Skocz do zawartości
wiera

Pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i prosze o porade odnosnie zalozenia solniczki 200l bez sumpa ani panelu ma to byc akwa przejsciowe na jakis rok docelowo ma byc postawione 450-500l w salonie:

1. akwa 100x50x45wys

2. zestaw filtracyjny:odpieniacz Aqua Medic Biostar Flotor i Aqua Medic - Skim Box i oczywiscie 40kg zywej skaly

3. min. 2 pompy Tunze Turbelle Nanostream 6025

4. grzalka jeszcze nie wiem podpowidzcie cos

5. oswietlenie T5 4x39W lub T5 6x39W ale zastanawiam sie nad ledmi zeby samemu zrobic i tu pytanie jakie diody kupic

6. obsada akwa to:

- same miekkie

-- pustelnik 2szt, krewetki 2szt, slimaki, rozgwiada, 4-5 blazenkow, i jeszce max 2 jakies rybki latwe w utrzymaniu

Co wy na to uda sie z gory dziekuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,a może warto przeczekać ten rok poczytać forum i od razu wystartować z większym akwarium?

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu bym się wstrzymał bo brak sumpa czy chociażby panela może się okazać przyczyną niechcianych problemów z utrzymaniem parametrów, kożuchem na wodzie itp. co może cie zniechęcić do wystartowania później z większym.

Nie ma obaw że postawisz później od razu większe akwarium, w brew pozorom trudniej o stabilność w mniejszym zbiorniku niż w większym. Życzę wytrwałości.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja byl poczekal,poczytal forum,skompletowal sprzet i odpalal baniak raz a dobrze...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze teoria a praktyka to dwa konce kija. Czytam to forum od dawna i ... wciaz zerowe doswiadczenie w morskiej akwarystyce. Kiedys odpuscilem projekt 60l, zbierajac sily na cos wiekszego i osobiscie uwazam, ze zmarnowalem czas. Bo w tych 60litrach zapewne jakies doswiadczenie bym zdobyl. Teoria to nie to samo co praktyka. Oczywiscie nie chodzi o stawianie baniaka na hurra, tylko z glowa. Do tych 200l zrobilbym pudelko przelewowe, postawil sump i powoli startowal. Ze wskazaniem na slowo powoli. Chyba ze nie da rady zrobic zewnetrznej filtracji, wtedy bym odpuscil. IMHO znacznie latwiej zaczynac majac sprzet poza baniakiem - ponadto ma sie wieksze mozliwosci "manewrow". A i tak apetyt rosnie w miare jedzenia i... czesto to co mialobyc docelowym okazuje sie przejsciowym :clowning


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest pewna slusznosc w rozumowaniu VDR. Jesli za rok postawisz 500L to postawienie 200L teraz moze miec pewne zalety i wady w przyszlym roku:

zalety:

- bedziesz mial 200 litrowy sump

- wlasna, "pewna" skale

- 200L wody na start duzego akwa

- czesc wlasnej, odhodowanej obsady

- doswiadczenie

- pewnosc czy chcesz inwestowac w 500L

wady:

- na pewno powielone koszty


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziekuje za tak szybki odzew. A wiec tak co do poczekania rok i zalozenia odrazu docelowego odpada za rok i tak najpierw postawilbym mniejsze a pozniej wieksze choc by ze wzgledow finansowych: do 500l to ze 100kg skaly trzeba kupic a tak juz 40 bedzie juz jakies zwierzatka beda oswietlenie zwiekszy sie o 2 czy 4 swietlowki to tez taniej niz kupic na duzy zbiornik odrazu. Widze ze bez sumpa sie nie da odradzacie ok moge sumpa postawic akwarium jeszcze nie mam bedzie mi je robil kolega ktory robi akwaria. A co to sprzetu jaki chce kupic jest ok czy cos innego szukac, moze jakies podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym moim wpisie jest jaki sprzet proponuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie poczytalem troche i wiem ze nic nie wiem im wiecej czytam tym glupszy jestem, ale mimo tego akwa morskie bedzie czy sie to komu podoba czy nie bez sumpa i panela, a ma ono wygladac tak:

1. akwa dl.80x szer.45x wys.45 lub 43 co daje 162 lub 155 lit.

2. filtracja to chyba nazywa sie berlinska oparta na odpiniaczu, zywej skale i cyrkulacji:

- zywa skala jakies 30kg

- cyrkujacja pompy jvp-102 2-3szt

- odpieniacz i tu jest problem znalazlem kilka na ktore moglbym sobie pozwolic i ograniczylem sie do tych

na ktorych temat znalazlem opinie ale prosze o pomoc w podjeciu decyzji:

-AM Biostar Flotor + AM Skimm Box

-AM Turboflotor Blue 1000 + AM Skimm Box

-Tunze Nano Reefpack 200

-Deltec MCE 300

3. Oswietlenie

- to moze cos takiego http://aquatika.home.pl/LAMPA_BELKA_T5_90cm_dlugosc_4_x_39_watt_T5__zawiera_swietlowki_kolor_czarny-663.html

Co do opsady w akwa to

-same miekkie

-pustelnik 1szt, krewetki 1-2szt, slimaki 1-2szt, rozgwiada, 2 blazenki, i jeszce max 2 jakies rybki latwe w utrzymaniu

Z gory dziekuje za cierpliwosc, wyrozumialosc i oczywscie pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc udzielę się....

- mam prawie idento akwa, moje jest o 5 cm węższe

- ze skałą to chyba przesadziłeś :clowning w moim się ledwo 18 kg zmieściło (może dlatego, że to skała a nie betonowy gruz i że jest bardzo porowata i ma dużo dziur). Chociaż jeden kolega twierdzi, że do 200 zapakował 80 kg :waving

- co do odpieniacza to raczej Deltec ma dobre opinie, tunze zupełnie odpada przy braku dolewki automat

- oświetlenie proponuje 6x24 lub 8 x24 bo to co wpisałeś ma 90 cm długości... przy akwa długim na 80 cm będziesz miał 10 cm za długą lampę... poza samym wyglądem to problem z oglądaniem takiego akwa będzie. światło padające poza akwarium nie sprzyja w dobrym odbiorze całego zbiornika i wg mnie przeszkadza - razi oglądających.

obsada rozumiem, że to taki zarys... Co do pustelników to uważaj z doborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi tak szybko a wiec, mce600 sporo drozszy od 300 ale jak by mialo byc tak jak pisze kubek_77 z ta skala ze tyle nie wejdzie no to kase zaoszczedzona na skale dolozyc do lepszego odpieniacza jesli skaly ma byc mniej. a jeszce jedno czy orjetuje sie ktos czy AM skimm box mozna podlaczyc do MCE600 zalatwilo by to sprawe filmu na powierzchni wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiera skała to pewnie osobiste preferencje i też jednak "fart" jeśli kupisz dobrą to powinna być lekka więc... wydaje mi się, że szybko zapełnisz nią przestrzeń. Proponuję jeśli będziesz brał z jednego miejsca to ułożyć ją w jakimś kartonowym lub styropianowym pudle które będzie wymiarami odpowiadało twojemu akwarium. Przekonasz się ile potrzebujesz i co z danych kawałków ułożysz. drugi sposób to mieć jakąś wizję i dobrać miej więcej kształtem kawałki, które będą umożliwiały jej realizację, tylko wtedy to musisz wstrzelić się w wagę.

możesz spojrzeć jak chcesz na moje akwa i zobaczyć ile to jest 18 kg skały, która ma naprawdę całą masę dziur... a ułożenie jej w zbiorniku spowodowało powstanie całej masy grot i zakamarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.