wypowiedzi, dochodzę do wniosku:

a - olewacie początkującego, niech się sam wszystkiego nauczy,

b - lejecie do zbiorników chemię na oko, a później się czyta ...nie wiem co się dzieje, wszystko w oczach pada... .

Jestem mocno zdziwiony i zaniepokojony :p A tacy jesteście obrońcy morskich zwierząt ...dwa miesiące akwarium i chcesz umieścić ukwiała? Za pół roku, jak zbiornik dojrzeje... . Nie!? Raczej wygląda mi to na eksperymenty na zwierzętach i początkujących.

Wstyd.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leoni: wszystko gra, tylko kto powiedział że glony wydzielają/wydalają wszystkie te produkty poza własny organizm? W tekście który przytaczasz (swoją drogą cytując kogoś, wypadałoby podać źródło) z forum algaescrubber.net są zlinkowane różne prace, w których nie ma słowa że produkty fotosyntezy glonów są dostępne dla innych organizmów w czasie życia komórek :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaczal - weź trochę wyluzuj człowieku :D Popatrz jakie masz fajne akwarium :p Cały wątek ma raptem jeden dzień. A że jeszcze nie dostałeś jednoznacznej odpowiedzi - pewnie dlatego że jej nie ma. to1mas słusznie Ci napisał, że musisz nauczyć się swojego baniaka po prostu rozpoznając potrzeby zwierzaków. Bez odrobiny eksperymentowania - wg. mnie - się nie obejdzie. KAŻDY BANIAK JEST INNY! To co u jednego sprawdza się znakomicie, u innego nie koniecznie musi. To nie przepis na jabłecznik. A propos - wg tego samego przepisu można też upiec różne jabłeczniki - rozumiesz do czego zmierzam? Prawda jest taka, że są ogólne prawidła, ale akwarystyka morska generalnie jest na tyle "młoda", że często zgadujemy co się dzieje. Pytań jest wiele, a odpowiedzi popartych naukowymi badaniami bardzo mało.

Taka moja rada - więcej cierpliwości i spokoju :D


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że glony to wszystko produkują i jeszcze inne rzeczy. Ale produkują tylko dla tych co je zjadają.I Nie kazdy glon produkuje to samo. Niektóre glony są właściwie niejadalne, a taka sałata morska bywa uzywana jako pasza dla bydła. Nie wspominając o spirulinie. Ale do wody raczej nie wydzielaja tych pozytecznych substancji.

Nie ma wskaźników dotyczących dodawania aminokwasów, witamin i mikroelementów. Jeżeli mierzymy jakieś wartości to wiadomo wtedy, że jest mało Ca czy Mg. Reszta jest podawana na "czuja" -czyli kapniemy, a jak bedzie lepiej(cokolwiek to znaczy) to będziemy kapać dalej. Istnieje madrosć ludowa-czy raczej forumowa mówiąca,że jak mamy szybki przyrost korali to one potrzebują.... ale dokładnych wskazówek co kiedy i ile nie ma.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaczal, tu nikt ci raczej nic nie powie w tym temacie,bo tak naprawdę nikt nic nie wie do końca i każdy próbuje wszystkiego po trochę

powiem tak,lejesz balinga? i jak lejesz również sól bez soli to nic bym więcej nie dodawał


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musialbym poszperac w moich ksiazkach z czasow studyjnych do ktorych nie mam w tej chwili dostepu, ale o ile pamietam to glony malo co wydzielaja do wody. Glownie produkty przemiany materii czyli np O2 i H2O. Owszem cala ta lista przytoczona przez jaczala jest prawdopodobnie prawdziwa i wszystkie te zwiazki sa swietnymi suplementami podstawowego odzywiania ale wtedy gdy znajda sie na talerzu, no ewentualnie w jadlospisie np ryb.

Jaczal - nie pisz ze olewamy bo po pierwsze dales na odpowiedz dobe a po drugie pytasz o rzeczy ktore wchodza w zakres biochemii roslin a to nie jest temat w ktorym pojawi sie sto postow w ciagu 24 godzin. Jakbym dobrze poszukal to znalazlbym kilka dyplomow z tej i pokrewnych dziedzin, ale to bylo kurcze dwadziescia lat temu. A, nad czym bardzo ubolewam, nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę czytać ze zrozumieniem!

Ja wciąż się pytam? Po jakich objawach i/lub testach wiadomo ile dozować witamin i aminokwasów. Czy to tak trudno zrozumieć?

Nie chodzi mi o naukowe wywody, - które zawsze trzeba brać z przymrużeniem oka - tylko o praktykę. Przecież dozujecie te związki, więc na jakiej podstawie wiecie ile ich lać.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340776 zielony mintaj :

@leoni: wszystko gra, tylko kto powiedział że glony wydzielają/wydalają wszystkie te produkty poza własny organizm? W tekście który przytaczasz (swoją drogą cytując kogoś, wypadałoby podać źródło) z forum algaescrubber.net są zlinkowane różne prace, w których nie ma słowa że produkty fotosyntezy glonów są dostępne dla innych organizmów w czasie życia komórek :p

Pawle ja nie jestem chemikiem ani znawcą glonów mnie te argumenty przekonują dlatego od dłuższego czasu koresponduje i wymieniam doświadczenia a chłopakami z forum www.algaescrubber.net, dodam tylko tyle że w tej chwili prowadzę baniak bez odpieniacza i podmian wody od 6 miesięcy i zbiornika zabrał mi jak nigdy, poza tym przeraża mnie to że tu na każdy problem jest prawie zawsze taka sama odpowiedź:

mam problem z tym to wlej to...(czytaj chemia) itd, całe akwarystyka morska opiera się na chemii, a mnie się to niestety nie podoba, poza ballingiem mój zbiornik od 6 miesięcy nie widział żadnego środka wspomagającego:)

Koralowce są tak wypolipowane przez cały dzień jak nigdy, przy odpieniaczu nigdy mi się to nie udało, pomijając rozjechane parametry!!


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mintaj - pare rzeczy :p Glownie to biologie morz, ale i chemie przez 3 lata i mikrobiologie przez rok :D Czego to czlowiek nie zrobi zeby sie od woja wywinac. W kazdym razie zeby nie bylo, magisterke mam z biologii bezkregowcow morskich. W zyciu nie przypuszczalem ze po 18 latach braku kontaktu z tym tematem wroce do jego praktycznego stosowania w moich zbiorniczkach :D


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma objawów i testów które mówia kiedy i ile dozować- Dlatego ja nic nie dozuję.

Wiem,że jakos dozowanie mikoelementów było związane z wybarwieniem korali twardych. Chyba jod w kolorem żółtym i zielonym.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leoni- też widzę, że korale dobrze się czują. Mój zbiornik działa od 4 miesięcy, a podmianę robię raz w miesiącu ok 10-11 litrów i to tylko dlatego, że wszyscy piszą o konieczności wykonywania częstych podmian. Co raz bardziej się skłaniam do zaprzestania ich wykonywania.

Tylko nurtuje mnie ta niewiedza - jak określić, że tych witamin i aminokwasów jest tyle co trzeba.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:p przecież napisałem że nikt ci nic nie odpowie konkretnie :D

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Też zauważyłem i nawet to, że nikt nawet nie ma ochoty podjąć dyskusji. A potrafią na kilku stronach się rozwodzić na temat testów - a tak właściwie to istotne są zmiany wartości w czasie, a nie który co pokazuje i tyle.

premiero Ja jestem spokojny -jak na razie - o mój ocean i nie mam problemu, tylko chciałem podjąć dyskusję na ten temat. Tak jak piszesz, nikt nie wie wszystkiego, ale nieoceniona długoletnia praktyka co niektórych, może doprowadziłaby do jakiejś konkluzji - a tu nic, olewka. A widziałem od wczorajszego wieczora do dziś wielu zalogowanych "autorytetów".



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal - zeby okreslic zapotrzebowanie organizmu na witaminy musialbys robic testy farmakologiczne, a takich do naszego zastosowania nie ma. Ile kontrowersji wzbudzaja, wydawaloby sie proste testy Saliferta, a Ty wymagasz dokladnych odpowiedzi. Poza tym nikt nie ma na to gotowych recept. Temat jest trudny i chyba lepiej nic nie pisac niz pisac tylko po to zeby Twoj watek byl pelen nic niewnoszacych postow. Premiero ma racje - kazdy zbiornik jest inny i kazdy wymaga innego dozowania suplementow. Ja na przyklad dodaje kilka ml witamin (nie pamietam nazwy - pisze z pracy) do kazdej wody na podmianke do tego karmie co dwa dni platkami ktore zawieraja witaminy. Jednak uwazam ze nie tu jest problem. W naszych zbiornikach bardziej martwilbym sie o hiperwitaminoze.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się wlewa do wody jakieś związki chemiczne to w jakimś celu. Czym grozi brak lub przedawkowanie? Jakie są objawy?

Napisałeś, że podajesz witaminy, a co by się stało, gdybyś zaprzestał. Po czym poznasz z jakiego powodu system się załamał. Może przez przedawkowanie witamin? Tylko jak to stwierdzić.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przedawkowanie wartosci odzywczych poznaje po:

-wiecej osad na szybie

-osady na skale

-osady na piachu

-wykwity na sklae i piachu

nie przedawkowalem nigdy witamin ani mineralow, poniewaz z tym nie eksperymentowalem. uwazam ze wystarczjaaca jest czesta podmiana wody, im czestsza tym bardziej sklad naszej wody zmierza do skladu wody czystej solanki. A czysta solanka jak mozemy zalozyc jest produkowna w zalozeniu, zeby odzwierciedlac sklad wody morskiej.

ozywiscie nie za czesto, wg mnie nie ma sensu czesciej niz raz na tydzien.

najwazniejsze to obserwowac zmiany w akwarium, a juz nalepiej prowadzic dzienniczek i notowac co, kiedy i ile sie podalo jakie byly efekty. wtedy przynajmniej sie wie co co sie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal po pierwsze dlaczego chcesz lać cokolwiek do zbiornika ? Piszesz , że u Ciebie korale czują się dobrze.

Po drugie można w bardzo łatwy sposób ocenić czy coś przedawkowałeś , warunek jest jeden zbiornik musi być wolny od glonów , pamiętaj żeby zawsze dodawać jeden produkt np przez tydzień po tym okresie jeśli nic złego się nie dzieje dodajesz drugi itd.. to pozwoli Tobie na wyciąganie wniosków i uczenia się własnego zbiornika.

W mojej ocenie jeśli chcesz mieć ładny zbiornik spsowy to musisz zmienić podejście do podmian wody , mimo wszystko to właśnie częste podmiany powodują uzupełnianie wszystkich niezbędnych składników w wodzie.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.