Skocz do zawartości
Valdi

pudelko przelewowe

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich. Od jakiegos czasu mam zamontowane pudelko przelewowe (wczesniej bylo bez sumpa) i jak do tej pory jestem bardzo zadowolony. Codziennie wszystko kontroluje, woda ladnie sie przelewa z gory na dol i z powrotem i jeszcze nic zlego sie nie stalo. No ale nachodza mnie watpliwosci co jesli odplyw w pudelku sie zapcha??? Pytanie do tych ktorzy uzywaja takiego rozwiazania, czy stosujecie jakies dodatkowe zabezpieczenia?

Za kilka tygodni czekaja mnie wakacje w Polandzie i akwarium zostanie pod opieka tescia no i z tad moje obawy:shocking


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli pudelko przelewowe jest odpowiednio skonstruowane, nie ma prawa sie zapchac czy zapowietrzyc.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na wszelki wypadek podłączyłem odpowietrzenie do głowicy z takiego filtra. Głowica w sampie dodatkowo mieszała wodę. I tak to pracowało przez rok czasu.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa, wlasnorecznie zbudowane pudelka przelewowe. Dzialaja swietnie. Jednak dla pewnosci co kilka dni kontroluje ich sytuacje. Juz po poziomie wody widze czy cos jest nie tak. Obawy moje jednak zmierzaja w kierunku zblizajacego sie urlopu. Niby kumpel ma dogladac, ale wiecie jak to jest :p Za pare dni przyjada do mnie czujniki poziomu wody, ktore, jesli woda w zbiorniku podniesie sie za wysoko, odlacza obiegowki.

Co do wadliwosci pudelek przelewowych - ich konstrukcja jest bajecznie prosta i kazdy kto rozumie zasade naczyn polaczonych moze sam skonstruowac takie cos. Tam sie nie ma co zepsuc. Ja widze niebezpieczenstwo w dwoch sytuacjach:

-zapowietrzenie - trzeba tak ustawic przeplyw i cyrkulacje w baniaku zeby woda splywala laminarnie do pudelka. Bez pecherzykow powietrza. Takie pecherzyki moga zostac porwane przez wode i utknac w kolanku, rurce, czy tez czym tam obie czesci pudelka sa polaczone. Z czasem skutecznie zablokuja przeplyw i katastrofa gotowa.

-zycie - z czasem pudelko moze byc porosniete slimakami osiadlymi, glonami i innymi niechcianymi goscmi ktore moga, zablokowac czy utrudnic przeplyw. W skrajnej sytuacji jakis slimak czy nawet rybka moze zatkac przelew. To sie tyczy bardziej pudelek gdzie obie czesci sa polaczone rurkami np jak u mnie. Dlatego mam kilka rurek. W wiekszosci kupnych pudelek sam przelew w pudelku jest podluzny, czesto przez cala dlugos pudelka wiec jakby to niebezpieczenstwo jest zminimalizowane.

Reasumujac przy regularnej kontroli pracy pudelkk, ryzyko jest minimalne. Ale jak ktos ma pecha to i na polu mu cegla na glowe spadnie :D


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cos takiego

http://www.aquacave.com/cpr-cs100-siphon-braquarium-overflow-br-box-by-cpr-aquatic-76.html

i jeszcze caly czas pracuje mala pompka ktora zasysa wode i ewentualne powietrze ktore czasami zbiera sie w gornej czesci pudelka.


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pudełko DIY z jednym odpływem /bez rewizji / wszystko było OK do dnia kiedy krab pustelnik wybrał się na zwiedzanie sumpa .Przeleciał przez rurkę do drugiej części ale muszlą zablokował częściowo spływ . Całe szczęście że mam 2 czujniki na uzupełniane wody .W akwarium oraz w sumpie .Po częściowym zablokowaniu spływu , poziom wody w komorze pompy znacznie się obniżył i był uzupełniany aż wyłączył go czujnik w akwarium .Ale i tak pompa główna przez jakiś czas chodzła prawie bez wody .


akwa.240 l ,tylko miękie Sump 100 l, ośw .4 x54W + nocne, odpieniacz DIY, obieg 3000l ,cyr 2x6000 +1x3000 ,

start :04.11.2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.