Skocz do zawartości
Kefu

Hepatus "S" - guzy na brzuchu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kilku dni pływa u mnie Hepatus 1,5cm wielkości. Najmniejszy jakiego w życiu widziałem :D

Po wpuszczeniu Chromis go trochę ganiał i skubał. Przestał po 2-3 dniach. Wcinał wszystko co wrzuciłem do jedzenia (suche, ikrę morską, solowca).

Od 2 dni nie je wcale, pływa dosyć spokojnie, praktycznie w jednym miejscu. Wczoraj pojawiły mu się "guzy" na brzuchu. Tak wygląda :

dsc06454t.jpg

Parametry wody:

NO3 2,5

KH 6

pH 7,7-8

Ca 450

Co mu dolega i jak mu pomóc ?


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie szok osmotyczny jakiego doznał ostatnimi czasy parokrotnie, spowodował spowolnienie procesu przemiany materii i jedzonko które spożył po prostu gnije w jego brzuchu.. zresztą z narybkiem hepatusa jest ruletka, dlatego ludzie kupują większe sztuki, są "pewniejsze".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co mam przez to rozumieć, ze nie za bardzo da się mu pomóc ?

A może mu przejdzie ?


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz, kupiłeś rybę, która jest bardzo wrażliwa na stres, pewnie nie pływała nawet tygodnia po dostawie do sklepu i już zmieniła zbiornik. Małe sztuki są bardzo podatne na wszelkie paskudztwa, ale nie mówię, może się wykaraska. Wiele czytałem o właściwościach bakteriobójczych czosnku podawanym w pokarmie, sprawdzałem tą metodę również u siebie, pomogło.

Fajnie byłoby jakby się jeszcze ktoś inny wypowiedział, może złą książkę czytałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze Lizard ma racje. Mozliwe ze cos zalega w ukladzie pokarmowym rybki. Poza tym wyglada na wychudzona wiec pewnie jak cos chapnie to zaraz sie odznacza. Rybka potrzebuje spokoju i regularnego karmienia. U mnie bylo podobnie z zoltkiem chociaz nie na taka skale. Nawet kiedys wspominalem o tym na forum. Zoltek do tej pory rozrabia i kozaczy w akwarium a "wybrzuszenia" sa tylko wspomnieniem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje, że jej przejdzie. Wszyscy domownicy już go bardzo polubili :D

LiZaRd dzisiaj dodałem pierwszy raz czosnku do solowca. Z tym że Hepatusek nie dziubnął ani jednego kawałka :/

Tester spokój teraz ma, Chromis już go nie skubie a błazenki gonią go tylko wtedy jak się zbliży do quadricolora.

Czyli co pozostaje czekać ?


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz sposób na dodawanie czosnku do pokarmu ?

ja posiekałem drobniutko i zmieszałem z rozmrożoną, przepłukaną artemią z tym, że część czosnku oddzieliła się od solowca i ryby te kawałki olały


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie zjadł tyle co waży ,lepiej częściej a malutkimi porcjami ,po co czosnek jak zdrowiutki jest


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to tak: rozpuszczam sobie artemie w wodzie z akwa, obieram czosnek (2 główki), biorę wyciskacz i wyciskam 2 główki na malutkie sitko, później to sitko zanurzam w wodzie, ale tak, żeby sok przedostał się do pokarmu, a duże cząstki zostały w sitku. Zostawiam to na jakiś czas, później po prostu podaje do akwa. Wygłodniałe zwierzaki żrą jak szalone, nawet nie czują, że to czosnek :D

Czosnek działa bakteriobójczo, jeśli coś zalega w przewodzie pokarmowym to może pomóc, na pewno nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za ekspresowe rady. Urządzam głodówkę 24h w akwarium.

Zobaczymy, mam nadzieję, że wszystko bedzie OK.

Dam znać


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na załączonym obrazku stan Hepatusa się poprawia, dzięki głodówce. Przetrzymam go do jutra ... chyba nic mu sie nie stanie, co ?

dsc06531f.jpg

W życiu bym nie pomyślał, że będę głodził ryby ;) ale jak widać skutkuje


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342462 mrozikulus :
#342453 LiZaRd :

Nic mu się nie stanie ;)

no chyba , że weźmie i zdechnie ;)

Chodziło mi o 48 godzin głodówki ;) Nie wiemy co mu w tym brzuchu zalega. Nigdy nic nie wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342467 LiZaRd :
#342462 mrozikulus :
#342453 LiZaRd :

Nic mu się nie stanie ;)

no chyba , że weźmie i zdechnie ;)

Chodziło mi o 48 godzin głodówki ;) Nie wiemy co mu w tym brzuchu zalega. Nigdy nic nie wiadomo.

no mi też ... ryba nie wygląda najlepiej tym bardziej , że to "narybek" i hepatus .


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mi też ... ryba nie wygląda najlepiej tym bardziej , że to "narybek" i hepatus .

eee tam nie znasz się ;)

Zartuje ... trzymaj kciuki a nie mi tu takie posty!!! ;)

Jak na razie widocznie mu się poprawia, coraz bardziej zwiedza akwa no i brzusio maleje ;)


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziło się przysłowie, że nieszczęścia chodzą parami ;)

Poszedłem do pracy , żona zadzwoniła mi, że "malutka Dori" leży na zraszaczu z komory :/

Nie wiem jak tam sie dostała, mam zabezpieczony (przewleczony drut) grzebień ;)

Wrzuciła ją do baniaka, w ciągu 20min urwałem się z roboty i pędziłem do domu, w międzyczasie żona dzwoniła i mówiła że z Dori wszystko OK! Wieczorem zauważyłem, że ledwo zipi :/ Rano było już po niej (przykleiła się do cyrkulatora).

Pół roku przygotowywałem zbiornik i szukałem takiego maleństwa ...

;)


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pech ;) Gdyby nie ta wpadka, to rybcia na pewno by żyła. Ale co poradzić, może z następnym będziesz miał więcej szczęscia. Ale musisz pamiętać, że młody hepatus to ryba która rośnie w oczach, na długo w tym 80L by sobie nie popływał. Ja z moim hepatusem, zwanym "Aresem" ;) na początku miałem wieeeele problemów, począwszy od ospy, poprzez zranienie, zmętnienie na oku, agresja ze strony innego pokolca. Hepatus przyjechał do mnie jako 3cm maleństwo, był idealnie okrąglutki jak pięc złoty, po dwóch miesiącach prawie się podwoił i z dnia na dzień rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy14 w planach jest 300L, w sumie to może już by stała ale w zimę miałem dzwona autem i 90% budżetu z akwa poszło do blacharza-lakiernika :)Zobaczę .... może zdecyduję się na jeszcze jednego za jakiś czas albo poczekam aż stanie w domu większe akwa.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Temat do zamknięcia


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.