Skocz do zawartości
kilo

Spirytusowy roztwór jodu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy zamiast jodu akwariowego można zastosować Spirytusowy roztwór jodu (lodi solutio spiritusa FP) roztwór na skórę 3%?

Skład:

100g preparatu zawiera Substancje czynne:

lodum (jod) 3,0g

Substancje pomocnicze:

Jodek potasu, woda oczyszczona, etanol 96%

10g preparatu w aptece kosztuje nieco ponad 1 zł więc jest sporo tańszy od akwariowego, tylko czy nie zaszkodzi?


ReefMax, Koralia NANO 1600 i 900 - start 02.02.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się już kiedyś zastanawiałem, nawet spróbowałem, nikt nie był w stanie mi odpowiedzieć wtedy czy można, czy nie, nie widziałem, żeby działo się cokolwiek złego, ale fakt, że raczej nikt tego nie stosuje skłonił mnie do tego, żeby zrezygnować, tak też kupiłem Tropic Marin Pro-Coral Iod i leje co 2-gi dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spirytusowy r-r jodu o którym piszesz to popularna jodyna - do stosowania zewnętrznego. Nie należy stosować, gdyż owszem, wódkę mozemy stosować ale świadomie i w odpowiednich dawkach. Możesz w aptece zamówić płyn Lugola czyli ten sam skład tylko bez alkoholu. Uważaj tylko żeby Ci Pani Magister nie wcisnęła r-ru na glicerynie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko taka mieszanka zostanie spreparowana za receptą lekarza, a nie każdy chce wierzyć, że lejemy to do akwarium :) Mój na przykład uwierzyć nie chciał, a jod jak wiemy jest trucizną :clowning Co do samego roztworu z tego co wiem, jod jest bardzo trudno rozpuszczalny w wodzie, inaczej zaś w wodnym roztworze jodku potasu, alkoholach czy chloroformie i innych rozpuszczalnikach, cholera też wie co wchodzi w skład jodu spreparowanego przez Tropic Marin ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję że jod, jodek potasu i jakaś substancja pomocnicza np. woda.

Odnośnie Lugola to popytaj w różnych aptekach. Czasami gdzieniegdzie mozna kupić bez recepty.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe jakim cudem i gdzie można kupić coś bez recepty jak jest na receptę :clowning

długo taka firma nie podziała


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to i tak śmieszne, bo w aptece spreparują Ci 50ml roztworu I + KI + H2O za cenę ok. 5zł, a taki Tropic Marin kosztuje ~40 PLN ..

Nie mamy na forum jakiegoś farmaceuty? :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co komu jod? a juz tymbardziej w reefmaksie? gdzie w jednym wiadrze robisz podmiane i masz wszystko zbilansowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345595 KIDULT :

a po co komu jod? a juz tymbardziej w reefmaksie? gdzie w jednym wiadrze robisz podmiane i masz wszystko zbilansowane?

Kidult, jak wiemy jod nie rozpuszcza się w wodzie to jak u licha chcesz dodawać jod do akwa w samych podmianach rozpuszczając suchą sól? :clowning

Jod w wodzie morskiej występuje głównie w postaci jodanów (IO3-) i w mniejszym stopniu jodków (I-). Płyn Lugola to roztwór wolnego jodu (I2) w jodku potasu (KI). I ten wolny jod właśnie, jest najbardziej toksyczną formą jodu, na tyle toksyczną, że może narobić sporych szkód w akwarium. Podawać powinno się KIOI3, co jest trudne, więc częściej stosuje się KI (w metodzie Ballinga też jest KI, jak mi się zdaje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech Lizard, Kidult Cię podpuszcza.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard złoto tez sie nie rozpuszcza a jednak jest w wodzie morskiej. to jak to w koncu jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować ze starego posta jednego z użytkowników:

"Jod dlugo sie w akwarium nie utrzyma (1 dzien?), dlatego codziennie bywa uzupelniany. Ja to robie recznie, jedna kropelka. 50 ml buteleczke (Tropic Marin) mam juz ze dwa lata i tez nie wiem, czy tam jeszcze jest jod czy tylko barwnik pozostal, no ale smialo i wytrwale zakraplam."

Jak wiemy jod paruje już w temperaturze pokojowej, dlatego jego poziom jest przez nas uzupełniany, nawet jeśli podajemy odpowiednią dawkę w podmianie, to te robimy w odstępach tydzień/dwa tygodnie, przez ten czas poziom tego pierwiastka bardzo szybko spada. Kidult, jeśli stąpamy złą ścieżką, naprowadź, a nie rób podchody :):help1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345648 KIDULT :

Lizard złoto tez sie nie rozpuszcza a jednak jest w wodzie morskiej. to jak to w koncu jest?

Szczerze jestem ciekawy co ma zloto do jodu poza tym ze jest pierwiastkiem ? :help1 Zloto to metal, jod do metali raczej sie nie zalicza. A raczej na pewno. Zloto w wodzie morskiej jest bo jest. Taka juz jest natura ze pierwiastki wystepuja w roznych miejscach. "Rozpuszczanie" nie ma tutaj znaczenia. Tak samo jak powietrze zawiera pierwiastki. Tak woda morska zawiera pierwiastki. Jednak jest go na tyle malo (złota) w wodzie morskiej, ze jakos nikt nie mysli o odzyskiwaniu go ze slonej wody. Jodu w wodzie morskiej jest znacznie wiecej niz zlota. Jakies 125 tys razy wiecej. Jestem ciekaw do czego dążysz :baby:) :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja daze do tego, ze jod bardzo latwo przedawkowac, i 1 kropla to moze byc bardzo duzo. ja osobiscie balbym sie zakraplac jod, chyba ze opieralbym sie na testach prowadzonych przez sanepid. to wtedy ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja was wystraszę bo podaję od ponad miesiąca dziennie kroplę jodu dziennie.Mam jod z TM i też moja buteleczka ma ponad dwa lata.Może nie ma skutków przedawkowania bo zwietrzał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze zabiles tym jodem wszystkie mozliwe pozyteczne bakterie i nie ma komu oddychac fosforem i azotem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.Kiedyś podawałem profilaktycznie 1 kroplę na tydzień,ale wydaje mi się to jakby wcale nie dawał.NO3 mam 2 a PO4-0.04.Jak rozpocząłem te częste podawanie to widzę więcej wylinek,wcześniej rzadko a monti talerzowa zielona nabrała wreszcie żywego koloru bo wcześniej była blado zielona.Ja podmieniam wodę na IO więc to uboga sól.Może źle robię,nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czysto akademicko rozwazajac to wedlug wikipedii (o ile mozna jej wierzyc) w 1km3 (1 026 000 000 ton) wody morskiej jest 500 ton jodu. Czyli jakies 0,000048733% jesli dobrze odrobilem lekcje z matematyki :help1 A zdania "uczonych" sa podzielone, jedni stosuja dodatkowy jod oprocz tego co w soli inni nie stosuja. Jedni widza roznice, inni nie. Wszystko jest wzgledne, a baniak baniakowi nierowny :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jedni maja zolte acry a drudzy zielone :help1

gdybym ja nie mial zadnej zoltej acry a ponadto przewage niebieskich to moze bym sie pokusil o jedna krople tropic marina iod complex na 2-3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod nie podbija tylko niebieskiego, podbija też zielony, a przy dobrze dobranej dawce żółte Acry nie będą się robiły zielone, a niebieskie będą błyszczące.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozgryzałem KZ-towego, jakiś czas to zajęło, w tej chwili daję dwa razy w tygodniu po trzy krople i jest git :help1

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spirytusowy roztwór jodu czyli zwykła domowa jodyna - to nic innego jak jod i jodek potau rozpuszczony w spirytusie (C2H5OH) zamiast w wodzie (płyn Lugola). Stosując roztwór alkoholowy wprowadzamy do do akwarium jod + alkohol który w zasadze nie przeszkadza a nawet pomaga jest metabolizowany - patrz vodka method na forum :-). Osobiście stosuje go od paru miesięcy i sobie chwalę : jest w każdej aptece, bez recepty, za dosłownie grosze a i korale go lubia.

Serdecznie pozdrawiam,

PS Jod dawkujemy ostrożnie : 1 - pare kropli na tydzień także ilość alkoholu dodawanego jest skrajnie niska i praktycznie bez znaczenia dla akwarium i jego mieszkańców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.