Skocz do zawartości
Gość kapitan

240l kostka - spełnienie marzenia o solniczce

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Siemka :)

Pięć dni temu moja pierwsze solniczka przeprowadziła się do większego szkła.

Zawsze podobały mi się kostki, a że akurat spotkałem taką jak dla mnie w sam raz, bo nie za małą i nie za dużą, to niezwłocznie zabrałem się za "upgrade".

Więc wygląda to teraz mniej więcej tak:

p1020381w.jpg

p1020382c.jpg

p1020383w.jpg

p1020389u.jpg

p1020393f.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=BM4PXml8Sss

Poprzednie jeszcze nie dojrzało, więc być może cała zabawa zacznie się teraz od nowa.

Ze zmian doszedł drugi cyrkulator i pompa obiegowa zamiast kubełka.

Świeci 4x24W T5 i czasem dodatkowo 2x24W T5. Rozglądam się za jakąś lampą LED lub HQI+T5.

W baniaku pływa ok 80l starej wody i 200l dosolonej wody z Atlantyku, możliwe że na takiej wodzie będą robione comiesięczne podmiany.

Parametry 4 dni od startu: (19/05/2011)

temp: 26,2

KH: 11,2

pH: 8,2

NO2: 0,03

NO3: 3

PO4: 0

Ca: nieco ponad 500, test zaczął zmieniać kolor pod koniec.

Mg: 1350

sól: 1,024

Jak widać jest jakieś NO2 więc zbiornik po zmianie szkła się zdestabilizował,

zaradczo zacząłem wlewać Stability od Seachem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak na moje to koniecznie więcej skały i popracować nad jakimś aquascapingiem...

I to tło z tyłu zamieniłbym na czarne :>

Pozdro :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Oglądałem te kostki w sklepie i cały czas żałuje, że nie kupiliśmy wtedy takiej.

Czekam na aktualizacje :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja jak zobaczyłem ten baniak to wiedziałem że muszę go mieć, nie jest mały, ale nie jest też za duży. Dokładnie taki jak chciałem. Wiesz jak tutaj jest, przeważnie co roku przeprowadzka :)

Na razie mam tam 15kg skały, kombinuję kolejne 15-20kg. Rozmawiałem z chłopakami z tego sklepu angielskiego który mi pokazałeś. Sprzedają odgazowaną i gotową do wsadzenia do baniaka.

Tylko trochę boję się zamawiać z internetu bo przyślą mi jakieś okruchy, albo 1 kamol wielkości wiadra. A chciałbym zrobić jakiś ciekawy aquascaping i najlepiej samemu wybrać konkretne kawałki.

No i oświetlenie trzeba będzie sprowadzać z Polski, albo z USA - witki opadają jak się przegląda miejscowe sklepy internetowe. Tutaj chyba nikt nie przewiduje że mogę potrzebować 60cm lampy silniejszej niż 6x24W... Jak jest jakieś HQI 250W to ma 120cm :)

No nic, na szczęście są jeszcze firmy kurierskie i internet, bez tego to w Irlandii można by sobie odpuścić akwarystykę i zająć się pasieniem owiec :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Wiem, że jesteśmy tu udu...ni jeśli chodzi o dostępność w zasadzie wszystkiego.

Światło przywoź z Polski i się nie zastanawiaj. Jak chcesz układać korale na piasku to przynajmniej HQI 150W + 2x 24W T5 + led nocne dla efektu.

Ta skała od nich wygląda tak samo jak moja skała. Wygląda na to, że w Galway mają ten sam rodzaj ale o różnorodności kawałków można zapomnieć. Nie ma płaskich, nie ma długich, nie ma okrągłych. Wszystko w dużych i małych bryłach jak na zdjęciu. Jak chcesz wybierać to przyjedź do Galway ale wyjdzie drożej niż z UK o ok 35%.

Może by warto do nich jeszcze raz przedzwonić i spytać czy można wybrać ilość kawałków.

Aquascaping ... młotek i cement :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki jak jestescie z dublina to wpadnijcie czasem do ashbourne. Cos napewno znajdziecie dla siebie. A tak w ogole to gdzie robicie zakupy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Qubek - wrzuce nowy topic do działy off-topic pt Irlandia i tam pogadamy. A wątek kapitana zostawimy w spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...kostka dla mnie jest takze jedynym akwarium,ktore wchodzi w gre...ale moja nowa nie bedzie miala wiecej wysokosci niz 45 cm...Juz sie nameczylem wystarczajaco przy 60cm,ale jak to wszystko przemyslisz to moze uda Ci sie miec kontrole nad odleglymi zakmarkami...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Spiszę sobie na forum notkę z dojrzewania ;)

29/05/2011

temp..... 26,3

KH..... 10,3

pH..... 8,2

NO2..... 0

NO3..... 5

PO4..... 0

Ca..... 490

Mg..... 1500

zasolenie..... 1,023

05/06/2011

temp..... 26,3

KH..... 8,0

pH..... 8,2

NO2..... 0

NO3..... 1

PO4..... 0

Ca..... 470

Mg..... 1440

zasolenie..... 1,023

Ciekawa obserwacja to, że jak zalewałem ten zbiornik to około 3 dni stał mając w sobie około 80 litrów wody z poprzedniego akwarium, które nie było jeszcze dojrzałe. Potem dopełniłem go wodą morską wzmocnioną solą TM BA.

I od dna do poziomu starej wody na szybie rosną zielone glony, a powyżej tam gdzie doszła morska brązowe :)

Zacząłem uzupełniać odparowaną wodę za pomocą kalkwasser, celem utrudnienia życia ewentualnym glonom.

Na razie nic nie ruszam tylko będę się starał podbić pH na 8,4-8,5 i za 2-3 tygodnie przy podmianie podnieść zasolenie na 1,025.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzisiaj były zakupki :lol:

Jutro zadanie bojowe na niedzielę - układanie skałki.

Materiał jest, teraz pora na wystrój wnętrz ;)

img0204au.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzień 31

14/06/2011

temp..... 26,3

KH..... 8,6

pH..... 8,1

NO2..... mniej niż 0,025

NO3..... 1

PO4..... 0

Ca..... lekko ponad 500

Mg..... 1560

zasolenie..... 1,025

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy, kraby i krewetki poszły w skałę i tyle ich widzieli.

Czekam na preparat na podbicie pH i nic więcej nie zmieniam, niech dojrzewa bo korale mi wykupią wszystkie :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=1Yj9wSNu8Qk

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, ale temu Pseudanthiasowi squamipinnisowi dokupiłbym koleżanek :) No i za jakiś miesiąc jak nie będzie krachu można by spróbować pierwsze korale wprowadzać :)

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

On tam ma jedną koleżankę, ale nie pozwala jej z kuch... spod kamienia wychodzić :harhar:

Z nowej skały wychodzi w kilku miejscach aiptasia i coś jeszcze niewyraźnego na razie, wygląda jak 2-3 milimetrowa nóżka z jaśniejszą kuleczką pośrodku i trzema "rączkami" zwieńczonymi podobnymi kuleczkami. Pewnie wyrośnie z tego majano i będzie komplet :D

Leję bakterie i NO2 spadło, wzrosło NO3 i PO4, muszę kupić precyzyjniejszy test na PO4 bo ten ma nieodpowiednią skalę ;) Salifert się nadaje do PO4, czy może inny kupić?

19/06/2011

pH - 8,2

KH - 9,6

NO2 - mniej niż 0,025

NO3 - 1

PO4 - 0

Ca - 490

Mg - ponad 1500

sól - 1,025

26/06/2011

pH - 8,2

KH- 8,0

NO2 - 0

NO3 - 3-4

PO4 - poniżej 0,25

Ca - 490

Mg - 1700 (test robiony pół na pół RO z wodą z baniaka i pomnożony x2).

sól - 1,024

Plan na ten weekend - kupić parkę Lysmata Wundermani i lepszy test na PO4.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym czerwonym krabem będziesz miał za jakiś czas problem.

To Dardanus Megistos , bardzo agresywny , zjada co mu wpadnie w szczypce i szybko rośnie.

Jest jeden plus , u mnie zjadał aiptazję:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyda się odświerzyć :)


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

No to odświeżam :)

Ostatni pomiar:

Zasolenie - 1,025

pH - 8,1

KH - 7,1

Ca - 475

Mg - 1500+ (poza skalę)

PO4 - pomiędzy 0,05 a 0,08

NO3 - zero

Po wakacjach zastałem małą epidemię glonisk, ale już opanowałem sytuację, zmieniłem T5 na LED.

Dzięki uprzejmości Leona zyskałem kilka szczepek jak Sarco, Clavularia, Tubipora, Finger (Sinularia?). Nad obraniem kierunku nie musiałem się zastanawiać, bo zająłem się morszczyzną na widok LPSów, a więc kierunek LPS+miękkie. Tydzień temu wprowadziłem Euphyllię i Tubiporę, wyglądają dobrze jak na razie. Syf na szybach zostawiony celowo, ślimaki to jedzą, mieszka w tym i mnoży się masa robactwa, a chcę zakupić Mandaryna i wiem z czym się to wiąże.

Dojrzewało od maja, korali na razie mało, ale śpieszę się powoli i kupuję to co mi naprawdę wpadnie w oko, bo miejsce w akwarium jest cenne, więc biorę tylko to co najładniejsze.

http://www.youtube.com/watch?v=rvLihUyeWQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nice ;) Probowales przestawiac tubke w spokojniejsze miejsce od cyrkulacji?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Przesunąłem lampę na tył kostki, a Tubę dałem do przodu tam gdzie najmniej światła, ale też cyrkulacja średnia (odbita od szyby). No i miejsce wygodniejsze dla mnie jeśli chodzi o dokarmianie. Zaczęła się pięknie otwierać w nocy, staram się ją nauczyć otwierania za dnia i karmię ją codziennie.

Oceniasz po filmiku że za mocno na nią dmucha? Jak tak to ją przeniosę.

Dzięki :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdrowe podejscie, piekny zbiorniczek sie szykuje, powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Dzięki uprzejmości Leona zyskałem kilka szczepek jak Sarco, Clavularia, Tubipora, Finger (Sinularia?). Nad obraniem kierunku nie musiałem się zastanawiać, bo zająłem się morszczyzną na widok LPSów, a więc kierunek LPS+miękkie. Tydzień

Finger to Lobophytum

I jako, że obaj zmierzamy w tym samym kierunku z obsadą LPS i miękkie to wymiany i prezenty będą kontynuowane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.