Skocz do zawartości
premiero

Najsłabsze ogniwo - czy jesteśmy przygotowani na awarię?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zastanawiałem się, co jest najsłabszym ogniwem w moim akwarium, pod kątem wystąpienia potencjalnej awarii i czy jestem w stanie przetrwać podczas tej awarii.

Zauważyłem, że z czasem przybywa do akwarium co raz więcej sprzętu. Część jest niezbędna, część jest "ulepszaczem" i poprawia komfort obsługi. Urządzenia często sterowane są z poziomu różnego rodzaju kontrolerów, komputerów itp. Sam mam taki plan, żeby docelowo wszystkie było sterowane z poziomu profiluxa. No i tutaj doszedłem do wniosku, że u mnie krytycznym punktem będzie właśnie profilux. W tej chwili na przykład steruje wyłącznie lampami PS BP, ale już na dzień dzisiejszy bez niego byłaby lipa. Lampy mam na razie ustawione w maxie na 65/80%. Bez komputera mógłbym mieć jedynie 100/100%, a to korale mogłyby źle znieść, nie mówiąc już o konieczności ręcznego wyłączania i włączania albo kupowania timerów.

No a teraz wyobraźmy sobie, że profilux steruje jeszcze pracą reaktora, ozonatora, pomp cyrkulacyjnych, odpieniacza i obiegówki, dolewką, pompami dozującymi i bóg wie czym jeszcze. Istny Armageddon. Oczywiście większość można by odłączyć i obsługiwać ręcznie, ale nagle pojawia się nam ogrom dodatkowej pracy, konieczność poprzepinania wszystkiego, prawdopodobnie dodatkowe wydatki i ryzyko rozjechania w baniaku. A jak naprawa potrwa miesiąc? Co wtedy?

Awaria lampy - mam zastępcze oświetlenie, odpieniacz, nie mam wymagającej obsady, chwilę pociągnę.

Awaria prądu - akumulatory z przetwornicą dla cyrkulacyjnych - na 10 godzin mi starczy.

A jak to u was wygląda? Czy jesteście przygotowani na awarie?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widac ze na brak pradu sie przygotowales i na brak oswietlenia rowniez.popatrz jednak ile akwariow jest typu lowtech i wymiataja jesli chodzi o wyglad i kolorki...im wiecej sprzetu tym wygodniej dla nas ale i mozliwosc awarii wieksza....jak dla mnie frajda jest jak podaje cos samemu a nie przez pompy itp itd jeli chodzi o inne sprawy.......ale to tylko moje zdanie:):)pozdr....ps ja najbardziej boje sie obiegowki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wystarczy ubezpieczenie zbiornika,smutne(w razie awari) ale prawdziwe...u mnie jeszcze pradu na dluzej niz pare sekund nie wylaczyli...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś miesiąc temu najadłem się strachu jak wyłączyli planowo prąd na 8 godzin, a ja się o tym dowiedziałem jak go zabrakło. Do tej pory klawularia nie może do siebie dojść.

Kupiłem agregat pradotwórczy i całkiem niedawno się przydał - było po strachu. Do tego zamówiłem na stronie (PGE Dystrybucja SA Oddział Warszawa) subskrypcje na pocztę o planowych wyłączeniach. Teraz pozostaje tylko odpowiednio wcześnie się przygotować.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce mozna ubezpieczyć od zalania,ale życia w akwarium raczej nie.

Premiero Niedawno czytałam o zagrożeniu burzami słonecznymi . Wiem, że wszędzie straszą-końców swiata to było i jest prawie codziennie. Ale taka sytuacja wydaje się bardziej prawdopodobna. Cała elektronika idzie sie paść. I nie ma prądu. I co wtedy?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340942 TMK :

W Polsce mozna ubezpieczyć od zalania,ale życia w akwarium raczej nie.

Premiero Niedawno czytałam o zagrożeniu burzami słonecznymi . Wiem, że wszędzie straszą-końców swiata to było i jest prawie codziennie. Ale taka sytuacja wydaje się bardziej prawdopodobna. Cała elektronika idzie sie paść. I nie ma prądu. I co wtedy?

pozostaje spisać testament na kamiennych tabliczkach w nadziei, ze przetrwaja :p A tak na poważnie to bedzie co będzie. Szkoda się teraz tym zamartwiać. Niestety Ona ma racje. Akwarium bedzie na szarym koncu priorytetow w walce o zycie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Och nie, po prostu kupie rower z pradnicą i będę się zywić sałata morska i owocami morza :p


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340965 TMK :

Och nie, po prostu kupie rower z pradnicą i będę się zywić sałata morska i owocami morza :p

...Gdyby nasze zoladki mialy wybor co jesc to wybralyby makaron i wlasnie owoce morza...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest bardzo wazna sprawa. I nie chodzi mi tu o brak pradu ktory z reguly nie trwa dluzej niz kilka godzin. Tu mozna sie latwo zabezpieczyc np pompami na baterie czy stosowac inne "chalupnicze" metody. Dla mnie najwiekszym problemem to potencjalne zalanie. Nie ma problemu o ile woda zostanie w systemi - problem bedzie jesli sie wyleje. Caly system (okolo 300L) stoi na drugim pietrze. Podlogi mam drewniane i wiem co oznacza zalanie bo juz kiedys RO/Di narobilo klopotow i w kuchni, pietro nizej, padal deszcz :p Oba akwaria dzialaja na samodzielnie zrobionych pudelkach przelewowych ktore do tej pory, odpukac, dzialaja super. Codziennie jednak sprawdzam czy sie nie zapowietrzyly. Ogolnie juz niedlugo bede mial dwa czujniki poziomu wody ktore w przypadku jakiejs awarii odlacza prad w gnizadkach zasilajacych pompy obiegowe, jednoczesnie jakby "wykluczajac" pudelka przelewowe z obiegu. Cala reszta: skimmer, swiatlo, i cyrkulacja bedzie sobie dzialac.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślcie , kombinujcie , zabezpieczajcie ,a życie i tak wam pokaże ....:D


akwa.240 l ,tylko miękie Sump 100 l, ośw .4 x54W + nocne, odpieniacz DIY, obieg 3000l ,cyr 2x6000 +1x3000 ,

start :04.11.2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po tych kilku latach moge wam przysiac, ze najslabszym ogniwem zawsze jest rzecz, ktorej najmniej sie spodziewamy :D przed wyjazdem na swieta poswiecilem doslownie tydzien nad dopracowaniem chlodzenia, zeby nie przegrzac akwarium. wszystko sprawdzone po 10 razy. Co zawiodlo ? Niespotykane w tym rejonie temperatury na zewnatrz :D -14st do -20st. Domek sie wychlodzil, grzalka nie dawala rady... 18 st woda miala jak 800w swiatla chodzilo. Strach pomyslec do ilu w nocy spadalo. I kto mogl wiedziec, ze ten tydzien bedzie najzimniejszym tygodniem od 80 lat w tym rejonie ? akurat kur... ten tydzien gdy nikogo nie bylo w domu?

zycie... takie zycie :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodze z zalozenia - mniej przetu mniej grzebania, mniej awarii. Wiecej biologii mniej technologii i jest duzo prosciej. Owszem nowoczesne urzadzenia np profilux pomagaja w prowadzeniu akwarium, ale jakos staram sie ograniczyc do minimum ilosc kabli w szafce. Czas na akwarium mam, wiec nawet dolewke mam na wlacz wylacz palcem:D Najmniej ufam wlasnie temu urzadzeniu.

Akwarium nigdy nie zostaje bez opieki. Nie ma mnie karmi lepsza polowa, nie ma nas karmi kolezanka lepszej polowy a i moja dolewke umie obsluzyc. Nigdy przd wyjazdem nie wykonuje wiekszych operacji jak tylko szybka podmianka. Skoro wszystko hula przez ostatni miesiac dlaczego cos ma sie schrzanic w weekend. Nie instruuje co wrazie "W". Ktos kto sie na tym nie zna zazwyczaj pogarsza sprawe. Nie karm za duzo i tyle. Dotychczasowe zonki jakie mialem to wlasnie po probach ulepszania, podlaczania, wymiany. kombinacje. Na dluzsze wyjazdy zostawiam klucz zaufanemu koledze akwaryscie ktory w razie apokalipsy uratuje co sie da.

Moim najslapszym ogniewem jest calkowity brak przygotowania na zanik pradu. Nie mam nic :), nawet pompki na baterie. Po tym temacie jednak cos sie zmieni. Przerwa w dostawie ennergii przez ostatnie 5 lat zdazyla sie tylko jedna, ale mam bardzo aktywnych sasiadow ktorzy sie juz rok remonutja i nigdy nie wiadomo co przetnie angielski fachowiec:clowning


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.