Skocz do zawartości
BIGBLUE

Hanna Checker - Alkalinity HI 755

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś używa tej Hannki i jak wygląda dokładność pomiaru na tle testów Saliferta lub innych.

http://www.hannainst.com/literature/HI755_Layout%201.pdf


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uzywam. Wyczytalem, ze dokladnosc to 5%, czyli bez rewelacji.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345415 Stani :

Nie uzywam. Wyczytalem, ze dokladnosc to 5%, czyli bez rewelacji.

E tam, nie przesadzajmy. KH 8 czy 8,4 to niewielka różnica. Co innego, gdyby chodziło o PH.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero - troszkę na to patrzę inaczej - jeżeli opieramy filrtację o priobiotyki (a do takich należ złoża ZEO, NP itd) to KH powyżej 8 jest niezalecane ( zalecane jest 6,5 - 7,5). Tak więc pomiar KH zaczyna odgrywać istotna rolę. A biorąc pod uwagę, że Salifert zawyża nawet 1 - to przydał by się jakiś wiarygodny pomiar.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to będzie stałe 5%, to ja mogę z tym żyć. Nie znam się na Zeo, ale z tego co piszesz, celując w KH7 masz zawsze margines "bezpieczeństwa". Zgadzam się z tym, że Salifert często zawyża, a czasem w ogóle pokazuje jakieś głupoty. Najważniejsze, żeby warunki pomiarowe były stałe, a odczyt przeprowadzony właściwie. Z Hanką jest to dużo prostsze, a metoda pomiarowa obarczona mniejszym błędem. Nie musisz nic odmierzać, zgadywać czy to już ten kolor czy nie. Wsypujesz saszetkę, mieszasz, wkładasz do urządzenia i odczytujesz cyferki.

A dokładność tego urządzenia to +-5ppm +-5%odczytu. Czyli największy błąd jest na odczycie.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem ten checker bo producent nie boi się napisac o dokładności +-5% a KH to dosyć istotna sprawa więc lepiej miec coś czym można sprawdzic w razie jakiejś draki i nie jest to test kropelkowy.

W takim razie czym najlepiej mierzyć KH skoro nie Salifert ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dostałem checkery, pomiar hanką jest naprawdę full wypas, trudno tutaj o błąd.

Pomiar KH salifertem 7.0 , pomiar hanką 7.4. Uważam ze hanka jest warta każdej złotówki, którą na nią wydałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no u mnie wyszły bardzo duże różnice

test Tropic Marin - 7.0

mała hanka - 9.2

pytanie która metoda przekłamuje i o ile

Jeszcze gorzej mam w przypadku Ca - mierzone Salifertem mieści się w granicach 440-450 - mała hanka pokazuje > 600 !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek - spoko - możemy przy okazji przetestować bo może ja coś źle mierzę tymi "klasycznymi" testami :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy możecie napisać jak wyszło wam porównanie. Czy rzeczywiście te "hanki" są warte zakupu?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar Hanką 9.07, pomiar Salifertem z tego co pamiętam w granicach 9.1-9.3 (ale głowy sobie nie dam uciąć). W każdym razie bardzo zbliżony. Przy takiej różnicy moim zdaniem warto Hankę bo pomiar jest bardzo powtarzalny a wyniki jednoznaczne (nie trzeba się zastanawiać czy to już się przebarwiło czy jeszcze nie).

Zdecydowanie gorzej wypada porównanie Hanki z testem Tropic Marin - opisałem to zresztą tutaj:

http://nano-reef.pl/topic/38064-pomiar-kh-tropic-marin-vs-salifert-vs-hanna-hi755/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.