Skocz do zawartości
pypawel

600 l dużo pytań!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na jesień planuję ruszyć ze swoim pierwszym zbiornikiem i pomimo tego że forum śledzę intensywnie od kilku dobrych miesięcy to mam sporo pytań. Pewnie usłyszę że porywam się z motyką na księżyc, że zbyt duży zbiornik jak na pierwszy morski ale akwa w założeniu ma mieć wymiary 160x60x60 :clowning. A to dlatego że ma być wbudowane w zabudowę ściany i później nie będę sobie mógł pozwolić na jej powiększenie a w innym miejscu też już go później nie będę mógł postawić.

Więc jak już pisałem akwarium ma stać w środku zabudowy meblowej i moje pierwsze pytanie dotyczy tego czy muszę instalować system wentylacji ( co będzie dość skomplikowane i szczerze mówiąc żona mocno kręci na to nosem) czy wystarczy, gdyby np uszczelnić zabudowę wokół akwarium a w środku powstałby swoisty mikroklimat z wysoką wilgotnością, ale też myślę że ograniczyłoby to parowanie wody, zaznaczam, że będzie w pokoju klimatyzacja a oświetlenia jeszcze nie wybrałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w zasadzie dobrze ze zaczynasz od większego. Wbrew pozorom jest on łatwiejszy w prowadzeniu. Wszelkie zmiany zachodzą po prostu wolniej i masz więcej czasu na reakcję. Oczywiście zmiany na lepsze też trwają dłużej, ale coś za coś.

Ja bym jednak zrobił otwory wentylacyjne.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no wymiar super, jak duzo czytasz, padna sensowne pytania po przedstawieniu konfiguracji to spewnoscia ogarniesz.

Minusem duzyczh zbiornikow u starterow jest to ze czlowiek poczatkowo nie zna sie na "dobrych" sprzetach za adekwatna cene.

Duze akwarium to spory wydatek i w sytuacji kiedy cos idzie nie tak oprocz start zycia w akwarium akwarysta zaczyna czuc straty finansowe. Bardzo czesto utopiona kasiorka zniecheca.

Koniecznie odwiedz akwaryste ze zblizonym litrazem i zrzynaj sprawdzone pomysly.

PS. witamy na forum:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek pierwszy bez wentylacji mechanicznej (wyciągu) się nie obędzie...:clowning Co do innych akwarystów to na jutro jestem umówiony z panem Wojtkiem 800l, cudo:kapelusz jego zbiornik można zobaczyć na naszym regionalnym forum. A na tutejszym to ze szczeną na biurku śledzę min poczynania Kubaasa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny baniaczek bedzie:)co do wentylacji to tez mysle ze bez niej raczej sie nie obejdzie.tak jak napisal Grzegorz zainwestuj w dobry sprzet,odczujesz finansowo ale napewno Ci sie to oplaci.najwazniejsze abys mial kogos do pomocy forum to nie wszystko,ja tez gdyby nie pomoc kolegow mialbym pewnie problemy z wystartowaniem,,,pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie wentylacja będzie. Co do sprzętu to nie mam zamiaru oszczędzać, ale też nie chcę przepłacać w momencie gdy jest to niepotrzebne. Jak już wspomniałem akwarium ma być w zabudowie a co za tym idzie będę miał do niego dostęp tylko z jednej strony; sprawa ma się komina, po wielu rozważaniach i przemyśleniach doszedłem do wniosku że dobrze by było go dokleić z boku ponieważ będzie lepszy dostęp a po drugie wyczytałem, że ponoć podczas wycinania przelotów szkło się osłabia, więc byłoby to bezpieczniejsze. A tak swoją drogą to się zastanawiam czy zamiast 60 cm wysokości nie zrobić np 65 ale to już może komplikować sprawy oświetlenia:googleye, co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 65 cm będzie wynosić moje nowe akwarium więc oświetleniem bym się nie martwił (HQI lub ledy spokojnie dadzą rade) a jeśli chodzi o wentylacje to przy takim baniaku jest to konieczne....bardziej martwi mnie ten jednostronny dostęp do baniaka mogą być problemy z ustawieniem i przyklejaniem koralików.....ale życzę powodzenia:)


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a co z kominem? Może ktoś ma już takie rozwiązanie i mógłby coś na ten temat powiedzieć, szczególnie interesują mnie możliwe wady takiej konstrukcji i możliwe komplikacje podczas użytkowania. Pozdrawiam:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekt,:)

Mam tylko jedną propozycję co do wymiarów baniaka a konkretnie chodzi mi o szerokość, przy swoim projekcie też miałem możliwość postawienia szerszego baniaczka do 160 cm.

Zakładam że w Twoim przypadku nie chodzi do końca o koszty ale jest w tym wszystkim małe ale, są pewne standarty wszelkiego typu wymiarów formatek płyt do obudowy itd.

Standarty 60 cm. 120 cm. 150 cm. 180 cm. itd. dotyczy to również oświetlenia T5 nie chcę dyskutować na temat sprzętu potrzebnego typu odpieniacz i inne graty potrzebne do baniaka bo w tym temacie doświadczenie mam na poziomie depresji w Holandii więc głosu nie zabieram.

W moim przypadku miałem zamiar zrobić projekt ok. 135 cm. lub 140 cm i po dyskusji z Grześkiem i po prze analizowaniu kosztów jakie bym poniósł zszedłem do 120 cm.

Gdybym stawiał baniak szerszy o ileś tam cm. więcej, musiał bym bym dokupywać inną formatkę i ją docinać lub kupić formatkę docinaną na wymiar u <fachowca> odpowiednia cena :help1 w każdym przypadku koszty rosną i to wydaje mi się bardzo.

W moim przypadku wymyśliłem sobie że każdy litr wody więcej w obiegu jest na plus i to jest prawda, ale koszty i wygoda realizacji projektu wzięły górę nad posiadaniem jak największego litrażu Grzegorz wyprostował mi poglądy i dzisiaj jestem Mu bardzo za to wdzięczny lepiej troszkę mniej litrów a lepszy sprzęt i wygoda.:baby

Dzisiaj nie muszę biegać do <fachowca z prośbą o docięcie czegoś tam na konkretny wymiar> tylko kupuję w najbliższym markecie gotowca i bez kłopotu.

Na pewno projekt zrealizowany na konkretny wymiar ma swój nie powtarzalny urok.Grześ Dyzma napisał wcześniej pogadaj z kimś kto ma podobny projekt lub ma odpowiednią wiedzę i Ci doradzi.

Życzę powodzenia i cierpliwości w realizacji projektu.:)

Ps. Dzisiaj przy obsłudze zawsze jestem posolony po pachy nie ma problemu, ale zrobił bym baniaczek wysoki 50 cm, a nie 60 cm. promotor mojego projektu przestrzegał mnie nie posłuchałem i :)


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi milo, ze sledzisz moj watek. Mam nadzieje, ze te wypociny komus moga w czyms pomoc :help1.

Daleko mi do eksperta ale moge podzielic sie kilkoma radami, ktore dotychczas najbardziej mi sluzyly:

1) Znalezc sobie "mentora". W trakcie stawiania baniaka pojawia sie milion malych dupereli, ktore warto skonsultowac z kims kto zna sie na rzeczy. Oczywiscie forum jest super ale czesto jest tyle odpowiedzi co autorow :baby.

2) Budowa bedzie pewnie trwala pare/kilka miesiecy. Najlepsza rzecza jaka ja zrobiem przy swojej budowie to zbieranie w miedzyczasie skaly do 200l baniaczka z grzalka, odpieniakiem i mala lampka. W momencie kiedy glowne akwa bylo gotowe to mialem juz odgazowana i gotowa skale - i fajne kawalki, ktore sobie spokojnie dobieralem. Mysle, ze przyspieszylo to dojrzewanie systemu o dobre 4-6 tygodni... i mniej syfu w wodzie. Pewnie mozna spokojnie uzyc tez jakiejs plastikowej wanienki z Obi, Praktiker, etc.

3) Nie wiem jak planujesz sumpa zorganizowac ale jesli jest mozliwosc postawienia filtracji w innym pomieszczeniu a nie w szafce to obsluga jest 100x latwiejsza.

4) Apropos komina to chyba ostatnio najbardziej optymalnym rozwiazaniem wydaje sie byc przycinanie szyby na calej dlugosci i przyklejanie go z zewnatrz. Tak jak u Mariki jest. Ja mialem wyciety otwor i na razie - odpukac - jest ok ale za kazdy razem jak pistoletowka strzela to nerwowo sie odwracam i sprawdzam szkielko. :) Mam nadzieje, ze mi minie.

5) Radzilbym trzymac sie prostych sprawdzonych rozwiazan. Duzo dobrej skaly, najwiekszy sump jaki sie zmiesci, dobry odpieniacz i pozadne swiatelko.

Troche sie rozpisalem. Powyzsze u mnie sie na razie sprawdza. Reszty sie ciagle ucze :).

Trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Listewki i szielet. Warto przed podjeciem decyzji odnosnie wymiarow zrobic sobie model akwarium i szafki 1:1 Koszt zaden a w praktyce wiele pomaga. Fajne sa baniaki z duza fronotwa szyba, ale przy dostepie z jedenj strony, stelazu 70cm (wysokosc fotelowa) juz moga zaczac sie problemy z pozniejsza obsluga. Bez stoleczka czy drabinki sie nie obejdzie no chyba ze masz 2 metry.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się brakiem doświadczenia ja nigdy wcześniej nie miałem gupików a postawiłem 450 lit. Jak widzę możesz mieć problemy z żoną więc napisz ile metrów ma pomieszczenie gdzie stoi baniak bo chyba to pozwoli okrelić czy będziesz miał problemy z zapachem i wilgocią. Klima pomoże ale nie wierzę że będziesz odpalał cały rok.

Pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345649 Grzegorz Dyzma :

ale przy dostepie z jedenj strony, stelazu 70cm (wysokosc fotelowa) juz moga zaczac sie problemy z pozniejsza obsluga. Bez stoleczka czy drabinki sie nie obejdzie no chyba ze masz 2 metry.

Ja mam 178 cm.wzrostu 50 kg.:help1 brzucha po nad normę i dostęp z trzech stron i jest nie zła jazda z dostępem do dna::)


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.